dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 37 z 41
Pokaż wyniki od 721 do 740 z 802
  1. #721

    Domyślnie

    Witajcie, planuje w przyszłym roku ruszyć z budową domu Karmelita Gold 2M ale już zaczynam myśleć o ogrzewaniu, nie chciałbym tradycyjnego pieca na węgiel czy olej, chciałbym piec bezobsługowy i powietrzna pompa ciepła wydaje się dobrym rozwiązaniem do moich potrzeb ale nie wiem czy da rade ogrzać cały dom bez dodatkowego ogrzewania? Może lepiej wybrać inne rozwiązanie?
    Dom będzie budowany z Ytong strop również od Ytong'a.
    Mieszkam na dolnym śląsku.
    Z góry bardzo dziekuję za wszelkie porady

  2. #722
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał maksell Zobacz post
    chciałbym piec bezobsługowy i powietrzna pompa ciepła
    ?????
    Wystarczy pompa ciepła a piece bezobsługowe nawet zostaw w spokoju.

  3. #723

    Domyślnie

    Sama pompa ciepła wystarczy na ogrzanie takiego domu?
    Jak pisałem wcześniej dom bedzie z ytonga jak i strop oraz balkony, ponoc bardzo ciepły strop - zero mostka termicznego (tak piszą )

  4. #724
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wystarczy sama pompa. Zarówno do tego domku jak i 3 razy większego.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  5. #725

    Domyślnie

    Jaką pompę polecacie?

  6. #726
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maksell Zobacz post
    Witajcie, planuje w przyszłym roku ruszyć z budową domu Karmelita Gold 2M ale już zaczynam myśleć o ogrzewaniu, nie chciałbym tradycyjnego pieca na węgiel czy olej, chciałbym piec bezobsługowy i powietrzna pompa ciepła wydaje się dobrym rozwiązaniem do moich potrzeb ale nie wiem czy da rade ogrzać cały dom bez dodatkowego ogrzewania?
    Nie ma odpowiedzi uniwersalnej, co będzie najlepszym wyjściem. Potrzebujesz danych i obliczeń. Przede wszystkim ile mocy potrzebujesz w mrozy oraz jakie będzie roczne zapotrzebowanie na ciepło oraz decyzji, czy sama podłogówka, czy chcesz też kaloryfery. Kaloryfery potrzebują wyższej temperatury zasilania co powoduje spadek COP i komplikuje układ. Na dobrą sprawę najlepiej już po zbudowaniu i ociepleniu, ale jeszcze przed montażem podłogówki zrobić OZC, zrobić projekt podłogówki i dobrać wyposażenie "kotłowni".

    Teraz potrzebujesz decyzji, czy będziesz coś spalał, bo od tego zależy komin i wentylacja. A jak już się zdecydujesz czy chcesz ogień, to potem zostaje pytanie "jak".

    Co do zasady - da się ogrzać samą PC. Ale czasami przyda się skorzystanie z grzałki, bo montaż pompy, która sam sprężarką da radę przy -25* kilkadziesiąt godzin w roku nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

    Ja jestem na starcie budowy. Już byłem zdecydowany na PC PW do CO, ale coraz cieplej myślę o ogrzewaniu elektrycznym a PC PW do CWU tylko.

    Tu masz kalkulatorek. Ma on niestety pewien mankament, że jak używasz tej samej pompy do CO i do CWU, to ma ona różne COP w zależności od zastosowania (już nawet pomijając, że dla CO ma różne w zależności od temperatury zewnętrznej i temperatury na wyjściu CO). A w kalkulatorku można podać tylko jeden. Więc IMO trzeba trochę obniżyć COP względem danych producenta, żeby realnie ocenić, kiedy/czy PC się zwróci.

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...9-I-POLICZ-SAM

    Cytat Napisał maksell Zobacz post
    Jaką pompę polecacie?
    Nie ma tak łatwo. Trzeba odpowiednio dobrać i pompę, i osprzęt. Zależy wyników OZC. Do tego PC będziesz montował za rok czy dwa, więc rynek może się trochę zmienić więc nie ma sensu teraz podejmować takiej decyzji.

  7. #727
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał maksell Zobacz post
    Jaką pompę polecacie?
    Witam, zapraszam do zapoznania się z oferta firmy Viessmann na pompy ciepła typu powietrze/woda - naszą ofertę znajdziesz TUTAJ posiadamy zarówno pompy ciepła w wersji monoblok jak i split. Oferujemy wysokiej jakości serwis 24/dobę 365 dni w roku, szeroką bazę partnerów serwisowych w całej Polsce i atrakcyjne warunki gwarancji.

    W razie pytań - służę pomocą i pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #728
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Varmego

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Brwinów
    Kod pocztowy
    05-840
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam

    Proponuję zainteresować się pompami ciepła na CO2.
    Technologia jest w Polsce nowa, ale można już takie urządzenia dostać.

    Pompa ciepła na CO2 w jednym przepływie przez wymiennik ciepła podgrzewa wodę z +10°C do +65°C ze sprawnością nie do osiągnięcia dla technologii freonowych (R407,R410,R...). (mogę wytłumaczyć dlaczego)

    Dla przykładu produkt dostępny już we Francji --> Sanden AquaECo COP dla A7W65 ! min. 3.2 max 3.64
    Dla popularnej przez producentów normy A15/W45 COP wychodzi około 5,2 !

    To jest proszę Państwa inna jakość.

    Tutaj fajny kalkulator (inny producent)
    http://www.enex-ref.com/eng/heat-pum...ector-co2.aspx

    Materiały po polsku https://enreco.pl/pompy-ciepla/

  9. #729
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Podaj na jakich ciśnieniach pracuje pompa i ile kosztuje sprężarka

  10. #730

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Podaj na jakich ciśnieniach pracuje pompa i ile kosztuje sprężarka
    Obserwatorze czy jak kupujesz chłodzony napój z automatu to też się zastanawiasz czy wybuchnie?
    Koszty to sprawa względna - jednego stać, drugiego nie.

    CO2 do monobloków to fajna sprawa.
    Nie jest to jakaś nowość.

    Im tego więcej na rynku tym ceny lepsze.

  11. #731

    Domyślnie

    Cytat Napisał maksell Zobacz post
    Jaką pompę polecacie?
    Zacznij od dobrej izolacji domu. Pompa ciepła da radę, skoro u mnie 3,5kw pompa potrafi przez większość część sezonu sama wyrobić to nie ma co się martwić. Ale przypominam, podstawą jest szczelny dobrze zaizolowany dom. NIe może być tak, że ktoś ma 10 cm styropianu i chce dać podłogówkę i liczyć na nieduże koszty ogrzewania, albo jak mamy dom z dziurami od wentylacji grawitacyjnej. Warto podejść do tego z głową a potem ogrzewanie można załatwić bez problemu w niewielkich pieniądzach. Co masz do wyboru:

    1. Grzanie z COP 1 (grzejniki, kable czy maty)
    2. Grzanie w tandemie pompa ciepła powietrze-powietrze plus elementy grzejniki/maty/kable. - to co mam ja
    3. Pompa powietrze-woda.

    Inne rozwiązania jak dla mnie odpadają.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  12. #732
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Klimon
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Więcbork
    Kod pocztowy
    89-410
    Posty
    152

    Domyślnie

    Cytat Napisał maksell Zobacz post
    Sama pompa ciepła wystarczy na ogrzanie takiego domu?
    Jak pisałem wcześniej dom bedzie z ytonga jak i strop oraz balkony, ponoc bardzo ciepły strop - zero mostka termicznego (tak piszą )
    Sama pompa ciepła w 100 % wystarczy do ogrzania takiego domu.

    Koszt kompleksowej kotłowni z całym osprzętem zamyka się w kwocie 25 - 30 tysięcy.

  13. #733
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klimon Zobacz post
    Sama pompa ciepła w 100 % wystarczy do ogrzania takiego domu.

    Koszt kompleksowej kotłowni z całym osprzętem zamyka się w kwocie 25 - 30 tysięcy.
    Tym bardziej, że budowa dopiero ruszy, to jak odpowiednio się przystosuje projekt pod pompę ciepła, to na kilku isotnych elementach, chociażby kominy można sporo zaoszczędzić, a pomieszczenie na kotłownię i skład opału zagospodarować w bardziej przydatny sposób!

    Ważne, by odpowiednio podejść do budowy domu i zaufać odpowiedniemu projektantowi instalacji grzewczej.
    W razie pytań o produkty firmy Viessmann - (kompleksowe systemy grzewcze), proszę o kontakt!

    Pozdrawiam
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #734
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    agent1983

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    34

    Domyślnie

    witam.a ja krótko.nowy dom parterowy 180m2 parterowy bez poddasza.4 osoby w domu.wszedzie podłogówka i kominek z płaszczem.co zamontować??pompę czy piec na gaz??co mi się będzie lepiej opłacać??wiem że na pompach jadą w skandynawii od lat a u nas opinie są różne i każdy partoli o parametrach współczynnikach itp.pomóżcie bo zbliża się etap gdzie trzeba będzie zdecydować

  15. #735
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Masz na forum conajmiej dwa duże tematy pod tytułem "pompa czy gaz", jest tam kilkaset wpisów. Użyj wyszukiwarki i poczytaj.

  16. #736

    Domyślnie

    Cytat Napisał agent1983 Zobacz post
    witam.a ja krótko.nowy dom parterowy 180m2 parterowy bez poddasza.4 osoby w domu.wszedzie podłogówka i kominek z płaszczem.co zamontować??pompę czy piec na gaz??co mi się będzie lepiej opłacać??wiem że na pompach jadą w skandynawii od lat a u nas opinie są różne i każdy partoli o parametrach współczynnikach itp.pomóżcie bo zbliża się etap gdzie trzeba będzie zdecydować
    Pompa
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  17. #737
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agent1983 Zobacz post
    kominek z płaszczem.co zamontować?
    Jak zamierzasz z tego korzystać, to pewnie grzałka. Nic innego w 20 lat się nie zwróci.
    Ale trzeba przeliczyć z uwzględnieniem OZC.

  18. #738
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał agent1983 Zobacz post
    witam.a ja krótko.nowy dom parterowy 180m2 parterowy bez poddasza.4 osoby w domu.wszedzie podłogówka i kominek z płaszczem.co zamontować??pompę czy piec na gaz??co mi się będzie lepiej opłacać??wiem że na pompach jadą w skandynawii od lat a u nas opinie są różne i każdy partoli o parametrach współczynnikach itp.pomóżcie bo zbliża się etap gdzie trzeba będzie zdecydować
    Witam !

    W Twoim przypadku ciekawym rozwiązaniem może okazać się system biwalenty. Pompa ciepła powietrze-woda, ale dobrana na około 80% Twojego zapotrzebowania na moc,tak aby mniej więcej pracowała do temperatury( -5), a resztę przejmie szczytowe źródło, którym będzie kominek. Wtedy pompa pracuje w swoich optymalnych warunkach pracy i nie musi korzystać z grzałki elektrycznej.

    Ale zgodzę się z przedmówcą, najpierw obliczenia, nawet szacunkowe jak izolacja, jakie okna dopiero później dobór. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych pompach ciepła typu powietrze-woda zajrzyj na naszą stronę TUTAJ.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #739

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Witam !

    W Twoim przypadku ciekawym rozwiązaniem może okazać się system biwalenty. Pompa ciepła powietrze-woda, ale dobrana na około 80% Twojego zapotrzebowania na moc,tak aby mniej więcej pracowała do temperatury( -5), a resztę przejmie szczytowe źródło, którym będzie kominek. Wtedy pompa pracuje w swoich optymalnych warunkach pracy i nie musi korzystać z grzałki elektrycznej.

    Ale zgodzę się z przedmówcą, najpierw obliczenia, nawet szacunkowe jak izolacja, jakie okna dopiero później dobór. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych pompach ciepła typu powietrze-woda zajrzyj na naszą stronę TUTAJ.

    Pozdrawiam !
    Co proponujecie w tym przypadku jaka pompa jakie koszty ?

  20. #740
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar stanley79
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witaj
    Ja bym poszedł w pompę ciepła. W przyszłości zainstalujesz fotowoltaikę i będziesz grzał za darmo, czego nigdy nie zrobisz przy gazie. Koszty jednego i drugiego systemu są porównywalne...
    "Kto pyta - mniej błądzi"
    Jeszcze buduje(my)

Strona 37 z 41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony