dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Uziom fundamentowy

    Czy ktoś mógłby zapodać instrukcje do zrobienia uziomu fundamentowego ?
    Plus jakie materiały chetnie sie dowiem już za tydzien fundamenty wiec ostatnia chwila

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał voytas80 Zobacz post
    Czy ktoś mógłby zapodać instrukcje do zrobienia uziomu fundamentowego ?
    Plus jakie materiały chetnie sie dowiem już za tydzien fundamenty wiec ostatnia chwila
    Poszukaj na forum. Było wielokrotnie.
    W skrócie - w dolnej części fundamentu umieszcza się bednarkę ustawioną na sztorc. Trzeba ja przymocować tak, aby została w całości oblana betonem.
    Wyprowadzenia pod miejsce gdzie planowana jest rozdzielnia, plus na zewnątrz w narożnikach domu (pod ew. piorunochron).
    Dobrze jakby widział to elektryk przed zalaniem (bo potem to już nic się nie da poprawić).

  3. #3

    Domyślnie

    ja zrobilem tak :
    kupilem krazek 100mb bednarki ocynkowanej 4*30 i rozwinalem ja w pustym jeszcze wykopie w jednym kawalku pod zewnetrzym obrysem law.
    We wszystkich 4 naroznikach domu dospawalem 2 metrowe kawalki bednarki na pozniejsza instalke odgromowa, dodatkowo wypuscilem 4 metrowy kawalek juz we wnetrzu domu do podlaczenia rozdzielki. Oprocz tego w naroznikach domu powbijalem w ziemie ok.1,5 metrowe prety fi12 i dospawalem do konstrukcji uziomu. Grunt mam gliniasty wiec wiecznie wilgotny i pewnie te szpilki totalnie bezsensu ale jak mialem mozliwosc no to dalem

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    anleo

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    1

    Smile Spawałes ocynk

    Teoretycznie to błąd tzw bednarki ocynk nie powinno się spawać a skrecać nap na tawot ocynk zabezpiecza zelazo pospawałeś zniszczyłeś go ,robisz to na powedzmy 50 lat ,ostrożnie na dawanie bednarki na przejsciach za płytko może wystąpić napięcie krokowe przy uderzeniu , i jeszcze wiele innych rzeczy

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcys20 Zobacz post
    ja zrobilem tak :
    kupilem krazek 100mb bednarki ocynkowanej 4*30 i rozwinalem ja w pustym jeszcze wykopie w jednym kawalku pod zewnetrzym obrysem law.
    We wszystkich 4 naroznikach domu dospawalem 2 metrowe kawalki bednarki na pozniejsza instalke odgromowa, dodatkowo wypuscilem 4 metrowy kawalek juz we wnetrzu domu do podlaczenia rozdzielki. Oprocz tego w naroznikach domu powbijalem w ziemie ok.1,5 metrowe prety fi12 i dospawalem do konstrukcji uziomu. Grunt mam gliniasty wiec wiecznie wilgotny i pewnie te szpilki totalnie bezsensu ale jak mialem mozliwosc no to dalem
    bardzo istotna informacja dla...ubezpieczyciela

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał anleo Zobacz post
    Teoretycznie to błąd tzw bednarki ocynk nie powinno się spawać a skrecać nap na tawot ocynk zabezpiecza zelazo pospawałeś zniszczyłeś go ,robisz to na powedzmy 50 lat ,ostrożnie na dawanie bednarki na przejsciach za płytko może wystąpić napięcie krokowe przy uderzeniu , i jeszcze wiele innych rzeczy
    Jeśli jest ze wszystkich stron oblana betonem to nic jej nie grozi. W betonie ocynk i tak schodzi!

  7. #7

    Domyślnie

    >bardzo istotna informacja dla...ubezpieczyciela

    a co ma ubezpieczyciel do mojej bednarki?
    A tak na marginesie z bednarki przed spawaniem zostala zdarta warstwa cynku na jakies 10cm zakladu - tak ze spaw jest na stali Inna sprawa jest to ze- przynajmniej ja - nigdzie nie znalazlem bednarki nie ocynkowanej w zwoju...w 6 metrowych sztabkach to i owszem

  8. #8

    Domyślnie

    Najprościej... Gotowe zbrojenie pospawać w kilku miejscach aby miało przewodzenie pomiędzy poszczególnymi odcinkami i przyspawać bednarkę do zbrojenia Mam taki wynalazek Spisuje się nieźle Brat zrobił test Ręką dotykał styku neutralnego a nogą dotknął uziemienie bednarki jak chłopaka pier... Skuteczność murowana

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał sadm1 Zobacz post
    Najprościej... Gotowe zbrojenie pospawać w kilku miejscach aby miało przewodzenie pomiędzy poszczególnymi odcinkami i przyspawać bednarkę do zbrojenia Mam taki wynalazek Spisuje się nieźle Brat zrobił test Ręką dotykał styku neutralnego a nogą dotknął uziemienie bednarki jak chłopaka pier... Skuteczność murowana
    Można ale...
    1/ trzeba spawać tak aby nie osłabić zbrojenia!
    2/ nie zalecał bym wtedy wykorzystywać tego do instalacji piorunochronowej (ryzyko uszkodzenia fundamentu przy wyładowaniu).

  10. #10

    Domyślnie

    Oczywiście Ale wiadomo bez spawania nie przymocujesz do zbrojenia bednarki na stałe. A połapanie kilkoma smarknięciami kilku miejsc w zbrojeniu z pewnością nie zaszkodzi

  11. #11

    Domyślnie

    Instalacja odgromowa powinna mieć własne uziemienie

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał sadm1 Zobacz post
    Instalacja odgromowa powinna mieć własne uziemienie
    Owszem ale uziemienie fundamentowe może być podłączone do uziemienia otokowego instalacji odgromowej.
    Poniżej streszczenie "dla inwestorów" (nie mylić z wykonawcami bo ich dotyczą szczegółowe PN) jak powinno się wykonać instalację odgromową:
    http://ompzw.pl/modulesData/files/54..._odgromowe.pdf

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony