dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dominiqs

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    2

    Domyślnie pustka niewentylowana pod dachem - pomocy

    Witam,

    przyznaje że to mój pierwszy post na forum i od razu czegoś potrzebuję, więc przepraszam.

    Odziedziczyłem stary dom, parter budowany był ponad 100 lat temu, do tego nadbudowana w latach 70- piętro. Wygląda jak gierkowska kostka, z tym że jest na podstawie prostokąta. Dach płaski o nachyleniu paru stopni.

    Niestety dach zaczął przeciekać, a że ostatniej zimy wypaliłem 7 ton węgla (na 140m2) postanowiłem go ocieplić. Było u mnie kilka ekip budowlanych, każda badała, mierzyła budynek i twierdziła że mam strop pełny niewentylowany (dla mnie wtedy to była czarna magia). Postanowiłem w końcu za namową wybranej ekipy ocieplić dach styropapą.

    Zamówiłem już wszystkie materiały, zaczęliśmy zdzierać stare warstwy papy by sprawdzić stan deskowania - a tu wielki ZONK!
    Pod zmurszałą deską ukazała się pustka (o wysokości od 30 cm do 70 cm). Na samym spodzie leżała grzecznie warstwa ocieplenia z jakiegoś materiału podobnego do utwardzonego zmielonego konfett o grubości 20cm. Pod tą warstwą twarda jakby płyta gipsowa (czyżby sufit?). Poza tym pełno syfu, kurzu,gruzu itp.

    Z tego co słyszałem w stropodachu pełnym nie powinno być pustki. Konstrukcja wyglądała jakby ktoś budował dach wentylowany i zamurował wszystkie otwory wentylacyjne.

    Jestem zrozpaczony, z tego co wiem stropodachy wentylowane ociepla się w zupełnie inny sposób (ocieplenie jest wewnątrz, a nie na dachu). Zakupiłem już za grubą kasę styropapę i nie wiem co dalej. Proszę o rady.

    W tej chwili rozważam:
    - zignorować odkrycie (czyli dalej będę miał pustkę niewentylowaną), ale co bedzie z wentylacją ocieplenia od spodu, czy nie będzie się tam gdzieś skraplała woda? Teraz jak dach był dziurawy to się to jakoś wentylowało.
    - wywalić te pseudoocieplenie, zrobić porządek w tej warstwie "nadsufitowej" i w sufitach pokojów zrobić kratki wentylacyjne by udrożnić wentylację,
    - usunąć wszystkie sufity (Koszty!!!) i podwiesić je wyżej likwidując tą pustkę,
    - zbudować poprawny stropodach wentylowany (Koszty! Koszty! Koszty!)

    Proszę o poradę!
    Jutro przychodzi moja ekipa dekarska, która optuje za pierwszym rozwiązaniem.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Ja proponuję dać od spodu izolacje z foli / paroizolację i nowe płyty gipsowe.
    A styropapę od góry jak planowałeś.
    Albo oddać styropapę, do izolacji pod deski dosypać np. Ekofiber i dać 2 x papę termozgrzewalną na wierzch

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dominiqs

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew100 Zobacz post
    Ja proponuj��da��od spodu izolacje z foli / paroizolacj��i nowe p��ty gipsowe.
    A styropap��od góry jak planowa����
    Albo odda��styropap�� do izolacji pod deski dosypa��np. Ekofiber i da��2 x pap��termozgrzewaln��na wierzch
    Dzięki za odpowiedź

    Rozmawiałem z jednym majstrem, który stwierdził żebym traktował tą pustkę jak przestrzeń nad podwieszanymi sufitami, która też nie jest wentylowana.
    A jak bardzo chcę to na wszelki wypadek wybił na jej wysokości w poziomym murze dziury i na razie dziury zamknął (powkladał czopy ze styropianu), a jak będę czuł potrzebę wentylacji to mogę je w lecie odczopować. Poza tym gościu stwierdził że zamknięte powietrze jest najlepszym izolatorem cieplnym. Twierdzi że w zimie prędzej będzie woda skraplać się na szybie okna niż w tej przestrzeni (nad nią jest 20 cm styropianu).

    Co myślicie czy ma to sens?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Jeżeli dasz styropapę to już wentylacji pustki nie rób bo stracisz izolacyjność cieplną styropapy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony