dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Wydanie decyzji o warunkach zabudowy - czas i dokumenty

    1 kwietnia złożyłem wraz z kompletem dokumentów wniosek o wydanie decyzji dot. warunków zabudowy. Były wszystkie dokumenty.
    Dojazd do działki będzie odbywał się przez drogę prywatną sąsiada (jest służebność) oraz przez wyasfaltowany kawałek drogi gminny (40metrów).

    Dzisiaj mija prawie trzeci miesiąc i Pani do mnie dzwoni że brakuje wstępnego zapewnienia służebności gruntowej na ten wyasfaltowany kawałek gminny, który okazuje się nie być defakto drogą, a terenem o innym przeznaczeniu.
    Na pytanie dlaczego dopiero teraz otrzymałem taką informację otrzymałem odpowiedź, że przez 1,5 miesiąca była ona na L4 i urlopie... Wyjaśniła mi sytuację, że jej szefowa wraz z innymi szefami podjęła decyzję (kilka dni temu) i dotyczy ona zarówno starych jak i nowo złożonych wniosków.
    Załatwienie tego papierka będzie trwało jak się dowiadywałem od 1-4 miesięcy nie mówiąc już o kosztach.

    Czy można się odwołać od tej decyzji (nie otrzymałem jej listownie)?
    Czy można zmieniać wymagania w trakcie wydawania decyzji oraz żądać dodatkowych dokumentów?
    Czy warto pisać skargę (tworzenie nowych utrudnień) ?

    Pozdrawiam Łukasz

  2. #2

    Domyślnie

    prawda jest taka, że dopóki nie masz decyzji to nie masz się od czego odwoływać.
    kodeks postępowania administracyjnego daje możliwość urzędowi na każdym etapie prowadzonego postępowania wystąpić do wnioskodawcy o dowód, co więcej...robiąc to postanowieniem może wyznaczyć Ci termin dostarczenia dowodu, a jeśli go nie dostarczysz (i nie będziesz wnioskował o jego przesunięcie) to sprawę mogą rozpatrzyć bez tego dowodu, co często kończy się decyzją odmowną lub umorzeniem postępowania.
    inną sprawą jest podstawa prawna żądania tego dowodu (jestem jej bardzo ciekaw, więc proszę napisz jak się dowiesz)...i od tego właśnie bym zaczął, bo na telefon to "ona" sobie może żądać. dopóki nie dostaniesz tego na piśmie, żądaj wydania decyzji WZ (zgodnie z kpa urząd ma na to miesiąc, a w szczególnie trudnych przypadkach 2 miesiące - choć wiem z doświadczenia, że baaaardzo różnie z tym bywa )

    pozdrawiam

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Jeśli ten de facto kawałek asfaltu nie jest drogą tylko ma inne przeznaczenie w ewidencji gruntów, to jak najbardziej nawet muszą żądać od ciebie takiego dokumentu.
    Podstawa prawna:
    USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z dnia 10 maja 2003 r.)
    Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
    1)co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
    2)teren ma dostęp do drogi publicznej;
    3)istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
    4)teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
    5)decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.
    Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    14)"dostępie do drogi publicznej" - należy przez to rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej;
    I niestety to twoim obowiązkiem jest udowodnienie, że działka posiada dostęp do drogi publicznej.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  4. #4

    Domyślnie

    żądaj wydania decyzji WZ (zgodnie z kpa urząd ma na to miesiąc, a w szczególnie trudnych przypadkach 2 miesiące - choć wiem z doświadczenia, że baaaardzo różnie z tym bywa )
    spoko, ja czekałem 9 miesięcy.
    bajek nie opowiadaj. pozwolenie na budowę ma być po 60 dniach, a WZ to jak im się podoba.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Nie jak im się podoba ale zgodnie z KPA czyli:
    Art. 35. § 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.
    § 2. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.
    § 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
    § 4. Organy wyższego stopnia mogą określać rodzaje spraw, które załatwiane są w terminach krótszych niż określone w § 3.
    § 5. Do terminów określonych w przepisach poprzedzających nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
    W przypadku wzizt czas wydłuża się gdyż dochodzi pkt 5.
    czyli do czasu postępowania nie wlicza się czasu przygotowania opinii urbanistycznej, czasu potrzebnego na uzgodnienia itp.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony