dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła wysokotemperaturowa Hitachi Yutaki S80

    Witam,

    Wiem, że temat pomp ciepła wysokotemperaturowych to raczej egzotyka, ale może ktoś z Was ma wiedzę, czy Hitachi Yutaki S80 to coś godnego uwagi? Taka pompa ma zastąpić kocioł zasypowy. Instalacja to grzejniki aluminiowe i rurki miedziane. Bardzo mała ilość wody w takiej instalacji - strzelam, że jakieś może 60 litrów bez kotła. Tak do -10 z kotła gorąca woda musi mieć na wyjsciu 55-60 stopni. Poniżej -10 temperatura na wyjściu z kotła 65. Dom jest nieocieplony - kiedyś na pewno będzie docieplony. Co do mocy pompy itd. na razie zostawiam to w spokoju, bo to jeszcze do szczegółowego przeanalizowania. Obstawiam model 11 albo 14 kW. Większy raczej nie będzie potrzebny.

    Jest Daikin HT co kosztuje olbyrzmie pieniądze i raczej to odpada. Jest LG Therma V, które jest tańsze od Hitachi i jest taki złoty środek cenowy ta Hitachi Yutaki S80.

    Nie wiem dlaczego, ale spodobała mi się ta pompa Hitachi Yutaki S80. Oczywiście byłaby wersja bez bojlera. Bojler już jest i nie widzę potrzeby wydawac 8000 złotych na dedykowany bojler pod pompę ciepła. Do tego ten Hitachi Yutaki S80 ma 2 obiegi z tego co zrozumiałem, więc można podłączyć bojler innej marki tzw. zewnętrzny.

    https://www.hitachiaircon.pl/produkt...nie/yutaki-s80

    Jakby ktoś miał ochotę zerknać na dane techniczne w tabelce na dole https://www.hitachiaircon.pl/pliki/o...-yutaki-s80-pl

    COP przy 7 stopniach i temp. wody 35 stopni wynosi 5.0. Już nie podają ile przy -7, ale pewnie jakieś COP 2.x. Jak rozumiem w razie czego całą robotę będzie robiła jednostka wewnętrzna, która teoretycznie ma pomoć podgrzać wodę do ponad 70 stopni. Nie wiem, czy to normalne, ale ta pompa nie posiada grzałek. Rozumiem, że tą tzw. "grzałką" jest jednostka wewnętrzna?

    Znalazłem do tej pompy taki wykresik(w załączniku). Jak rozumieć ten wykres i co to jest KM? To są jakieś konie mechaniczne?
    https://nts-energy.pl/hitachi-wysokotemperaturowe.html

    Do -15 pompa pracuje na swoje pełnej wydajności cokolwiek to znaczy. Poniżej -15 zaczynają się już jakieś problemy wydajnościowe?

    UTRZYMANIE WYDAJNOŚCI BEZ SPADKU TEMPERATURY WODY YUTAKI S80
    zapewnia maksymalny komfort
    w najtrudniejszych warunkach. Jej unikalna konstrukcja
    umożliwia utrzymanie wydajności nominalnej
    oraz wytwarzanie wody o temp. 80° C, nawet przy
    temperaturze zewnętrznej -20° C.
    To prawda, czy bełkot marketingowy?

    Tak wygląda na żywo https://www.youtube.com/watch?v=9dyKJAvDJBQ BTW, zauważyłem, że jest dużo filmików z S80 od Rosjan...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywa-wydajności.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	46,5 KB
ID:	429367  
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 19-04-2019 o 00:43

  2. #2

    Domyślnie

    cop 5.0 dla 35 poco Ci te dane jak Ty będziesz grzał na dużo wyższych temperaturach.
    Do chyba każdej pompy można podłączyć zbiornik cwu dowolnego producenta to koszt 3-4 tyś
    To że pompa może grzać do wysokich temperatur nie oznacza że robi to ekonomicznie przy takich temperaturach zasilania jakie podajesz to koszty ogrzewania tą pompą będą trochę tańsze niż samym prądem.
    Po co Ci cholernie droga pompa i duże rachunki za prąd lepiej kup tanią normalną pompę a resztę kasy wsadż w obnizenie wody na grzejnikach np,wymieniając grzejniki na większe,na klimakonwektory,podłogówkę

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzychmalina

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Lipno
    Kod pocztowy
    87-600
    Posty
    54

    Domyślnie

    To mi wygląda na filmiki od Greków albo jakiś Gruzinów ale nie od Rosjan.....,

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    To że pompa może grzać do wysokich temperatur nie oznacza że robi to ekonomicznie przy takich temperaturach zasilania jakie podajesz to koszty ogrzewania tą pompą będą trochę tańsze niż samym prądem.
    Po co Ci cholernie droga pompa i duże rachunki za prąd lepiej kup tanią normalną pompę a resztę kasy wsadż w obnizenie wody na grzejnikach np,wymieniając grzejniki na większe,na klimakonwektory,podłogówkę
    Oszalałeś? Mam kupić niskotemperaturową pompę do instalacji grzejnikowej? Przez co rozumiesz obniżenie wody poprzez wymianę grzejników na większe? Klimokonwektory to chyba najgorsze co może być - posiadają wentylatory. Podłogówki nie ma i nigdy nie będzie niestety.
    Właśnie to jest problem - o ile te PC wysokotemperaturowe mogą bez problemu grzać wodę do 65-70 stopni w duże mrozy to taka PC będzie działać non-stop 24/dobę. W każdym razie tak mi się wydaje.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 20-04-2019 o 09:01

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzychmalina Zobacz post
    To mi wygląda na filmiki od Greków albo jakiś Gruzinów ale nie od Rosjan.....,
    Ja nigdzie nie napisałem, że to filmik rosyjski. Widziałem na yt trochę filmików zza wschodniej granicy np. https://www.youtube.com/watch?v=vZ3AlMldgrs . Rzeczywiście dużo jest filmików jakieś innej narodowości ludzi z "dziwnymi" literkami.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 20-04-2019 o 09:01

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Oszalałeś? Mam kupić niskotemperaturową pompę do instalacji grzejnikowej? Przez co rozumiesz obniżenie wody poprzez wymianę grzejników na większe? Klimokonwektory to chyba najgorsze co może być - posiadają wentylatory. Podłogówki nie ma i nigdy nie będzie niestety.
    Właśnie to jest problem - o ile te PC wysokotemperaturowe mogą bez problemu grzać wodę do 65-70 stopni w duże mrozy to taka PC będzie działać non-stop 24/dobę. W każdym razie tak mi się wydaje.
    No nie oszalałem cała masa ludzi tu na forum grzeje pompą niskotemperaturową na 100% grzejnikach i osiągają niezłe wyniki średnioroczny cop=3
    Wymieniasz grzejniki na większe bardziej wydajne np.c33,większych rozmiarów itp. dokładasz gdzie się da kolejne i takim sposobem może będziesz mógł ogrzać dom grzejnikami o temperaturze nie 65stopni tylko 45stopni.
    Ja mam przewymiarowane grzejniki i w największe mrozy wystarczy mi 45 na grzejnikach, w 80% sezonu grzewczego 38 stopni na grzejnikach a mam zwykłe c22 jak bym wymienił na c33 i większe to bym miał "prawie" jak podłogówka

  7. #7

    Domyślnie

    Z tego co wyczytałem to Hitachi Yutaki S80 wyłącza jednostkę wewnętrzną jak ogrzewaniu podoła jednostka zewnętrzna(80% okresu zimowego?). Domyślam się, że tak jest w każdej marce, jeżeli chodzi o PC wysokotemperaturowe?
    Tak jak pisałem - jednostka wewnętrzna po prostu zastępuje grzałki w PC niskotemperaturowych. Pewnie będzie bardziej ekonomnicznie jak jest taka jednostka wewnętrzna niż grzałki, ale koszt takiej PC jest olbrzymi.
    Jednostka zewnętrzna to chyba nic innego jak PC niskotemperaturowa? Czy to jednak trochę inna konstrukcja?

    Mniejsza o to - Hitachi robi dobre PC bez względy czy to wysoko, czy niskotemperaturowa, czy lepiej tej marki unikać? Niby japońska marka...
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 20-04-2019 o 09:47

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Z tego co wyczytałem to Hitachi Yutaki S80 wyłącza jednostkę wewnętrzną jak ogrzewaniu podoła jednostka zewnętrzna(80% okresu zimowego?). Domyślam się, że tak jest w każdej marce, jeżeli chodzi o PC wysokotemperaturowe?
    Tak jak pisałem - jednostka wewnętrzna po prostu zastępuje grzałki w PC niskotemperaturowych. Pewnie będzie bardziej ekonomnicznie jak jest taka jednostka wewnętrzna niż grzałki, ale koszt takiej PC jest olbrzymi.
    Jednostka zewnętrzna to chyba nic innego jak PC niskotemperaturowa? Czy to jednak trochę inna konstrukcja?

    Mniejsza o to - Hitachi robi dobre PC bez względy czy to wysoko, czy niskotemperaturowa, czy lepiej tej marki unikać? Niby japońska marka...
    Ale po co pytasz jak widzę że tak sie napaliles na tą pompę że żadne argumenty do Ciebie nie trafiają.
    Cierpisz poprostu na nadmiar gotówki i już ja praktycznie kupiłeś wiec kupuj.
    Co do grzalek to inni producenci w swoich pompach wysokotemperaturowych je mają.
    Tak Hitachi to bardzo dobra firma kupuj w ciemno to nic że zaplacisz mnóstwo pieniedzy za pompę odpowiednio wiecej za montaż,że bedziesz placil za prad wiecej niz inni i bedziesz mial tak skomplikowana pompę ze w razie awarii zaplacisz wiecej za naprawe ważne że Ci się podoba.
    Najlepiej odlacz jeszcze ze 3 grzejniki żebyś mógl grzac na 80stopni żeby w pełni wykorzystac mozliwosci tej pompy kij z kosztami.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Oszalałeś? Mam kupić niskotemperaturową pompę do instalacji grzejnikowej? Przez co rozumiesz obniżenie wody poprzez wymianę grzejników na większe? Klimokonwektory to chyba najgorsze co może być - posiadają wentylatory. Podłogówki nie ma i nigdy nie będzie niestety.
    Właśnie to jest problem - o ile te PC wysokotemperaturowe mogą bez problemu grzać wodę do 65-70 stopni w duże mrozy to taka PC będzie działać non-stop 24/dobę. W każdym razie tak mi się wydaje.
    Widzę kolega z tych z wiedzą od 0-10 to poziom 2, ale agresja 10. Poczytaj forum pełno jest tematów PC i grzejniki. Jest nawet wątek z zużyciem w takiej konfiguracji. Jasne grzej do 65*C, potem na podstawie twojej opinii beda powstawac kolejne artykuly, że PC powietrzne są nieopłacalne no i nie mogą być jedynym źródłem ciepła.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Ale po co pytasz jak widzę że tak sie napaliles na tą pompę że żadne argumenty do Ciebie nie trafiają.
    Cierpisz poprostu na nadmiar gotówki i już ja praktycznie kupiłeś wiec kupuj.
    Co do grzalek to inni producenci w swoich pompach wysokotemperaturowych je mają.
    Tak Hitachi to bardzo dobra firma kupuj w ciemno to nic że zaplacisz mnóstwo pieniedzy za pompę odpowiednio wiecej za montaż,że bedziesz placil za prad wiecej niz inni i bedziesz mial tak skomplikowana pompę ze w razie awarii zaplacisz wiecej za naprawe ważne że Ci się podoba.
    Najlepiej odlacz jeszcze ze 3 grzejniki żebyś mógl grzac na 80stopni żeby w pełni wykorzystac mozliwosci tej pompy kij z kosztami.
    Tak, już lecę kupić PC wysokotemperaturową. Przed założeniem tematu, nawet na samą logikę uznałem, że do podmiany kotła na paliwo stałe i instalację grzejnikową powinna być PC wysokotemperaturowa. Co w tym dziwnego? Nie wiedziałem, że ludzie montują PC niskotemperaturowe do grzejników i jakoś to działa... Temat do głębszej analizy i obliczeń.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    Widzę kolega z tych z wiedzą od 0-10 to poziom 2, ale agresja 10. Poczytaj forum pełno jest tematów PC i grzejniki. Jest nawet wątek z zużyciem w takiej konfiguracji. Jasne grzej do 65*C, potem na podstawie twojej opinii beda powstawac kolejne artykuly, że PC powietrzne są nieopłacalne no i nie mogą być jedynym źródłem ciepła.
    Pokaż mi tę agresję. Ja napisałem jakie są temperatury na wyjściu z kotła zimą - nie na grzejnikach. Najdalej oddalony grzejnik nie ma tej samej temperatury co temp. na wyjściu z kotła. Grzejniki nie mają termostatów. Zawór 4D steruje temp. grzejników. To nie problem wszystko poprzerabiać, żeby np. każdy grzejnik miał termostat, itd.

  12. #12

    Domyślnie

    W pompach ciepla chodzi o to aby na wyjsciu z pompy miec jak najniższa temperaturę a nie gonić ją do 65 a potem mieszac wodę z powrotem aby byla niższa na grzejnikach

  13. #13

    Domyślnie

    A tak z ciekawosci to w jakim pomieszczenu ta pompe postawisz bo jednostka wew potrafi prawie prawie 60db wyciagnac

  14. #14

    Domyślnie

    W kotłowni, gdzie aktualnie stoi kocioł. Tak, wiem, że jednostka wewnętrzna jest głośna, prawie 60 dB. Może to być jakiś problem.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    220

    Domyślnie

    Posłuchaj reszty i nie pchaj się wysokatemperature...

    Lepiej dołożyć/wymienić grzejniki niż grzać tak wysoko

  16. #16

    Domyślnie

    Spoko, spoko ja wszystko biorę pod uwagę. BTW, co jest nie tak z tymi aluminiowymi co mam? One są złe? Muszą być płytowe stalowe?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Spoko, spoko ja wszystko biorę pod uwagę. BTW, co jest nie tak z tymi aluminiowymi co mam? One są złe? Muszą być płytowe stalowe?
    Wszystko zależy jakie temperatury na grzejnikach potrzebujesz aby ogrzac dom ,dobra sytuacją by bylo jak by ci starczalo np.przy minus 20 47stopni na grzejnikach a przy 0stopni np.37 stopni .
    Jesli przy obecnych grzejnikach tak masz mozesz spokojnie zastoaowac pompe niskotemperaturowa.
    Jesli nie, to możesz powiekszyc grzejniki np.twoj aluminiowy o wymiarach 500x1000 bedzie mial z 1350wat dla 75/65 podobnie do zwyklego stalowego c22 o tych samych wymiarach ale jak zalozysz w to miejsce grzejnik c33 to z tej samej powierzchni uzyskasz kolo 2000wat jak jeszcze zalozysz wiekszy np.140cm to uzyskasz 2600wat.
    I teraz bedziesz mogl na tym grzejniku mieć wodę np.55 zamiast 75 i uzyskasz tyle samo ciepla w pomieszczeniu.
    Przy aluminiowych zostaje tylko dokladanie żeberek jak masz taką możliwość możesz dodać i wykorzystac te co masz wszystko musialbys przeliczac czy lepiej dodawac czy wymieniac na c33 im nizej zejdziesz z temperatura na grzejnikach tym taniej będziesz grzal z lepszymi copami niezaleznie od pompy czy zwykla czy ht .
    Lepiej jest wydac na pompe 25tys na grzejniki 5tys i grzac za 3tys rocznie niz wydac na pompe 40tys i grzac za 4tys rocznie.

  18. #18

    Domyślnie

    Ok kumam, dzięki. Tak, w tych grzejnikach co mam Fondital można odejmować lub dodawać żeberka. Przy -20 nie ma szans na 47 stopni na grzejnikach. Musi być jakieś 60 stopni . Pisałem, dom jest nieocieplony. Jak dom dostanie termoizolację na pewno się zmieni zapotrzebowanie cieplne. Z racji krótkiej wiatrówki, czy jak to się zwie i żeby to jeszcze jakoś wyglądało mogę dać max 12 cm grubość styropianu. Dobre i 12 cm niż nic... Tak na logikę najpierw wypadaloby zrobić termoizolację a dopiero później bawić się w PC. Za rok, albo 2 lata dopiero termoizolacja w planie. Za rok czy 2 lata coś zmieni się w PC? Nie śledzę za bardzo co się dzieje technologicznie w PC.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    220

    Domyślnie

    Nie możesz obrócić kolejności?? Najpierw ocieplenie później wymiana?

    Teraz wymienisz na mocną pompę, która za 2-3 lata już nie będzie przewymiarowana i nie wykorzystasz jej.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Ok kumam, dzięki. Tak, w tych grzejnikach co mam Fondital można odejmować lub dodawać żeberka. Przy -20 nie ma szans na 47 stopni na grzejnikach. Musi być jakieś 60 stopni . Pisałem, dom jest nieocieplony. Jak dom dostanie termoizolację na pewno się zmieni zapotrzebowanie cieplne. Z racji krótkiej wiatrówki, czy jak to się zwie i żeby to jeszcze jakoś wyglądało mogę dać max 12 cm grubość styropianu. Dobre i 12 cm niż nic... Tak na logikę najpierw wypadaloby zrobić termoizolację a dopiero później bawić się w PC. Za rok, albo 2 lata dopiero termoizolacja w planie. Za rok czy 2 lata coś zmieni się w PC? Nie śledzę za bardzo co się dzieje technologicznie w PC.
    No podstawa najpierw ocieplenie potem bys mial za mocna pompe. Walcz o każdy centymetr może Ci się uda jakoś wystawic bardziej dach i dac więcej styropianu ceny ogrzewania będą tylko rosły,styropian grafitowy i dobre cieple okna trzyszybowe z cieplym montażem to się wróci.
    Po ociepleniu te grzejniki Ci spokojnie starcza może pare żeberek dorzucisz i bedziesz mógł kupic duzo mniejszą,tańszą i niskotemp. pompę.
    Pod koniec roku wchodzi klasa a+++ wiec produceci będą sie starac aby ich pompy to spełniały i napewno za dwa lata juz wszystkie będą na nowych czynnikach chlodniczych R32 co podniesie wydajnosc z 5 % może już bedzie coś slychac o pompach na co2 co ma przynieść jakis przeskok wydajnosciowy.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony