dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 41
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 802
  1. #1

    Domyślnie pompa ciepla powietrzna

    Chcialbym sie dowiedziec od osob ktore uzytkuja pompy ciepla powietrzne jak one sie sprawuja w praktyce,jakie koszty instalacji i pozniejszej eksploatacji.Czy wogole warto w ten temat sie pchac.

  2. #2

    Domyślnie

    No właśnie ja też bardzo bym się chciał dowiedzieć jak się sprawują popmpy powietrzne. Czy byłby ktoś tak dobry i napisał coś na temat swoich doświadczeń z ostatniej zimy z taką pompą?

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    niestety nic nie ma - cały czas nie wiem czy pompa powietrzna = problemy czy jest superro

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Przypomniało mi się, że mój mechanik ogrzewa tym warsztat i mieszkanie nad warsztatem, ale nie jest to, jak mówił, wystarczające żródło ciepła. Czymś jeszcze dogrzewa w mroźne dni.
    Nie mam pojęcia jakiej firmy ma tę pompę.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ja wprawdzie mam pompę g-w ale zastanawiam się dlaczego akurat chcesz p-w. Wedle mnie największym minusem takich pomp nie jest to że ci nie ogrzeją chałupy bo ogrzeją ale problem z dobrym wykorzystaniem taniej taryfy. W dzień zazwyczaj jest cieplej niż w nocy więc zyski z taniej taryfy zmaleją ze względu na mniejszą temp. dolnego źródła. Taki problem nie występuje w układach gruntowych.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ja wprawdzie mam pompę g-w ale zastanawiam się dlaczego akurat chcesz p-w. Wedle mnie największym minusem takich pomp nie jest to że ci nie ogrzeją chałupy bo ogrzeją ale problem z dobrym wykorzystaniem taniej taryfy. W dzień zazwyczaj jest cieplej niż w nocy więc zyski z taniej taryfy zmaleją ze względu na mniejszą temp. dolnego źródła. Taki problem nie występuje w układach gruntowych.
    Bo p-w kosztuje 25tyś a g-w 42tyś. Jest bardzo prawdopodobne, że różnica w cenie będzie się zwracać przez 20 lat. W ciągu tych 20-lat może dojść do awarii dolnego źródła i wtedy rónica będzie się zwracać kolejne np. 15 lat.

    Moje roczne zapotrzebowanie na CO to 10000kWh do tego CWU to jakieś 3000kWh. Uzyskanie w perspektywie całego roku cenowego COP = 3 z wykorzystaniem pompy i taryf byłoby dla mnie w pełni satysfakcjonujące. Ponoć jest to realne z pompą powietrzną.
    Ostatnio edytowane przez am76 ; 10-11-2010 o 14:09

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    HenoK ma tą http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
    A ja tą http://www.ppcpompy.eu/page13.php
    Obydwoje nie mamy do nich jakichś większych zastrzeżeń a przede wszystkim mają normalną cenę. Co cię skłania do p-w zamiast którejś z tych?

  9. #9

    Domyślnie

    No właśnie ja o tej najtańszej pisz:
    - pompa 12
    - kolektor pionowy 19
    - zasobnik 5,3
    - kotłownia 3,5
    - uruchomienie 1,5
    ....

    Z innych polskich miałem oferty w granicach 70tyś.

    Na pompę p-w LG dostałem taką ofertę:

    pompa 9KW + zasobnik ze stali nierdzewnej 287l z osprzętem = 17550zł netto
    montaż i uruchomienie z podstawowowymi materiałami = 3500zł netto

    do tego + 7%VAT

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    - kolektor pionowy 19
    - zasobnik 5,3
    - kotłownia 3,5
    Ile metrów ten kolektor i czy nie masz miejsca na poziomy?
    Zamiast tego drogiego zbiornika weź 2 takie i połącz szeregowo http://allegro.pl/biawar-bojler-140l...312139955.html (mam 2 takie tyle że 120l)
    Co ci takiego w tej kotłowni policzyli za 3,5tyś.? (pompka DZ, pompka GZ, pompka CCWU (jeśli posiadasz cyrkulację), trzy naczynka wyrównawcze, trochę kabli i rurek)
    W 30tyś. powinieneś się zamknąć.
    Ostatnio edytowane przez Liwko ; 10-11-2010 o 17:46

  11. #11

    Domyślnie

    kolektor 160m, musi być pionowy do tego studzienka, rozdzielacz, łączenie, podłączenie do domu
    w powietrznej też mogę wziąść tańszy bojler więc tego nie ma co porównywać
    nie wiem co w tej kotłowni - podobno tyle to kosztuje, te wszystkie pompki, zbiorniki, rurki miedziane - take są ceny.

    już gdzieś pisałem że hydraulik jak robi wszystko kompleksowo to chce na domku zarobić około 30tyś na czysto - takie są ceny. Miałem wyceny od hiberantus, od vatra i innych - to są wszystko ceny na poziomie ponad 70tyś za wszystko (bez wentylacji mechanicznej). Pewien pzredstawiciej PPC powiedzaił że kotłownia standardowo kosztuje ok. 7,5 tyś i to jeszcze nie jest wszystko w tej cenie.

    Powiem szczerze że nie rozumię tych cen - one są chyba bardzo elastyczne. Jeszcze dla przykładu - pompa Vaillant Compact - cena rynkowa około 30tyś. Ale mój hydraulik ma ją za 22tyś.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    kolektor 160m, musi być pionowy do tego studzienka, rozdzielacz, łączenie, podłączenie do domu
    Odwierty firmy już robią za 80zł z wszystkim. Zrób 2x80m albo 3x55 i nie będzie potrzebna żadna studzienka bo rury bezpośrednio wprowadzisz do domu. Do tego tanim kosztem rozdzielacz z kolanek i trójników dostępnych w każdym sklepie z instalacjami. Tu już można zejść z ceny 6tyś.
    podobno tyle to kosztuje, te wszystkie pompki, zbiorniki, rurki miedziane - take są ceny.
    Góra 2tyś.

  13. #13

    Domyślnie

    Z tą ceną to niestety nie jest tak różowo. 80 zł to cena na allegro - dla małej i taniej wiertnicy, wiercenie w glinie. Kraków leży na skałach wapiennych i to jest już całkiem inna sprawa - inna wiertnica, inny czas wiercenia. Odwierty płytkie = studzienka za 2tyś, odwierty głębokie = droższe wiercenie. Cena ostatecznie wychodzi ta sama.

    Na chwilę obecną czekam - może pojawią się jakieś opinie użytkowników p-w z Małopolski. Zobaczcie na ceny profesjonalnych pomp p-w "markowych firm" - viessmann, dimplex - one muszą dobrze działać za swoją cenę.
    Ostatnio edytowane przez am76 ; 11-11-2010 o 00:20

  14. #14

    Domyślnie

    Ja jak ci wczesniej już pisałem mam Fujitsu 11.2 Kw Hightpower z http://allegro.pl/wymiennik-biwalent...291282808.html takim zbiornikiem.
    wsumie porównując powierzchnie wężownicy do orginalnego zbiornika jaki proponuje daikin to u mnie jest blisko 3 x większa.
    a z montażem i hydraulikiem ( kolega nioe robił hydrauliki) zmieściłem się w 23 tys brutto.
    Jednostka trojfazowa sama w sobie jest sporo droższa..więc popatrz na 9 Kw jednofazowe
    popieram ZBYCHA!!

  15. #15

    Domyślnie

    Kolego Liwko, doceniam twoja wiedze poparta praktyka, ale zwroc uwage ze kolega zalozyl watek i chce sie dowiedziec czegos na temat PCi powietrze-powietrze i tego powinnismy sie trzymac.
    Pozdr

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam, ja używam pompy powietrze-powietrze firmy Mitsubishi co prawda dopiero od lipca tego roku. W październiku kiedy jeszcze nie miałem kominka średnie dobowe zużycie pompy to ok 16kw/h dom 136m raczej średnio ocieplony. Gdyby ona mogła grzać tylko w taniej taryfie to było by ok. niestety taryfa całodobowa i daje to już koszt ok 250 na mc. Za to latem kiedy na polu było 30st a ja na budowie miałem 21 to niektórzy aż się rwali do pracy przy budowie
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  17. #17

    Domyślnie

    Powietrzne pompy ciepła montowane kilka lat temu i obecnie to spory skok technologiczny i trudno je porównywać. Te starsze miały sporo ograniczeń, które w nowych konstrukcjach zostały całkowicie lub częściowo rozwiązane. Śledzę ten temat od trzech lat i sam użytkuję od ponad roku pompę ciepła powietrze-woda. Ogrzewam dom o pow. 120 mkw. Pompę ciepła wykonałem sam i choć jej wygląd pozostawia wiele do życzenia to działa. Do temperatury minus 10 stopni radzi sobie znakomicie. Poniżej konieczne wspomaganie ale nie dlatego, że przestaje pracować tylko jej moc przy temp. otoczenia powyżej zera wynosi ok. 4,5 kW i na 120 metrów nawet przy dobrej termoizolacji to trochę za mało. Chcę w tym roku wymienić na większą ale na razie ciągle brakuje czasu. Ponieważ mam dobry kominek z płaszczem wodnym zeszłej zimy nie zmarzłem.
    Ale wracając do tematu zainteresowanie powietrznymi pompami ciepła bardzo wzrosło. Aby dowiedzieć co jest chwytem marketingowym producentów a co jest prawdą, instaluję w tym tygodniu rejestrator temperatur zewętrznej, wewnętrznej, zasilania i powrotu instalacji CO oraz podlicznik energii w nowym dobrze ocieplonym domu o pow.200 mkw. z zamontowaną powietrzną pompą ciepła o modulowanej mocy 3,5 - 12,0 kW. Po tym sezonie grzewczym wykresy z rejestratora i odczyty z podlicznika pozwolą wiarygodnie odpowiedzieć na pytanie autora wątku: czy w ogóle warto w ten temat się pchać ?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    W jakim regionie możesz napisać?

  19. #19

    Domyślnie

    Centralna Polska - łódzkie.

  20. #20

    Domyślnie

    Mam pompę powietrzną LG - 9kW wraz z buforem 1000l. Całość pracuje od tego sezonu - jak na razie jestem bardzo zadowolony. Oczywiście mam prąd 2-taryfowy i pompa pracuje tylko na 2. taryfie.

    Jak na razie nie było mrozów, ale na mrozy czeka kominek z płaszczem, który będzie wyręczał lub wspomagał pompe.
    Koszt samej pompy to 18 tys. - krotnie mniej niż w przypadku pompy gruntowej - co myślę w dzisiejszych czasach, gdzie generalnie wszystkie urządzenia są dużo mniej długowieczne niż dawniej, ma ogromne znaczenie.

    Jeśli generalnie wszystkie urządzenia mają tylko 2 lata gwarancji, to jak można przyjmować okres zwrotu inwestycji np. 10 lat?
    Atutem pompy LG jest to, że jednostka zewnętrzna to typowy agregat klimatyzacyjny, więc bez problemu z serwisowaniem, lub ewentualne z jego wymianą na nowy.

Strona 1 z 41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony