dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 65
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Femmee_ Zobacz post
    Dąb może się kruszyć.
    Ooooo, można prosić o wyjaśnienie tego twierdzenia? na czym polega to "kruszenie"?


  2. #22
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar Budowlaniec50
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-234
    Dzielnica
    Praga
    Posty
    5

    Domyślnie

    Musicie pamiętać, że wykonanie schodów z drewna dębowego niesie za sobą szereg korzyści. Drewno łatwo się wygina i skleja, co korzystnie przemawia za jego obróbką. Jednak po wykonaniu schodów trzeba pamiętać o cyklicznej impregnacji. Przeważnie wiąże się ona z olejowaniem (głębokie wnikanie w strukturę drewna). Warto podkreślić, że dąb jest także chętnie wybierany do wykonania stopni biegów schodów betonowych.

    Zaś budowa drewna jesionowego przyczynia się do tego, że jest ono twarde, a równocześnie sprężyste. Drewno ma jasny odcień koloru żółtego lub koloru brązowego. Zatem schody jesionowe pasują nawet do ciemnych pomieszczeń, ocieplając je swoją barwą. Brak regularności koloru sprawia, że jesion jest najbardziej dekoracyjnym gatunkiem drewna. Pomimo swojego ciężaru i twardości jesion nie sprawia trudności podczas obróbki. To właśnie przekłada się na szybki czas wykonania schodów.

    Jak widać wszystko jest kwestią gustu, ale osobiście wybrałbym jednak dębowe.

  3. #23

    Domyślnie

    mi tam się jesionowe najbardziej podobają

  4. #24

    Domyślnie

    Dąb i Jesion mają podobną twardość. Buk jest zdecydowanie bardziej miękki, więc chyba bym odradzał. A tak to kwestia usłojenia, najlepiej przejrzeć sobie deski na jakiś próbnikach i zdecydować się, co bardziej człowiekowi odpowiada. A Jesion przeważnie chyba wypada ciut taniej.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Stoje a raczej stałem przed podobnym dylematem. Rozmawiałem z kilkoma stolarzami i różne są opinie ale najcześciej powtarzają że obecnie najwięcej robią jesiona, troche mniej buku. Dąb zdecydowanie najrzadziej jest wybierany głównie ze względu na cene. Właściwości drewna są bardzo zbliżone dla wszystkich trzech. Jak popytałem o trwałość to podobno jest porównywalna, podobno jedynie buk nieco odstaje ale widać to dopiero po wielu latach. Częsciowo wynika to z jednorodności tego drzewa, jest najgładsze i ma najrówniejszy kolor przez co każda skaza, ubytek i przetarcie bardzo widać. Zresztą mogę to potwierdzić po rozmowie z znajomymi którzy mają parkiet bukowy i schody od 10 lat. Wyglądają gorzej niż jesinonowe schody moich rodziców ktore mają ponad 10 lat. Jesion jest też najładniejszy w opinii wiekszosci ludzi i daje wieksze możliwości doboru koloru.
    Na dąb decydują się głównie ludzie ze względu na jego sławe w naszym kraju i nie zwracający uwagi na koszty. Nie jest on na pewno uzasadniony ekonomicznie bo nie ma wcale lepszych właściwości od buku czy jesiona - przynajmniej jeśłi chodzi o schody. Podłogi to troche inny temat.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    buk mocno pracuje przy zmianie wilgotności.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Stoje a raczej stałem przed podobnym dylematem. Rozmawiałem z kilkoma stolarzami i różne są opinie ale najcześciej powtarzają że obecnie najwięcej robią jesiona, troche mniej buku. Dąb zdecydowanie najrzadziej jest wybierany głównie ze względu na cene. Właściwości drewna są bardzo zbliżone dla wszystkich trzech. Jak popytałem o trwałość to podobno jest porównywalna, podobno jedynie buk nieco odstaje ale widać to dopiero po wielu latach. Częsciowo wynika to z jednorodności tego drzewa, jest najgładsze i ma najrówniejszy kolor przez co każda skaza, ubytek i przetarcie bardzo widać. Zresztą mogę to potwierdzić po rozmowie z znajomymi którzy mają parkiet bukowy i schody od 10 lat. Wyglądają gorzej niż jesinonowe schody moich rodziców ktore mają ponad 10 lat. Jesion jest też najładniejszy w opinii wiekszosci ludzi i daje wieksze możliwości doboru koloru.
    Na dąb decydują się głównie ludzie ze względu na jego sławe w naszym kraju i nie zwracający uwagi na koszty. Nie jest on na pewno uzasadniony ekonomicznie bo nie ma wcale lepszych właściwości od buku czy jesiona - przynajmniej jeśłi chodzi o schody. Podłogi to troche inny temat.
    Pomijając cenę zrobiłem stopnice dębowe, podstopnic drewnianych nie mam. Dąb czy jesion? Finansowo porównywalne, twardość prawie taka sama, lecz barwa wzięła górę w moim przypadku. Jesion jest o wiele jaśniejszy i nie pasował by do moich podłóg oraz drzwi. Za 16 stopni + spocznik niecałe 1x1 m, do tego balustrada nad klatką schodową z dębu i szkła zapłaciłem 8400 (za wszystko, łącznie z szybami).
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Kto ci zrobil za taka cene? Sam to montowales?

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Kto ci zrobil za taka cene? Sam to montowales?
    Normalny stolarz. Trafiają się jeszcze tacy co nie drą na maxa.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Moze w twoim regionie. U mnie sprawdzalem chyba z 6ciu i cena wyjsciowa jest ok 10tys + balustrady i pierdolki wiec raczej nie da sie zrobic schodw drewnianych ponizej 12tys. Chyba ze buk ale to max tysiac mniej.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Moze w twoim regionie. U mnie sprawdzalem chyba z 6ciu i cena wyjsciowa jest ok 10tys + balustrady i pierdolki wiec raczej nie da sie zrobic schodw drewnianych ponizej 12tys. Chyba ze buk ale to max tysiac mniej.
    Zapomniałem dopisać, że wśród tych 16-stu stopnic są 3 zabiegowe.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  12. #32
    Banned
    Zuza_25

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-671
    Posty
    6

    Domyślnie

    Moim zdaniem lepiej sprawdzi się dąb, który jest gatunkiem bardzo trwałym i wytrzymałym, dlatego jest wprost przeznaczony do miejsc, w których jest dużo ruchu. Dodatkowo posiada fajne walory kolorystyczne, ciemnieje pod wpływem promieni słonecznych.

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    LasekD

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wawa i okolice
    Posty
    596

    Domyślnie

    Dąb czy jesion to kwestia upodobania
    Gatunki podobne pod względem twardości,z lekkim wskazaniem na jesion
    Cenowo jesion minimalnie tańszy
    Buk?............to drewno dla ubogich

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Normalny stolarz. Trafiają się jeszcze tacy co nie drą na maxa.
    Kolego to nie kwestia zdzierstwa,tylko tego żeby nie robić za miskę ryżu
    Można by rzec że zapłaciłeś za same schody,a balustrady masz gratis
    Ostatnio edytowane przez LasekD ; 23-03-2017 o 16:39

  14. #34

    Domyślnie

    Zobaczyłem dwie deski: dąb i jesion. Długi się nie wahałem, wolałem dopłacić 1,5 tys. zł i będzie dąb
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał LasekD Zobacz post
    Dąb czy jesion to kwestia upodobania
    Gatunki podobne pod względem twardości,z lekkim wskazaniem na jesion
    Cenowo jesion minimalnie tańszy

    Buk?............to drewno dla ubogich


    Kolego to nie kwestia zdzierstwa,tylko tego żeby nie robić za miskę ryżu
    Można by rzec że zapłaciłeś za same schody,a balustrady masz gratis
    Jak za miskę ryżu? Dębina wysuszona kosztuje w moich stronach około 4,5 tys/m3. Na moje schody i balustradę poszlo około 0,21 m3 drewna. Więc, czy na pewno za miskę?

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zuza_25 Zobacz post
    Moim zdaniem lepiej sprawdzi się dąb, który jest gatunkiem bardzo trwałym i wytrzymałym, dlatego jest wprost przeznaczony do miejsc, w których jest dużo ruchu. Dodatkowo posiada fajne walory kolorystyczne, ciemnieje pod wpływem promieni słonecznych.
    W skali twardości Brinella dąb ma wartość 3,7 a jesion 4,0. Śliczne były by z drewna wiśniowego (3,6) ale cena pewnie powala.

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    LasekD

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wawa i okolice
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Jak za miskę ryżu? Dębina wysuszona kosztuje w moich stronach około 4,5 tys/m3. Na moje schody i balustradę poszlo około 0,21 m3 drewna. Więc, czy na pewno za miskę?
    Możesz zdradzić jak to wyliczyłeś?
    Tarcica drewniana to nie płyta meblowa czy osb gdzie tniesz po kolei,
    a i tutaj występują jakieś odpady,
    tylko trzeba przerzucić naprawdę sporo materiału żeby można było skleić stopień o przyzwoitej jakości
    Nie wiem jakiej długości,grubości i szerokości masz te stopnie,
    ale mnie wychodzi prawie drugie tyle materiału niż Ty to wyliczyłeś
    Nie będę się tu rozpisywał ile czasu potrzeba na to aby powstał gotowy stopień,bo kto tego nie robił nie zrozumie
    Zobacz ile kosztuje przyzwoitej jakości stopień dębowy grubości 4cm
    Ok 150zł
    Stopni masz 22,bo:
    -13 stopni prostych
    -3 stopnie zabiegowe które liczy się podwójnie
    -spocznik na który potrzeba 3 stopnie
    Teraz pomnóż
    22x150=3300zł
    Powiesz zaraz że tyle kosztują gotowe stopnie
    Ale jeśli mam je zrobić samodzielnie,to zrobią się same za darmo?
    Do tego potrzeba jakieś cokoły przyścienne,słupy i poręcze na balustradę
    i u Ciebie szkło które tanie nie jest
    O lakierach,piance i klejach do montażu nie wspomnę
    Wyjdzie na pewno ponad 5000 za sam materiał
    Dolicz podatki ZUS i inne pierdoły i jak chcesz to rób takie schody za 2-2.5 tyś. zysku
    ale ja dziękuję,postoję
    Są gostki którzy robią na czarno,materiał pozyskują z drewna opałowego kupowanego w nadleśnictwie za grosze,bo kubiki są 120cm długości,więc na schody jak znalazł
    i wtedy im się opłaca,ale nie nazywaj uczciwych wykonawców zdziercami
    Ostatnio edytowane przez LasekD ; 23-03-2017 o 17:50

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał LasekD Zobacz post
    Możesz zdradzić jak to wyliczyłeś?
    Tarcica drewniana to nie płyta meblowa czy osb gdzie tniesz po kolei,
    a i tutaj występują jakieś odpady,
    tylko trzeba przerzucić naprawdę sporo materiału żeby można było skleić stopień o przyzwoitej jakości
    Nie wiem jakiej długości,grubości i szerokości masz te stopnie,
    ale mnie wychodzi prawie drugie tyle materiału niż Ty to wyliczyłeś
    Nie będę się tu rozpisywał ile czasu potrzeba na to aby powstał gotowy stopień,bo kto tego nie robił nie zrozumie
    Zobacz ile kosztuje przyzwoitej jakości stopień dębowy grubości 4cm
    Ok 150zł
    Stopni masz 22,bo:
    -13 stopni prostych
    -3 stopnie zabiegowe które liczy się podwójnie
    -spocznik na który potrzeba 3 stopnie
    Teraz pomnóż
    22x150=3300zł
    Powiesz zaraz że tyle kosztują gotowe stopnie
    Ale jeśli mam je zrobić samodzielnie,to zrobią się same za darmo?
    Do tego potrzeba jakieś cokoły przyścienne,słupy i poręcze na balustradę
    i u Ciebie szkło które tanie nie jest
    O lakierach,piance i klejach do montażu nie wspomnę
    Wyjdzie na pewno ponad 5000 za sam materiał
    Dolicz podatki ZUS i inne pierdoły i jak chcesz to rób takie schody za 2-2.5 tyś. zysku
    ale ja dziękuję,postoję
    Są gostki którzy robią na czarno,materiał pozyskują z drewna opałowego kupowanego w nadleśnictwie za grosze,bo kubiki są 120cm długości,więc na schody jak znalazł
    i wtedy im się opłaca,ale nie nazywaj uczciwych wykonawców zdziercami
    Cokołów nie mam, szkło kosztowalo dokładnie 1400 zł, ale nie przesadzajmy, że 2500 (a pewnie więcej) to mało. Teraz wiem skąd biorą się ceny o połowę większe za te same schody. Nie każdy najada się chochlą, niektórzy potrafią łyżką. Nie odbierz źle mojego wpisu, ale skoro zrobil mi za tyle to ja mogę się tylko cieszyć i polecać go innym.

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    LasekD

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wawa i okolice
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    ale nie przesadzajmy, że 2500 (a pewnie więcej) to mało.
    Byłeś kiedyś w zakładzie stolarskim?
    Nie?,to radzę zrobić wycieczkę
    Wyposażenie średniej wielkości zakładu stolarskiego kosztuje kilkaset tysięcy zł
    Stolarz to nie murarz który ma tylko kielnię i poziomnicę,a zarobki wcale nie mniejsze
    W spadku tego nie dostałem,a za miskę ryżu można kupić conajwyżej siekierę,którą schodów nie wyciosam
    Zrobił Ci ktoś tanio-fajnie,ciesz się,ale nie mów że reszta to zdziercy

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał LasekD Zobacz post
    Byłeś kiedyś w zakładzie stolarskim?
    Nie?,to radzę zrobić wycieczkę
    Wyposażenie średniej wielkości zakładu stolarskiego kosztuje kilkaset tysięcy zł
    Stolarz to nie murarz który ma tylko kielnię i poziomnicę,a zarobki wcale nie mniejsze
    W spadku tego nie dostałem,a za miskę ryżu można kupić conajwyżej siekierę,którą schodów nie wyciosam
    Zrobił Ci ktoś tanio-fajnie,ciesz się,ale nie mów że reszta to zdziercy
    I wyszło na to, że jeden ludzki stolarz psuje interes reszcie. Czyli jak nie wiadomo o co chodzi ...

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony