dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie Podłogówka a sedes

    Czy w łazience z ogrzewaniem podłogowym można zamontować kompakt, czy tylko podwieszane wc?
    Przy sprawdzaniu innych zupełnie rzeczy trafiła mi się taka notka:
    "Urządzenia sanitarne należy montować na specjalnych stelażach, przymocowanych bezpośrednio do podłoża nośnego (ściana, podłoga; nie wolno ich mocować do jastrychu pływającego)." Tak napisano w poradniku Nidy (zabudowa k-g).

    Czy chodzi o to, że jastrych będzie tak pracował, że miska wc mocowana do podłogi może pęknąć, czy chodzi tylko o to, żeby przy montażu nie przebić rurki ogrzewania podłogowego?
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  2. #2

    Domyślnie

    raczej o to drugie
    choć Nida to pewnie pisała pod kątem swojej zabudowy GK, i tu raczej chodziło o nie montowanie stelaża do posadzki i do zabudowy (posadzka pracuje i przez stelaż może przenosić naprężenia na zabudowę gdy ta zamocowana jest nie do posadzki a do ścian czy stropu)

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Dzięki za odzew.
    Ciekawe, czemu więcej Forumowiczów nie dzieli doświadczeniem? Czyżby kompakty były już na wymarciu - wszyscy podwieszają?
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  4. #4

    Domyślnie

    raczej tak, sam też swoje dwa wieszam

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał bowess Zobacz post
    Czy chodzi o to, że jastrych będzie tak pracował, że miska wc mocowana do podłogi może pęknąć, czy chodzi tylko o to, żeby przy montażu nie przebić rurki ogrzewania podłogowego?
    Ani o to ani o to.
    Jastrych dość mocno pracuje, a stelaż przecież jest mocowany nie tylko do podłogi, ale i do ściany, a to wszystko jest obudowane płytą GK i zwykle oklejone glazurą. I teraz jeśli będziemy mieli konstrukcję jednym końcem mocowaną do nieruchomej ściny, a drugim do ruszającego się (z dużą siłą) jastrychu - nietrudno sobie wyobrazić, co się będzie działo w punktach styku zabudowy ze ścianą, zabudowy z podłogą, może gdzieś po drodze jeszcze...

    W łazience z ogrzewaniem podłogowym oczywiście można zamontować kompakt, ale trzeba wiercić z głową. A najlepiej przewidzieć taką możliwość już na etapie układania podłogówki i nie robić jej tam, gdzie jest zbędna.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Toteż u nas pętla omija oprócz wanny i brodzika również kawałek podłogi pod sedes. Stąd moje pytanie, o co tak naprawdę chodzi z tym zakazem mocowania urządzeń do jastrychu, bo z instrukcji Nidy wynika, że kompaktu stawiać nie wolno, a my szykowaliśmy się właśnie na kompakt.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc, też nie za bardzo rozumiem sens tego zapisu, wcześniej myślałem że chodzi o zakaz mocowania stelaża do jastrychu, ale kompakt? A co za problem zamocować kompakt do jastrychu? "Każden jeden" przecież jest tak mocowany. A że tu będzie podłogówka? No będzie, rozszerzalność cieplna jastrychu przecież nie jest aż tak wielka, żeby kibel miało rozrywać, zwłaszcza, że śruby, którymi on będzie mocowany też jakiś mimośród zapewnią.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  8. #8

    Domyślnie

    Nikt nie każe mocować stojącej miski na śruby. Można spokojnie przykleić na silikon. Trochę zabawy jest z oklejaniem taśmą, ale jest to metoda bezinwazyjna. I sprawdzona .

  9. #9

    Domyślnie

    Mam pytanko czy stelaż pod wc montuje się przed czy po wylewkach?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    przed. Stelaż mocujesz do chudziaka, nie do wylewki, więc po wylewkach byłoby trudno.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  11. #11

    Domyślnie

    Są dwie szkoły. Zalewamy nóżki w betoniku lub nie i je wtedy przykręcamy. Na 100% bardziej stabilne są zalewane, ale kłopotliwa jest ewentualna zmiana aranżacji w tym miejscu. Zdarza się to w miarę rzadko, ale jednak.

  12. #12

    Domyślnie

    wystarczająco stabilne są przykręcone do stropu lub chudziaka, za to nie pracują z wylewka lub też nie uniemożliwiają pracy wylewki szczególnie przy podłogówce (jeżeli zamocowane do stropu/chudziaka i zalane wylewką "na żywca" bez oddylatownia się od niej)
    moje zamontowane do stropów przed wylewką tak jak i stelaże gk , zabudowa wokół geberitów, ale też dosłowni przed wylewką bo wylewka dochodzi do zabudowy, czyli nogi nie są oblane betonem, z jednego korzystam (i nie tylko ja) już od roku i na brak stabilności nie narzekam

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tfor
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    przed. Stelaż mocujesz do chudziaka, nie do wylewki, więc po wylewkach byłoby trudno.

    J.

    i dookoła stelaża robić dylatacje? A dlaczego nie mozna przykręcić stelaża do wylewki? Co robią Ci co mają kupione np. dom w systemie deweloperskim?

    A co zrobić, jeśli do chodziaka przymocujemy, to nie bedzie za nisko muszla? przecież styropian i wylewka to ok. 15 cm.
    Ostatnio edytowane przez tfor ; 28-07-2010 o 06:11

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał tfor Zobacz post
    i dookoła stelaża robić dylatacje? A dlaczego nie mozna przykręcić stelaża do wylewki? Co robią Ci co mają kupione np. dom w systemie deweloperskim?

    A co zrobić, jeśli do chodziaka przymocujemy, to nie bedzie za nisko muszla? przecież styropian i wylewka to ok. 15 cm.
    Tak. Zresztą dylatacja - wielkie słowo, owinięcie gąbka wystarczy.
    Dlaczego? Dlatego, że wylewka pracuje. Zwłaszcza z podłogówką. Wykonuje mikroruchy, ale jeśli stelaż przykręcisz do wylewki, to będzie jeździł wraz z nią i owe mikroruchy wystarczą, żeby Ci spękała gipskartonowa zabudowa stelaża.
    Muszla nie będzie za nisko, ponieważ stelaże mają regulowane, rozsuwane teleskopowo nogi. Zwykle do jakichś 20cm to starcza, a jeśli potrzeba więcej, można kupić przedłużki.

    A co robią ci, którzy mają dom w systemie developerskim? Dobre pytanie.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  15. #15

    Domyślnie

    Dzieki za odp. A na budowie wmawiają mi że po wylewkach, ach...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony