dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Solar - trochę inaczej

    Witam,

    tak sobie myślałem zamontować system solarny, no bo przy dotacji 45% już by się opłaciło itd, aż poczytałem sobie wątek o "dotacjach" ale dla banków a nie dla nas. Faktycznie trochę się odechciewa.
    Natomiast nasunęła i się następująca myśl, tylko proszę się nie naśmiewać tylko napisać co myślicie:
    Mój dach ma mieć ok 300m kw powierzchni. Gdyby np. na południowej połowie dachu, czyli na ok 100-150m kw. ułożyć czarną rurę powiedzmy średn. 2cm (byłaby praktycznie niewidoczna, a jeśli to tylko z części ogrodowej) byłaby ułożona mniej więcej tak jak kolektor poziomy pompy ciepła - tak, żeby weszło jej ze 200-300 m bieżących, czy w słoneczne dni nie dałoby to podobnej ilości ciepła jak 'prawdziwy' kolektor o powierzchni ok 5m kw? Działałoby to na zwykłej wodzie i tylko w lecie oczywiście, jakaś pompka i do wężownicy zasobnika albo nawet wprost do kranu! Jeśli dobrze liczę objętość wody w rurce fi 2cm o dł 300m to jakieś 0,37 m sześciennego? Zgadza się? Więcej nawet niż zasobnik! To wszystko ładnie podgrzałoby się od słońca, tylko pewnie szybko by ostygło wieczorem, więc może przez zasobnik. Takie rozważania
    Dajcie znać

    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez tomek_glw ; 10-07-2010 o 23:04

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Było już na forum, przejrzyj tamten wątek.

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...eczny-economic
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki!
    Tak sobie myślałem, że albo mój pomysł jest całkiem do kitu albo ktoś już dawno to zrobił
    W jednym z wątków układają białe rurki pod dachówką, czy nie lepiej czarne na zewnątrz powierzchni dachu?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Z punktu widzenia wymiany ciepła to raczej czarne na dachówce będą lepsze, ale tym sposobem załatwisz sobie problem ze spływaniem śniegu z dachu...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5

    Domyślnie

    J atak trochę bym sie martwił o wytrzymałość mechaniczną. Latem może być grad, zima -20. Inna spraw to, że np latem wyjedziesz na wakacje i zapomnisz spóścić wody z instalacji... - największa bolaczka kolektorowców.
    Jak juz to na pewno przez wymienik, bo temperatura bedzie bardzo niestabilna.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy - Albert Einstein

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony