dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    achim

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    4

    Domyślnie Remont - wymiana krzywego i słabego sufitu.

    Witajcie forumowicze,
    jest to mój pierwszy post, a zajrzałem na to forum właśnie w związku z potrzebą zrobienia czegoś z owym sufitem.

    Wiejski dom był wybudowany w latach międzywojennych - wiadomo wtedy używało się tego co było, np. belki są z szyn wąskotorowych?! Beton też nie jest dobry - mało cementu a dużo wapna, zamiast piasku jest coś w rodzaju szlaki. Sufit, co powinno być widać na zdjęciach jest bardzo wyraźnie zwieszony, po większych operacjach na strychu (chodzenie tylko ...) na suficie widać spękania w farbie. Zamierzam to zwalić i wylać nowy z zbrojeniem. Dobrze żeby było to zintegrowane z ociepleniem - kiedy będzie zagospodarowywane piętro nie wiem a zimą na strychu jest bardzo zimno. W tym celu do betonu dodać proszek styropianowy czy całe płyty jako osobna warstwa? Beton kupić żeby go przywiozła betoniarka z pompą, czy samemu mieszać, jaka jest różnica w cenie, czy mieszanie samemu ma sens? Wiem że trzeba to wylać na raz, a tu trochę powierzchni będzie, czyli noszenia w górę też :/
    Na co dzień z budownictwem nie mam prawie nic do czynienia, do samej roboty będę miał parę znajomych i prawdopodobnie wujka - domorosłego murarza. Jeśli będą jakieś rady to piszcie językiem tak bardziej do laika
    Obecnie na strychu są graty, przy ścianie - bo na środku to chyba by spadły na dół ;/ jednak po remoncie, można by było tam zrobić pokój.

    Proces zwalania tego co jest wiem już jak wykonać (zaczynać kucie z góry, od kąta najpierw wzdłuż ściany i jednej belki, potem zabezpieczyć żeby belka się nie odgięła w ten pusty już obszar i kolejny pas pomiędzy belkami rozkuwać). Dalej już nie jestem przekonany co i jak robić - kilka dni temu na urodzinach rozwiązała się rozmowa na ten temat, pomiędzy wujostwem właśnie i oni proponowali następująco.
    Rzeczy do deskowania z płyt prawdopodobnie uda się pożyczyć od dalszego znajomego, sufit opierałby na się ścianach nośnych które kończą się na wysokości sufitu. Na tym deskowaniu ułożyć odpowiednie zbrojenie z prętów, i po tym zalać to betonem. Nie mam pojęcia jak grubo betonu, jaka średnica zbrojenia, ani jak to policzyć. Zapewne znacie jakieś wzory lub literaturę do tego
    Oprócz tego pokoju przy "okazji" trzeba by tak samo wymienić sufit w drugim pomieszczeniu - przedpokój w którym są drewniane schody na strych w obudowie z desek, schody prawdopodobnie zostaną nie ruszone póki co, ale ich osłona musi zostać rozebrana i na jej miejsce jakaś ściana (tutaj również nie wiem co z tym robić - czy jakaś ścianka działowa z płyt czy z bloczków. Na sufit od spodu dawać płyty gipsowe czy jakieś inne propozycje, na górze zostawiłbym goły beton, a przy dalszych remontach by się to wyrównało.
    W załącznikach są zdjęcia i orientacyjny plan pomieszczeń. Ściany oddzielające te dwie komórki są z pojedynczych cegieł jeśli sufit zostanie wyrównany, to te ściany będą odpowiednio podwyższone o te brakujące centymetry
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1010267..jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	74,1 KB
ID:	14799   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P10102641..JPG
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	40,2 KB
ID:	14800   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1010265..JPG
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	51,0 KB
ID:	14801   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan izb..jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	9,6 KB
ID:	14802   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1010264..jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	99,5 KB
ID:	14803  


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    W kwesti nazw to planujesz wykonac strop nie sufit. Betonu "konstrukcyjnego" na budowie nie ukrecisz, max B15 a to najnizy z mozliwych. Cenowo zalezy od regionu ale wiele nie oszczedzisz robiąc na placu. Ja bym doradzał grusze i pompe, nawet jak dolozysz pare stów to oszczezisz na pomocnikach. Nie bardzoe zrozumialem czy chcesz wywalic te szyny czy zostawić ? Ja doradzam zaproszenia na ogledziny jakigoś inzyniera z uprawnieniami, gdybyś zostawil te szyny to zbrojenie umieszczałbyc delkiatne fi6-8mm pomiędzy szynami, jak wywalisz szyny to muisz wiecej stali dać fi 10-12.
    Jeżeli chodzi o cieplenie to na gotowy strop ułożysz ocieplenie nie da sie tego zrobic wewnątrz. Grubośc ocieplenie to min 20cm.

    Zeby byc w zgodzie z PB to powinieneś na to miec projekt i dokonać zgloszenia.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    achim

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Belki muszą zostać wywalone - są po prostu krzywe, bo tak jak napisałem, to są szyny i się nie nadają do tego. Jak widać z terminologią u mnie nie za dobrze, ale zamierzam się doedukować nim rozpocznę prace Obecnie nawet nie wiem co wpisywać w wyszukiwarkę forum żeby się dowiedzieć rzeczy które już tu z pewnością były opisywane. Np. jaką metodą wykończyć nowy strop od spodu.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Witam
    Zeby byc w zgodzie z PB to powinieneś na to miec projekt i dokonać zgloszenia.
    j.w.

    Proponuję zrobić strop za jednym razem na całości.
    Propozycja zbrojenia
    Pręty układać w kolejności 1,2,3,4,5,
    Nazwa:  ZBROJENIE..JPG
Wyświetleń: 653
Rozmiar:  85,2 KB


    Beton B 20
    płyta grubości 15 cm.

    Należy zadbać o solidne podparcie stropu na ścianach nośnych , zewnętrznych.

    Scianki wewnętrzne podnieść po wykonaniu stropu.

    Strop od spodu wytynkować tynkiem cementowo -wapiennym.

    Ocieplenie tymczasowe od góry wełną drubości minim 20 cm .
    Ta wełn przyda się później do ocieplenia połoci dachowej.
    Na strop później pójdzie 5 cm stryropianu pod wylewki / 100/ i 5 cm wylewki cementowej , najlepiej zbrojonej siatką do wylewek.

    Do betonowania beton gotowy i pompa do podawania betonu , trzeba miejscami rozebrac pokrycie dach.

    Powodzenia.

  5. #5

    Domyślnie

    Jestem ciekawa, dlaczego mu doradzacie, jak achim wyraznie chce zrobic remont bez projektu przebudowy i zgloszenia, tak jak wymaga Prawo Budowlane????? Chcecie odpowiadac za to, ze sufit za rok zwali mu sie na glowe??? Przeciez to co on pisze o remoncie "sufitu" , to jakis koszmar!!!
    Ostatnio edytowane przez Aleksandryta ; 27-06-2010 o 12:50

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aleksandryta Zobacz post
    Jestem ciekawa, dlaczego mu doradzacie, jak achim wyraznie chce zrobic remont bez projektu przebudowy i zgloszenia, tak jak wymaga Prawo Budowlane????? Chcecie odpowiadac za to, ze sufit za rok zwali mu sie na glowe??? Przeciez to co on pisze o remoncie "sufitu" , to jakis koszmar!!!
    Jak zapewne zauważyłaś ,nie namawiamy go do omijania Prawa Budowlanego, wręcz przeciwnie.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    achim:
    wg polskiego prawa, każda zmiana konstrukcyjna w budynku (a strop taką jest) wymaga prawomocnego pozwolenia na budowę, czyli po kolei: WZ, projektu, decyzji administracyjnej. Ew PINB może w trybie nakazowym wydać decyzję o nakazie wykonania pewnych prac, o ile dotychczasowy stan techniczny stanowi zagrożenie.
    Wszystko ponad to, to samowola, bardzo surowo karana przez inspektorów PINB (za taki strop, to myślę że mniej jak 5 tys by nie skasowali).
    Jeśli chcesz żeby to było zrobione prawidłowo, musisz 1) wystąpić do urzędu gminy o warunki zabudowy na wymianę stropu w budynku (chyba że teren ma plan miejscowy, wtedy nie są one potrzebne a wystarczy wypis z planu) 2) poszukać projektanta (konstruktora-wcale nie architekta) z uprawnieniami, który zrobi część projektową czyli ocenę stanu technicznego pod kątem możliwości wymiany stropu, i projekt tegoż. Potem zatwierdzasz projekt w urzędzie, i po uprawomocnieniu się decyzji możesz dać dziennik budowy do ostemplowania.

    Zbigniew100
    - jakoś ostatnio mam to nieszczęście, że napotykam się na Twoje wpisy. Nie wiem czy to dlatego że udzielasz się na wszystkich możliwych wątkach. Mam prośbę- jak czegoś nie wiesz NIE ZGADUJ. To że podajesz jakieś maziaje (za które student 2 roku wyleciałby na kopach za drzwi) i jeszcze masz czelność nazywać je rysunkiem zbrojenia, to już nie jest śmieszne ale niebezpieczne. Jesteś KOMPLETNYM IGNORANTEM w sprawach konstrukcji, co zresztą widać po tym szkicu na którym jest co najmniej 5 dużych błędów, i lepiej żebyś się w tych sprawach nie wypowiadał. Ja wiem że to forum ma tę głupią cechę, że przyznaje punkty za ilość postów a nie ich jakość, ale naprawdę kiedyś jeszcze zrobisz sobie albo komuś krzywdę. Inżynieria budowlana nie jest sprawą dla laików (żeby nie powiedzieć dosadniej). Ja wiem, że dla kogoś z boku to tylko jakieś druty zalane szarą papką. Ale żeby wiedzieć jak je położyć trzeba mieć trochę wiedzy, i to zdobytej właściwie a nie czytając forum, albo doświadczenia- jak zaszalujesz, zazbroisz i wylejesz 20 stropów wg projektu, to 21 może uda Ci się zrobić prawidłowo z głowy, o ile będziesz uważnie czytał rysunki i zwracał uwagę na każdy detal.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek9000 Zobacz post
    [

    Zbigniew100
    - jakoś ostatnio mam to nieszczęście, że napotykam się na Twoje wpisy. Nie wiem czy to dlatego że udzielasz się na wszystkich możliwych wątkach. Mam prośbę- jak czegoś nie wiesz NIE ZGADUJ. To że podajesz jakieś maziaje (za które student 2 roku wyleciałby na kopach za drzwi) i jeszcze masz czelność nazywać je rysunkiem zbrojenia, to już nie jest śmieszne ale niebezpieczne. Jesteś KOMPLETNYM IGNORANTEM w sprawach konstrukcji, co zresztą widać po tym szkicu na którym jest co najmniej 5 dużych błędów, i lepiej żebyś się w tych sprawach nie wypowiadał. Ja wiem że to forum ma tę głupią cechę, że przyznaje punkty za ilość postów a nie ich jakość, ale naprawdę kiedyś jeszcze zrobisz sobie albo komuś krzywdę. Inżynieria budowlana nie jest sprawą dla laików (żeby nie powiedzieć dosadniej). Ja wiem, że dla kogoś z boku to tylko jakieś druty zalane szarą papką. Ale żeby wiedzieć jak je położyć trzeba mieć trochę wiedzy, i to zdobytej właściwie a nie czytając forum, albo doświadczenia- jak zaszalujesz, zazbroisz i wylejesz 20 stropów wg projektu, to 21 może uda Ci się zrobić prawidłowo z głowy, o ile będziesz uważnie czytał rysunki i zwracał uwagę na każdy detal.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    achim

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aleksandryta Zobacz post
    Jestem ciekawa, dlaczego mu doradzacie, jak achim wyraznie chce zrobic remont bez projektu przebudowy i zgloszenia, tak jak wymaga Prawo Budowlane????? Chcecie odpowiadac za to, ze sufit za rok zwali mu sie na glowe??? Przeciez to co on pisze o remoncie "sufitu" , to jakis koszmar!!!
    Ehm - jestem tutaj, nie musisz pisać w trzeciej osobie.
    Nigdzie nie napisałem że chcę to robić bez projektu i zgłaszania. To forum chyba służy do omawiania takich spraw, np. nie miałem pojęcia że takie rzeczy trzeba zgłaszać, jajmar jako pierwszy informuje o sprawach prawnych, potem następni i dzięki temu będę wiedział jak się do tego ustosunkować nawet jeśli się to zwali na głowę, to nikt przecież nie będzie ciągał Was po sądach, chyba lepiej żeby zostało napisane coś w stylu, "chłopie sam nie dasz rady bo będzie źle - idź do urzędu i projektanta" niż " (nic)" - po czym zrobię to tak jakby to pan ździsiek spod budki z piwem kurnik robił.

    Swoją drogą, 50 lat temu budowali z czego popadło vide szyny... i jakoś nie słychać o fali zmarłych i rannych z tego powodu.

    Zdaję sobie sprawę że moje posty mogą brzmieć dyletancko - reakcje w stylu Aleksandryty to potwierdzają, proszę o więcej wyrozumiałości.

  10. #10

    Domyślnie

    Oj cóż za zawiść. Nie ma co ahimowi skakać do gardła, za to, że chce wyremontować dom. Jak widać jest to jego trzeci wpis i nie można go krytykować za to, że chce wyremontować dom a nie ma o tym pojęcia.
    Sprawa jest prosta, trzeba zatrudnić odpowiedniego człowieka, który przyjdzie, popatrzy, stwierdzi jaki rodzaj stropu musi być zrobiony w zależności od rozpietości itd. itp. i który zrobi odpowiedni projekt. Forum owszem, jest bardzo pomocne, ale nie jest w stanie rozwiązać każdego problemu. A może się okaże, że coś jest tez nie tak ze ścianami? Do wszystkiego trzeba podejść indywidualnie i nie wszystko da się zamknąć w forumowe szablony.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony