dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Lightbulb OSB zamiast wylewki?

    Na plyte betonowa (zelbet albo chudziak na gruncie)

    zamiast styro+wylewka
    zrobic : 2-3cm pasku (dla wyrownania nierownosci plyty bet.)+styro+grube plyty OSB laczone na pioro wpust

    co o tym sadzicie?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Nie idż tą drogą - za duże skróty. Pozdrawiam.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A mozesz podac jakies konkretne argumenty?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Podczas użytkowania podłogi płyty OSB w miejscu styku będą się odkształcać co spowoduje uszkodzenie łączenia, po czym płyty będą wzajemnie przestawać co utrudni korzystanie z tak wykonanej podłogi
    Ponadto pod styropianem należy wykonać hydroizolację. Pozdrawiam.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magus Zobacz post
    Na plyte betonowa (zelbet albo chudziak na gruncie)

    zamiast styro+wylewka
    zrobic : 2-3cm pasku (dla wyrownania nierownosci plyty bet.)+styro+grube plyty OSB laczone na pioro wpust

    co o tym sadzicie?
    Według mnie jest to możliwe, jak również na keramzycie a także ułozenie na pasmach pianki poliuretanowej. Pytanie tylko co na tych płytach będzie leżało?
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Zasadniczo to zastanawiam sie nad takim rozwiazaniem bo zostalo mi to podane, jako cieplejsza alternatywa dla wylewki betonowej.
    Sam nie jestem przekonany do konca, pytam wiec o opinie.

    Na to by poszly panele.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomclav
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magus Zobacz post
    Zasadniczo to zastanawiam sie nad takim rozwiazaniem bo zostalo mi to podane, jako cieplejsza alternatywa dla wylewki betonowej.
    Sam nie jestem przekonany do konca, pytam wiec o opinie.

    Na to by poszly panele.
    Miałem taką podłogę u siebie. Na płyty kanałowe wysypałem wysuszony przesiany piasek, na to styropian eps 100, na wierzch płyta wiórowa-krawędź 2 płyt skręcony pod spodem deską dla otrzymania równego połączenia. Na to poszły panele - żadnych kłopotów z tym nie miałem. To była sypialnia na piętrze w starym domu kostce.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja mam część paneli położonych na 2 sklejonych i skręconych ze sobą płytach OSB. Nie pamietam dokładnie ich grubości ale załóżmy że to 2 płyty po 8 mm co daje w sumie 16 mm grubości. To są najlepsze podłogi w moim domu. Gdybym teraz robiła to zastanawiałabym się czy całej podłogi nie wykończyć w ten sposób.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asia33 Zobacz post
    Ja mam część paneli położonych na 2 sklejonych i skręconych ze sobą płytach OSB. Nie pamietam dokładnie ich grubości ale załóżmy że to 2 płyty po 8 mm co daje w sumie 16 mm grubości. To są najlepsze podłogi w moim domu. Gdybym teraz robiła to zastanawiałabym się czy całej podłogi nie wykończyć w ten sposób.
    Dlaczego sa najlepsze?
    W czym sa lepsze od innych?
    I jakie jeszcze masz (aby miec pelnie porownania).

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    fret

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Jeżeli miałbyś układać płyty - układaj dwie warstwy (warstwy ułożóne krzyżowo w stosunku do siebie) skręcone ze sobą. Konstrukcja taka jest samonośna i dzięki krzyżowemu ułożeniu nie odkształca się (jak to opisał parkietkomlex). Całość jest cieplejsza i lepiej tłumi dzwięki uderzeniowe niż podłogi na jastrychu cementowym..

  11. #11

    Domyślnie

    Reszty jastrychu- w postaci betonowej wylewki, nie mam równej, nie wiem czy ktoś robi to idealnie równo. Płyty OSB są idealnie równe, panele położone na nich nigdzie nie klawiszują. Panele połozone na wylewce betonowej na pewno szybciej się zużyją niż te na OSB.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar piterek63
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    223

    Domyślnie

    Właśnie dlatego mądrzy ludzie wymyślili wylewki samopoziomujące dające gładkie i równe powierzchnie....Ja bym się nie pchał w OSB

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał piterek63 Zobacz post
    Właśnie dlatego mądrzy ludzie wymyślili wylewki samopoziomujące dające gładkie i równe powierzchnie....Ja bym się nie pchał w OSB
    Nie jestem zwolennikiem OSB, jak na razie, ale ...
    Jaki jest koszt samopoziomujacej wylewki? Widzialem wiele wylewek, ktore takie mialy byc, a jednak malo komu sie to udaje :/

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar piterek63
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    223

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magus Zobacz post
    Nie jestem zwolennikiem OSB, jak na razie, ale ...
    Jaki jest koszt samopoziomujacej wylewki? Widzialem wiele wylewek, ktore takie mialy byc, a jednak malo komu sie to udaje :/
    Do najłatwiejszych to zadanie nie należy. Jest wiele detali na które trzeba zwracać uwagę przy "samopoziomkach" aby wyszło dobrze.Zastosuj się do moich wskazówek czyli przyklej listwy do tynkowania na podlodze w poziomie lub ze spadkami jeśli masz kratkę. Następnego dnia wylej Topcem i zaciągaj po listwach do ułożonych płaszczyzn, całość zakryj folią aby woda nie odparowała zbyt szybko. Kolejny dzien to usunięcie listew i uzupełnienie po nich szczelin. Póżniej czekasz 4-5 dni i jedziesz dalej. Topcem pronto nie jest masą samopoziomującą, ja go kupuje za ok 23 zł za worek. Są to produkty Mapei

    PS: jeśli masz dylatacje to koniecznie je przenieś !

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Na niekorzysc OSB jest cena :/ W cenie wylewki 5cm mam co najwyzej 15mm OSB (liczac nawet robocizne wlasna).

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magus Zobacz post
    Na niekorzysc OSB jest cena :/ W cenie wylewki 5cm mam co najwyzej 15mm OSB (liczac nawet robocizne wlasna).
    5cm wylewka cementowa. Okres wyczekiwania na położenie paneli około 4-5 miesięcy a może i dłużej. Maksymalna wilgotność resztkowa wylewki pod panele pływająco 1,8CM%. Płyty OSB jako suchy podkład pod panele dają pewność szybkiego układania podłogi. Układałem płyty wiórowe 22mm na pióro-wpust (wpust-wypust), oczywiście łączenie klejone D3. Płyty ułożone na fermacelu a pod nim folia. Płyty układane na cegłę. Na płyty położono panele drewniane trójwarstwowe pływająco. W 1996 łączone na pióro-wpust (wpust -wypust) klejem D3. Płyty wiórowe ułożone diagonalnie (po przekątnej).
    Podłoga wykonana dla butiku odzieżowego w Monachium.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur Zobacz post
    5cm wylewka cementowa. Okres wyczekiwania na położenie paneli około 4-5 miesięcy a może i dłużej. Maksymalna wilgotność resztkowa wylewki pod panele pływająco 1,8CM%. Płyty OSB jako suchy podkład pod panele dają pewność szybkiego układania podłogi. Układałem płyty wiórowe 22mm na pióro-wpust (wpust-wypust), oczywiście łączenie klejone D3. Płyty ułożone na fermacelu a pod nim folia. Płyty układane na cegłę. Na płyty położono panele drewniane trójwarstwowe pływająco. W 1996 łączone na pióro-wpust (wpust -wypust) klejem D3. Płyty wiórowe ułożone diagonalnie (po przekątnej).
    Podłoga wykonana dla butiku odzieżowego w Monachium.
    Płyty Fermacell mają wyższą gęstość i są znacznie stabilniejsze od styropianu, jednak przekłada się to na współczynnik przewodzenia ciepła. Między Fermacellem a styropianem występuje blisko 10-krotna różnica na niekorzyść tego pierwszego, a podłoga pytającego jest na gruncie.
    W zaleceniach producentów paneli układanych na folii podawana jest dopuszczalna wartość wilgotności posadzki 3%. Jeśli posadzka będzie wykonana z cementu CEM I z niskim udziałem wody zarobowej, to zalecaną wilgotność może osiągnąć już po miesiącu. A posadzka betonowa jest trwałym i sprawdzonym podłożem pod podłogę. Pozdrawiam.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jedna z firm, ktore zapytalem o czas schniecia wylewki odpowiadzala, ze miesiac, do calkowitego wyschnieca. Niestety nie wiem jak to sie przeklada na % wilgotnosci ...

    Parkietkomplex,

    Kiedy na posadzke betonowa mozna klasc wykonczenie z drewna naturalnego? Czy sa jakies gatunki, ktorych nie trzeba lakierowac? Mowiac szczerze to mnie odstrecza od podlog drewnianych (parkiet, barlinek, itp) - po ich polozeniu trzeba je i tak zalakierowac i traci sie kontakt z drewnem, a mnie sie marzy naturalna i ciepla w dotyku podloga ...

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magus Zobacz post
    Jedna z firm, ktore zapytalem o czas schniecia wylewki odpowiadzala, ze miesiac, do calkowitego wyschnieca. Niestety nie wiem jak to sie przeklada na % wilgotnosci ...

    Parkietkomplex,

    Kiedy na posadzke betonowa mozna klasc wykonczenie z drewna naturalnego? Czy sa jakies gatunki, ktorych nie trzeba lakierowac? Mowiac szczerze to mnie odstrecza od podlog drewnianych (parkiet, barlinek, itp) - po ich polozeniu trzeba je i tak zalakierowac i traci sie kontakt z drewnem, a mnie sie marzy naturalna i ciepla w dotyku podloga ...
    W wytycznych ITB czy wytycznych branżowych zaleca się maksymalną wilgotność posadzki betonowej pod klejone okładziny drewniane wielkości do 3% wagosuszarkowo lub 2%CM. Jednak wyniki tych pomiarów należy odpowiednio skorygować, biorąc pod uwagę grubość i jakość betonu posadzki, grubość okładziny drewnianej oraz rodzaj jej powłoki. Tak więc same wartości cyfrowe nie dają pewności działania. Więcej na mojej www w poradach w temacie posadzki. Jeśli będziesz chciał to mogę pomóc w zakresie oceny wilgotności i przydatności posadzki do montażu podłogi z drewna.
    Dla zachowania naturalności powierzchni drewnianej podłogi należy ją zaolejować. Pozdrawiam.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Parkietkomplex,

    Tak mi jescze przyszlo do glowy.
    Mam na dzialce 4 modrzewie - jedno sie przewrocilo (140cm obwod), dwa dalsze musze sciac (obwody 140 i 110). Tak sie zastanawialem czy by nie pociac pni na "plasterki" i nie zrobic z nich podlogi.

    Czy to wogole ma sens? Jaka musialaby byc obrobka i przypuszczalny koszt takiej podlogi? Moze chociaz na wykonczenie tarasu sie nada?
    Ostatnio edytowane przez Magus ; 30-07-2010 o 19:03

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony