dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 41
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 802
  1. #41
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wil35

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Posty
    5

    Domyślnie

    Niestety nie mam dostępu do gazu ziemnego, dlatego zastanawiam się nad pc, która by grzała co i cwu.

    HAL9000 - jaką pc P-W będziesz montował u siebie?

    Producenci piszą, że przy -20 st.C dalej pc funkcjonuje, jakoś ciężko mi w to uwierzyć.
    Co proponujecie jako system wspierający ogrzewanie co i cwu w bardzo niskich temperaturach? Jeden gość mówił, że grzać elektrycznie, zamknąć oczy w tym czasie na licznik, ale w patrząc na bilans roczny wychodzi niby nieźle. Może to być prawda?

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    W jaki sposób podłączyłeś go do c.o,przez wężownicę ?
    To był NIE hewalex miał zasobnik (CHIGO) .Po prostu do zasobnika zamiast cwu podłaczyłem co

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    to tak na szybko

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał wil35 Zobacz post
    HAL9000 - jaką pc P-W będziesz montował u siebie?
    Pierwsza moja koncepcja to był właśnie Zubadan, tylko jak kolega Hydrauli napisał relacja cena/co oferuje nie wygląda najlepiej. Napisałem o Zubadanie dla Ciebie kiedy sprawdziłem cenę tego Danfoss'a i jego parametry. Myślę, że zamontuję albo Atlantica Excelia Tri (tak chyba się nazywa ten nowy model), albo Panasa Aquarea T-Cap - oba zapewniają pełną moc grzewczą zdaje się do -20 i cena - zwłaszcza tego ostatniego - całkiem do przyjęcia. U mnie ostatni raz takie temperatury miałem przed 2 laty, więc chyba bez grzałek też się obejdzie. Zawsze pozostaje szczapa w kominku Odnośnie jeszcze Zubadana to zdaje się, że ma chyba najkrótszy czas odszraniania. Jest tu na forum użytkownik tej pompy co mieszka na Suwalszczyźnie i jest zadowolony.

  5. #45

    Domyślnie

    Hal chyba piszesz o mnie (nie suwalszczyzna ale blisko) czas odszraniania Zubadana z zegarkiem w ręku 3minuty

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał ana-76 Zobacz post
    Hal chyba piszesz o mnie (nie suwalszczyzna ale blisko) czas odszraniania Zubadana z zegarkiem w ręku 3minuty
    Dokładnie o Tobie, nie mogłem sobie tylko przypomnieć bo ten Niemiec mi już chyba w głowie miesza A propos Zubadana, dalej sprawuje się dobrze, jakies problemy? Pytam, bo może jednak uda mi się kupić w bardziej normalnej cenie.

  7. #47
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Qter
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    mazowsze
    Posty
    396

    Domyślnie

    Witajcie,

    Mam domek 200m2 pow. użytowej w podłogówce + bufor ciepła z 1000 ltr z wężownica przygotowaną dla np. pompy ciepła lub solarów lub ... (tu wstawić odpowiednie). Mam pytanie - jaką pompę ciepła (powietrzną) byście polecali jesli w obecnym czasie budynek średnio "ciągnie" 5,5 KWh energii (niestety elektrycznej) na godzinę (pierwszy sezon grzewczy). Szukam pompy bez żadnego zasobnika w normalnej cenie (czy tak dużo chcę)?

    PZDR

    Qter

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    dom masz w okolicach 11-12 l;itrów
    ?
    wiedziałeś [?]o tym że takie będziesz miał zapotrzebowanie i pomimo to poszedłeś w prąd?

    przy tej powierzchni brałbym excelię tri jakąś
    atlantica
    zresztą spokojnie coś znajdziesz na rynku u każdego producenta
    Ostatnio edytowane przez malux20 ; 25-01-2012 o 15:38
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał HAL9000 Zobacz post
    Dokładnie o Tobie, nie mogłem sobie tylko przypomnieć bo ten Niemiec mi już chyba w głowie miesza A propos Zubadana, dalej sprawuje się dobrze, jakies problemy? Pytam, bo może jednak uda mi się kupić w bardziej normalnej cenie.
    bez najmniejszego problemu, cyka elegancko

  10. #50
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Qter
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    mazowsze
    Posty
    396

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    dom masz w okolicach 11-12 l;itrów
    ?
    wiedziałeś [?]o tym że takie będziesz miał zapotrzebowanie i pomimo to poszedłeś w prąd?

    przy tej powierzchni brałbym excelię tri jakąś
    atlantica
    zresztą spokojnie coś znajdziesz na rynku u każdego producenta
    tak jak pisałem - to jest 1-wszy sezon więc budynek chłonie co nie miara
    docelowo będę miał gaz - mam nadzieje ze w ciągu nastepnych 3 miesięcy
    pompa jest alternatywą - byc może docelową

    PZDR

    Qter

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    wiele nie ryzykujesz
    z 2-3 lata bez gazu i pompa powoli się zwróci
    no może 3-4 lata [w porówn. do pradu]
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał ana-76 Zobacz post
    bez najmniejszego problemu, cyka elegancko
    A jak z przeglądami, jakieś koszty czyszczenia np?

  13. #53

    Domyślnie

    konserwacja przed sezonem (zgodnie z warunkami gwarancji) 200zł

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał wil35 Zobacz post
    Niestety nie mam dostępu do gazu ziemnego, dlatego zastanawiam się nad pc, która by grzała co i cwu.

    HAL9000 - jaką pc P-W będziesz montował u siebie?

    Producenci piszą, że przy -20 st.C dalej pc funkcjonuje, jakoś ciężko mi w to uwierzyć.
    Co proponujecie jako system wspierający ogrzewanie co i cwu w bardzo niskich temperaturach? Jeden gość mówił, że grzać elektrycznie, zamknąć oczy w tym czasie na licznik, ale w patrząc na bilans roczny wychodzi niby nieźle. Może to być prawda?

    Ponizej pewnych temperatur (ktore na szczescie wystepuja sporadycznie w sezonie grzewczym) szczytowe zapotrzebowanie na cieplo jest zbyt duze, by oplacalo sie je pokrywac w calosci z pompy ciepla. Niestety mimo to, pompy ciepla (ich moc) sa czesto przewymiarowywane przez wykonawcow, w wyniku czego inwestor przeplaca, a koszty ogrzewania w sezonie odbiegaja od optymalnych.
    Co do grzania pomocniczego, to jak zostalo wspomniane, rozsadnym rozwiazaniem sa grzalki elektryczne w zasobniku, ktore sterowane automatyka wlaczaja sie i pomagaja PC w okreslonych, zaprogramowanych warunkach. Poniewaz tak jak pisalem - takie sytuacje nie zachodza czesto (przy odpowiednim doborze pompy ciepla, wystarcza ona nawet na 95% rocznego zapotrzebowania na cieplo i tylko 5% pochodzi z pomocniczego ukladu) nie nalezy sie tym przejmowac. Zeby pomoc z doborem odpowiedniej PC, wymagane bylyby dane dotyczace realizowanego obiektu.
    Reklama zabroniona regulaminem FM

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał IVTenergia Zobacz post
    Niestety mimo to, pompy ciepla (ich moc) sa czesto przewymiarowywane przez wykonawcow, w wyniku czego inwestor przeplaca, a koszty ogrzewania w sezonie odbiegaja od optymalnych.
    No to w Niemczech niemal wszyscy przepłacili, bo niemal wszystkie są przewymiarowane. Owszem, większa PC kosztuje więcej, ale czy nie lepiej wykorzysta tanią taryfę? Dlaczego odbiegają od optymalnych? Dlatego, że są niższe?

  16. #56

    Domyślnie

    Co ma Pan na myslii oraz skad Pan bierze dane tworzac teze, iz "w Niemczech wszyscy przeplacili, bo niemal wszystkie sa przewymiarowane"? (jaka jest dla Pana definicja przewymiarowania)? Mam nadzieje, ze bierze Pan przy tym pod uwage fakt lagodniejszego klimatu, wiekszego rocznego naslonecznienia oraz wysokiej popularnosci kolektorow slonecznych jako zrodla wspomagajacego ogrzewanie. Zakladajac, ze ma Pan jakies dane, ktorymi ja nie dysponuje, to w dalszym ciagu nie rozumiem zwiazku miedzy rynkiem niemieckim, a popularnym na polskim rynku procederem umieszczania w projektach przewymiarowanych pomp (o mocach przekraczajacych wartosc uzasadniona ekonomicznie*).

    *z punktu widzenia inwestora, nie wykonawcy
    Reklama zabroniona regulaminem FM

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    w Niemczech, (ze względu na to, że użytkownik PCI ma podpisaną umowę z zakładem energetycznym i tenże może w okresach szczytu automatycznie wyłączyć PCI ) z założenia pompy przewymiarowywuje się o 20%,
    użytkownicy PCI mają preferencyjne stawki za energię elektryczną,

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    W Niemczech pompy ciepła mają osobne liczniki. Całą dobę mają tańszą taryfę w zamian za możliwość kilku godzinnego odcięcia zasilania w momentach szczytowych. Opłaca to się obu stronom. Przez to, że pompa może nie mieć zasilania wykonuje się przewymiarowane instalacje. Jako, że lubimy papugować po naszych zachodnich sąsiadach, to kto wie czy za jakiś czas się pomysł i u nas nie pojawi.
    Moim zdaniem, jeżeli koszt inwestycji nie jest dużo większy, warto nieco przewymiarować instalację by lepiej wykorzystać tanią taryfę. Nawet pogorszenie COP jest tego warte.

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    COP przy prawidłowo wykonanej instalacji, wcale nie musi być gorszy

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    COP przy prawidłowo wykonanej instalacji, wcale nie musi być gorszy
    To prawda, ale nawet jeżeli instalacja nie jest idealna, lepiej (czytaj taniej) jest grzać w drugiej taryfie nawet pogarszając nieco COP.

Strona 3 z 41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony