dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Wykończenie skarpy - jak się to robi ??

    Witam.

    Przed domem mam taras,a że działka ma duże nachylenie to za tarasem (po wypoziomowaniu) wyszła skarpa. W sumie to wysokość ok 2 m, szer ok 2,5 m, długość 17 m. Początkowo skarpa była o stałym nachyleniu (dość dużym), niewygodnym do użytku. Teraz zrobiłem w połowie "stopień" i zmniejszyłem nachylenie skarpy.

    Jak dalej wykończyć taką skarpę??

    Na forum znalazłem sporo zdjęć gotowych, już wykończonych skarp (skalniaków).
    Czy ma może ktoś z Was zdjęcia jak takie skarpy się buduje. Taką instrukcji "krok po kroku", fotorelację z budowy
    Nie stać mnie na wynajęcie firmy ogrodowej do wykończenia skarpy - skalniaka

    Za pomoc z góry dziękuje

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ale w jakim sensie wykończyć? Chcesz murki oporowe?

  3. #3

    Domyślnie

    raczej myślałem o jakiś kamieniach, głazach... ale nie wiem jak przygotować pod nie podłoże.
    Czy trzeba jakoś folię rozkładać... itd

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Głazy po prostu trzeba nieco zagłębić w gruncie, by nie leżały na wierzchu, ale wyglądały na wypłukane spod ziemi.
    Foli zadnej się nie daje.

  5. #5

    Domyślnie

    witam, ja moją skarpę wyłożyłam agrowłókniną. Po jednym roku koszenia trawy ze skarpy miałam już tego dość. Kosiarkę ciężko było podprowadzać na skarpę a podkaszarkę trzeba było pod takim kątem trzymać że po godzinie koszenia ręce bolały. Teraz jest obsadzona iglakami płożącymi i kwiatkami ale dużo jej jeszcze brakuje do piękna.

  6. #6

    Domyślnie

    Wykończenie kamieniami i dużymi głazami jest dobrym pomysłem ( u siebie też tak mam)
    Ale:
    -kamienie ułóż na piasku lub żwirze żeby nie zagłębiały się z czasem zbyt mocno wziemię
    - najlepiej jednak użyj geowłókniny,żeby pomiedzy kamieniami nierosły chwasty
    - powierzchnię położoną u podnóża kamieni proponuję wysypać drobnym kamieniem aby nie robić sobie problemu z koszeniem trawy ( pod kamień też należy dać geowłókninę)
    -kamień od trawy możesz dodatkowo oddzielić opaską plastikową
    -pomiędzy kamienie(głazy) można posadzić różne rośliny na skalniaki (rojniki, rogownicę,macierzanki itp.)

    Pozdrawiam
    Wojtek

  7. #7

    Domyślnie

    Moj dom jest lekko na podwyzszeniu i jest podsypany ziemia. Z przodu wyszlo w miare normalnie, ale z boku mam dwie skarpy, bo posrodku, ponizej poziomu skarp, mam drzwi boczne.
    Wokol drzwi chce zrobic ogrod zimowy, ale nie wiem, jak wykonczyc te skarpy.
    Chce cos nowoczesnego i z czym nie ma klopotu, czyli raczej trawa lub cos niskiego.
    Ogrodniczka ze mnie zadna.
    Zastanawiam sie teraz czym je zakonczyc. Wylozyc na dole jakimis elementami kostki w kolorze grafitowym i normalny ksztalt skarpy? Nie chce ksztalow owalnych, wszystko kanciaste.
    Czy moze raczej zrobic jakis murek i te skarpe taka schodkowa?
    Ale nic takiego nie widzialam, a wyobrazni zero.
    Podpowiedzcie cos, prosze.

  8. #8

    Domyślnie

    Juz sie chyba zdecydowalam na murki oporowe. Tylko nie wiem z czego je zrobic.
    Murki beda proste, rownolegle do sciany domu.
    Na scianie jest plytka klinkierowa grafitowa. Po obu koncach beda ogrodzenie z cegly klinkierowej tego samego koloru i ogrod zimowy rowniez oblozony plytka klinkierowa w kolorze grafitowym.
    Z czego zrobilibyscie ten murek? Wysokosc 40 cm.
    Nie chce wprodzadzac dodatkowych materialow.
    1. beton oblozony plytka,
    2. cegla klinkierowa,
    3. podklady drewniane w kolorze szaro-czarnym.
    Jakie jest Wasze zdanie?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    albo nawiązać do domu, więc cegła klinkierowa taka jak na domu, albo nawiąż do podjazdu- czyli murki z kostki która jest na podjeździe. Wiele firm od kostki ma takie same, tyle ze o większych rozmiarach kostki do budowy murków.
    Beton obłożony płytką- trudno jest dobrać płytkę która dobrze wygląda w ogrodzie- powinna być surowa, nawiązująca do kamienia. Jak nie to będzie wyglądać zbyt plastikowo, jej gładka powierzchnia będzie zbyt grzeczna . To oczywiście moje zdanie. Można jeszcze na beton nakręcić litewki drewniane, z małymi odstępami. To tez wygląda ładnie i jest nowoczesne
    Klasyczne podkłady kolejowe są dość toksyczne, więc nie powinno się ich wprowadzać w miejsca ,gdzie spędza się więcej czasu.
    REKLAMA

  10. #10

    Domyślnie

    Dzieki, Magnolia.
    Drewno chyba nie jest zbyt trwale, ale tak mi jako pasuje. Polozone w poprzek, prawie czarne.
    A jakie drzewo mozna by posadzic w poblizu domu? Chcialabym zacienic ogrod zimowy, bo jest od strony poludniowej i baaardzo tam goraco bedzie latem.
    W ogole pomyslalam o zrobieniu "czegos" w poblizu ogrodu zimowego. Drzewo, krzew, cos tam jeszcze.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony