dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 53 z 53
  1. #41

    Domyślnie

    Murowanie drogiej ściany 36 i ocieplanie jej jest bezsensem. Albo robimy ścianę dwuwarstwową (o małej grubości ściany i dużej ocieplenia) albo jednowarstową (której zwolennikiem nie jestem).
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał paroofka Zobacz post
    Akurat bezwładność cieplna ceramiki w niczym nie ustępuje bezwładności
    Oooo, to ja jestem ciekaw, na jakich przesłankach kolega opiera to twierdzenie ?

    Co do izolacji.... Jak ktoś już słuszsznie zaiważył, cieńszącwarstwę izolacji łatwiej jest uszkodzić, niż grubszą, a jeśli chodzi o mityczne " oddychanie" ścian, to chciałbym zauważyć, że ściana ocieplona 10cm styropianu "oddycha" tak samo, jak ta ocieplona 15, czy 20cm, czyli praktycznie wcale.
    I w żadnych przypadku nie jest to jej wadą.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar paroofka
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    165

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Oooo, to ja jestem ciekaw, na jakich przesłankach kolega opiera to twierdzenie ?
    Z danych od producentów! Znalazłem takie parametry:

    Porotherm 25 P+W - 823 h/m2
    Porotherm 25/37.5 AKU - 1089 h/m2

    Silka E24 - 839 h/m2
    Silka E18 - 845 h/m2

    Dom - mission complete
    (zasiedlony 11.2012)

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To teraz proszę o wyjaśnienie, co to za parametr h/m2 ?

    Bo ja bym bardziej oparł się na parametrze kg/m3.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 12-04-2013 o 20:59
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar paroofka
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    165

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To teraz proszę o wyjaśnienie, co to za parametr h/m2 ?

    Bo ja bym bardziej oparł się na parametrze kg/m3.
    Współczynnik przewodzenia temperatury to stosunek m2 do jednostki czasu. Czyli na chłopski rozum - To wynika po prostu ze wzoru fizycznego. Dowód:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%...nia_temperatur

    Cytuję: "Współczynnik wskazuje szybkość z jaką przebiegają zmiany temperatury z jednej płaszczyzny do drugiej". Z mojego wyliczenia wynika, że Silka i Porotherm te wskaźniki mają porównywalne... Można sobie oczywiście policzyć we własnym zakresie dla większej ilości produktów.
    Dom - mission complete
    (zasiedlony 11.2012)

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale my tu mówimy o pojemności cieplnej materiału, czyli o tym, ile ciepła potrzeba, ogrzać go o 1K.
    Oczywiście mówi nam to, ile tego ciepła materiał odda, kiedy będzie stygł o 1K, oczywiście pod warunkim, że będzie odpowiednio zaizolowany z tej strony, gdzie nie ma oddawać ciepła.
    Zreszta, tą wartość masz w mianowniku wzoru z przytoczonego linku.


    Pojemność cieplna Q zależy od ciepła właściwego materiału ( tu akurat ceramika i silikaty posiadają podobną wartość) oraz gęstości objętościowej - a tu już bloczek ceremiki porotyzowanej jest daleko za silikatem.
    http://www.grupasilikaty.pl/leksykon...sc_cieplna.php

    Nie wiem ,skad te przytoczone przez Ciebie wartości powyżej, tym bardziej, że mają niewłaściwe jednostki ( co jest zresztą zrozomiałe, bo to odwrotność wzoru z Twojego linku określa bezwładność cieplną materiału, choć nadal, nawet ona nie określa jak wiele ciepła materiał jest w stanie pochłonąć, tylko jak szybko będzie ja pochłanial/ oddawał.).
    Może podasz link do źródeł tych danych !?
    ,
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 15-04-2013 o 15:39
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar paroofka
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    165

    Domyślnie

    W jednym z wcześniejszych wpisów ktoś napisał tak:
    "Silka ma większą bezwładność cieplną (niż BK i ceramika), czyli dłużej trzyma ciepło jak już się nagrzeje, ale i dłużej zimno jak się ochłodzi."

    To zdanie nie jest prawdziwe (co udowodniłem powyżej), bo bezwładność cieplną silka ma podobną (albo i nawet gorszą!) niż ceramika. Co do pojemności cieplnej to tutaj pełna zgoda: silka jest najlepsza Ale kilka postów wcześniej ktoś wprowadził do dyskusji bezwładność cieplną, która jest jednak czym innym niż pojemność. No i w kategorii bezwładności cieplnej silka przegrywa z ceramiką.

    A skąd się wzięły podane przeze mnie dane? Są wyliczone na podstawie wzoru, a dane wziąłem z kart produktowych.
    Dom - mission complete
    (zasiedlony 11.2012)

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dobrze kombinujesz, ale nie do końca dobrze.
    O ile SZYBKOŚC nagrzewania sie / wychładzania obydwa te materiały mają podobną ( ufam, ze nie popołniłeś błędu w obliczeniach), to jednak, kiedy ceramika z uwagi na mniejszą pojemność cieplną przestanie już akumulować ciepło, silikat będzie to robił dalej, nie dopuszczając do podniesienia się temperatury.
    Podobnie w przypadku oddawania ciepła - będą to robiły tak samo szybko, tyle, że silikat dłużej.
    To jakby porównać dwie, tak samo obciążone baterie 1.5V - jedną markową alkaliczną i no- name

    Dlatego zdanie, które przytoczyłeś jest prawdziwe, choć użycie pojęcie bezwładność cieplna, bylo tu mało fortunne i nieprecyzyjne. Natomiast glówny przekaz o dłuższym oddawaniu ciepła ( i "trzymaniu" chłodu) jest jak najbardziej słuszny.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 16-04-2013 o 13:53
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #49
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar paroofka
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    165

    Domyślnie

    Gorzej, że te właściwości silka ma też w lecie. Ja mieszkałem swego czasu w bloku z silki i niestety było potwornie gorąco praktycznie przez całą dobę. Bo materiał nagrzewał się z obu stron, a potem to oddawał i oddawał... Także duża pojemność cieplna to dla mnie niestety miecz obusieczny - w zimie to rzeczywiście plus, ale w lecie już niekoniecznie. Szczególnie jak się jeszcze ma to "szczęście" mieć mieszkanie na poddaszu

    W przypadku ceramiki moim zdaniem ta wymiana ciepła zachodzi w jakiś bardziej zrównoważony sposób, przez co dom jest ciepły w zimie, ale też w lecie da względny chłód...

    Ale może ponarzekam sobie na moje stare mieszkanie gdzie indziej. Grunt, że się dogadaliśmy w głównym temacie tego wątku!
    Ostatnio edytowane przez paroofka ; 16-04-2013 o 14:40
    Dom - mission complete
    (zasiedlony 11.2012)

  10. #50

    Domyślnie

    A ten blok z silki to jaką miał termoizolację?

    Dobrych naaaaście (20-parę raczej, jak tak liczę) lat temu mieszkałem w sporym domu, stare technologie, oczywiście 0 izolacji, i latem na poddaszu było strasznie. Ale to dlatego, że była tylko blacha plus może jakieś mikre 4 cm wełny. Ściany nie wiem z czego były, ale najpewniej jakiś syfex, pustaki betonowe chyba czy coś. Nie wiem, nie interesowało mnie to wtedy. Ważne, że latem było gorrrąco, a zimą piź....ło. W pokoju na pełnym piętrze miałem spory kawał dachu (b wysoki pokój) i tam też to było czuć.

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar paroofka
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    165

    Domyślnie

    No u mnie też była blachodachówka z jakąś lichą izolacją, a na ścianach był styropian 10 cm, więc też za mało... Ogólnie było czuć, że zbudowany został totalnie po kosztach
    Dom - mission complete
    (zasiedlony 11.2012)

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał paroofka Zobacz post
    Gorzej, że te właściwości silka ma też w lecie. Ja mieszkałem swego czasu w bloku z silki i niestety było potwornie gorąco praktycznie przez całą dobę. Bo materiał nagrzewał się z obu stron, a potem to oddawał i oddawał... Także duża pojemność cieplna to dla mnie niestety miecz obusieczny - w zimie to rzeczywiście plus, ale w lecie już niekoniecznie.
    Jeśli z obu stron, to bez termoizolacji, więc mnie to nie dziwi. Odcięcie warstwą np 15 cm styro dałoby zupełnie inny efekt.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #53

    Domyślnie

    U mnie tam na ścianach to był co najwyżej brud szczególnie, że sąsiad, praktykujące ekolog i badylarz, palił oponami. W zasadzie to nawet się nie krył z tym. 1-2 x w tygodniu podjeżdżał żuczek, zwalali, centralnie za dnia, opony na podwórko, piła tarczowa, opony na 2 / 4 części, i jazda do pieca. Ale to dygresja. U mnie tak czy siak na ścianach NIC nie było.

    Teraz za to będzie silka 24 + 15 cm dobego styro i jazda. Dach wełna 30 cm. Nie mam ambicji zrobienia superenergooszczędnego domu. Po prostu ma być w miarę ciepło i oszczędnie, bez wielkich inwestycji teraz i strat później.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony