dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie W jakiej odległości śmietnik od granicy?

    Proszę podpowiedzcie mi w jakiej odleglości od granicy mogę wybudować zadaszony śmietnik, oczywiście w płocie.
    Z góry dziękuję za informacje.

  2. #2

    Domyślnie

    § 23. 1. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.
    2. W przypadku przebudowy istniejącej zabudowy, odległości, o których mowa w ust. 1, mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
    3. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się zmniejszenie odległości określonych w ust. 1 od okien i drzwi do 3 m, od granicy działki do 2 m, a także sytuowanie zadaszonych osłon lub pomieszczeń na granicy działek, jeżeli stykają się one z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej bądź też przy linii rozgraniczającej od strony ulicy.
    4. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, nie powinna wynosić więcej niż 80 m od najdalszego wejścia do obsługiwanego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymaganie to nie dotyczy budynków na terenach zamkniętych.
    Tomasz M.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanie: Czy jeśli u sąsiada w rogu przy mojej granicy stoi ruchomy kontener bez oslony i obudowy, to czy mogę w takim wypadku wybudować śmietnik po granicy obok jego kontenera. Dodam że sąsiad nie ma innego miejsca na ustawienie kontenera bo ma tylko 4m przejazdu na swoją dzialkę, tak, że na pewno ten kontener będzie tam zawsze stał, nie miał również miejsca na wybudowanie osłon bo inaczej nie miałby przejazdu. Będę wdzięczny za pomoc.
    I czy jeśli on dobrowolnie nie zgodzi się na takie umiejscowienie, to czy mogę mu nakazać przestawienie jego kontenera na odległość 2 czy 3 m od mojej działki, bo gdybym mógł to wówczas na pewno by się zgodził.

  4. #4

    Domyślnie

    Ludzie pomocy, no nie wierzę że nikt nie potrafi mi pomóc!!!!!!!!!!!!!

  5. #5

    Domyślnie

    Najpierw sprawdź jakie są warunki zabudowy w miejscowym planie zagospodarowanie terenu dla Waszych działek. Moze gmina narzuciła tzw. grupowanie kontenerów, przy granicy działek i jest po sprawie. Jesli nie, masz problem, ale mały. Musiałbym troszke poszperać, ale głowę dam, że czytałem gdzieś, iż jeśli sąsiad postawi kontener przy granicy działki, ty masz prawo zrobić to samo, nawet bez jego zgody.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki ronin, ale byłbym równie wdzięczny jak byś podał jakąś podstawę prawną ku temu, bo z tego mojego sąsiada to niezły s........... Już jak wydawali mi warunki zabudowy to był w urzędzie i bruździł, że chcę budować po granicy itp. itd., a faktycznie to od tego głąba chcę mieć przejazd gospodarczy na działkę. Naprawdę mi się trafiło, chyba wymuruję od niego "MUR CHIŃSKI".
    pzdr

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał MEDYK
    Dzięki ronin, ale byłbym równie wdzięczny jak byś podał jakąś podstawę prawną ku temu, bo z tego mojego sąsiada to niezły s...........
    No toż przecież jest napisane powyżej § 23. 2 !!!

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz M.
    § 23. 1. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.
    2. W przypadku przebudowy istniejącej zabudowy, odległości, o których mowa w ust. 1, mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
    3. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się zmniejszenie odległości określonych w ust. 1 od okien i drzwi do 3 m, od granicy działki do 2 m, a także sytuowanie zadaszonych osłon lub pomieszczeń na granicy działek, jeżeli stykają się one z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej bądź też przy linii rozgraniczającej od strony ulicy.
    Odgrzebuję wątek z otchłani bo potrzebuję wybudować śmietnik w granicy przy drodze i zastanawiam się co dokładnie oznacza pogrubiony fragment. Może ktoś potrafi zinterpretować?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Linia rozgraniczająca wskazuje, gdzie będzie można postawić ogrodzenie od strony ulicy, i nie zawsze jest ona identyczna z granicą działki.
    Czyli możesz postawić w linii ogrodzenia.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    już wiem
    to takie pozostawienie miejsca bez zabudowy na wypadek np. rozbudowy drogi tak?


    a czy da sie obejść jakoś te dwa metry jak sąsiad ma śmietnik gdzie indziej? można np. zgodę od niego uzyskać?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Zgoda sąsiada jako „instytucja” już nie istnieje.
    Nie mniej jednak, śmietnik przy granicy z działka sąsiada „oddziałowywuje” na jego działkę, czyli praktycznie tylko jemu to przeszkadza, czyli tylko on może zrobić „donosik”.
    A biorąc pod uwagę, że budowa takiego obiektu nie wymaga nawet zgłoszenia, to wniosek nasuwa się sam.

    Pozdrawiam.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    niestety jest drobny minusik - sąsiad się zmieni

    ale dzięki - wiem na czym stoję.

    albo samowolka z mozliwą rozbiórką muru oporowego (bo niestety mój śmietnik będzie zakopany w ziemi) albo sobie go powieszę na balkonie

  13. #13

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sure
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    8.500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    499

    Domyślnie

    A w kwestii śmietnika, to jeszcze na to zwróciłam uwagę:
    Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.
    czy to znaczy, że jeśli ktoś buduje sie pierwszy, może zdecydować?
    pozdrawiam, Agata
    k
    d

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Raczej, tak czy inaczej muszą się dogadać.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar GLAMOURMUM
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    5.299
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    191

    Domyślnie

    Cytat Napisał sure
    A w kwestii śmietnika, to jeszcze na to zwróciłam uwagę:
    Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.
    czy to znaczy, że jeśli ktoś buduje sie pierwszy, może zdecydować?
    a co jeśli sąsiednia działka nie ejst jeszcze sprzedana?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    to nie oznacza że nie ma właściciela

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar sys
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    no to teraz ja odgrzebuję wątek i poproszę o poradę...
    - śmieci z kamienicy ,w której mieszka moja matka wyrzucane były do śmietnika który obsługiwał jeszcze 4 "punktowce", i jeszcze dwie dodatkowe kamienice...od ponad 35 lat... wszystko należało wówczas do tkz. MPGKIM.
    W między czasie powstały twory takie jak TBS i wybudowało w pobliżu 2 bloki mieszkalne oraz rozebrało a następnie ponownie postawiło śmietnik w tym samym miejscu. TBS przejęły wszelkie budynki wokół więc nie było problemu, jednak jakieś 2 lata temu wszystkie kamienice podeszły pod zarząd Urzędu Miejskiego , natomiast wszelkie bloki zostały pod TBSem.
    W poniedziałek założono kłódki i dostarczono kluczyki wszędzie lecz nie do kamienicy mojej matki... mieszkańcy z omówionych wcześniej dwóch kamienic UM również otrzymali klucze.
    W tym samym dniu jedna z sąsiadek poszła zapytać się co z kluczami, co zapewne uraziło panie w urzędzie gdyż wytknięto im brak kontroli nad zasobami , bo zamiast kluczy... na środku podwórka wylądowały trzy kosze na śmieci...
    Wszyscy poczuli się troszkę obywatelami drugiej kategorii , ale koniec końców mają w ogóle gdzie śmieci wywalać... nie mniej jest problem żeby prawidło usytuować miejsce ... kamienica jest w kształcie litery C , i nikt nie chce mieć koszy pod oknem co koniec końców doprowadziłoby do sąsiedzkich utarczek, w ogóle nie potrzebnych.
    ...i teraz po naświetleniu sprawy mam pytanie w imieniu lokatorów tej kamienicy...
    1) czy zarządca nie powinien przypadkiem sam wydzielić miejsca na kubły, zapewniając odpowiednie odległości od okien i drzwi?
    2) czy nie powinien terenu pod kubły co najmniej utwardzić tak samo jak utwardzić do niego dojście by po błocie nie brnąć ze śmieciami?
    3) w jaki sposób można wpłynąć na zarządcę by dostosował umiejscowienie kubłów do teraźniejszych standardów?
    4) na jakie akty prawne powołać się w piśmie?
    5) czy można zażądać ponownego dostępu do "starego"śmietnika?

    proszę o odpowiedź.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Na dwa pierwsze pytania odpowiedź brzmi – tak.

    Odnośnie 3 i 4 :Tu masz odpowiednią Ustawę:

    http://lider.ietu.katowice.pl/aktual...13_09_1996.pdf

    Do pełni „szczęścia” potrzebna będzie jeszcze Uchwała Rady (gminy, miasta) ustalająca „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie ……” – powinien „wisieć” na stronie urzędu.

    odnośnie pkt. 5.
    Raczej nie, bo „stary” śmietnik zapewne stoi na ich terenie – chyba, ze wasz zarządca się dogada.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar sys
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    o jak szybko, dzięki zabieramy się za lekturę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony