dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 41
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 802
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał sentralix Zobacz post



    Jeśli generalnie wszystkie urządzenia mają tylko 2 lata gwarancji, to jak można przyjmować okres zwrotu inwestycji np. 10 lat?
    .
    hm na fujitsu dają 5 lat.
    I to bez żadnego dokupywania dodatkowej gwarancji.
    popieram ZBYCHA!!

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grem Zobacz post
    Ale wracając do tematu zainteresowanie powietrznymi pompami ciepła bardzo wzrosło. Aby dowiedzieć co jest chwytem marketingowym producentów a co jest prawdą, instaluję w tym tygodniu rejestrator temperatur zewętrznej, wewnętrznej, zasilania i powrotu instalacji CO oraz podlicznik energii w nowym dobrze ocieplonym domu o pow.200 mkw. z zamontowaną powietrzną pompą ciepła o modulowanej mocy 3,5 - 12,0 kW. Po tym sezonie grzewczym wykresy z rejestratora i odczyty z podlicznika pozwolą wiarygodnie odpowiedzieć na pytanie autora wątku: czy w ogóle warto w ten temat się pchać ?
    Dobrze ocieplony, 200m2 - czemu taką mocną tą pompę montujesz?

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Może dlatego ze pompa powietrzna wraz z obniżeniem temperatury zewnętrznej mocno traci na COP a dom wtedy potrzebuje coraz więcej mocy. COP przeważnie jest podawana dla temp zewnetrznej +7, A przy niższej temperaturze to już ona nie będzie miała 12kW,
    Ostatnio edytowane przez 1igor1 ; 14-11-2010 o 14:38
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  4. #24

    Domyślnie

    Faktycznie 1igor1 ma rację. Moc powietrznych pomp ciepła zależy od wielu czynników. Najważniejsze to temp. otoczenia, temp. zasilania górnego źródła, ∆T górnego źródła i kilka innych. Wydajność powietrznych pomp ciepła najczęściej podawana jest dla temp. otoczenia +7 stopni i przy niej mamy do dyspozycji ok. 12 kW. Przy temp +2 moc pompy spada do ok. 9 kW, przy -7 mamy 8,4 kW a przy -15 już tylko 6,7 kW. Dlatego pompa powietrzna 12 kW montujemy w dobrze docieplony domu o pow ok. 150 mkw. Na dom 200 mkw. moim zdaniem powinna być nieco większa. Ale inwestor mając tego świadomość podjął taką decyzję i dodatkowo docieplił dom. Dlatego na tej instalacji zakładam rejestratory. Wielu inwestorów godzi się na dobór mocy powietrnych pomp ciepła na zasadach dotyczących pomp gruntowych i potem ma zresztą słuszne pretensje do firm instalatorskich. Przewymiarowanie powietrznej pompy ciepła nie jest błędem. Przy zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło dla budynku inverter sam ogranicza moc pompy. Przy +10 pompa pracuje z mocą 3,5 kW pobierając tyko 0,8 kW z sieci. Za to przy -20 czas pracy grzałek wspomagających jest bardzo krótki. W skali roku jest to dodatkowo ok. 200 - 300 zł za energię. Przy tak dobranej powietrznej PC możemy uzyskać średnioroczne COP nawet 3,2.

  5. #25

    Domyślnie

    Ale ze wzrostek mocy pompy szybko rośnie jej koszt. Różnica w cenie pomiędzy gruntową a powietrzną staje się na tyle mała że trzebaby się naprawdę dobrze zastanowić. Polska gruntowa pompa ciepła 8kw kosztuje 11,2 tyś.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tylko koszt samej pompy to nie wszystko. Do powietrznej nie muszę robić kolektora ...
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  7. #27

    Domyślnie

    Oczywista oczywistość jak to niektórzy mawiają

    Ale jeśli dojdziemy do punktu w którym np. różnica w inwestycji systemu gruntowego / powietrznego zwróci się np. po 10 latach to trzeba by się już solidnie zastanowić.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pewnie i tak, tylko jak dziś nie mamy kasy, i nie ma gazu pod nosem a nie chcemy mieć w domu kotłowni to pompa powietrzna ma sens, na pewno większy niż np butla z gazem za oknem
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  9. #29

    Domyślnie

    Witam serdecznie, chcialbym odgrzac temat. Minelo troche czasu i zastanawiam sie jak oceniaja z perspektywy czasu funkcjonalnosc pompy powietrznej jej uzytkownicy. Wydaje mi sie ze ceny sa jeszcze wysokie ...okolo 20 tys na dom okolo 200 m.kw?. Warto inwestowac?.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ja bym jej nie zamienił na nic innego
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Ja nie jestem do końca obiektywny .Ja je montuje i jestem zafascynowany .Jak na razie zero problemów.Nawet nie zapraszają na konserwacje.Mam też taką w domu.
    Przy gazie ziemnym nie proponuje .A w innym wypadku rewelka .Nie polecam też kolektorów słonecznych.

  12. #32

    Domyślnie

    Witam, mam pytanie do lepiej zorientowanych:
    Czy dla PC p-w większości firm, wartość COP jest podawana z uwzględnieniem całkowitej mocy pobieranej [sprężarka+wentylator+pompa obiegowa]?
    Czy tylko dla samej sprężarki?
    Oczywiście, dla zakresu temperatur gdy nie są załączane grzałki.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 12-08-2011 o 13:03

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Ja nie jestem do końca obiektywny .Ja je montuje i jestem zafascynowany .Jak na razie zero problemów.Nawet nie zapraszają na konserwacje.Mam też taką w domu.
    Przy gazie ziemnym nie proponuje .A w innym wypadku rewelka .Nie polecam też kolektorów słonecznych.
    Dlaczego nie proponujesz przy gazie ziemnym?. Gaz coraz drozszy a pompa chula na elektryke?. Jaka pompe byscie zaproponowali tak aby byla wiarygodna ale jednoczesnie nie ta z najwyzszej polki?. Ja mam piec na gaz jednofunkcyjny, zamknieta komora i mysle aby pompe ciepla zesprzeglic z piecem gazowym?

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał sentralix Zobacz post

    Jeśli generalnie wszystkie urządzenia mają tylko 2 lata gwarancji, to jak można przyjmować okres zwrotu inwestycji np. 10 lat?
    Atutem pompy LG jest to, że jednostka zewnętrzna to typowy agregat klimatyzacyjny, więc bez problemu z serwisowaniem, lub ewentualne z jego wymianą na nowy.
    No właśnie od klimatyzator Dobrze chłodzi gorzej grzeje .Tak zaprojektowany i tak zoptymalizowany .Samochód też może jechać tyłem.
    Teraz montuje się agregaty dedykowane do pomp.A serwis( nie daj boże ) jest taki sam.
    Co ma gwarancja do amortyzacji.Przecież po gwarancji też działa

  15. #35
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wil35

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam,

    Odświeżę nieco wątek.
    Zastanawiam się nad powietrzną pompą ciepła, poprosiłem o wycenę pewną firmę i dostałem propozycję pompy Danfoss DHP-AQ. Jest to niby jakaś nowość, więc proszę specjalistów z tego forum o opinię, czy ktoś może coś więcej o niej powiedzieć.
    Kwestia zasadności instalacji pc powietrznej to temat rzeka, ale zapytać nie zaszkodzi.

    Z góry dzięki.

  16. #36

    Domyślnie

    Ja jestem już zdecydowany na pompę P-W, ale tego Danfoss-a chyba bym nie kupił - cena dosyć powalająca, a parametry raczej nie powalają. Jeśli ktoś chce wydać tyle kasy to w tym segmencie myślę że Mitsubishi Zubadan będzie zdecydowanie lepszym (mam na myśli relacja cena/co oferuje) wyborem.
    Zaznaczam, że nie jestem specjalistą z forum

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał wil35 Zobacz post
    Witam,

    Odświeżę nieco wątek.
    Zastanawiam się nad powietrzną pompą ciepła, poprosiłem o wycenę pewną firmę i dostałem propozycję pompy Danfoss DHP-AQ. Jest to niby jakaś nowość, więc proszę specjalistów z tego forum o opinię, czy ktoś może coś więcej o niej powiedzieć.
    Kwestia zasadności instalacji pc powietrznej to temat rzeka, ale zapytać nie zaszkodzi.

    Z góry dzięki.
    Najlepsze są splity .ja montuje Atlantica (fijitsu) dobre i dobra cena .Oczywiście zubadan to marka ale i cena .Nie jestem pewien czy warta ceny .
    Bo te moje też dają sobie radę w -25 C

  18. #38

    Domyślnie

    Popatrz proszę na Hevalex'a. Cena ok.4000 zł. -brutto. Ale to tylko ciepła woda. Pytanie jest dodatkowe: czy u Ciebie jest dostęp do gazu ziemnego? Bo zamontowanie powietrznej pompy ciepnej z napędem na gaz , to obniżenie kosztów eksploatacyjnych o 50%. Niestety w Polsce taki system jest dostępny dla większych budowli i jego moc zaczyna się od 25 KW. Koszt jest więc horendalny i odpada. Natomiast ja w poszukiwaniu takiego sprzętu znalazłem go kiedyś w Niemczech: jest to połączenie pompy cieplnej na gaz wraz agregatem prądotwórczym. Sprawność systemu jest duża, bo całe ciepło (no dobrze - prawie całe) nadmiarowe, z wytwarzania prądu może być wykorzystane do ogrzewania wody użytkowej czy też wg potrzeby do c.o. Wtedy koszt tego sprzętu był ok. 3000 - 4000 Eu.
    Niestety ani marki sprzętu ani firmy już nie pamietam, a chętnie wróciłbym do tego tematu (bo w tym roku będę miał gaz).
    Ciągle w poprawkach

  19. #39

    Domyślnie

    P.S. Nie jestem przedstawicielem Hevalex'a.
    Ciągle w poprawkach

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    ostatnio zamontowałem takiego nieHewalexa do cwu i podłaczyłem do co
    Ogrzewanie było olejowe .Oszczędność tygodniowa wg klienta 200 zł tygodniowo.

Strona 2 z 41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony