dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Socjopata

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    4

    Domyślnie Rozbudowa w szeregówce..

    Witam. Postaram się przedstawić sprawę krótko i zwięźle.

    Jest typowa zabudowa szeregowa. Przedstawię jej prosty schemat:


    Każdy moduł ma dwa piętra i "piwnicę" która w rzeczywistości znajduje się na poziomie parteru (jednak w staaaaarym planie widnieje jako piwnica).

    Teraz plan jest taki by rozbudować nieco parter by mogło się tam wprowadzić "kolejne pokolenie". Czyli młoda para, wciąż studiująca, chce się urządzić na parterze budynku rodziców.
    Jak zaznaczyłem na schemacie, działka ma 6 m. Oni chcieliby parter wyprowadzić "w dół" patrząc na schemat o jakieś 3 m (czerwona, przerywana kreska). Ma to na celu zarówno uzyskanie nieco więcej przestrzeni mieszkalnej jak i zrównanie ścian parteru z końcem balkonu pierwszego piętra (dzięki czemu okna nie będą wiecznie w cieniu balkonu). Balkon znajduje się dokładnie na czerwonej linii, pierwsze piętro.

    - Jak w obliczu takiej sytuacji ma się zasada "4m od granicy działki, 3m jeżeli ściana jest pozbawiona otworów" (bo oczywiście wtedy rozbudowa byłaby niemożliwa na 6m. działce)? Istnieje jakaś odległość którą muszą utrzymywać od granic?

    - Czy muszą uzyskać pozwolenie od sąsiadów na taką rozbudowę? Jeżeli jej nie uzyskają (jeden z sąsiadów się zgodził, nie widzi problemów, drugi z czystej złośliwości kręci nosem) to czy mają jakąkolwiek szansę na rozbudowę (z tego co wyczytałem kwestie estetyczne nie mogą być argumentem uniemożliwiającym rozbudowę w przypadku np. bliźniaków).

    - Pytanie ogólne: jakie dodatkowe trudności można napotkać przy takiej rozbudowie? (miałem już nieco doświadczenia z innymi budowami, budynki wolnostojące etc. Pytam zapobiegawczo, na wypadek gdyby wyskoczyło coś "oczywistego" czego się nie spodziewaliśmy.)

    Zawracam tutejszym forumowiczom głowę bo mając skromne doświadczenie w projektowaniu (rok przepracowany w biurze projektowym na rysunkach Autocadowych, inwentaryzacjach etc.) chcę pomóc dwójce znajomych w "ogarnięciu tematu". Nie trzeba dodawać że młoda para studentów funduszami na "wielkie budowanie" nie dysponuje.

    Za wszelką radę, pomoc będę wdzięczny.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Wg aktualnych warunków technicznych:

    § 12. 3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się:

    1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m,

    Zgoda sąsiada nie będzie wymagana

    Jeśli brak Ci tak podstawowej wiedzy to ciężko widzę Twoją pomoc znajomym. Bez osoby z uprawnieniami i tak się nie obejdzie. Radzę rozmawiać z architektem już na tym etapie.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Socjopata

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert skitek Zobacz post
    Jeśli brak Ci tak podstawowej wiedzy to ciężko widzę Twoją pomoc znajomym. Bez osoby z uprawnieniami i tak się nie obejdzie. Radzę rozmawiać z architektem już na tym etapie.
    Wiesz, obecnie jesteśmy na poziomie "czy w ogóle jest sens się za to brać".
    Oczywiście że jeżeli jednak pomysł zostanie zaakceptowany to wszystko zostanie przekazane osobie z uprawnieniami.

    Moja pomoc znajomym to inwentaryzacja, przygotowanie podstawowych rysunków projektowych - II rok studiów architektonicznych jeszcze nie chwycił prawa budowlanego, stąd moje pytania.

    I jasne że najlepiej byłoby już teraz pójść do architekta i dostać do reki gotowy projekt - młodzi studenci jednak podobne decyzje muszą przemyśleć 2-3 razy, jeżeli nie więcej.
    Nie ma jednak strachu, samowolki budowlanej nie będzie.

    Dzięki wielkie za wskazanie miejsca w którym szukać szczegółów!

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Nie ma sprawy. Tu masz pełny tekst aktualnych WT: http://www.architektura.info/index.p...niczne_budynki
    Powodzenia
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony