dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 15
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 296
  1. #141

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post



    A teraz dane z muratora ceny paliw w 1999r
    gaz - 0,82zł m3
    węgiel - 350zł t
    drewno kominkowe 70zł m3
    Energia el 0,26zł / kWh
    Ceny w 2010
    gaz 2,00zł
    węgiel 740zł
    drewno 180
    energia 0,49

    Przez ostatnie 11lat wszystkie ceny poszły praktycznie 2 razy do góry. A teraz ręka do góry, kto jest taki naiwny, że za 10lat obecne ceny będą się różnić tylko o 20-30%?
    Więc jak teraz oszczędzam 500zł za wodę to za 10 też tylko 500zł? A może warto poczekać z 10 lat z solarem na lepszy zwrot, tylko za 10lat solary też podrożeją, bo będą podwyżki wszystkiego...

    Zapodajcie te 10tyś na lokatę i zobaczcie ile wam urośnie % po odjęciu podatku belki i stracie na inflacji...
    Takie porownania niczego nie wnosza. Dopiero od 20 lat mamy gospodarke wolno-rynkowa. W miedzyczasie dzialo sie duzo w kwestii rozwoju gospodarczego Polski i nie tylko. W 1999 roku pensja 2000 netto w duzym miescie byla czyms, tym samym czym dzisiaj w granicach 5000 netto, z tym, ze dzisiaj wiemy (przynajmniej ja juz wiem) jak mozna zuzywac kilkukrotnie miej energii niz te 10 lat temu (wtedy pamietam rachunki za gaz w starym domu rodzicow przekraczaly 700-800 zl (rachunek za 40 dni), teraz po czesciowej termomodernizacji zdarza sie 700 zl, zuzycie gazu jakies 40% mniejsze, ale to jest inny ciezar dla budzetu domowego.

    Osobiscie przy rzeczywistym dofinansowaniu 50% solarow bym je mial, ale na dzien dzisiejszy nie widze sensu wydawac 5-7 tys. min. na czesciowe pokrycie zapotrzebowania na CWU. (a tu przeciez tez jest jakas elektronika, hydraulika, powietrzem to napedzane nie jest ).

    Pozdrawiam

    P.S. Jestem przeciwnikiem "zapodawania" kwot na lokate i porownywanie tego do zwrotu kosztow inwestycji. DO celow statystycznych mozna sobie policzyc, ale wiekszosc osobo, ktore znam w znaczacej czesci lub w 100% finansuje budowe z kredytu, wiec bardziej trzeba liczyc pod katem rzeczystych kosztow poniesionych (kwota plus odsetki).
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  2. #142

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    gumis107 - poczytaj troszkę publikacji naukowych na temat uzysku kolektorów słonecznych, ale z własnym umysłem.

    Niedawno czytałem ciekawą publikację napisaną przez naukowców. Zamontowali 3 kolektory na domu, zbiornik, resztę instalacji i miernik do liczenia uzysku.
    Przeliczyli zapotrzebowanie domu, zmierzyli co uzyskali i wyciągnęli wnioski. W stosunku do gazu solar zwróci się za 15-20lat.

    Niby instytutowi można wierzyć, ale ostateczne wyliczenie zwaliło mnie z nóg. Od początku wszystko liczyli bardzo dobrze prawie do samusieńkiego końca.
    Nie uwzględnili przy wyliczaniu opłacalności tylko jednego wg mnie najważniejszego - że ceny pozostałych nośników energii co roku drożeją (teraz wyjątek spadek cen gazu o 3 procent po uprzednim podniesieniu o 8%). Licząc uzysk przy dzisiejszych cenach to rzeczywiście zwróci się za 15lat, ale jak z roku na rok będą drożeć ceny to co roku twój uzysk będzie coraz większy. Tak trudno to zrozumieć?

    A teraz dane z muratora ceny paliw w 1999r
    gaz - 0,82zł m3
    węgiel - 350zł t
    drewno kominkowe 70zł m3
    Energia el 0,26zł / kWh
    Ceny w 2010
    gaz 2,00zł
    węgiel 740zł
    drewno 180
    energia 0,49

    Przez ostatnie 11lat wszystkie ceny poszły praktycznie 2 razy do góry. A teraz ręka do góry, kto jest taki naiwny, że za 10lat obecne ceny będą się różnić tylko o 20-30%?
    Więc jak teraz oszczędzam 500zł za wodę to za 10 też tylko 500zł? A może warto poczekać z 10 lat z solarem na lepszy zwrot, tylko za 10lat solary też podrożeją, bo będą podwyżki wszystkiego...

    Zapodajcie te 10tyś na lokatę i zobaczcie ile wam urośnie % po odjęciu podatku belki i stracie na inflacji...
    Alez ja sie z tym zgadzam tylko biore pod uwage ,iz solar tez pobiera energie a ta energia tez podrozeje , koszty przegladow ,napraw itp , czas eksplotacji itd.Suma sumarum SOLARY NIE SA OPLACALE EKONOMICZNIE I NIE SA EKOLOGICZNE ,.Zeby bylo dowcipniej to bede robil solar ,ale "wlasnemi recami " i z glowa , ale nie jak wiekszosc inwestrow z "glowa w prospekcie" tylko kombinujac po swojemu(np wymienik bedzie napedzala ta samo pompa od solara i kominka ,odzysk ciepla z rury kominkowej ect).Nawet tu na forum ktos sie zalil kiedys ,iz solor mniej mu nagrzewa niz beczka wymalowana na czarno ,a do tego zre prad i nic z tego nie wynika .Acha ,a tak poza tym koszt wyprodukowania instalacji solarnej to 1000-2000z, sprzedaja sie po 6-10 tys zll ,reszta to maraza i zysk .Dlaczego az tak drogo sie sprzedaja ? Bo ludzie sa naiwni ,sa doplaty ,a poza tym dla wielu ludzi sa jakims dziwnym synonimem prestizu mniej wiecej tak samo jak dla niektorych krasnale ogrodowe naturalej wielkosci .Za kilka lat dom z solarem bedzie bardzo ciezko sprzedawalny , bo bedzie zle swiadczyl o jego wlascielu ,tak samo jak nie tak dawno modne sidnigi i.Pzdr ps ,drewno to mam na dzien dzisiejszy po 70zl.m.p i to suche ,zas zobacz jak pieknie solar wyglada po burzy gradowej
    Regulamin forum

  3. #143

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    gumis107 - poczytaj troszkę publikacji naukowych na temat uzysku kolektorów słonecznych, ale z własnym umysłem.

    Niedawno czytałem ciekawą publikację napisaną przez naukowców. Zamontowali 3 kolektory na domu, zbiornik, resztę instalacji i miernik do liczenia uzysku.
    Przeliczyli zapotrzebowanie domu, zmierzyli co uzyskali i wyciągnęli wnioski. W stosunku do gazu solar zwróci się za 15-20lat.

    Niby instytutowi można wierzyć, ale ostateczne wyliczenie zwaliło mnie z nóg. Od początku wszystko liczyli bardzo dobrze prawie do samusieńkiego końca.
    Nie uwzględnili przy wyliczaniu opłacalności tylko jednego wg mnie najważniejszego - że ceny pozostałych nośników energii co roku drożeją (teraz wyjątek spadek cen gazu o 3 procent po uprzednim podniesieniu o 8%). Licząc uzysk przy dzisiejszych cenach to rzeczywiście zwróci się za 15lat, ale jak z roku na rok będą drożeć ceny to co roku twój uzysk będzie coraz większy. Tak trudno to zrozumieć?

    A teraz dane z muratora ceny paliw w 1999r
    gaz - 0,82zł m3
    węgiel - 350zł t
    drewno kominkowe 70zł m3
    Energia el 0,26zł / kWh
    Ceny w 2010
    gaz 2,00zł
    węgiel 740zł
    drewno 180
    energia 0,49

    Przez ostatnie 11lat wszystkie ceny poszły praktycznie 2 razy do góry. A teraz ręka do góry, kto jest taki naiwny, że za 10lat obecne ceny będą się różnić tylko o 20-30%?
    Więc jak teraz oszczędzam 500zł za wodę to za 10 też tylko 500zł? A może warto poczekać z 10 lat z solarem na lepszy zwrot, tylko za 10lat solary też podrożeją, bo będą podwyżki wszystkiego...

    Zapodajcie te 10tyś na lokatę i zobaczcie ile wam urośnie % po odjęciu podatku belki i stracie na inflacji...
    Na takiej zasadzie to ja moge udowodnic ,iz prad za 10 lat bedzie kosztowal ok 4zl /kwh.Nierealne ? Dlaczego niby? Z tego co pamietam to w roku 1990 kwh kosztowala ok 100zl starych zlotych (czyli ok 1 gr),teaz kosztuje srednio ok 40 gr ,wiec jakby nie patrzec to podrozal 40 razy w caigu 20 lat ,wiec biorac pod uwage takie przeliczniki to za 10 lat tyle musi kosztowac.Demagogia i tyle ,myslec trzeba i pewne inewstycje trzeba przemyslec racjonalnie przed inwestycja ,a nie po , a wiekszosc ludzi montujacych solary budzi sie z reka w nocniku po montazu.Pzdr
    Ostatnio edytowane przez gumis107 ; 06-01-2011 o 20:26
    Regulamin forum

  4. #144

    Domyślnie

    A czy ktoś z Was zainteresował się jak działa pompka od kolektora i ile to prądu pobiera?

    Cały zestaw paneli słonecznych pobiera maks 60W i tylko wtedy jak solary są cieplejsze od wody w zbiorniku, czyli grzeją/pracuję. Resztę czasu pompka nie działa a sterownik pobiera maks 5W. Tak więc, jak zdrożeje 5% prąd i gaz to niestety ale relacja nie będzie już taka sama, bo pompka pracuje ok 1700godzin (na rok) x 60W da 102kWh co na dzień dzisiejszy kosztuje ok 60zł + 5% da 63zł. Gaz jak podrożeje o 5% to z 400zł nie zrobi się 403zł tylko 420. Czy ktoś łapie o co mi chodzi?

    Co do paneli "własnymi ręcami robionymi" to akurat panele są najtańsze w całej inwestycji. Samemu wiele taniej nie wyjdzie, jak se policzysz dobre szkło, rurki miedziane, przyzwoitą obudowę i stojak. Jak myślisz, że nakryjesz to zwykłą szybą a obudowę ze stelaży od płyt G-K to ok możesz zrobić panel za 400zł, ale dla mnie nazwanie tego kolektorem słonecznym to z lekka profanacja.

  5. #145

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    A czy ktoś z Was zainteresował się jak działa pompka od kolektora i ile to prądu pobiera?

    Cały zestaw paneli słonecznych pobiera maks 60W i tylko wtedy jak solary są cieplejsze od wody w zbiorniku, czyli grzeją/pracuję. Resztę czasu pompka nie działa a sterownik pobiera maks 5W. Tak więc, jak zdrożeje 5% prąd i gaz to niestety ale relacja nie będzie już taka sama, bo pompka pracuje ok 1700godzin (na rok) x 60W da 102kWh co na dzień dzisiejszy kosztuje ok 60zł + 5% da 63zł. Gaz jak podrożeje o 5% to z 400zł nie zrobi się 403zł tylko 420. Czy ktoś łapie o co mi chodzi?

    Co do paneli "własnymi ręcami robionymi" to akurat panele są najtańsze w całej inwestycji. Samemu wiele taniej nie wyjdzie, jak se policzysz dobre szkło, rurki miedziane, przyzwoitą obudowę i stojak. Jak myślisz, że nakryjesz to zwykłą szybą a obudowę ze stelaży od płyt G-K to ok możesz zrobić panel za 400zł, ale dla mnie nazwanie tego kolektorem słonecznym to z lekka profanacja.
    Sorry,ale nic nie mowilem o rurkach ,bo sa bez sensu, solar wlasnemi recami robiony mozna zrobic za grosze i traktowac go przez kilka miesicy jako wstepne podgrzewanie wody ,potem klasyczne podgrzewanie ,tzn prad gaz ect, to samo zreszta dotyczy podgrzewania wody w kominku.Profanacja nie profanacja ,po prostu NIE MA SOLAROW OPLACALNYCH EKONOMICZNIE,kto twiedrzi inczej nie ma o tym pojecia.Nie mowie to o ludzikach ktorzy przeczytali reklame solarow ,wiatrakow ,itd idiotyzmow wydanych przez producenta pelnych przeinaczen ,ale mowie o faktach.Na tym forum jest temat zalozony przez uzytkownika solara ktorego ekpolatacja tego g... kosztuje wiecej niz uzyskuje oszczednosci nie mowiac o starcie czasu ,nerwow itp.Poza tym za kilka lat solar na dachu bedzie bardzo zle swiadczyl o uzytkowinku domu i jego iq,cos mniej wiecj jak dzis fso polonez przed domem i plastykowe okna(tez kilka lat temu byly cool i trendy) .Pzdr
    Regulamin forum

  6. #146
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Ja również chętnie przeczytam tą publikację.
    Co do ekologiczności kolektorów to np. http://www.duel.com.pl/attachments/Image/ITWAqua.jpg oraz kolektor próżniowo rurowy CPC o powierzchni brutto ~4,7 m2, rocznie może przykładowo zaoszczędzić około 1,2 kg dwutlenku siarki, 0,7 kg tlenków azotu i około 1000 kg dwutlenku węgla (CO2).
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  7. #147

    Domyślnie

    Proszę bardzo - "Energetyka i Ekologia"
    Prof. dr hab. inż. Edward Hutnik, dr inż. Jarosław Dąbrowski
    Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Katedra Budownictwa i Infrastruktury

    Wszystko ładnie i pięknie, ekonomistą z wykształcenia nie jestem, ale wiem, że istnieje coś takiego jak:
    wzrost nośników energii
    inflacja
    stopa dyskontowa
    NPV, IRR....
    Jak chce się być szczerym i obiektywnym do bólu to trzeba wszystko uwzględnić a nie tylko to co jest mi wygodne.

  8. #148
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ale zrozum yaiba83 że solary to tylko dodatek do tego co ci grzeje CO i CWU. Ile kosztował twój system+ solary?

  9. #149

    Domyślnie

    Tak tak misiu... rodzą się legendy jak się myśli jak wy.

    Błagam - podstawcie obecne ceny do wyliczeń i uwzględnijcie to co opisałem w poście wyżej.

    A z resztą z waszym rozumowaniem to się zwrócą za 100lat i niech tak zostanie.

    Jakiej metody opału bym nie wybrał to zbiornik na wodę ja muszę mieć, armaturę też. Solar mnie kosztuje 1000zł na większej pojemności zbiornika, 3600zł (3 panele) pompka ze sterownikiem 1500zł rury i mocowanie 1000zł, 500zł dodatki, robota własna bo klucz płaski potrafię obsłużyć. Wychodzi ok 7600zł - Co produkuje 5,4m2 powierzchni czynnej kolektorów przez większą część roku to wiedzą ci co kolektory posiadają. Was nie będę przekonywał bo i tak nie uwierzycie, stwierdzicie, że się nie opłaca.
    Niech każdy robi swoje jak uważa. Na forum są i tacy co twierdzą, że pompa ciepła jest lepsza do CWU bo można grzać nawet zimą. Ze lepiej pompą ciepła powietrze/woda grzaćj zimą wodę niż gazem a o drewnie nie wspomnę. Tylko ja się tak po ciuchu zastanawiam skąd biorą ciepłe powietrze...
    Ostatnio edytowane przez yaiba83 ; 07-01-2011 o 16:27

  10. #150
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    yaiba83, odpowiedz na moje pytanie. 7600zł+ ile na pozostały system CO i CWU gdy solary nie pracują?

  11. #151
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    yaiba83, odpowiedz na moje pytanie. 7600zł+ ile na pozostały system CO i CWU gdy solary nie pracują?
    Dlaczego mu dokuczasz.Co chcesz żeby teraz rozebrał solary i kupił PC???Co ty chcesz udowodnić ,że najlepszym rozwiązaniem jest w obecnej dobie PC???Topik jest na temat ,,,czy solary się opłacają i jak to obliczyć.Gościo wyżej jeszcze w to wplątał okna plastikowe,polonez przed domem,wiatraki i inne tam idiotyzmy.Wyluzuj i po prostu napisz ,że solary to przeżytek i finito a nie po próżnicy wkur.....sz ucho.

    Mam solary i uważam ,że to dobra inwestycja choćby przez cały rok było zaćmienie słońca

  12. #152
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ty panie nikt nie dość że masz solary to jeszcze gaz, kominek z płaszczem i śmieciucha także żeby cię za bardzo nie stresować powiem ci że jesteś... oryginalny
    Jeszcze raz podkreślę, solary to tylko drogi dodatek więc trzeba o tym myśleć jeszcze przed budową to inne systemy wyjdą i lepiej i taniej.
    W Polsce jeszcze chyba żaden solar się nie zwrócił i pewnie nie prędko to nastąpi i to tylko ich kilka procent ogólnie zamontowanych.

  13. #153

    Domyślnie

    Nie chce mi się już z nikim kłócić, bo każdy ma swoje przekonania - nawet byłego premiera nikt nie przekona, że czarne jest czarne a białe jest białe...

    Liwko powiedz mi ile glikolu czy podobnej substancji potrzeba aby zalać wszystkie rurki w odwiertach, czy jest konieczność jego wymiany i jak często, na ile oceniasz/szacujesz maksymalną żywotność twojej pompy ciepła.

    Nie szukam zaczepki tylko uczciwej odpowiedzi.

  14. #154
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ty panie nikt nie dość że masz solary to jeszcze gaz, kominek z płaszczem i śmieciucha także żeby cię za bardzo nie stresować powiem ci że jesteś... oryginalny
    Jeszcze raz podkreślę, solary to tylko drogi dodatek więc trzeba o tym myśleć jeszcze przed budową to inne systemy wyjdą i lepiej i taniej.
    W Polsce jeszcze chyba żaden solar się nie zwrócił i pewnie nie prędko to nastąpi i to tylko ich kilka procent ogólnie zamontowanych.
    To że mnie źle czytasz to już norma i zauważyłem ,że chcesz tkwić w tej głupocie więc ci nie przeszkadzam i nie zwracam na to uwagi.W domu .żeby ci "ściaśnić" mam nie śmieciucha tylko smolucha który zwany jest także tu na forum nawet wędzarnią.Podsumowując być zakumkumał.KZPŁW+PG+solary.Nie musisz pisać ,że zrozumiałeś bo zdaje się masz w tym duże zaległości.Przestań już pieprzyć w kółko ,że solary to inwestycja nieopłacalna itd bo mnie to już mierzi.

  15. #155

    Domyślnie

    Co mnie zniechęca do pomp ciepła do CWU to to, że solar bez problemu dogrzewa wodę do 60-65oC, wypada nawet zastosować zawór mieszający by woda nie była zbyt gorąca. Z pompy ciepła np Vitocal 160 maks wyżyłowane 55oC. (Pomijam grzałkę elektryczną bo mamy I taryfę)
    Jeden i drugi system charakteryzuje się tym, iż wody za szybko nie grzeje (w porównaniu do gazówki 24kW).
    Po dobrej kąpieli woda z PC nie jest już rewelacyjna a jej dogrzewanie trwa, więc taki szał jak to liwko opisuje to to nie jest.
    Jak ktoś ma małe zużycie wody to może i owszem, ale przy dużych sama PC to rewelacji nie ma.

  16. #156
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ależ oczywiście że opłacalny, np dla domu letniskowego niczym nie ogrzewanego albo farelką od czasu do czasu. Dużo ludzi, duży pobór= stosunkowo szybki zwrot.
    Tak może być Panie nikt?

    yaiba83, to nie jest na temat ale żeby nie być posądzony o uniki odpowiem.
    Sprężarka Copeland przewidziana jest na 100 000h pracy. Moja pompa rocznie pracuje 2500h. Łatwo to teraz policzyć, bo reszta to są raczej pierdoły za niewielkie pieniądze w razie czego. Poza sprężarką i sterownikiem naprawa nie wyjdzie drożej niż zwykłej lodówki.
    Co do glikolu to w ogóle nie trzeba wymieniać w przeciwieństwie do solarów. Parametry glikolu spadają w zależności na jakich temp. pracuje. Przy solarach będą to bardzo wysokie temperatury a zimą będzie narażony na bardzo niskie. Przy PC pracuje on w przedziale między -3 do 12oC. Nigdy się tak nie zestarzeje by była potrzeba wymiany.
    Pzdr

  17. #157

    Domyślnie

    I ty w to uwierzyłeś?

    Jako informatyk powiem ci, że dyski twarde też mają taki parametr MTBF na poziomie 100tyś godzin, albo i więcej a padają po 5 latach.
    Tak niestety jest, że układy elektryczne/elektroniczne/mechaniczne dostają najbardziej w tyłek przy starcie i wyłączaniu.
    Ile ci dali gwarancji na sprężąrkę i jak to się ma do twoich 40lat?

  18. #158
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Masz rację i dlatego też zrobiono badania względem ilości start/stop i wynik jest na poziomie 1 000 000.
    Jak popracuje nawet połowę krócej nie będę miał do nich żadnych pretensji
    Zresztą dzisiaj sprężarka to wydatek około 3tyś zł a za 20 lat pewnie dużo taniej więc żadnego kłopotu nie widzę.
    http://www.copeland.pl/dokumentacje/...ki_scroll.html
    Od 4 lat interesuje się pompami ciepła i jeszcze nie słyszałem o ani jednym przypadku awarii sprężarki Copeland typu Scroll.
    Pzdr

  19. #159
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Co mnie zniechęca do pomp ciepła do CWU to to, że solar bez problemu dogrzewa wodę do 60-65oC, wypada nawet zastosować zawór mieszający by woda nie była zbyt gorąca. Z pompy ciepła np Vitocal 160 maks wyżyłowane 55oC. (Pomijam grzałkę elektryczną bo mamy I taryfę)
    Jeden i drugi system charakteryzuje się tym, iż wody za szybko nie grzeje (w porównaniu do gazówki 24kW).
    Po dobrej kąpieli woda z PC nie jest już rewelacyjna a jej dogrzewanie trwa, więc taki szał jak to liwko opisuje to to nie jest.
    Jak ktoś ma małe zużycie wody to może i owszem, ale przy dużych sama PC to rewelacji nie ma.

    Komu ty to tłumaczysz..Nie widzisz ,że co byś nie napisał to liwko i jego PC są najpikniejsze itp.

  20. #160

    Domyślnie

    Na pewno robili je przez 40lat...

Strona 8 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony