dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 7
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 139
  1. #61
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorny7

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Kalisz
    Posty
    146

    Domyślnie

    ten MTS jak dla mnie to odpada bo to chyba zwykły sterownik (po dojściu do temperatury zadanej przechodzi w przedmuchy)
    ten drugi chyba trochę lepszy.
    w moim PODzie dmuchawa pracuje można powiedziec cały czas przy temperaturze zadanej bardzo wolniutko spadnie szybciej i itd trzymając temperature zaleta tego jest brak jakich kolwiek wystrzałów
    a może kup dwa sterowniki jeden PID pompa + dmuchawa , a drugi podłączysz do pozostałych pomp wykorzystując czujnik temperatury
    gorny7 , był Ekogr. Walendowski 25KW/kuzyn Ardeo/SPP Bolecki , był miał /Płomyk PID , jest Termet Gold Plus

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    No właśnie nie do końca zadziała rozwiązanie 2 sterowników.
    Zimą ok a co na przedwiośniu i jesienią. Musiałbym każdy sterownik do dmuchawy podłączyć :/
    Sterownik ma jednocześnie obsługiwać pompkę od CO oraz CWU - w tym samym czasie dostarczać dmuchawą tlen do paleniska.
    Ma utrzymywać zadaną temperaturę. Nie dmuchać pół nocy jak skończy się opał...
    Na piecu mam około 75*C na dom idzie około 40*C a na bojler idzie tyle samo co na piecu.
    Jadę hajcować
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  3. #63
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorny7

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Kalisz
    Posty
    146

    Domyślnie

    dużo trzymasz na piecu ja mam ok 55C , tem kaloryfera dowolnie wybranego położyłem na nim czujnik ok 42C
    gorny7 , był Ekogr. Walendowski 25KW/kuzyn Ardeo/SPP Bolecki , był miał /Płomyk PID , jest Termet Gold Plus

  4. #64

    Domyślnie

    Z firmy Elster testowałem tylko model Expert do podajnika ślimakowego i tłokowego.
    Do ślimaka fajny sterownik, starsznie duzo opcji, ale co sobie ktoś nie wymyśli, to tym sterowaniem obsłuży. Można zabudowac klika modułów sterujących zaworami mieszającymi. Tryb serwisowy mnie przeraża, ale menu klienta jest dziecinnie proste dzięki systemowi podpowiedzi. Ekran graficzny.
    Z rozmowy z Panami z Elstera domyślam się jedynie, że Proton PID czy Płomyk maja prawdopodobnie lepsze algorytmy od ich modelu do kotła z dmcuhawą.
    Przypuszczam z króciutkiej rozmowy,że działanie tego luksusa jest podobne do RT01B.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Dzisiaj ponownie paliłem na podłogówce i 3 grzejnikach (6 pozostałych po malowaniu) i na piecu trzymałem około 82-85*C
    Na grzejniki oraz na podłogówkę wychodziło około 40*C.
    Na powrocie miałem około 25*C
    Jak już podłoga się podgrzała i na powrocie było około 30-35*C to zmniejszyłem na piecu tak do 75*C
    Jak to będzie wyglądało w praktyce to się dowiem gdy już będzie palone na pełnych obrotach.
    Dziś się dopatrzałem że powrót do zaworu jest dany za cienką rurką :/
    W sumie to nie mam jeszcze odbiorników ciepła dla pieca 20kW.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  6. #66

    Domyślnie

    Do Jarecki79
    Jaki byś polecił sterownik z PID( prosty w obsłudze) do pieca KSX 21 PEREKO(miałowo węglowy)
    obecny sterownik to TECH ST -28 dmuchawa MplusM WPA120
    chcialbym palic od gory weglem nie tylko groszkiem (czy musi byc dodatkowy otwor PW)

  7. #67

    Domyślnie

    Czy ktos uzytkuje sterownik SP-24 LOGIC firmy Electronics z Krakowa? Ja kupilem kociol PER-EKO z tym wlasnie sterownikiem i jakby troszke za duzo spala mi opalu, a mial byc duzo oszczedniejszy niz zwykly sterownik bez PID, lub w tym przypadku LOGIC (bo sa to chyba podobne algorytmy). Czekam na wypowiedzi uzytkownikow lub fachowcow.

  8. #68
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Mam już sterownik SPR 11 z firmy BOLECKI - jutro zapewne go podłączę, a bynajmniej będę się starał bo póki pogoda to działam na zewnątrz budynku.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  9. #69

    Domyślnie

    Kolego PliP czy możesz napisać jak wypadły testy sterownika SPR11. Pisałeś też o panelu pokojowym dla tego sterownika, gdzie mogę znaleźć taką instrukcję.

  10. #70
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Instrukcje dostałem na maila - póki co to panela pokojowego nie podłączam bo nie bardzo jest mi potrzebny.
    Jeśli chodzi o test SPR-11 to dziś paliłem. Paliło się oczywiście, pompki chodziły, dmuchawa również... na szczegóły proszę jednak chwilę poczekać.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  11. #71
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Niestety SPR11 nie jest sterownikiem dla mnie.
    W nocy zrobiłem kolejne podejście do palenia i nie pasowało mi to, że na allegro była inna instrukcja mówiąca o przedmuchach, w rzeczywistosci takiej opcji w tym sterowniku nie ma.
    Jak to wyglądało u mnie:
    Załadowałem piec drewnem, podpaliłem, zamknąłem drzwiczki, włączyłem sterownik i ustawiłem 75*C.
    Sterownik bardzo ładnie osiągnął tą temperaturę. Temperatura na piecu wzrastała nadal i doszła do 89*C.
    Sterownik jaki ja chcę ma obliczyć prędkość wzrostu temperatury i tak dostosować obroty dmuchawy aby nie przeganiać zanadto ustawionej temperatury.
    Co stało się dalej. Ano sterownik nic nie robił z dmuchawą a temperatura spadała. Trwało to kilkanaście minut. Dmuchawa włączyła się dopiero gdy temperatura spadła do 74*C. Wtedy w piecu było już prawie czarno i nim ponownie pojawił się ogień to temperatura spadła do 59*C.
    Następnie wzrosła i cykl się powtórzył.
    Skontaktowałem się z producentem i podobno parametr odpowiadający za nadmuch można ustawić. Informacji tej jednak nie ma w instrukcji obsługi.
    Zresztą jak pisałem wcześniej instrukcja ta oryginalna była inna niż ta w internecie.
    Dlatego też zrezygnowałem z dalszych testów.
    Jeśli chodzi o budowę sterownika, okablowanie itd to jest bardzo porządnie wykonane i tutaj nie można mieć, zastrzeżeń.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał attex Zobacz post
    Do Jarecki79
    Jaki byś polecił sterownik z PID( prosty w obsłudze) do pieca KSX 21 PEREKO(miałowo węglowy)
    obecny sterownik to TECH ST -28 dmuchawa MplusM WPA120
    chcialbym palic od gory weglem nie tylko groszkiem (czy musi byc dodatkowy otwor PW)
    Zdecydowanie najlepiej opracowany algorytm ma sterownik Proton PID Fuzzy Logic
    Ten moge polecic za 205zł
    Osobne STB, wyjście na domowy panel kontrolny, naprawdę świetny algorytm (sam nad nim kilka tygodni spędziłem i jestem wpisany jako jego współautor)

    Dalej Płomyk PID, na rynku od 2007roku, bardzo dobry sterownik, cena 220zł

    Dalej RT04c PID, promocyjna cena 165zł, do wyboru 2strategie PID, jedna dla drewna i grubego węgla, gdzie priorytetem jest utrzymanie t.zadanej oraz druga strategia forsująca ciągłą pracę nadmuchu dla paliw drobnoziarnistych typu miały, groszki. Strategia druga pozwala na 3st.c przeregulowania przy ciągłej pracy nadmuchu a między 3-5st.c przeregulowania mamy modyfikowany przedmuch. Do wyboru zatem dwa sposoby pracy obliczające i dobierające odpowiednie obroty nadmuchu.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  13. #73
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Piszesz o RT04cPID, a masz dostęp do RT 02 B Aneta
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Piszesz o RT04cPID, a masz dostęp do RT 02 B Aneta
    Mam, ale tam mamy na chwile obecną jedną strategię PID, tą jakby pierwszą z RT04c pid.
    Priorytetem jest dokładnośc temp. kosztem stałej pracy nadmuchu. Ze stałym nadmuchem może pracować do góra 1st.c ponad wartość zadaną.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    w RT01B dmuchawa nie pracuje stale mam ustawione przedmuchy oraz czas co jaki taki przedmuch się pojawia- jak jest opał w piecu to temperatura spada ewentualnie 1*C poniżej zadanej, a do góry raczej nie przekracza.
    Wg opisu wynika że RT02B różni się od wspomnianej wyżej wersji tylko tym, że ma 4 strefy godzinowe
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    w RT01B dmuchawa nie pracuje stale mam ustawione przedmuchy oraz czas co jaki taki przedmuch się pojawia- jak jest opał w piecu to temperatura spada ewentualnie 1*C poniżej zadanej, a do góry raczej nie przekracza.
    Wg opisu wynika że RT02B różni się od wspomnianej wyżej wersji tylko tym, że ma 4 strefy godzinowe
    RT01B oraz RT02B obecnie reguluja moc dmuchawy, robią to przy 2-3nawrotach do t.zadanej, starają się dobierać obroty do zapotrzebowania na ciepło. Przy pierwszym dojściu algorytm pozwala na 1st.c przeregulowania, ale generalnie strefa ta jest ruchoma.
    Prawda jest,że przy tych sterownikach często jestesmy w przedmuchu, bo główny cel tej strategii to stabilizacja t.zadanej.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  17. #77
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorny7

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Kalisz
    Posty
    146

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Instrukcje dostałem na maila - póki co to panela pokojowego nie podłączam bo nie bardzo jest mi potrzebny.
    Jeśli chodzi o test SPR-11 to dziś paliłem. Paliło się oczywiście, pompki chodziły, dmuchawa również... na szczegóły proszę jednak chwilę poczekać.
    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Niestety SPR11 nie jest sterownikiem dla mnie.
    W nocy zrobiłem kolejne podejście do palenia i nie pasowało mi to, że na allegro była inna instrukcja mówiąca o przedmuchach, w rzeczywistosci takiej opcji w tym sterowniku nie ma.
    Jak to wyglądało u mnie:
    Załadowałem piec drewnem, podpaliłem, zamknąłem drzwiczki, włączyłem sterownik i ustawiłem 75*C.
    Sterownik bardzo ładnie osiągnął tą temperaturę. Temperatura na piecu wzrastała nadal i doszła do 89*C.
    Sterownik jaki ja chcę ma obliczyć prędkość wzrostu temperatury i tak dostosować obroty dmuchawy aby nie przeganiać zanadto ustawionej temperatury.
    Co stało się dalej. Ano sterownik nic nie robił z dmuchawą a temperatura spadała. Trwało to kilkanaście minut. Dmuchawa włączyła się dopiero gdy temperatura spadła do 74*C. Wtedy w piecu było już prawie czarno i nim ponownie pojawił się ogień to temperatura spadła do 59*C.
    Następnie wzrosła i cykl się powtórzył.
    .
    chyba będziesz miał problem bo masz za duże wymagania od sterownika
    Testując na drewnie to chyba nie ma takiego sterownika który u trzyma ci temp. tak jak chcesz tzn ustawisz 60C nawalisz samego drewna i ma nie przekroczyc tej temp. (absurd) .Drewno ma to do siebie że bardzo szybko daje temp i szybko się wypala i sterownik nie nadąza za zmianami temp i siła bezwładności przeciąga temp.
    wypróbuj to na miale to dopiero bedziesz miał większą informacje na temat tego sterownika.
    Poza tym wydaje mi się co już wczesniej pisałem że przeginasz z temp 75 C na piecu to wg mnie gruba przesada ja mam 52-55C i to w zupełności starcza nie wspominając o wielkości spalania miału.
    ja juz dwa razy wystartowałem ze swoim PID Płomyk i ja go polecam do miałowców mam go 4 sezon, ale Tobie go nie polece bo nie ma drugiego wyjścia na pompę (mogli by to zmienić)
    gorny7 , był Ekogr. Walendowski 25KW/kuzyn Ardeo/SPP Bolecki , był miał /Płomyk PID , jest Termet Gold Plus

  18. #78
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Wydrukowałem sobie instrukcje i zrobiłem porównania obu sterowników, aby poznać dokładniej następcę.
    Cóż jutro zabawię się u kuzynki na weselu, a w niedzielę zapewne zamówię RT02B Aneta.
    Cenę ma sporą 481,90zł + 15 zł wysyłka u producenta
    oraz 449,00 na fuego.pl + 20 zł wysyłka kurierem
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  19. #79
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorny7 Zobacz post
    Poza tym wydaje mi się co już wczesniej pisałem że przeginasz z temp 75 C na piecu to wg mnie gruba przesada ja mam 52-55C i to w zupełności starcza nie wspominając o wielkości spalania miału.
    Na piecu gdzie mam sterownik RT01B utrzymuję temp. na poziomie 40-45*C. Niestety taka temp źle wpływa na żywotność pieca - punkt rosy, zimna woda na powrocie.
    W drugim domu na piecu mam właśnie ponad 70*C a na instalacje puszczam około 40*C.
    Tą sprawę załatwia zawór trójdrożny.
    Będąc w Finlandii w domu miałem właśnie taki sterownik, który:
    - sterował zaworem 3-drożnym
    - pompką CO i CWU
    - dmuchawą
    Paliłem drewnem świerkowo, sosnowym.
    To było coś takiego jak robi Tatarek.
    Dość dawno naniosłem poprawkę, że nie będzie sterowania zaworem 3-drożnym.
    Reszta moich wymagań pozostaje bez zmian.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  20. #80
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorny7

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Kalisz
    Posty
    146

    Domyślnie

    a tez mam zawór 4drożny sterowny recznie rozumiem że obniżasz zaworem ale czy jest taka potrzeba
    jak masz 70 a puszczasz 40 to na powrocie pewnie nie mniej jak masz 55C , nie mówie o trzymaniu na piecu 45C ale 70 ... czytałem nie raz że jeżeli pompa jest nad piecem na wylocie to przy takich tem moga przy niektórych pompach panewki czy prowadnice z tworzywa łożysk a i do zagotowania jak sam testowałeś juz nie dużo
    acha i u nas jest troche łagodniejszy kilmat.ten finski sterownik chyba też nie trzymał stałej tempratury tylko oscylowała?
    wydaje mi się że te sterowniki sa testowane właśnie przy opale maiłem i tak maja dobrane te algorytmy stąd te problemy przy drewnie
    gorny7 , był Ekogr. Walendowski 25KW/kuzyn Ardeo/SPP Bolecki , był miał /Płomyk PID , jest Termet Gold Plus

Strona 4 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony