dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 16 z 32
Pokaż wyniki od 301 do 320 z 802

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    witam

    jaka pompa?

    np. któraś z Panasonica ale wydaje mi się, że T-cap będzie za duża, najmniejsza z T-capów ma 9kW, mają mniejsze z serii F równie dobre
    duże przewymiarowanie pompy to zły wybór - można o tym przeczytać na tym forum
    np. któraś z Atlanticów
    np. któraś z Daikinów

    łatwiej będzie doradzić, gdy będziesz wiedział jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło w twoim nowym domku

    pozdrawiam


    Cytat Napisał Martinluterking Zobacz post
    Witam Szanownych Forumowiczów!

    Jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość.
    W przyszłym roku startuję z budową domu parterowego o powierzchni 117m2 i jestem zainteresowany instalacją powietrznej pompy ciepła do CO i CWU.
    W całym domu planuję instalacje ogrzewania podłogowego. Dom ma być wykonany z keramzytu ściana 15cm+ 15 cm styropianu. (http://www.solida.com.pl/na-sprzedaz...dasz,8,31.html) nie chce adaptować poddasza wiec zostaje tylko dół 117m2. Zastanawiam się jaką PC mam wybrać oraz jakiej mocy. W projekcie jest kominek czy będę w stanie go wykorzystać jako wspomaganie pompy?
    Jakie rozwiązania polecacie ? Na co mam zwrócić szczególną uwagę przy wyborze PC? Czy jest możliwe na tym etapie określenie ile energii do ogrzania tego domu będę zużywał rocznie ?
    Pozdrawiam
    ,,,,

  2. #2

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedź rosomakx4. Skąd znasz solidę? Budowałeś z nimi?

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinluterking Zobacz post
    Dzieki za odpowiedź rosomakx4. Skąd znasz solidę? Budowałeś z nimi?
    Nie, nie budowałem, znam ludzi którym oni budowali dlatego chwalę, mają świetną opinię
    Dom 220 m2, 280 m2 po podłogach, ściany Ytong 24 cm + 20 cm styro 0,31 Swisspor
    Okna pionowe 0,8 Eurocolor Pyskowice Okna dachowe Fakro ftt6 0,81+ kołnierze ocieplające
    Podłoga 20 cm styro Dach - skosy 20-23 cm pianka otwartokomórkowa, strop 15 cm piany , strych 30 cm wełny
    Rekuperator Brink Excellent, PC GW Dimplex 11,7 KW + 200 m odwiertów

  4. #4

    Domyślnie

    Dobrze uzyskać taką informację przed podpisaniem umowy ale dalej nie wiem czy isc w Pc czy piec na ekogroszek jestem ciekaw jakie są roznice w kosztach rocznego użytkowania. Jezeli nie są duze to ja osobiście wolalbym Pc ale wszystko zależy od kosztów. Księgowa(żona ) jeszcze musi zatwiedzic budżet i musze mieć argumenty dlaczego akurat pc a nie ekogroszek

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinluterking Zobacz post
    Dobrze uzyskać taką informację przed podpisaniem umowy ale dalej nie wiem czy isc w Pc czy piec na ekogroszek jestem ciekaw jakie są roznice w kosztach rocznego użytkowania. Jezeli nie są duze to ja osobiście wolalbym Pc ale wszystko zależy od kosztów. Księgowa(żona ) jeszcze musi zatwiedzic budżet i musze mieć argumenty dlaczego akurat pc a nie ekogroszek
    Na samo wspomnienie o ekogroszku zrobiło mi się niedobrze Ja pompę mam krótko, lecz porównując analogiczny okres na ekogroszku to na razie pompa grzeje 2x taniej. Być może jak przyjdą mrozy to stosunek się zmieni ale mimo wszystko myślę, że pompą wyjdzie trochę taniej. A wracając do ekogroszku to nawet nie rozważaj takiej opcji!!! Ekogroszek to nic innego jak drobny węgiel, czyli syf, popiół, smród, kupa roboty - czyszczenie, sprzątanie zamiatanie, magazynowanie węgla, wysypywanie popiołu, itd, itp. Miałem 3 lata i dziękuję i znowu zrobiło mi się nie dobrze od tego co pisałem,
    Pompa to czystość, komfort, wygoda to oszczędność. Aa i jeszcze wracając tfu! do ekogroszku - ja jestem marynarzem i zawsze jak wypływałem to żonie urywała się śrubka od podajnika (znawcy tematu wiedzą o co chodzi) i musiała się przeprowadzać do rodziców, bo nie radziła sobie z tematem. Pokaż tego posta żonie to powinna zrozumieć, a jak nie poskutkuje to dam Ci telefon do siebie i osobiście z nią porozmawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  6. #6

    Domyślnie

    Nie mam dokladnych informacji ale porownujac bardzo podobny projekt pod jarząbem n z takim samym ociepleniem wychodzi 47kw/m2/rok

  7. #7
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinluterking Zobacz post
    Nie mam dokladnych informacji ale porownujac bardzo podobny projekt pod jarząbem n z takim samym ociepleniem wychodzi 47kw/m2/rok
    Cytat Napisał Martinluterking Zobacz post
    Księgowa(żona ) jeszcze musi zatwiedzic budżet i musze mieć argumenty dlaczego akurat pc a nie ekogroszek
    Jeśli żona księgowa to raczej zrozumie,że po pierwsze nie ma na dzisiaj na rynku kotłów na ekogroszek o mocy grzewczej odpowiedniej dla Waszego domu (5kW) grzejących z maksymalną sprawności a to znaczy,że musicie kupić kocioł o większej mocy,który będzie pracował z mniejszą sprawnością a to znaczy,że większość ciepła ujdzie w komin niż w dom.
    Po drugie niech żona jako księgowa policzy ile kosztuje instalacja kotła na ekogroszek z dobrym sterem i z kominem i porówna to z instalacją powietrznej pompy ciepła,tym razem bez komina bo nie potrzeujecie go w takim wypadku robić.
    Jak dobra księgowa to wnioski nasuną się same.
    Żona jako księgowa a przy okazji kobieta,doceni to,że zamiast kotłowni będzie miała w tym pomieszczeniu pralnio-suszarnie

    Ale na początku zanim zaczniecie wybierać źródło ciepła pasowałoby zrobić dokładne wyliczenie zapotrzebowania na ciepło i obciążenie cieplne domu.
    Coś takiego nazywa się OZC domu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 04-11-2013 o 19:04

  8. #8

    Domyślnie

    Będzie nas 4 . Dom praktycznie może stać jak tylko chce bo działka jet na tyle duża ,że mogę go postawić tak aby uzyskać najbardziej optymalne efekty Do OZC zabierzemy się jak będę miał pewność ,że na 100% uda się postawić domek w przyszłym roku. Obecnie przeglądam fora aby znaleźć dla nas jak najlepsze rozwiązanie Z informacji od firmy która będzie stawiała nasz domek wynika ,że po kilku niewielkich modyfikacjach uzyskamy zapotrzebowanie na poziomie 40Kw/m2/rok

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinluterking Zobacz post
    Z informacji od firmy która będzie stawiała nasz domek wynika ,że po kilku niewielkich modyfikacjach uzyskamy zapotrzebowanie na poziomie 40Kw/m2/rok
    To dla mnie ,nie księgowego,powinna być prosta sprawa z doborem źródła ciepła a ekogroszek powinien być odrzucony na samym początku
    40kWh/m2/rok daje zużycie energii na ogrzewanie w sezonie grzewczym 40*117=4680kWh i ta cyfra nawet przy grzaniu zwykłym prądem w II taryfie gdzie 1kWh kosztuje 0,34zł daje kwotę 1591zł za sezon grzewczy.
    Żródło ciepła na prąd ,czyli piecyk elektryczny to koszt tylko 2,3-3tys.zł i też można zrezygnować z komina już w projekcie.
    W takim domu ekogroszek jest więcej niż nie potrzebny,zostawcie go dla starych domów

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    To dla mnie ,nie księgowego,powinna być prosta sprawa z doborem źródła ciepła a ekogroszek powinien być odrzucony na samym początku
    40kWh/m2/rok daje zużycie energii na ogrzewanie w sezonie grzewczym 40*117=4680kWh i ta cyfra nawet przy grzaniu zwykłym prądem w II taryfie gdzie 1kWh kosztuje 0,34zł daje kwotę 1591zł za sezon grzewczy.
    Żródło ciepła na prąd ,czyli piecyk elektryczny to koszt tylko 2,3-3tys.zł i też można zrezygnować z komina już w projekcie.
    W takim domu ekogroszek jest więcej niż nie potrzebny,zostawcie go dla starych domów

    Więc w takim razie nie ma również sensu instalacja PC bo będzie się zwracać kilkanaście lat. Chyba ,że się myle

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinluterking Zobacz post
    Więc w takim razie nie ma również sensu instalacja PC bo będzie się zwracać kilkanaście lat. Chyba ,że się myle
    Oprócz zużycia energii na ogrzewanie trzeba brać również pod uwagę zużycie energii na cwu,które w takim domu będzie podobne do zużycia na c.o. i wtedy pompa ciepła "zwróci" się w stosunku do prądu nie za kilkanaście ale za kilka lat nie uwzględniając podwyżek prądu.
    Dlatego czy pompa czy prąd jest do rozważenia przez inwestora ale na pewno nie ekogroszek

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinluterking Zobacz post
    Więc w takim razie nie ma również sensu instalacja PC bo będzie się zwracać kilkanaście lat. Chyba ,że się myle
    No w sumie to się nie mylisz. Jeżeli zapotrzebowanie byłoby 40kWh/m2 a do ogrzania 117m2 to pewnie wystarczyłby jeden nieduży grzejnik elektryczny na pomieszczenie - rezygnujesz z centralnego ogrzewania, podłogówki, kotłowni i komina czyli na starcie maż już olbrzymi handicap finansowy. A do cwu kupujesz zbiornik z wbudowaną pompą ciepła - za 8tyś można dostać już na prawdę wypasiony i wszystkie problemy rozwiązane A jak jeszcze zamiast grzejników zamontujesz klimatyzatory z funkcją grzania to jeszcze masz dodatkowo klimę latem Warto przemyśleć.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    No w sumie to się nie mylisz. Jeżeli zapotrzebowanie byłoby 40kWh/m2 a do ogrzania 117m2 to pewnie wystarczyłby jeden nieduży grzejnik elektryczny na pomieszczenie - rezygnujesz z centralnego ogrzewania, podłogówki, kotłowni i komina czyli na starcie maż już olbrzymi handicap finansowy. A do cwu kupujesz zbiornik z wbudowaną pompą ciepła - za 8tyś można dostać już na prawdę wypasiony i wszystkie problemy rozwiązane A jak jeszcze zamiast grzejników zamontujesz klimatyzatory z funkcją grzania to jeszcze masz dodatkowo klimę latem Warto przemyśleć.
    Dobra myśl, na pewno nad tym się zastanowię. Oboje z żoną lubimy mieć ciepło w nogi, do tego mamy 2 letniego synka który non stop pomyka po podłodze , a następne dziecko w drodze... wiec dlatego interesuje mnie też ogrzewanie podłogowe i stad moje zainteresowanie PC do CO i CWU
    Ostatecznie i tak będziemy musieli coś wybrać a jak już budować to tak abyśmy byli zadowoleni przez lata

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    No w sumie to się nie mylisz. Jeżeli zapotrzebowanie byłoby 40kWh/m2 a do ogrzania 117m2 to pewnie wystarczyłby jeden nieduży grzejnik elektryczny na pomieszczenie - rezygnujesz z centralnego ogrzewania, podłogówki, kotłowni i komina czyli na starcie maż już olbrzymi handicap finansowy. A do cwu kupujesz zbiornik z wbudowaną pompą ciepła - za 8tyś można dostać już na prawdę wypasiony i wszystkie problemy rozwiązane A jak jeszcze zamiast grzejników zamontujesz klimatyzatory z funkcją grzania to jeszcze masz dodatkowo klimę latem Warto przemyśleć.

    Tak sobie myślę i ten pomysł coraz bardziej mi się podoba ale w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi na dachu i na gruncie ale zdaje sobie z tego sprawę że nie jest to tanie ale gdzieś czytałem ,że są jakieś programy które pokrywają część inwestycji... pożyjemy zobaczymy

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinluterking Zobacz post
    Obecnie przeglądam fora aby znaleźć dla nas jak najlepsze rozwiązanie
    Cieszę się, że są ludzie którzy chcą się uczyć i mają otwarty umysł na różne rozwiązania Ja ostatnio poniosłem straszną porażkę dydaktyczną, otóż doradzałem przy budowie mojego brata i za moją namową zrobił 100% podłogówki w domu bo przekonał się u mnie , że to działa, wykonał również dodatkowe ocieplenie, a następnie zainstalował w domu piec na miał 25kW bo stwierdził,że nie wieży w ciepło z ziemi, czy powietrza a jedynie z prawdziwego ognia. A i jeszcze u niego na wiosce uważają, że PC to jakieś fanaberie bogatych Panów z miasta co to nie mają siły żeby łopatą piec załadować - takie realia. Dlatego już sam fakt,że rozważasz montaż PC oznacza, że podążasz dobrą drogą
    Pozdrawiam i powodzenia na budowie.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rewo66
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    2.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    ja to znam całkiem sporo takich - miastowych - co tak samo sądzą.....
    Ja też
    Dziennik budowy i komentarze
    Start 17.10.2011r.
    Parterówka 150m2(w tym garaż15m2) Ściany cer.25cm+styro20cm(0,32),poddasze nieużytkowe, Strop drewn ociepl wełną w warstwach 38cm (0,39) i 15cm(0,35), podłoga styro 9cm(0,32),100% podłogówka, okna 3-szyb VEKA 6-kom 0,8 całego okna, drzwi zewn Weissner 8,8cm grubości, WM Zehnder ComfoAir 350 Lux, PC P-W Nibe ze zbiorn. cwu 270L, Kominek Blanka 8kW. OZC 31,1kWh/m2rok. POŚ dren.
    Mieszkamy od 22.03.2014r. ale to nie koniec

  17. #17

    Domyślnie

    Dziękuję za rady. Czy ktoś może polecić mi jakieś konkretne rozwiązanie Pc dla mojego domu do CO i CWU przy założeniu ,że zużycie energii będzie na poziomie 40 KW/m2/rok. Można napisać na priv lub przesłać ofertę. Wiem ile będzie kosztowała mnie budowa teraz zbieram informację dot wyposażenia i wykończenia

  18. #18
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinluterking Zobacz post
    Dziękuję za rady. Czy ktoś może polecić mi jakieś konkretne rozwiązanie Pc dla mojego domu do CO i CWU przy założeniu ,że zużycie energii będzie na poziomie 40 KW/m2/rok. Można napisać na priv lub przesłać ofertę. Wiem ile będzie kosztowała mnie budowa teraz zbieram informację dot wyposażenia i wykończenia
    W gruntową bym nie wchodził,jeśli tylko to powietrzną.
    Na dzisiaj najtaniej na rynku jest Panasonic,T-CAP może być za mocny,na zwykłym 9kW powinieneś zamknąć się w granicach 20-22 tys.zł z montażem i zasobnikiem cwu.
    Po dokładnym wyliczeniu obciążenia cieplnego być może starczy 7kW i ok.3tys.zł taniej.

    Wyslij parę zapytań to będziesz miał porównanie,w Rudzie masz mkm forum,który oferuje Panasy,na stronie Panasonica masz polecanych instalatorow,sąsiad robi Panasa s firmą z Sosnowca.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 05-11-2013 o 10:23

  19. #19

    Domyślnie

    Witam

    Słyszałem już o panelach gdzie można spokojnie kłaść na ogrzewanie podłogowe zresztą i tak będę zmuszony łączyć terakotę z panelami. Na komunikacji , w kuchni, w łazience , przy kominku kafle, a reszta powierzchni panele . Owszem fajnie by było wybudować się tanio ale wiem ,że jeżeli materiały mają mieć jakość to trzeba troszkę za nie zapłacić. Na budowę i wykończenie chce przeznaczyć 400 -470K i wydaje mi się ,że w takim budżecie uda nam się zmieścić. Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinluterking Zobacz post
    Witam

    Słyszałem już o panelach gdzie można spokojnie kłaść na ogrzewanie podłogowe zresztą i tak będę zmuszony łączyć terakotę z panelami. Na komunikacji , w kuchni, w łazience , przy kominku kafle, a reszta powierzchni panele . Owszem fajnie by było wybudować się tanio ale wiem ,że jeżeli materiały mają mieć jakość to trzeba troszkę za nie zapłacić. Na budowę i wykończenie chce przeznaczyć 400 -470K i wydaje mi się ,że w takim budżecie uda nam się zmieścić. Pozdrawiam

    Kwota ta zawiera umeblowanie wyposażenie kuchni i salonu oraz ogrodzenie

Strona 16 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony