dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1

    Domyślnie Folia aluthermo quattro - ktoś używał?

    Witam,

    zastanawiam się nad dorzuceniem zamiast drugiej warstwy wełny folii aluthermo na ocieplenie poddasza. Ktoś używał takiego wynalazku?

    http://www.aluthermo.pl/produkty/opis_aluthermo.html

  2. #2

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    k62 - tam są reklamy firm, a nie odpowiedzi czy ktoś używał ...

  4. #4
    Ostatnio edytowane przez k62 ; 23-06-2010 o 21:57

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    O widzisz i to jest konkret - jak widać jest sporo kontrowersji wokół tego wynalazku.

    Może jednak warto zastosować takie cudo jako dodatek do warstwy wełny ?

    Tylko dlaczego nie polecają od zewnątrz tylko od wewnątrz domu - czy nie lepiej, żeby wełna "gąbka dla ciepła" nasiąkała temperaturą z wewnątrz niż z zewnątrz budynku ?

    Co prawda jest dość drogie (jeszcze, bo mało powszechne - ciekawe dlaczego ), ale skoro działa to warto przemyśleć zwłaszcza tam, gdzie można łatwo sprawdzić skuteczność np. na strychu.
    Ostatnio edytowane przez SUSPENSER ; 25-06-2010 o 07:58

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    O widzisz i to jest konkret - jak widać jest sporo kontrowersji wokół tego wynalazku.

    Tylko dlaczego nie polecają od zewnątrz tylko od wewnątrz domu.
    Nie chce mi się czytać wszystkiego, ale kiedyś (2002 lub 2003) znalazłem opis Superpolynum (czy jakoś tak) i dyskutowaliśmy na forum. Wg parametrów rewelacja, ale:
    1. Nie przepuszcza wilgoci (wobec czego musi być pod wełną jeżeli już, gdyż inaczej skropli Ci się w niej woda i wełna "nie działa", a grzyb rośnie i to jest odpowiedź na Twoje pytanie)
    2. Ktoś zakładał i mu się rwała. W końcu to aluminium i wiadomo jak folia aluminiowa się zachowuje. To z kolei wyklucza montaż pod wełną, bo tam trzeba folię dziurawić.
    3. Wrzucenie tego pod podłogę nie sprawdzi się, gdyż po zgnieceniu pęcherzyków powietrza traci dużo ze swoich właściwości i równie dobrze możesz żonie zabrać folię Al z kuchni
    Summa summarum - wyszło mi, że może dałoby radę użyć tego na dodatkowe ocieplenie w murach trójwarstwowych, ale i tak będzie problem z kotwami, na które trzeba będzie nadziać tę folię. Za dużo zabawy, wysokie koszty, niepewne wynik.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Dzięki Frankai za konkretną odpowiedź - teraz wszystko jasne i już wiadomo dlaczego inwestorzy nie stosują masowo tego "cuda"

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Dzięki Frankai za konkretną odpowiedź - teraz wszystko jasne i już wiadomo dlaczego inwestorzy nie stosują masowo tego "cuda"
    Ale za to w ostatnim numerze Muratora albo Ładnego Domu bo już nie pamiętam jest krótki artykuł na temat bardzo dobrych właściwości cieplnych takiej folii kolejnego producenta.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro Zobacz post
    Ale za to w ostatnim numerze Muratora albo Ładnego Domu bo już nie pamiętam jest krótki artykuł na temat bardzo dobrych właściwości cieplnych takiej folii kolejnego producenta.
    ....niech zgadnę... artykuł sponsorowany?
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rom-Kon Zobacz post
    ....niech zgadnę... artykuł sponsorowany?
    Jeżeli jest artykuł sponsorowany, to powinno tam być to napisane wprost. Tak wymaga prawo. Wiem jednak, że niektórzy wydawcy, chętnie przyjmują zlecenia na reklamy, a jednocześnie, podejmują się napisania artykułu na wybrany temat. No a że jest on przypadkowo pozytywny...
    Zaznaczam, że nie czytałem wzmiankowanego i nic tutaj nie insynuuję.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rom-Kon Zobacz post
    ....niech zgadnę... artykuł sponsorowany?
    Tego nie wiem ale jak będę w domu to sprawdzę


    Sprawdziłem było to w Muratorze
    Ostatnio edytowane przez odaro ; 14-07-2010 o 22:16
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Czy nada się to na pierwszą izolację bufora ? a później wełna lub coś innego ? pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  13. #13

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Zawsze chciałem wrócić do tego tematu.
    1. To może i zadziała ale tylko kiedy jest w domu duzo powierzchni o temp. wyzszej niz temp. powierzchni scian, ale dalsza analiza moja to wykaże .
    2. lub gdy sciana jest bez izolacji i jest zimna wtedy automatycznie straty przez promieniowanie sie zwiekszaja bo wszytstkie sciany wewnetrzne i urzadzenia emituja wyzsze temp. niz sciany zewn.
    3. łączenie takiej izolacji z tradycyjnymi ma sens do pewnego momentu,
    4. obecne obliczenia uwzgledniaja promieniowanie przy współczynniku przejmowania i ten współ. jest podany tak aby promieniowanie mogło miec znaczenie bo opór wynosi zaledwie wewnatrz domu 0,14 m2*K/W a wiec jest tak mały ze musimy wiecej grzac. Gdyby był wiekszy to koszty eksploatacyjne byłyby mniejsze.
    I jesli te izolacje zwiekszają opór promieniowania a tym samym zwiększają współ. przejmowania to zmniejszają straty.
    Tylko cały czas pozostaje pytanie na ile te straty przez promieniowanie są duże?

    Obliczenia wykonałem zgodnie z normami i rozporządzeniami i okazalo się że wybudowalem dom pasywny prawie idealnie wpasowując się z rzeczywistym zużyciem w stosunku do obliczonego, oznaczałoby to że przyjęty współ. przejmowania był OK (ten mały=0,14) a więc promieniowanie miałoby znaczenie.

    Teraz stosując zwiększenie oporu promieniowania w moim przypadku o ok. 0,5 m2*K/W gdzie opór ściany mam ok 11m2*K/W, uzyskałbym niewielką różnicę ale stosując ją dla oporu=5 mamy 10% wzrost skuteczności.

    Dlaczego stosować ją wewnątrz tylko należy? Już wiecie? Bo od wewnątrz "funkcjonuje" współ. przejmowania. Musi mieć kontakt z gazem (powietrzem) wewnątrz domu.
    Jestem ciekaw jakiej grubości tynkiem pozwoliliby to przykryć?

    Tak obrazowo na koniec:
    jeśli tempo w domu jest 22oC, więc ściany wewn. też taką mają i jest tych ścian 100m2 i tyle samo jest ścian zewn. i mają temp. powierzchni 19oC to uwzględniając kąty między tymi ścianami strata na 1 m2 będzie wynosila ok. np. 10W/m2 a przy 100m2 ok 1000W.
    Sporo ale przy takich warunkach 22oC w środku i 19oC ściany zewn. i 0oC na zewnątrz świadczyłoby to o słabej izolacyjności przegrody bo wyniosłaby ok. 1,0 W/m2*K.
    Nowe okna już mają od wewnatrz szyby z osloną odbijającą promieniowanie cieplne podobnie jak te folie więc na szyby tych folii nie stosujcie .

    Oto moja analiza. Słucham innych, z chęcią podyskutuję bo mnie od dawna ten temat dręczył.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  15. #15

    Domyślnie

    Zbudowałem sześcian o boku 10 cm z alufoxa.
    Włożyłem do niego czujnik termometru przewodowy (bezprzewodowy tracił łączność z bazą).

    W tabelce podaję wyniki pomiarów temperatury,
    po włożeniu paczuszki (z czujnikiem temp) do zamrażarki.
    1 kol - czas w minutach
    2 kol - temp w st C
    3 kol - temperatury po włożeniu czujnika do zamrażarki (bez pudełka)

    Uwaga: pomiar jednokrotny. Nie miałem czasu powtórzyć badania.

    czas[min] I temp I temp
    0 I 26,5 I 26,0
    1 I 25,5 I
    2 I 19,9 I
    3 I 10,7 I -8,0
    4 I 1,2 I
    5 I -3,8 I
    6 I -8,4 I -16,0
    7 I -11,1 I
    8 I -14,1 I
    9 I -15,7 I -18,0
    10 I -16,6 I
    11 I -17,4 I
    12 I -17,8 I -18,2
    13 I -18,2 I
    14 I -18,5 I
    15 I -18,7 I
    16 I -18,8 I
    17 I -18,9 I
    18 I -19,0 I
    19 I -19,1 I
    20 I -19,2 I
    Ostatnio edytowane przez k62 ; 16-07-2010 o 23:19 Powód: dopisałem dwa słowa dla lepszego zrozumienia

  16. #16

    Domyślnie

    Trudno te wyniki oceniać.
    Proszę o podpowiedź, czy badanie kontrolne powinienem zrobić, np.tak:
    czujnik zapakować do pudełka tekturowego o wymiarach takich jak to z alufoxa?
    Lodówka jest bezszronowa, więc jest duży ruch powietrza.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    A ja nie kumam co gdzie jaka temp. w tych twoich pomiarach?
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    A teraz oklej to pudelko od wewnątrz np. tekturą i zmierz tak samo.
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    j-j dzięki za ta analizę - wiele wyjaśnia

  20. #20

    Domyślnie

    Zrobiłem pomiary jeszcze raz.
    W pudełku z alufoxa umieściłem czujnik temperatury (w centrum pudełka).
    Pomiary tym razem mnie zaskoczyły.

    Jak odczytać wyniki.
    Czas w minutach od momentu włożenia pudełka do zamrażarki
    __ temperatura w stopniach C.

    Np.: po 5 minutach temp. odczytana -0,8*C,
    po 60 minutach temp. odczytana -15,9*C.

    ..0 __ 27,9…..24 _ -14,8
    ..1 __ 25,9…..26 _ -14,9
    ..2 __ 18,9…..28 _ -15,0
    ..3 __ 10,9…..30 _ -15,1
    ..4 __ 03,7…..32 _ -15,2
    ..5 __ -00,8…..34 _ -15,3
    ..6 __ -04,9…..36 _ -15,3
    ..7 __ -07,5…..38 _ -15,4
    ..8 __ -09,2…..40 _ -15,5
    ..9 __ -10,3…..45 _ -15,6
    10 _ -11,1…..50 _ -15,7
    11 _ -11,9…..55 _ -15,8
    12 _ -12,5…..60 _ -15,9
    13 _ -13,0…..65 _ -15,8
    14 _ -13,3…..70 _ -15,9
    15 _ -13,6…..75 _ -16,0
    16 _ -13,8…..80 _ -16,1
    17 _ -14,0…..85 _ -16,2
    18 _ -14,2…..90 _ -16,3
    19 _ -14,3…..100 _ -16,5
    20 _ -14,4…..110 _ -16,7
    22 _ -14,6…..120 _ -16,8

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony