zastanawiam się jak do całości podejść, ogólnie znalazłem parę podobnych tematów ale mam parę niejasności mam nadzieje że w jakimś stopniu mi pomożecie.

wiec tak jest to jeden budynek z 3 dobudówek tzn na samym początku był garaż następnie do niego dobudowany 2 piętrowy gospodarczy a do niego jeszcze jedno piętrowe pomieszczenia. w chwili obecnej wygląda jak kwadrat w sumie ok 250m2 myślę to przekształcić na mieszkanie/mieszkania i jakiś magazyn warsztat może biura czy coś tego pokroju (jeszcze nie mam koncepcji--- chodzi o wynajem). z 2 pietra drugiego budynku zrobić mieszkanie (ok 70m2) z dobudowanych pomieszczeń drugie mieszkanie (może) i reszta na coś

Już wiem ze przekształcenie b. gospodarczego na mieszkalny wymaga pozwolenia na budowę i uzyskaniu warunków zabudowy czyli podobnie jak budowa nowego budynku. Ale jak to wygląda jeśli budynek jest już wybudowany na granicy działki (sąsiad w WZ miał podane 3m bez okien od granicy). co jeśli w budynku będzie (warsztat itp) nie zgłaszać tego w ogóle czy może lepiej zgłosić warsztat, a nie zgłaszać mieszkań (choćby ze względu na późniejszy mniejszy podatek)? Czy w ogóle można coś takiego robić?

Jak całość się przekłada na koszta? głównie chodzi o papierki? ponieważ wstępnie mogę powiedzieć że na 2 piętrze dach będzie podnoszony o ok pół metra i może ściany zewnętrzne przesuwane + jakieś ścianki na parterze, okna i drzwi. No i oczywiście różnego typu media.