dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Uziom odgromowy czy ochronny

    Witam, trochę czytałem w internecie o uziomach i czym więcej czytam tym mniej wiem.
    Mam już gotowy projekt domu na płycie fundamentowej - całość ocieplona. W projekcie nie ma uziomu.
    Dużo wyczytałem informacji jak poprawnie zrobić uziom odgromowy - najlepiej uziom parafundamentowy pod budynkiem (ewentualnie otokowy), do tego uziom w płycie i to że sobą połączyć itp.
    1. Wyliczyłem według normy że nie muszę mieć piorunochron dodatkowo będę budował w terenie lekko pochyłym - w jedną stronę są budynki niżej a w drugą wszystkie wyżej (100m odległości). Warto bawić się w ogóle w instalację odgromową?
    2. Zakładam że w przypadku braku odgromu wystarczy bez problemu uziom punktowy (oczywiście jeśli spełni wymogi).
    3. Dlaczego łączy się uziom z zbrojeniem w płycie? W ogóle tego nie rozumiem. Rozumiem że jeżeli nie było by ocieplenia to by nie trzeba było robić innego uziomu. Ale skoro powstanie inny uziom to po co wyrównywać te potencjały? Zawsze to trzeba robić czy tylko gdy jest odgromienie? co np. z zbrojonymi trzpieniami i stropem? Całe zbrojenie jest połączone na linii fundament -> trzpienie -> strop -> trzpienie -> wieniec pod murłata. Można by nawet stwierdzić że ładna klatka Faradaya powstaje. Czy to też musi być jakoś połączone bednarka? Po co wyrównywać potencjał fundamentu a stropu już nie?

  2. #2

    Domyślnie

    1. Znajdź kumatego projektanta, który będzie wiedział, jak podejść do tematu z płyta fundamentowa. Od razu mówię, znalezienie takiego graniczy z cudem. Wiem, bo sam przerabia ten temat teraz.
    2. Poczytaj pracę dra Musiała o uziomach. Może trochę ci się rozjaśni
    3. Podam 2 przypadki domów bez instalacji odgromowej:
    A) dom po moich dziadkach. Zbudowany w 1936. Na wsi, więc zawsze było tam dużo siana i słomy. Nigdy się tam nic nie wydarzyło
    B) dom kuzynki mojej mamy. Kilka miesięcy po wprowadzeniu się była burza i uderzył piorun. W efekcie telewizor, hydrofor oraz przepływowy podgrzewacz wody dokonały żywota. Koszty naprawy/wymiany były odczuwalne finansowo.

    Czy odgrom jest więc potrzebny? Sam odpowiedz sobie na to pytanie. Wg norm w domkach jednorodzinnych instalacja odgromowa nie jest wymagana. Ale podobno jeśli fundament jest izolowany od gruntu (a masz plyte) to jest wymagany.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11
    Czy odgrom jest więc potrzebny? Sam odpowiedz sobie na to pytanie. Wg norm w domkach jednorodzinnych instalacja odgromowa nie jest wymagana. Ale podobno jeśli fundament jest izolowany od gruntu (a masz plyte) to jest wymagany.
    Podobno ... skąd takie dziwne informacje?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4

    Domyślnie

    Z internetów.
    Aczkolwiek, czesto w Internecie piszą bzdury.
    Ty tu się na tym znasz, to napisz proszę, jak powinno być.

  5. #5

    Domyślnie

    Uziom ochronny budynku na pewno jest potrzebny, i wynika to nie tylko z tej potrzeby, ale i przepisów (Prawo Budowlane)
    Instalacja piorunochronna, jak wspomniałeś, nie jest konieczna, ale tutaj decyduje tzw. "oszacowanie ryzyka" zgodnie z PN-EN 62305 i wspomnianego PB
    Reszta powinna zostać zawarta w projekcie, gdyż to projektant decyduje o takim, a nie innym wykonaniu.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    A może mi ktoś wyjaśnić dlaczego uziom łączy się dodatkowo z fundamentem? Po co jest to wyrównanie potencjałów?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał dixiluk Zobacz post
    A może mi ktoś wyjaśnić dlaczego uziom łączy się dodatkowo z fundamentem? Po co jest to wyrównanie potencjałów?
    Nie zawsze się łączy, kolego, nie zawsze.Co do wyrównania potencjałów - poczytaj o ekwipotencjalizacji i ograniczaniu napięcia dotykowego, krokowego oraz o wpływie napięć indukowanych na urządzenia/wyposażenie budynku.
    Poczytaj również nie tylko opracowania dra Musiała, prof. Sowy, ale na przykład RST -
    https://rst.bialystok.pl/podstawowe-...undamentowych/
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony