dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 92
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał ryloon Zobacz post
    Czy można w ogóle nie robić komina tylko przez ścianę rurę puścić i zakończyć np. 0,5m od ściany (dla pieców <21kW)? Oczywiście mowa o piecu kondensacyjnym czyli z zamkniętą komorą spalania. Takie rozwiązanie podawał nawet październikowy Murator
    Takie rozwiązanie umożliwia modyfikacja dotychczasowych przepisów .
    Jakich i gdzie ,musisz sam poszukać , bo ja mam dobrą pamięć ale
    krótką . Zmiana z 2009 r m.in. pozwala na stosowanie wyrzutni bocznych
    spalin. Kasuje minimalny przekrój przewodów spalinowych (sakramentalne14 x 14),
    odbiera kominiarzom prawo decydowania o rodzaju i przekroju komina .Producent
    przejmuje tą odpowiedzialność , oczywiście w oparciu o stosowne badania i atesty.
    Dopuszcza się stosowanie tworzyw sztucznych w systemach kominowych,
    dzięki zmianie dotychczasowego zapisu o niepalności komina , na
    ogniotrwałość systemu (jakoś tak ).
    Nie oznacza to ,że "tera wszystko wolno". Nadal mają moc dotychczasowe dyrektywy.
    Tych parę zmian , pozwoliło ustawodawcy dopasować się do galopujących zmian
    na rynku.

  2. #22
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał ryloon Zobacz post
    Czy można w ogóle nie robić komina tylko przez ścianę rurę puścić i zakończyć np. 0,5m od ściany (dla pieców <21kW)?
    Rozporządzenie Min. Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r.(z późniejszymi zmianami):
    "§ 142.3. Dopuszcza się wyprowadzanie przewodów spalinowych od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania bezpośrednio przez ściany zewnętrzne budynków, przy zachowaniu warunków określonych w § 175. "
    i dalej:
    "§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
    1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
    2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.

    2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu.
    3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m."

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 04-11-2011 o 22:01

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ryloon
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    157
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dziękuję panowie za informacje. Pozbędę się na dobre jednego komina
    OZC projektowane EAH=25 kWh/(m2·rok); 162m2 po podłodze (+nieogrzewane 34m2 garaż/pom.gosp.); płyta fundamentowa z 10cm XPS pod i 10cm L=0,035 styro nad; ściana silikaty GS 24cm + 20cm styro frez 0,033; dach dwuspad.36cm wełny skalnej 0,039; okna MS Tytanowe Termo Uw~0,8; WM sztywne spiro + Brink Excellent 400; podłogówka + kondensat Junkers ZSB14C +120l; kominek akumulacyjny 800kg.
    Dziennik budowy;
    Zdjęcia bud. FM;

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Los Pablos
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    11
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Witam

    Mam taki "problemik" i szukam jego rozwiązania. w trakcie budowy planowaliśmy piec na paliwo stałe - ekogroszek, pellet itp - i pod tym kątem komin spalinowy w kotłowni został zbudowany zastosowałem komin systemowy Leier - kształtki ceramiczne, izolacja z wełny i obudowa. Jednakże w tak zwanym międzyczasie zmieniła się koncepcja grzewcza i będzie zamontowany kocioł gazowy kondensacyjny junkers cerapur i tu zaczyna się schodek. te kotły z tego co tu czytałem muszą mieć komin dwuwarstwowy (nie wiem czy do końca prawidłowo się wyrażam) więc mam do wyboru albo wpuszczać w komin dodatkową rurę - (dom ma 9 m w kalenicy, i dach o nachyleniu 45 stopni więc nie tak łatwo się po nim poruszać) albo zastosować coś zwanego - kominem pompowanym? szukałem informacji na ten temat ale chyba wujek google mnie nie lubi i nie dał mi jakiejś jasnej odpowiedzi więc może Wy drodzy forumowicze mnie jakoś oświecicie w tej kwestii. Czy zostaje mi tylko wsadzanie rury w komin od góry czy też jest jakiś inny sposób.
    KAWKA stawiana w KSIĘSTWIE ŁOŚ ul. SPÓŁDZIELCZA 10 K

  5. #25
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Los Pablos Zobacz post
    Czy zostaje mi tylko wsadzanie rury w komin od góry czy też jest jakiś inny sposób.
    Włożenia wewnętrznej rury spalinowej komina kondensacyjnego od dołu bez jego uszkodzenia nie dokona nawet tresowany wąż
    Pozostaje tylko od góry. Jeśli z powodu stromego dachu nie potrafisz zrobić tego sam, to lepiej zleć kominiarzom (mają na to swoje sposoby ).
    Ja mam niższy kanał z pustaków systemowych i niedługo wpuszczę w niego tę rurę przy pomocy linki stalowej, specjalnie wykonanego w tym celu krążka i śruby z uchem montując kolejne segmenty na dachu. Będzie tu jednak potrzebna pomoc drugiej osoby. Nie zapomnij także o wykonaniu specjalnych wkładek dystansowych z blachy "kwasówki", aby zapewnić koncentryczne położenie tego wkładu w rurze ceramicznej.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 27-11-2011 o 17:20

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    "Dmuchawca" sobie odpuść .

  7. #27
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pstaszek

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Posty
    8

    Domyślnie

    Jeżeli jako źródło ciepła jest zaplanowany kocioł kondensacyjny, to najrozsądniej, moim zdaniem, już na etapie budowy wybrać rozwiązanie polegające na budowie szachtu z kształtek wentylacyjnych (np. Schiedla). Później, na etapie montażu kotła, otwieramy szacht w odpowiednim miejscu w kotłowni i w szachcie instalujemy pojedyńczy przewód spalinowy (np. DN80) typowy do kotłów kondensacyjnych. Pomiędzy szachtem a kotłem montujemy system powietrzno spalinowy (koncentryczny-współosiowy np. 80/125), a na szczycie wybudowanego szachtu montujemy odpowiednią nasadę umożliwiającą wyrzut spalin i zasysanie powietrza. Odprowadzenie spalin odbywa się przewodem spalinowym (np. DN80) od kotła do nasady na dachu, natomiast dopływ powietrza odbywa się poprzez szacht (przestrzenią w szachcie pomiędzy przewodem spalinowym a ściankami sachtu) i dalej poprzez rurę koncentryczną (np. 80/125). Ja zastosowałem system do odprowadzania spalin z polipropylenu niemieckiej firmy AROSTA - www.arosta.pl - oferują kilka różnych rozwiązań dla odprowadzania spalin z kondensatów. Późniejsze otwarcie sachtu w kotowni ma służyć, temu aby przewód powietrzno-spalinowy (koncentryczny) łączacy kocioł z szachtem był możliwie jak najkrótszy - oczywiście ze względów ekonomicznych (systemy powietrzno-spalinowe są droższe od spalinowych).
    Ostatnio edytowane przez pstaszek ; 15-11-2011 o 12:31

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Los Pablos
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    11
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sobieradku - dzięki za konstruktywne wskazówki - no i tresowanego węża
    KAWKA stawiana w KSIĘSTWIE ŁOŚ ul. SPÓŁDZIELCZA 10 K

  9. #29
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Los Pablos Zobacz post
    Sobieradku - dzięki za konstruktywne wskazówki - no i tresowanego węża
    Do usług, polecam się na przyszłość

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar olgusieniunieczka
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Łódź
    Posty
    1.960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat. Przyjaciółka jest na etapie "dogrywania" projektu, chce ograniczyć powierzchnię parteru, dlatego piec kondensacyjny wyrzuciła na piętro. Arch mówi, ze będzie git, jakiś majster ją nastraszył, ze komin będzie za krótki, że nie będzie ciągu- generalnie masakra i umrą. To jak to jest? Piętro pełne wys. 2,70 plus niski stryszek. Przecież w domach parterowych ludzie montują piece... no sama już nie wiem, a przyjaciółka spanikowana.

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Esiak
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Puszczykowo
    Posty
    5.095
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    kotły kondensacyjne mają wymuszony przepływ spalin, tak więc nie potrzebny jest nawet dla nich komin, jeśli moc kotła nie przekracza 21kW wylot spalin może być poziomy poprzez ścianę budynku, dla kotłów kondensacyjnych używa się specjalnych, szczelnych przewodów koncentrycznych powietrzno-spalinowych...
    Lapisowo - dziennik
    Lapisowo - komentarze
    Tapatalk - Forum Muratora na Twoim smartphonie...

    Sprzedam skrzynkę elektryczną budowlaną w pełni wyposażoną...


  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar olgusieniunieczka
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Łódź
    Posty
    1.960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Ok, czyli wysokość komina i umiejscowienie pieca nie mają tu znaczenia?

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Esiak
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Puszczykowo
    Posty
    5.095
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    ano nie ma...
    są jedynie ograniczenia dotyczące maksymalnych długości przewodów, ale rozumiem, że Ciebie to nie dotyczy...
    Ostatnio edytowane przez Esiak ; 15-11-2011 o 19:53
    Lapisowo - dziennik
    Lapisowo - komentarze
    Tapatalk - Forum Muratora na Twoim smartphonie...

    Sprzedam skrzynkę elektryczną budowlaną w pełni wyposażoną...


  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar olgusieniunieczka
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Łódź
    Posty
    1.960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    OK DZIĘKI WIELKIE. Myślę, że podobne słowa usłyszy u przedstawicieli sprzedających kondensaty, ale majster już jej powiedział, że "w sklepie powiedzą, że się da, zeby sprzedać produkt..."

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał olgusieniunieczka Zobacz post
    Ok, czyli wysokość komina i umiejscowienie pieca nie mają tu znaczenia?
    Akurat ma znaczenie. Podstawowy przekrój jest związany z pewną maksymalną długością rury, jak i z zastosowanymi kolankami, etc.

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Esiak
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Puszczykowo
    Posty
    5.095
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Akurat ma znaczenie. Podstawowy przekrój jest związany z pewną maksymalną długością rury, jak i z zastosowanymi kolankami, etc.
    więc też napisałem, że ograniczeniami są max. długości przewodów, ale jej to raczej nie dotyczy, jeśli kocioł ma stać na poddaszu i przewód ma przechodzić przez dach lub ścianę wątpię aby przekroczyła 15m...
    Lapisowo - dziennik
    Lapisowo - komentarze
    Tapatalk - Forum Muratora na Twoim smartphonie...

    Sprzedam skrzynkę elektryczną budowlaną w pełni wyposażoną...


  17. #37
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał olgusieniunieczka Zobacz post
    Ok, czyli wysokość komina i umiejscowienie pieca nie mają tu znaczenia?
    Mają, ale nie tak już bardzo wielkie: w przewodach koncentrycznych zachodzi dodatkowe podgrzewanie wchodzącego powietrza przez wychodzące spaliny. Inaczej mówiąc: dodatkowo podgrzane powietrze wchodząc w proces spalania gazu podwyższa sprawność kotła. Im komin niższy, tym ten dodatkowy odzysk ciepła mniejszy.

    Pozdrawiam

  18. #38
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Los Pablos Zobacz post
    Sobieradku - dzięki za konstruktywne wskazówki - no i tresowanego węża
    Przesyłam fotkę wspomnianej powyżej (#25) wkładki dystansowej (własnego pomysłu ) do okrągłej rury zewnętrznej (doprowadzającej powietrze) nakładanej na wewnętrzną rurę spalinową, którą (które) wykonała mi niedawno blacharnia z odpadów blachy "kwasówki":
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wkł.dyst..jpg
Wyświetleń:	649
Rozmiar:	30,5 KB
ID:	86782  
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 27-11-2011 o 17:21

  19. #39
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pstaszek

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał sobieradek Zobacz post
    Przesyłam fotkę wspomnianej powyżej (#25) wkładki dystansowej (własnego pomysłu ) do okrągłej rury zewnętrznej (doprowadzającej powietrze) nakładanej na wewnętrzną rurę spalinową, którą (które) wykonała mi niedawno blacharnia z odpadów blachy "kwasówki":
    Można tez skorzystać z gotowych rozwiązań. Załączam zdjęcie takiej obejmy dystansowej (stabilizatora) oraz piktogram jak wygląda po montażu w kominie (szachcie). Zaletą jej jest to, że jest elastyczna.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PPsta.jpg
Wyświetleń:	442
Rozmiar:	18,3 KB
ID:	87643Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	starr06.jpg
Wyświetleń:	991
Rozmiar:	45,2 KB
ID:	87644

  20. #40
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał pstaszek Zobacz post
    Zaletą jej jest to, że jest elastyczna.
    No, nie wiem, czy to zaleta(?) Metalowa wkładka jest sztywniejsza, przez co zapewni koncentryczne położenie rury spalinowej (tak ważne dla dodatkowego odzysku ciepła).
    Czy pokazany przez ciebie system jest wykonany całkowicie z tworzywa?

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony