dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Suchy jastrych i jego ew. odkształcalność

    Witam
    Przy okazji generalnego remontu w lokalu z lat 50-tych chciałbym zastosować jako podkład pod podłogę w pokojach suchy jastrych (konkretnie płyty gipsowo-włóknowe), głównie z uwagi na uniknięcie zbytniego obciążenia stropu tradycyjną, mokrą wylewką i szybkość wykończenia. Planowany układ podłoża: keramzyt, folia, styropian, suchy jastrych, wyciszenie,panele.
    Czy ktoś z Was ma doświadczenia z użytkowaniem takiego podkładu? Głównie chodzi mi o jego odkształcalność pod wpływem większego ciężaru np.mebli, dużego akwarium, itp. Jest stabilny?
    Pzdr

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał pjasio253 Zobacz post
    Witam
    Przy okazji generalnego remontu w lokalu z lat 50-tych chciałbym zastosować jako podkład pod podłogę w pokojach suchy jastrych (konkretnie płyty gipsowo-włóknowe), głównie z uwagi na uniknięcie zbytniego obciążenia stropu tradycyjną, mokrą wylewką i szybkość wykończenia. Planowany układ podłoża: keramzyt, folia, styropian, suchy jastrych, wyciszenie,panele.
    Czy ktoś z Was ma doświadczenia z użytkowaniem takiego podkładu? Głównie chodzi mi o jego odkształcalność pod wpływem większego ciężaru np.mebli, dużego akwarium, itp. Jest stabilny?
    Pzdr
    Witam,

    jaka będzie waga tego akwarium?

    Pozdrawiam

    Akusta

  3. #3

    Domyślnie

    Podoba mi się pytanie . Akwarium 200l.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pjasio253 Zobacz post
    Podoba mi się pytanie . Akwarium 200l.
    200 kg/1m2 daje nacisk 200 [kg/m2] x 9,81 = ok 2000 [N/m2] czyli niecałe 2 [kN/m2].

    Podłogi na kołyskach i legarach w standardzie są przetestowane do 5-6 kN/m2 nacisku punktowo i na płaszczyznę.

    Dla przedstawionego przykładu trwałe ugięcie poniżej 1,5 mm.

    Podłogi na legarach wytrzymują nacisk na testach do 22kN.

    Zdjęcia z testów przesyłamy na @ prv.

    Zatem śmiało można organizować akwarium

    Pozdrawiam
    r.

  5. #5

    Domyślnie

    Pełny profesjonalizm, pięknie dziękuję za odpowiedź. Czekam na materiały na priv.
    Pozdrawiam

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Tadeusz G

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Posty
    1

    Domyślnie Jaka decyzja?

    Witam,

    Mam podobny problem.

    Jaka decyzje podjales ostatecznie?

    Tadeusz

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack Zobacz post
    keramzyt bedzie spoczywal pewnie na deskowaniu slepego pulapu i tu jest problem. na belkach stropowych wykonac trzeba podloge w postaci np. deskowania i na niej dopiero ukladac plywaka z suchego jastychu.
    a co to za język?
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  8. #8
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie

    Nasza podpowiedź. Odcinki o podkładzie podłogowym serialu Muratora "Stan surowy bez błędów". Zapraszamy do obejrzenia:

    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 12-03-2018 o 13:35

  9. #9

    Domyślnie

    [QUOTE]Witam,
    Mam podobny problem. Jaka decyzje podjąłeś ostatecznie?
    [QUOTE]

    Odświeżam temat , bo ostatnio kolega pytał o podobną rzecz i mówił, że mało informacji znalazł na forum muratora.

    Suchy jastrych z płyt gipsowo-włóknowych jest bardzo stabilny. Bez problemu możesz stawiać na nim ciężkie meble. Na przykład elementy podłogowe fermacell wytrzymują obciążenia w zakresie od 8.000 do 15.000 kN na metr kwadratowy. Spokojnie więc na podłodze z gotowego jastrychu możesz postawić duże akwarium.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie


    Suchy jastrych z płyt gipsowo-włóknowych jest bardzo stabilny. Bez problemu możesz stawiać na nim ciężkie meble. Na przykład elementy podłogowe fermacell wytrzymują obciążenia w zakresie od 8.000 do 15.000 kN na metr kwadratowy.
    Jak mam rozumieć podane przez Ciebie parametry wytrzymałościowe?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkiet Zobacz post
    Jak mam rozumieć podane przez Ciebie parametry wytrzymałościowe?
    Powyższe dane podałem odnośnie wyliczeń, które robił Akusta. Na stronie Mrówki znalazłem artykuł dotyczący elementów jastrychowych. Podane przeze mnie parametry suchego jastrychu znajdują się w drugim akapicie tekstu:
    http://www.mrowkaprudnik.pl/temat-mi...howe_fermacell
    Myślę , że bez obaw można suchy jastrych układać pod ciężkie domowe sprzęty takie jak akwaria.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał harriermd Zobacz post
    Powyższe dane podałem odnośnie wyliczeń, które robił Akusta. Na stronie Mrówki znalazłem artykuł dotyczący elementów jastrychowych. Podane przeze mnie parametry suchego jastrychu znajdują się w drugim akapicie tekstu:
    http://www.mrowkaprudnik.pl/temat-miesiaca/612/rozwiazenie_ktoremu_mozesz_zaufac_-_elementy_jastrychowe_fermacell
    Myślę , że bez obaw można suchy jastrych układać pod ciężkie domowe sprzęty takie jak akwaria.
    Na podanej stronie jest informacja, cytuję:

    "Na przykład elementy podłogowe fermacell wytrzymują obciążenia w zakresie od 8.000 do 15.000 kN na metr kwadratowy",

    co oznacza że, ma metrze kwadratowym w/w płyty wytrzymują obciążenie od 800 do 1.500 ton.
    Niby dużo, nawet bardzo dużo, ale to przekłada się na obciążęnie skupione wielkości od 0,8 kN do 1,5 kN, o czym mowa w tym opracowaniu.

    Nasze normy dopuszczają obciążenie skupione powyżej 1,5kN, więc blisko granicy dopuszczalności, ale jednak poniżej.

    Ale to tylko teoria i dane trzeba umieć czytać, ponieważ w wielu przypadkach mają one charakter marketingowy.

    Tak, czy inaczej płyty Fermacell w wielu przypadkach są dobrym podkładem pod posadzkę właściwą. Pozdrawiam.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkiet Zobacz post
    Na podanej stronie jest informacja, cytuję:

    "Na przykład elementy podłogowe fermacell wytrzymują obciążenia w zakresie od 8.000 do 15.000 kN na metr kwadratowy",

    co oznacza że, ma metrze kwadratowym w/w płyty wytrzymują obciążenie od 800 do 1.500 ton.
    Niby dużo, nawet bardzo dużo, ale to przekłada się na obciążęnie skupione wielkości od 0,8 kN do 1,5 kN, o czym mowa w tym opracowaniu.

    Nasze normy dopuszczają obciążenie skupione powyżej 1,5kN, więc blisko granicy dopuszczalności, ale jednak poniżej.

    Ale to tylko teoria i dane trzeba umieć czytać, ponieważ w wielu przypadkach mają one charakter marketingowy.

    Tak, czy inaczej płyty Fermacell w wielu przypadkach są dobrym podkładem pod posadzkę właściwą. Pozdrawiam.
    Są to dwie płyty (1m2) ułożone na równym podłożu i na nich postawione 1500 ton. Normalka nic nadzwyczajnego. Dodam, że takie płyty były układane na perlicie Fermacell'a na nich deski wielowarstwowe klejone na pióro-wpust. Na tym wszystkim stoją regały i wieszaki z ciuchami w butiku w Monachium. To tylko kosztuje więcej niz wylewka. Poza tym same plusy.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    HieronimDWed

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-687
    Posty
    21

    Domyślnie Suchy jastrych i jego ew odkształcalność

    proszę o poradę:
    poddasze na belkach, 6 x 18 x 360 cm, między wełna toprock 200 mm przerwa między warstwą płyt GK pod belkami jest 3,5 cm, stąd wełna 20 mm, na belki pasy 6 mm pochłaniające drgania, nie pamietam nazawy, na to płyta osb 22 mm, na nią wełna stroprock 20 mm, i:
    wersja projektanta cholernie droga: płyty fermacell 2 x 12,5 mm cena ok. 6 tys. za 50 m2... potem płytki, panele itp.

    Czy zamiennie: płyta osb 2 x 10 mm na to pilśnia 10 mm czy między płyty osb? albo pilśnia między jedną a drugą płytę... wersja ok. 1800 zł
    Czy: płyta norgips durit suchy jastrych 10 mm, na to pilśnia? czy bez pilśni z racji wełny 20 mm? ok. 14 zł. netto za metr... czy na to płyta osb 12 mm?
    Czy jest jeszcze inne rozwiązanie?

    Genearalnie samo położenie stroprock-a wystarczy zamiast płyt suchego jastrychu ...
    Owszem, po co kombinowac... ale co kilka głów to nie jedna ....

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał HieronimDWed Zobacz post
    proszę o poradę:
    poddasze na belkach, 6 x 18 x 360 cm, między wełna toprock 200 mm przerwa między warstwą płyt GK pod belkami jest 3,5 cm, stąd wełna 20 mm, na belki pasy 6 mm pochłaniające drgania, nie pamietam nazawy, na to płyta osb 22 mm, .
    I na to posadzka właściwa np płytki, panele, parkiet.

    PS. Między płytą GK a wełną powinna być izolacja paroszczelna - folia.

    Być może projektant widzi pewne uwarunkowania, to wówczas trzeba przyjąć jego opcję.

    Pozdrawiam.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Harriermd,
    a może weź no "Ić stąd" już?
    15 postów i wszystkie niemal o płytach G-W, Załóz sobie temat w ogłoszeniach i nie spamuj.

  17. #17

    Domyślnie

    Przecież specjalnie nie podaję nazw sklepów i nazw produktów. Płyty g-w ma kilku producentów i wszystkie są dobre. Temat suchego jastrychu, który poruszyłem, wprowadził na forum wiele przydatnych informacji. Mam takie płyty w domu i uważam, ze powinno się o nich więcej mówić, bo są dobrą alternatywą dla zwykłych płyt gipsowo-kartonowych.
    Tak więc odpowiadając na twój atak: Udzielam się w tematach, w których mam trochę doświadczenia. Cieszę się jednak, że tak wnikliwie śledzisz moje posty Ja przeczytałem kilka Twoich o wentylacji, więc chyba jesteśmy kwita

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony