dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 37 z 47
Pokaż wyniki od 721 do 740 z 928
  1. #721
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrKubus Zobacz post
    Peszle chce mieć tylko, od sufitu (będzie podwieszany) do włączników - na sufitem dam w wiązkach kable (sygnałowe, magistrala do Ynteligencji, alarmy itp).
    Od gniazdek do podłogi - jak pójdą tynkarze, w podłodze położę sobie twarde peszle z przewodami - czyli do wciągania będzie max 1,5 m przewodu.

    Dlaczego chce peszle - bo jak będę kładł instalacje to w każdej chwili z sufitu mogę coś "spuścić". Poza tym chce cienki tynk, a widziałem już takie na których po 3-4 latach było widać prowadzone przewody.
    z tymi widocznymi kablami to był jakoby kiedyś jakis "defekt" izolacji w jakies partii i stał sie historią przekazywaną dla potomnych. Coś takiego obecnie nie istnieje - nie widziałem NIGDY takiego efektu
    To będziesz sufit rozbierać ? Czy moze wejdziesz na strych i ściągniesz cała izolację ? Za duzo kombinujesz - zrób normalnie instalację dołóz gdzieś tam skretka w razie czego i... zapomnij
    Ostatnio edytowane przez grend ; 09-05-2016 o 20:36

  2. #722

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrKubus Zobacz post
    Wolno to trwało, ale w ostatni weekend udało mi się zakończyć murowanie ścian:







    Teraz kilka dni planowania (i oddechu) i biorę się za elektrykę. Tynki zamówione na koniec maja.

    Po raz kolejny mam dylematy (może szanowne grono odwiedzających coś podpowie):

    1. Mam równe ściany dlatego chciałbym położyć max. 1 cm tynku, a ponieważ nie chciałbym na czas tynkowania kłaść jeszcze przewodów, wymyśliłem sobie że na razie położę tylko peszle (w bruzdach) a przewody będę wciągał później. Czy to dobry pomysł?
    2. Jeśli już peszle, to wciągać w nie YDYp, czy może pojedyncze DY?
    3. Czy zdecydować się na tynki z półproduktów (cement, wapno), czy może jednak przekonać wykonawce, żeby zrobił mi z gotowych (z worka).
    4. Nadal się motam, czy zrobić jedną dużą rozdzielnice na dole, czy piętro zrobić osobno.

    Pozdrawiam czytających (mam nadzieję, że jeszcze ktoś tu zagląda).
    wg mnie a jestem kilka etapów dalej

    wiem, że dobrze chcesz ale przekombinujesz i narobisz sobie roboty.
    1. zły pomysł. bruzdownica i mocno przemyślana instalacja, żeby potem do tego nie wracać
    2. patrz wyżej
    3. gotowy z worka utardzany, polecam knauf diamant
    4. podziel obwody na jaknajwiekszą ich ilość, tak by mieć bezpiecznik na każdy obwód i jak możesz to rozdzielnicę na górę i dół. Tylko tak, w razie jakiejkolwiek awarii jakiegoś urządzenia będziesz miał większy komfort usunięcia usterki i oszczędzi Ci pracy i czasu.
    Budowa to kopalnia niespodzianek.

    Parterowa, indywidualna stodoła na wsi.

    PF Brinkmann.209m2 zabudowy~165m2+garaż~40m2 w bryle domu. Silikat 24, 20cm grafit, okna 3 szyby, przed 2 sezonem grzewczym 22cm pianki na deskowanie, PC Caliane 9 T, WM TeslaGreen400+. Podłogówka wszędzie, również w garażu tak aby przy -30 było 5st. 2 osoby dorosłe i dwóch nastolatków.

    Pierwsze 12 mscy CWU i CO 3400kWh koszt 1836 pln - dla mnie rewelacja!!!


    Dziennik budowy i komentarze

  3. #723

    Domyślnie

    Witaj Doktorze,
    moim zdaniem Twój pomysł jest dobry, z tym że użyj rurek instalacyjnych do przewodów "cienkich" (skrętki, anteny itp.) do przewodów YDYp 3x1,5 i YDYp 3x2,5 użyj korytek (ewentualnie zamiast YDYp możesz zastosować okrągłe (YDY)).
    Ja dodatkowo daję rurkę w poziomie w kuchni między gniazdkami nad blatem, łatwo potem dołożyć dodatkowe gniazdko.

  4. #724
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    tomekgawronn i każdy kto popiera pomysł robienia elektryki po tynkach w peszlach schowanych w ścianie to nie ma pojęcia o czym mówi. Kup sobie peszel w włóż w niego 2 przewody 3x2,5 i ze dwa 3x1,5 do tego skrętka i ze dwa alarmowe to zobaczysz jak to łatwo idzie no i oczywiście zrób jeszcze jakiegoś zawijasa coś ala kolano. Rury instalacyjne czyli sztywne i gładkie też są do niczego bo jeszcze jak cięgniesz w takiej fi 28 kilka przewodów skręconych taśmą na końcu to tyle o ile ale jak później dokładasz następny, następny i one w tej rurce się poplączą to jest mekeka, korytek nie używałem wiec się nie wypowiem...ja dopiero skończyłem elektrykę-rozkładanie kabli i w ścianach bruzdowałem(w silce) a po stropie ciągnąłem w rurka instalacyjnych.
    Pod rurki i tak musisz porobić otwory jak już je zrobisz to przemyśl instalację połóż przewody i już nie wracaj do tego.
    Z242 na kujawach

  5. #725

    Domyślnie

    Dokładnie. Mocno się dziwie....
    Przeciez te rurki to tez koszt a ta instalacja w ten sposob jest niewykonalna.
    Budowa to kopalnia niespodzianek.

    Parterowa, indywidualna stodoła na wsi.

    PF Brinkmann.209m2 zabudowy~165m2+garaż~40m2 w bryle domu. Silikat 24, 20cm grafit, okna 3 szyby, przed 2 sezonem grzewczym 22cm pianki na deskowanie, PC Caliane 9 T, WM TeslaGreen400+. Podłogówka wszędzie, również w garażu tak aby przy -30 było 5st. 2 osoby dorosłe i dwóch nastolatków.

    Pierwsze 12 mscy CWU i CO 3400kWh koszt 1836 pln - dla mnie rewelacja!!!


    Dziennik budowy i komentarze

  6. #726
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ja próbowałem wymienić kabel w peszlu. Powodzenia

  7. #727

    Domyślnie

    Spokojnie, bez spiny... Doktor nie chce przecież całej instalacji kłaść w peszlach czy rurkach. Ja bynajmniej zrozumiałem że planuje zrobić tak tylko pionowe zejścia, czyli bez zakrętów i wygibasów więc nie wiem czego się tu czepiać. Niech sobie zrobi tak, jak będzie mu wygodniej i tyle...

  8. #728
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za tak ożywioną dyskusję, tomekgawron miał rację, nie planuje nie wiem jak długich "tras" peszlowych.

    Poniżej dokumentacja powykonawcza:
















    Jak widzicie, łamańców prawie nie ma, dla próby na jednym zakręcie, wciągałem 3x2,5mm2 YDYp i nie było problemu. Nie przewiduje wciągać w te trasy nic sztywniejszego niż 3x2,5mm2. Od góry max co pójdzie to 4x skrętka, ale najdłuższy odcinek ma 2,5 m (robiłem testy - idzie bezproblemowo).

    PS. Od czwartku działają tynkarze, w czwartek poszła szpryca, w piątek zrobili całe piętro i dwa pokoje na dole. W poniedziałek kończą, pochwale się efektami.
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  9. #729
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc to sporo łączeń i niepotrzebnych dodatkowych puszek na zakrętach... Chyba że tam mają być gniazdka czy coś. Ale nie zmienia to faktu że jakoś przekombinowane i kosztowniejsze. O czasie na wykonanie nie wspomnę

  10. #730
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Cytat Napisał bcgarage Zobacz post
    Szczerze mówiąc to sporo łączeń i niepotrzebnych dodatkowych puszek na zakrętach... Chyba że tam mają być gniazdka czy coś. Ale nie zmienia to faktu że jakoś przekombinowane i kosztowniejsze. O czasie na wykonanie nie wspomnę
    Nie ma ani jednej puszki która by służyła tylko do łączenia. Może przekombinowane, ale nie znoszę przedłużaczy, dlatego jest tyle punktów.
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  11. #731
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Bardzo ładnie to wygląda - jest prosto i schludnie. Tylko dlaczego sobie od razu tych kabli nie powtykałeś jak inni? Będziesz miał bóla jak ci coś nie wejdzie.

    p.s. No i wyłączniki światła to chyba tak wysoko żeby dzieci musiały z taboretu sięgać. Źle to wygląda.
    Ostatnio edytowane przez Przemek Kardyś ; 12-06-2016 o 20:14

  12. #732
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Walnie pół metra styro w podłogę i będzie dobrze. no i weź pod uwagę, że to ytong. On jest niższy.

  13. #733
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Kabli nie wtykalem bo nie chciałem żeby mi je tynkarze zrujnowali. Wyłączniki są na 150 cm, syn sięga spokojnie, a córka zanim się sprowadzamy, też dosiegnie.
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  14. #734
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    ... za bardzo kombinujesz. Nie rozumiem też twojej logiki z przedłuzaczami. Jeżeli stwierdzisz ze brakuje gniazda to za wczasu teraz położysz wszedzie peszle bo moze kiedyś ???? Bo jeżeli tego nie zrobisz to w tym momencie tak samo będziesz kuć w przypadku posiadania peszli czy w momencie braku peszli....

    Jak powciągasz kable to wtedy powiedz czy było bezproblemu bo sprawdzenie na 2.5 metra czy kabel przejdzie to jest tak jak posłużę sie cytatem - testowanie złacza skrętnego i lutowanego podgrzewając go do 200stopni....

    Znasz wogole przypadki że ktoś po wprowadzeniu (czyli po pomalowaniu na kolor) kuł bo mu się instalacja nie podobała ? Kombinujesz - budowa to nie jest fizyka kwantowa gdzie trzeba szukać jakis zawiłych rozwiazań

  15. #735
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrKubus Zobacz post
    Kabli nie wtykalem bo nie chciałem żeby mi je tynkarze zrujnowali. Wyłączniki są na 150 cm, syn sięga spokojnie, a córka zanim się sprowadzamy, też dosiegnie.
    szokujesz - tak jest robione na dziesiątkach tysięcy budów

    PS - przypilnuj tynkarzy aby na peszle położyli grubo tynku bo powyrywasz peszle i bedziesz musiał wszystko jeszcze raz tynkowac
    Ostatnio edytowane przez grend ; 12-06-2016 o 20:40

  16. #736
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    Jak powciągasz kable to wtedy powiedz czy było bezproblemu bo sprawdzenie na 2.5 metra czy kabel przejdzie to jest tak jak posłużę sie cytatem - testowanie złacza skrętnego i lutowanego podgrzewając go do 200stopni....
    grend, zauważ, że ja nie mam odcinków dłuższych niż 2,5m... do przeciągnięcia kabla.
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  17. #737
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrKubus Zobacz post
    grend, zauważ, że ja nie mam odcinków dłuższych niż 2,5m... do przeciągnięcia kabla.
    Jak zrobisz to podziel się wrażeniami

  18. #738
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Doktorku zrobiłeś kawał dobrej roboty, ale pierd**** się jak matka z łobuzem z tą instalacją. Ja też jestem już po tynkach i kable nienaruszone. YDYp miałem po ścianie, teleinformatyczne w bruzdach. Tynkarze jak obsadzają puszki to pchają tam materiału aż miło. Nie wiem w jaki sposób masz połączony peszel z puszką, ale może warto by je na wszelki wypadek zabezpieczyć taśmą (wejścia peszli), bo u mnie w puszkach (mimo, że pozatykane) materiału wcisnęło się sporo i musiałem to wszystko wydłubywać. W puszkach łączonych w kilka to nawet zadarzało się, że łączenia się pozapychały i też musiałem to czyścić (dobrze, że tynk był jeszcze nie całkiem suchy). Także uspokój się i nie wymyślaj, że tynkarze zębami będą Ci te kable jedli...
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 12-06-2016 o 20:57

  19. #739
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Powtykaj kable póki możesz. Ludzie tak robią i nie narzekają.

  20. #740
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar yasiek
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Rycerska Dolina
    Posty
    125

    Domyślnie

    Nie rozumiem czego wy się tak boicie tych peszli, cały dom mam w peszlach, na niektórych odcinkach kilkumetrowych po 4 zakręty 90` pilot w środku i idzie bez najmniejszego problemu, można też stalką przeciągać. W peszlu fi16 kable 3x2.5mm. Siłę, kabel w podwójnej izolacji 5x10,do kotłowni pociągnąłem przez peszla fi32, 2 zakręty 90` tu trzeba było posmarować płynem do naczyń.

Strona 37 z 47

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony