dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 140
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła powietrzna Hewalex-opinie,spostrzeżenia ...

    Witam serdecznie

    Jeden z moich klientów, instalator zaproponował mi takie "cudo" http://www.hewalex.pl/page/pl/oferta...category_id=27, stwierdził,że lepiej zamontować taką pompę niż wchodzić w solary.Zaczeliśmy drążyć temat i stanęło na tym,że po wpięciu Hewalexu w moją instalację, podgrzewałaby ona 150 litrowy bojler i przy tej mocy powinna jeszcze zasilić podłogówkę (łącznie około 27 m2).Oczywiście mówimy tutaj o okresach gdzie temp. byłaby powyżej zera.Na dzien dzisiejszy ogrzewanie co i cwu zabezpiecza kocioł olejowy, dodatkowo dogrzewamy sie kominkiem.Jeśli chodzi o opłacalność inwestycji to myślę że przy tych kosztach instalacji i moim aktualnym źródle ciepła ma to sens.Prosiłbym o opinię ludzi z branży,użytkowników i każdego kto ma/miał jakieś doświadczenia z w/w produktem.

    pozdrawiam

    Michał

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vega1
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    1.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    sam jestem bardzo zainteresowany tą pompą. Chętnie posłucham opinii ludzi którzy może już ją używają...

  3. #3

    Domyślnie

    Odświeżam temat.
    Czy są na forum użytkownicy tej PC? Jakieś opinie i spostrzeżenia.

  4. #4

    Domyślnie

    No to odpowiem. Ja mam: Podgrzewacz z pompą ciepła PWPC-3,8H-A 2-W300.
    Grzać grzeje. Pod środkową wężownicę mam wpiętą podłogówkę (dodatkowo).
    Niedawno używając tej pompy wygrzewałem podłogówkę. Sprawdziło się w 100% a i taniej było dzięki temu.
    Przy braku odbioru wody, pompa włącza się jakieś 2 razy na dobę na 10-15 minut.
    Ostatnio grzałem calutki zbiornik czyli 300 litrów od temp. wody 12* do 45*. Trwało to niecałe 3h. COP wyszedł mi 3.85. (temp. powietrza 20*).
    Denerwujące jest jedno - antylegionella. Raz w tygodniu grzeje wodę do 70st. Wg mnie raz na miesiąc byłoby ok.
    A tak nie wiem, czy po odkręceniu kranu mogę się oparzyć czy nie...
    Projekt Malachit z Archetonu. 155m2 podłogi (ok. 125m2 pu).Mieszkam od 23.09.2011!
    BK24cm+16cm styr. Poddasze żelbet+25cm styr. Podłogi 10cm styr + panele.
    WM+reku+GWC. 100% podłogówka, PPC Hewalex 300l+Immergas 12kW. Kominka brak.
    Dziennik Budowy Update 05.10.2011
    Komentarze do Dziennika Budowy

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał swistak81 Zobacz post
    Denerwujące jest jedno - antylegionella. Raz w tygodniu grzeje wodę do 70st. Wg mnie raz na miesiąc byłoby ok.
    A tak nie wiem, czy po odkręceniu kranu mogę się oparzyć czy nie...
    Co do przegrzewania, to uwierz mądrzejszym (nie, nie mnie), że po miesiącu niewygrzewania, miałbyś tej leginelli w zbiorniku więcej niż wody
    A co do możliwości poparzenia: zainstaluj sobie zawór mieszający typu ESBE, będziesz miał zawsze (prawie) stałą temperaturę ciepłej wody w kranie.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post
    Co do przegrzewania, to uwierz mądrzejszym (nie, nie mnie), że po miesiącu niewygrzewania, miałbyś tej leginelli w zbiorniku więcej niż wody
    A co do możliwości poparzenia: zainstaluj sobie zawór mieszający typu ESBE, będziesz miał zawsze (prawie) stałą temperaturę ciepłej wody w kranie.
    Od wielu lat montowane są w polsce zasobniki cwu .Zdarzyło się kiedyś ,że w hotelu i to nie w Polsce kilku dziadków zachorowało na zapalenie płuc związane z legionellą Wytoczono proces Hotelowi .
    W Polsce w 99% nie stosuje się odkażania zasobników cwu.
    Można zadać pytanie skąd ta ona legionella w zbiorniku.Jeśli jest Ona w zbiorniki to co jest w zimnej wodzie?
    Przyczyna jest w źródle wody .To tu trzeba odkażać .

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Świetnym rozwiązaniem legionelli są zbiorniki "świeżej wody".
    Wracając do PCi pow.-woda. Koszt uzyskania 1kWh z PCi przy COP 3,85 będzie w okolicach 0,117PLN, z kolektorów słonecznych koszt 1kWh wynosi około 0,00385PLN.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Świetnym rozwiązaniem legionelli są zbiorniki "świeżej wody".
    Wracając do PCi pow.-woda. Koszt uzyskania 1kWh z PCi przy COP 3,85 będzie w okolicach 0,117PLN, z kolektorów słonecznych koszt 1kWh wynosi około 0,00385PLN.
    Jak obliczyłeś koszt kWh dla kolektorów?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Koszt uzyskania 1kWh z PCi przy COP 3,85 będzie w okolicach 0,117PLN, z kolektorów słonecznych koszt 1kWh wynosi około 0,00385PLN.
    jak zwykle "diabeł" tkwi w szczegółach tj zróżnicowany koszt prądu, ale przede wszystkim zapotrzebowanie na cwu. Jeśli rocznie z solarów wykorzystamy do 2000kWh to wysoki ich koszt inwestycyjny stawia pod znakiem zapytania sens tej inwestycji (koszt amortyzacji może być wyższy od kosztów inwestycji i eksploatacji bojlera elektrycznego). Solary w układzie grawitacyjnym podgrzewają cwu taniej.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 11-09-2011 o 08:57
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Jak obliczyłeś koszt kWh dla kolektorów?
    Uzysk energii: 4181kWh
    Praca pompy 65W na II biegu: 495h
    kWh prądu: 0,5PLN.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Od wielu lat montowane są w polsce zasobniki cwu .Zdarzyło się kiedyś ,że w hotelu i to nie w Polsce kilku dziadków zachorowało na zapalenie płuc związane z legionellą Wytoczono proces Hotelowi .
    W Polsce w 99% nie stosuje się odkażania zasobników cwu.
    Można zadać pytanie skąd ta ona legionella w zbiorniku.Jeśli jest Ona w zbiorniki to co jest w zimnej wodzie?
    Przyczyna jest w źródle wody .To tu trzeba odkażać .
    W podręczniku niemieckim do hydrauliki wyczytałem, że w onych Niemcach w domach indywidualnych to się jeszcze Legionella nie zdarzyła, więc chyba nie jest to jakiś wielki problem

  12. #12

    Domyślnie

    Pompę Hewalex zainstalowałem kilka miesięcy temu. Jest zainstalowana w piwnicy. Do tej pory działa normalnie. Założyłem sobie, że będzie mi ona też wspomagała ogrzewanie CO w okresach przejściowych np wrzesień listopad etc. W piwnicy mam tradycyjny piec na węgiel (palę drewnem) i dość tradycyjną instalację CO - grzejniki konwekcyjne. Dokonałem już pewnych wstępnych uruchomień CO (CWU już oczywiście cały czas chodzi). Dodatkową funkcją pompy Hewalex ma być też wentylacja domu - podczas załączania ciągnie ona powietrze wentylacyjne, powietrze spod dachu i dodatkowo trochę zewnętrzne przez garaż dobudowany. Mam zainstalowane dodatkowe wentylatory, które są załączane w momencie startu pompy. Wentylatory wentylacyjne są też sterowane niezależnie od pompy. Sterownik który zainstalowałem ma możliwość programowania w cyklach godzinnych, więc załączanie CO zamierzam nastawić początkowo np w godzinach dziennych 4- 6 razy. Przy wstępnym nagrzewaniu godzinnym Grzejniki CO osiągały temperaturę ok. 38 C. W domu było to odczuwalne.
    Pozdr

    Sterownik elektroniczny ma możliwość załączania okresów godzinnych

  13. #13

    Domyślnie

    Cześć rudy_36, jaką temperaturę wody w CO musisz mieć w zimie, gdy temperatura powietrza spada do 0 stopni? Pytam, bo też kombinuję nad PC p-w do CO [też mam grzejniki].
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 14-09-2011 o 19:49

  14. #14

    Domyślnie

    Zigobar
    Dom mój jest dość mały 110 m2 i jako-tako ocieplony, dość akumulacyjny. Ciężko mi powiedzieć jaką muszę mieć temperaturę CO. Do tej pory paliłem w piecu mniej więcej tak, że np rano 1,5 - 2 h i wieczorem 1,5 - 3 h grzejniki jak najwyżej przy poważnych mrozach powyżej 70 C- dość upierdliwe w obsłudze lecz chyba oszczędne - jakieś 7 -9 m3 drzewa na sezon.
    Bardzo jestem ciekaw jak mi to będzie wychodzić - dość sporo czasu zajęło mi np jak mam przerobić CO jak elektrykę.
    Jako kryterium chyba przyjmę temperaturę piwnicy zakładam, że PC będę używał do momentu jak np temperatura w piwnicy dojdzie do np 8 - 10 C i przy zewnetrznych powyżej 0 C (obecnie mam w piwnicy ok 20 C - latem nagrzewałem piwnicę przez naturalną pracę PC i wentylatorem tłoczącym w upalne dni powietrze spod dachu).
    Pewnie takie 38 C by wystarczyło spokojnie dla zewnętrznej O C, ale wszystko by się zbyt szybko wychładzało.
    Ogólnie taki system z PC robi trochę jak rekuperator (np powietrze tłoczę do domu przez rurę metalową kilkumetrową umieszczoną w piwnicy) trochę jak GWC
    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    rudy_36
    O ile latem można sobie eksperymentować z powietrzem pobieranym i ochładzanym, to jednak po trwałym spadku temperatur powietrza jesienią, trzeba zacząć budynek ogrzewać, a nie chłodzić. Zatem większą część powietrza trzeba tej PC dostarczyć z zewnątrz. Co prawda sam jeszcze nie wiem jak te pompy radzą sobie w pobliżu 0 stopni,
    ale już niedługo się dowiem.
    Moja i Twoja instalacja CO do przyjaznych pompie ciepła raczej nie należą [mała bezwładność cieplna i stosunkowo wysokie temperatury], ale jeśli pokombinować [byle w dobrym kierunku] i zapewnić jej [PC] w miarę sensowne warunki pracy, to dla pewnych założeń efekty można uznać za zadowalające. Oczywiście, mam na myśli tylko dogrzewanie budynku.
    Bezwładność w razie potrzeby można zwiększyć np. buforem szeregowym [to raczej dotyczy moich planów - PC większej mocy]. Temperaturę DZ podnieść raczej trudno, ale można popracować nad obniżeniem temperatury GZ, oraz zadbać o właściwą deltę T [opory przepływu, wydajność pompy obiegowej].
    Ciekawe, przy jakiej temperaturze powietrza uzyskasz wyrównanie mocy grzewczej z mocą strat budynku.
    Nie wiem, który dokładnie model PC kupiłeś i jaki wariant podłączenia do obiegu CO/CWU wybrałeś.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 15-09-2011 o 08:12

  16. #16

    Domyślnie

    Instalacja jeszcze nie pracowała faktycznie - nie było potrzeby, lecz ogólnie wygląda dość optymistycznie. Do CO podłączyłem się następująco:
    -wykorzystałem wężownicę do grzania bojlera (mam bardzo mały - 80 litrów) - wstawiłem tam pompę która w drugą stronę ciągnie ciepło do grzejników CO. odbierając z nagrzanego bojlera. Oczywiście okazało się że moc wymiany wężownicy (faktycznie pozioma U -rurka) jest zbyt mała i wstawiłem dodatkowo wymiennik płytowy na powrocie wody do PC i to zaczęło się spisywać całkiem OK.
    Jeżeli np pompa PC jest ustawiona na np 42 C (temperatura przykładowo osiągnięta ) to w momencie gdy sterownik chce zacząć grzanie CO - załącza pompkę obiegową - błyskawicznie spada temperatura na czujniku pompy Hewalex (umieszczony na wyjściu wężownicy blisko bojlera) pompa Hewalex się załącza - zachodzi wymiana ciepła na wymienniku płytowym i wężownicy bojlera. Temperatura na wyjściu do CO ustawia się początkowo np na 31 C (zimna woda w grzejnikach) po czym przez godzinę bardzo wolno rośnie do jakichś 38 C. Oczywiście wyłącza się pomka CO i Hewalex już szybko osiąga 42 C.
    Wadą tego rozwiązania jest obniżanie sie temperatury CWU w momencie załączania CO - choć i tak prysznic da się wziąć. Oczywiście na sterowniku można zaprogramować aby nie załączać CO w godzinach np gdy wszyscy się myją.
    Pompka CO dodatkowo idzie jeszcze przez sterownik który załącza ją gdy temperatura jest wyższa niż ... - nie wiem czy to potrzebne tak zrobiłem.
    Pozdrawiam

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał rudy_36 Zobacz post
    Wadą tego rozwiązania jest obniżanie sie temperatury CWU w momencie załączania CO - choć i tak prysznic da się wziąć.
    Osobiście zrobiłbym to tak

    Nie byłoby problemu z cwu, dodatkowo liczyłbym na korzystniejszy cop dlatego, że różnica temperatur na zasilaniu i powrocie pc byłaby większa. Takie połączenie byłoby bez dodatkowego wymiennika. Możliwe, że przy niższych temperaturach na zewnątrz w takim układzie wystarczyłyby silne grzałki w bojlerach, wówczas nie potrzeba kotła elektrycznego (trzeba policzyć zapotrzebowanie). Do ogrzewania zastosowałbym nieco większy bojler ze względu na możliwość akumulacji ciepła. Sory za jakość rysunku.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 15-09-2011 o 12:55
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  18. #18

    Domyślnie

    rudy_36
    Domyślam się, że masz model PC bez zasobnika [czyli taki jak mój]. Grzejesz CWU w bojlerze 80l [nie brakuje Ci ciepłej wody?]. W twoim układzie PC może się załączać dosyć często, a zgodnie z zaleceniami ogólnymi nie powinna częściej niż 2 razy/h.

    Ja bym połączył tą PC z obwodami CWU i CO [z grzejnikami] trochę inaczej:
    - zbiornik na CWU co najmniej 300l, pełniący jednocześnie funkcję sprzęgła hydraulicznego dla trzech obwodów [PC, CWU, CO], z odpowiednią liczbą króćców
    - wymiennik płytowy między zbiornikiem i CO [powierzchnia i przepływy przeliczone dla mocy przenoszonej, przy zakładanej stracie temperatur np. 2 stopnie]
    - PC wpięta bezpośrednio do zbiornika, czujnik sterownika w zbiorniku
    - pompa obiegowa w CO juz istnieje [dobrać przepływ, jeśli za mały]
    - pompa obiegowa wymiennik - zbiornik dodana, blokowana przed i podczas kąpieli [chyba, że grzeje wtedy kocioł, a nie PC]. Zresztą, szczegóły sterowania do przemyślenia.
    Możliwe sterowanie obiegówkami:
    - ręcznie
    - zegar
    - zegar + prosty sterownik pokojowy

    Wady układu:
    - przez obydwa wymienniki [skraplacz w PC to też wymiennik płytowy] przepływa świeża woda, a to im na dłuższą metę nie służy [może osadzać się kamień].
    Niektórzy zalecają okresowe płukanie jakimś preparatem. Ale chyba większość użytkowników i tak się tym nie przejmuje.
    - aż 3 pompy obiegowe pracujące podczas ogrzewania CO [spadnie COP, hmm...układ coraz mniej mi się podoba].
    Wiem, że bufory i sprzęgła przy PC to drażliwy temat, ale czasem trzeba po prostu wybrać "mniejsze zło".
    To chyba tyle, miało być prosto i skutecznie. Jak Ci się to podoba?
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 16-09-2011 o 17:36

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    mam pytanko;
    z jaką maksymalną temperaturą powietrza może pracować taka pompa i jaki ma wtedy COP ?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    mam pytanko;
    z jaką maksymalną temperaturą powietrza może pracować taka pompa i jaki ma wtedy COP ?
    http://www.hewalex.pl/public/pliki/d...-serii-wbc.pdf
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony