dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie gmina buduje kanalizacje i nie chce zrobić podłącza

    Witam.

    W miejscowości gdzie buduje dom właśnie gmina robi kanalizację. Niestety kanalizacja jest wykonywana zgodnie z projektem sprzed kilku lat który nie uwzględniał domu który właśnie buduję (a także np. domu sąsiada który już w nim mieszka ale wybudował go jakieś 4 lata temu). Starsze domu dostają gratis podciąg oraz studzienkę. Czy jest jakieś prawo, które może zmusić gminę do wykonania takiego samego podciągu oraz studzienki w nowszych domach? Dodam, że rura kanalizacyjna przechodzi przez moją działkę więc jest ona (działka) uwzględniona w pozwoleniu na budowę kanalizacji.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Twoim obowiązkiem jest wykonać przyłącz i studzienkę a wynika to z ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
    Art. 15. 2. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.
    definicja przyłącza
    Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
    5) przyłącze kanalizacyjne - odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej;
    Od sieci głównej do pierwszej studzienki jest przyłacze a od studzienki do domu jest to instalacja kanalizacyjna. W obu przypadkach koszt zaprojektowania i wybudowania ponosi właścicel nieruchomości.
    Warunki techniczne jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie
    § 122. 1. Instalację kanalizacyjną stanowi układ połączonych przewodów wraz z urządzeniami, przyborami i wpustami odprowadzającymi ścieki oraz wody opadowe do pierwszej studzienki od strony budynku.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał aglig Zobacz post
    Twoim obowiązkiem jest wykonać przyłącz i studzienkę a wynika to z ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

    definicja przyłącza

    Od sieci głównej do pierwszej studzienki jest przyłacze a od studzienki do domu jest to instalacja kanalizacyjna. W obu przypadkach koszt zaprojektowania i wybudowania ponosi właścicel nieruchomości.
    Warunki techniczne jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie
    Żeby sprawa była taka jasna, to nikt by nie pytał kiedy, jak i ile ma zapłacić za PRZYŁĄCZE (NIE przyłącz!)

    Okazuje się bowiem, że sprawa nie jest taka prosta, gdy pierwsza studzienka znajduje się poza granicą nieruchomości.

    http://www.rpo.gov.pl/pliki/12224207870.pdf

    I tu jeszcze więcej

    http://www.ekoinfo.pl/art.php?action...id=2434&idg=11

    pozdro,
    mp
    REKLAMA JEST PŁATNA

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Kolego mpudło po co mieszać nowym użytkownikom w głowie. Tu jest wyraźnie napisane
    Dodam, że rura kanalizacyjna przechodzi przez moją działkę
    Więc sytuacja jasna i klarowna. Na każdy temat można prowadzić dysputy filozoficzne i omawiać wszystkie przypadki. Tylko po co.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Beasza

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Dzielnica
    Pisarzowice
    Posty
    312

    Domyślnie

    Witam,
    Mam troszkę inny problem, ale też dotyczy kanalizacji. Gmina od dwóch lat próbuje wykonać projekt kanalizacji - trwa to długo ze względu na kolizję proponowanego przebiegu projektowanej kanalizacji z gazociągiem wysokoprężnym itp
    Z powodu tego, że na mojej działce dwa lata temu nie stał jeszcze dom, nie uwzględniono jej w projekcie kanalizacji. Projekt jest nadal nie uzgodniony i nie zatwierdzony, nie ma ostatecznego kształtu - trwają nadal prace nad nim. Na mojej dzialce stoi już dom. Czy na tym etapie mogę w jakiś sposób wpłynąć na gminę , aby uwzględniła mnie w projekcie kanalizacji?
    Pragnę zaznaczyć, że Aqua która projektowała wodociąg, uwzględniła moją działkę w projekcie nie zważając na to czy jest na niej posadowiony już dom. W ten sam sposób postąpila gazownia budując sieć dla nowego osiedla. Tylko jakoś gmina na opak.
    Czy ktoś pomoże?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Nie chcę być złośliwa ale najprościej jest złożyć pismo z prośbą o uwzględnienie.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Beasza

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Dzielnica
    Pisarzowice
    Posty
    312

    Domyślnie

    Monitowałam wielokrotnie w tej sprawie podczas zebrań. Niestety bez skutku.
    Oficjalne pismo poszło i czekam na odpowiedź. Chciałam wiedzieć, jakie są realne szanse na powodzenie i czy mogę podeprzeć się jeszcze jakimiś przepisami korzysnymi dla mnie.
    Pozdrawiam

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beasza Zobacz post
    Chciałam wiedzieć, jakie są realne szanse na powodzenie i czy mogę podeprzeć się jeszcze jakimiś przepisami korzysnymi dla mnie.
    Pozdrawiam
    Przepisy są ale czy tak korzystne dla ciebie to raczej nie. Zgodnie z przepisami gmina ( przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne) jest obowiązana zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji.
    Pytanie co rozumiesz pod pojęciem uwzględnienia cię w projekcie. ?
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Beasza

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Dzielnica
    Pisarzowice
    Posty
    312

    Domyślnie

    Cytat Napisał aglig Zobacz post
    Pytanie co rozumiesz pod pojęciem uwzględnienia cię w projekcie. ?
    Dokładnie wyrysowanie kreski na mapie tj. przyłącza do mojej konkretnej działki. W ten sam sposób jak zostały wyrysowane dla sąsiadów.
    Jeśli nie zostanie to poprowadzone na etapie projektu, który robi gmina, to wtedy kiedy kanalizacja już powstanie, sama będę musiała zrobić projekt przyłącza i ponieść koszty podprowadzenia kanalizacji do mojej działki. Wiąże się to z "pruciem" ulicy i jej naprawą. Koszty są już wtedy znaczne. Gmina i tak to będzie robić w przypadku sąsiada, który załapał się na projekt, bo zaczął budowę trochę wcześniej.
    Ostatnio edytowane przez Beasza ; 29-03-2011 o 09:58

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    W tym wypadku jest to tylko dobra wola gminy i nie możesz się powoływać na żadne przepisy bo one są wręcz niekorzystne dla ciebie.
    2. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci
    Przez realizację rozumiemy również zaprojektowanie i uzyskanie wymaganych prawem zgód ( zgłoszenie do starostwa).
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Beasza

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Dzielnica
    Pisarzowice
    Posty
    312

    Domyślnie

    Dzięki wielkie. W takim razie pozostaje mi czekać na spojrzenie Urzędu Gminy na mnie przychylnym okiem. Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony