dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Question Koszt budowy małego domu?

    Witam,
    Planuję w przyszłym roku rozpocząć budowę domu. Nie mam jeszcze konkretnego projektu, ale będzie to z pewnością coś małego - do 60 m2. Myślę o domku parterowym, bez piwnicy, oczywiście murowany, raczej prosty w kwadracie lub prostokącie. Czy może ktoś buduje lub zbudował taki dom. Jestem ciekawa jakie moga być koszty postawienia takiego domu (np. stan zamknięty wykończony). Całośc zlecę firmie lub kilku firmom poszczególne etapy budowy. Czy ktoś może poleci mi jakiś ciekawy projekt. Bardzo proszę o odpowiedzi wszystkich, którzy mogą dać mi jakiekolwiek cenne rady. Z góry dziekuję.

  2. #2

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Poczytaj tu:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...zem-użytkowym
    koleżanka też chce/chciała wybudować dom 60 m2 tylko , że ona naiwnie liczy że zmieści się w 90 tys. ale znajdziesz tam wiele dobrych rad i kilka ciekawych projektów.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  4. #4

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za odpowiedzi! Masz jeszcze jedno pytanie, mianowicie jak według Was najlepiej będzie rozwiązać kwestie ogrzewania takiego małego domu. Nie stać mnie będzie na drogie ogrzewanie np. olejowe, myślę o kotłowni i np. ekogroszku tylko czy przy takim małym metrażu takie rozwiązanie jest możliwe? Ile metrów musi mieć taka minimalna kotłownia? A może polecicie mi inne rozwiązanie uwzględniając wielkośc domku. Będę wdzięczna za każdą informację.
    Ostatnio edytowane przez Aga24 ; 22-07-2010 o 09:48 Powód: dodatkowe informacje

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Vafel
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.923
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Wg mnie przy takim małym domu to tylko gaz albo prąd. Na kotłownie nie ma w takim małym domu miejsca. Ewentualnie jak masz kasę to możesz rozważać jakieś pompy ciepła i tym podobne rozwiązania, ale ja osobiście wybrałbym prąd (podłogówka gdzie się da, grzejniki akumulacyjne gdzie nie ma podłogówki ). Owszem - eksploatacja będzie trochę droższa ale odpada koszt robienia całej instalacji grzewczej, czyli w ręku zostaje Ci pewnie przynajmniej 10 tys. zł. Odkładasz to na konto i masz z czego opłacać rachunki za prąd przez najbliższe 5 lat.

  6. #6

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję. Będę rozważać takie rozwiązanie, tylko trochę obawiała bym się kosztów takiego ogrzewania np. na prąd. Z tego, co się słyszy to wychodzi to jednak dosyć drogo. Czy ktoś może tak orientacyjnie podać, ile miesięcznie kosztuje ogrzanie małego domu prądem. Wiem , że to zależy od tego, jaka jest zima i temperatury, ale tak w przybliżeniu. A co wychodzi taniej: prąd czy gaz?
    Ostatnio edytowane przez Aga24 ; 23-07-2010 o 09:28 Powód: dodatkowe pytania.

  7. #7

    Domyślnie

    Przyznam ze porywam sie na cos podobnego niedlugo. Moja opcja to budynek parterowy - ok 60-80m2, ogrzewany gazem.
    Opinie sa bardzo rozne i wszystko zalezy jak sie uda znalezc potrzebne materialy i ekipy. Koszty takiego budynku z tego co ludzie pisali to od 100 do 200 tys na gotowo. A tak naprawde trzeba postawic i sie samemu przekonac, bo jednak w budowie wszystko zalezy od tego czy znajdzie sie tanie materialy i tanie ekipy ktore zrobia cos dobrze.
    Ostatnio edytowane przez wampir ; 24-07-2010 o 10:52

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Vafel
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.923
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Aga: tak jak Ci napisałem. Taniej wychodzi gaz, ale za całą instalację grzewczą, przyłącze gazu, piec itd. zapłacisz jakieś 20 tys. zł. I potem będziesz płacić dajmy na to 2500 zł rocznie za ogrzewanie gazem. W przypadku prądu za podłogówkę elektryczną + 2-3 grzejniki akumulacyjne (np. w sypialniach jeśli nie chciałabyś tam podłogówki) zapłacisz jakieś 10 tys. zł (czyli w porównaniu do gazu zaoszczędziłaś już 10 tys. zł). Potem za ogrzewanie prądem będziesz musiała płacić np. 3000 zł rocznie, ale pamiętaj, że masz w kieszeni te zaoszczędzone 10 tys. To Ci pokrywa różnicę między gazem a prądem na 20 lat!!!
    Oczywiście podawane przeze mnie powyżej kwoty za ogrzewanie są wyssane z palca (nie wiem czy rzeczywiście gazem byłoby 2500, a prądem 3000; być może byłoby to 2000-3500, a może 2500-2800), ale generalnie tak powinnaś sobie liczyć która opcja Ci się opłaci.

    A co do kosztów ogrzewania to wszystko zależy od wielkości domu, tego jak dobrze jest ocieplony, w jakim miejscu stoi itd. Akurat w przypadku prądu łatwo policzyć ile będzie kosztowało ogrzewanie. Bierzesz roczne zapotrzebowanie budynku na ciepło (w KWh), mnożysz razy koszt energii (dla prądu do będzie jakieś 0,4 zł/KWh, jeśli masz taryfę nocną, to w nocy taniej) i masz roczny koszt ogrzewania.

  9. #9

    Domyślnie

    Jeszcze raz wielkie dzięki za konkretne i wyczerpujące odpowiedzi. Odezwę się, kiedy nasunie mi się kolejne pytanie.

  10. #10

    Domyślnie

    Witam serdecznie. Aga Ja zainstalowałem ogrzewanie elektryczne i owszem byłem zadowolony z tego rozwiązania do momentu kiedy była lekka zima,ale kiedy przyszła ostra zima rachunki były tak wysokie , że jak szybko zakładałem ogrzewanie elektryczne jeszcze szybciej zakładałem gazowe. W moim przypadku różnica między elektrykom a gazem jest kolosalna bo wynosi w rachunkach aż 60% taniej przy ogrzewaniu gazowym.Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

  11. #11

    Domyślnie

    1970 dziekuję za odpowiedź, to daje mi do myślenia. Teraz to już zupełnie nie wiem . co lepsze prąd czy gaz. A może jeszcze ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Vafel
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.923
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Czy prąd czy gaz to zależy od tego jak dobrze docieplony masz dom. Jeśli Twój dom potrzebuje mało energii na jego ogrzanie, to różnica między prądem a gazem będzie niewielka. Jeśli potrzebuje dużo energii, to ta różnica będzie odpowiednio większa. I tyle... Bez policzenia zapotrzebowania na ciepło nikt Ci nic sensownego nie doradzi, bo każdy dom jest inny i nawet jak u Twojego sąsiasa jest "tak i tak", to nie znaczy, że tak samo będzie u Ciebie...

  13. #13

    Domyślnie

    A może ktoś ma fajny projekt takiego domku albo mieszka w takim i chciałby podzielić się swoimi doświadczeniami z budowy oraz innych. Chętnie przeczytam każdą opinię.

  14. #14

    Domyślnie

    Ogrzewanie elektryczne !!!

    Zapotrzebowanie domu (takiego co powyżej) to średnio 50 kWh/m2 na rok x 80 m2 = 4000 kWh x 0,265 gr/ kWh = 1060 zł /rok. (II taryfa)
    Przy cenie gazu (we Wrocku) z uwzględnieniem 91% sprawności (to nie tylko piec ale i instalacja) daje cenę 4000 kWh x 0,22 gr/kWh = 880 zł /rok.

    Przy prądzie przepłacasz ok 20%.
    180 zł różnicy mamy z odsetek z kapitału 4500 zł rocznie. Instalując prąd na pewno zaoszczędzisz więcej.

    P.S. Ważne jest aby dom był wybudowany poprawnie. Jeśli tak nie jest to i gaz będzie drogi.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  15. #15

    Domyślnie

    re: 1970 ....

    założmy 1000 zł za gaz rocznie i 1600 zł za prąd.
    Uwzględniając podane powyzej współczynniki .....

    1000 zł / 0,22 zł/kWh = 4545 kWh
    1600 zł / 0,265 zł/kWh = 6037 kWh

    Z tego wynika że spadło Ci zapotrzebowanie na ciepło lub korzystasz z innej taryfy ...

    1600 zł / 0,51 zł/kWh = 3137 kWh dla taryfy normalnej.
    Te 60% które podałeś to raczej wyssane z palca. Rzucone i powielające mit.
    Pamiętajmy że w pierwszym roku budynek potrzebuje o wiele więcej ciepła na odparowanie wilgoci. Trzeba też nauczyć się grzać i przede wszystkiem umiejętnie "wietrzyć" dom.


    Przy tej powierzchni tylko prąd - po cholerę worowadzać niebezpieczny gaz do domu. (na wszelki wypadek trzymać butlę turystyczną na ogródku jak zabraknie prądu)
    Dom dobrze ocieplić tzn. wykonać go poprawnie - bo większość strat wynika z partactwa budujących.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony