dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Czy taki podział na obwody będzie dobry?

    Witam

    Mam zamiar sam położyć kable w pomieszczeniach, później zaprosić elektryka aby zajął się rozdzielnią, zabezpieczeniami itd. Myślałem aby wykonać następujące obwody:
    1. Pokój
    2. Łazienka
    3. Kuchnia 2 gniazda "ogólne"
    4. Kuchnia - kuchenka
    5. Kuchnia - zmywarka + lodówka
    6. Kuchnia - okap + 2 gniazda ogólne
    7. Korytarz + garderoba, razem 2 gniazda
    8. Pokój
    9. Pokój ( w każdym pokoju 3-4 gniazda)
    10. Kotłownia (pompka co, bojler zasilany tylko z co)
    Do tego dwa obwody świetlne:
    11. Kotłownia, kuchnia, korytarz, schody, pokój
    12. Pokój, łazienka, garderoba, pokój

    Czy zmywarka i lodówka mogą być na jednym obwodzie? Wiem, że lepiej aby zmywarka miała osobny obwód, ale będzie stać obok lodówki, a prowadzenie kabli dołem gniazdko - gniazdko komplikują 3 drzwi w kuchni. Myślałem aby do okapu zostawić jakąś puszkę na wysokości górnych szafek. Kinkiety lustra w łazience chcę podłączyć do obwodu gniazd. Dziekuję za porady

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    W kuchni chyba przesada. Tam by spokojnie starczyły dwa obwody i trzeci 3F dla kuchenki. Jak zgrupować - jak Ci z przewodami pasuje, pamiętaj jedynie o równym rozrzuceniu między te obwody urządzeń naprawdę prądożernych: czajnika, mikrofali, zmywarki. Reszta - jak wypadnie. Zmywarka wcale nie musi mieć osobnego obwodu.

    Obwody pozostałe trudno oceniać bez choćby ogólnych informacji o pomieszczeniach (i przeznaczeniu obwodów co za tym idzie), ale tak na szybko - brakuje mi tam wydzielonego obwodu do alarmu i automatyki pieca, brakuje też osobnego obwodu do oświetlenia zewnętrznego i gniazdek zewnętrznych. (każdy z tych dwóch ostatnich wymienionych powinien mieć osobną różnicówkę (alarmowy może jej po prostu nie mieć wcale, jeśli chcesz oszczędzać, ale ogrodowy - koniecznie i koniecznie osobną niż reszta domu).
    Zostają jeszcze obwody oświetleniowe. Nie piszesz nic o tym, gdzie są jakie pomieszczenia, ale jeśli podział wykonałeś tak, że jeden obwód to cały parter, a drugi to całe poddasze, to jest to błąd. Wywalenie bezpiecznika wieczorem (np. spowodowane widowiskowym przepaleniem żarówki) spowoduje zapadnięcie egipskich ciemności na całej kondygnacji. Pogrupuj je inaczej albo zrób po dwa obwody oświetleniowe na kondygnację (moim zdaniem rozsądniejszy sposób, bo nie zakłóca logiki rozmieszczenia aparatów w rozdzielni).

    I jeszcze co do łazienki - tak, jak chcesz nie jest to błąd, ale ja osobiście wolę mieć kinkiety włączane osobnym klawiszem sprzed łazienki, normalnie, tak jak światło górne. Jest to na pewno kwestia przyzwyczajenia, ale ja idąc do łazienki zwykle wiem, po co tam idę i czy będą mi te kinkiety potrzebne czy nie. Natomiast będąc w łazienkach gościnnych z kinkietem włączanym przy lustrze zwykle muszę się potem spod drzwi wracać, by go wyłączyć.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    ..........

    I jeszcze co do łazienki - tak, jak chcesz nie jest to błąd, ale ja osobiście wolę mieć kinkiety włączane osobnym klawiszem sprzed łazienki, normalnie, tak jak światło górne. Jest to na pewno kwestia przyzwyczajenia, ale ja idąc do łazienki zwykle wiem, po co tam idę i czy będą mi te kinkiety potrzebne czy nie. Natomiast będąc w łazienkach gościnnych z kinkietem włączanym przy lustrze zwykle muszę się potem spod drzwi wracać, by go wyłączyć.

    J.
    każdy kij ma dwa końce: gość (albo gościówa co przypudrować nosek zechce) wejdzie a potem żeby lustro podświetlić na zewnątrz musi wychodzić, popstrykać włącznikami i pozaglądać do środka czy to ten ażeby znaleźć właściwy i spowrotem do pudrowania, też nie jest miód...
    dlatego ja akurat mam włącznik od kinkietu wewnątrz łazienki

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Zawsze można iść na całość i schodowy walnąć

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #5

    Domyślnie

    Wszystko co wymienilem znajdować się będzie na jednej kondygnacji, czyli będą 2 obwody świetlne. Co do oświetlenia zewnętrznego - będą tylko żarówniki nad schodami do domu, i drugimi do kotłowni. Do ogrodu nie doprowadzam ani prądu ani oświetlenia. Będzie za to gniazdo 3F na zewnątrznej ścianie domu i kabel ziemny do budynku gospodarczego. I pytanie: jaki przekrój tych kabli? W hurtowni facet zapewniał, że 4mm2 wystarczy. Odległość z domu do tego budynku to około 20-30m. Sporadycznie podłączana będzie piła, betoniarka, może jakaś mała spawarka.
    Ostatnio edytowane przez _piotr88_ ; 26-08-2010 o 08:31

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    W takim razie ilość obwodów oświetleniowych ok.
    Co do tego oświetlenia zewnętrznego - zadbaj w takim razie tylko, aby te punkty zewnętrzne nie wisiały na jednym wyłączniku RP z alarmem i tym podobnymi ważnymi dla bezpieczeństwa rzeczami (o ile nie robisz dla nich wydzielonej różnicówki).

    Kabel 4mm2 spokojnie wystarczy.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał _piotr88_ Zobacz post
    Witam

    Mam zamiar sam położyć kable w pomieszczeniach, później zaprosić elektryka aby zajął się rozdzielnią, zabezpieczeniami itd. Myślałem aby wykonać następujące obwody:
    1. Pokój
    2. Łazienka
    3. Kuchnia 2 gniazda "ogólne"
    4. Kuchnia - kuchenka
    5. Kuchnia - zmywarka + lodówka
    6. Kuchnia - okap + 2 gniazda ogólne
    7. Korytarz + garderoba, razem 2 gniazda
    8. Pokój
    9. Pokój ( w każdym pokoju 3-4 gniazda)
    10. Kotłownia (pompka co, bojler zasilany tylko z co)
    Do tego dwa obwody świetlne:
    11. Kotłownia, kuchnia, korytarz, schody, pokój
    12. Pokój, łazienka, garderoba, pokój

    Czy zmywarka i lodówka mogą być na jednym obwodzie? Wiem, że lepiej aby zmywarka miała osobny obwód, ale będzie stać obok lodówki, a prowadzenie kabli dołem gniazdko - gniazdko komplikują 3 drzwi w kuchni. Myślałem aby do okapu zostawić jakąś puszkę na wysokości górnych szafek. Kinkiety lustra w łazience chcę podłączyć do obwodu gniazd. Dziekuję za porady
    Moja porada na odległość:
    1) Pokoje na osobnych zabezpieczeniach 16A
    2) Kuchnia - 400V (siła) pod kuchenke 16A
    3) Kuchnia - 230V osobny obwód pod piekarnik 16A
    4) Kuchnia - 230V obwód nr 1 16A
    5) Kuchnia - 230V obwód nr 2 16A
    6) Łazienka - 230V obwód 10A
    7) Pozostałe pomieszczenia (hol, wiatrołap, schody, korytarze) mogą być na wspólnym zabezpieczeniu 10-16A
    8) Garaż - 400V (siła) C20A - przekrój przewodu 4mm2
    9) Garaż - 230V obwód 16A
    10) Kotłownia - 230V obwód 10A
    11) ALARM, RTV, BRAMA GARAŻOWA - osobny obwód 16A.

    Co można uprościć?
    Pokoje, jeśli nie planujesz mega ilości urządzeń elektrycznych to pogrupuj sobie po 2 pokoje na wspólnym obwodzie (najlepiej jeśli nie sąsiadują ze sobą).
    Łazienki - nic nie stoi na przeszkodzie żeby 2 łazienki podłączyć pod wspólny obwód, prawdopodobieństwo że w obu łazienkach będziesz naraz jest bliskie zeru.
    Kuchnia - zostawiłbym tak jak jest, czyli 2 obwody gniazdkowe + 2 obwody pod kuchnie i piekarnik.
    Garaż + kotłownia mogą wisieć na jednym obwodzie, tym bardziej że wszelkie prace majsterkowicza planujesz robić w budynku gospodarczym.
    Obwód nr 11 (alarm, rtv) możesz podłączyć z pominięciem różnicówki. Te urządzenia korzystają z płaskich wtyczek, a różnicówka przysparza czasem kłopotów.

    Jeśli chodzi o oświetlenie boczne (kinkiety).
    Nie rób na siłę osobnych obwodów oświetleniowych i podłącz kinkiety do najbliższych gniazd.
    Wyobraź sobie, że zamiast kinkietu do tego gniazda jest włączona lampa stojąca albo biurkowa.
    Będzie Ci łatwiej to zrozumieć i wyobrazić sobie w działaniu.
    Ja mam czasem klientów, którzy mówią wprost że chcą do danego pomieszczenia jeden S, bo chcą instalacje proste i funkcjonalne, a nie mega wypasione*. I wtedy do obwodu gniazd dołączam oświetlenie górne lub boczne o ile występuje.

    Pomieszczenie gospodarcze.
    Najlepiej, jeśli doprowadzisz sobie tam 4x4mm2 (lub 4x6mm2), wykonasz uziom i w tym pomieszczeniu zainstalujesz nową rozdzielnie.
    W niej dokonasz rozdziału PE + N i tam będziesz miał komplet zabezpieczeń.
    Przy takich pracach często może wywalać bezpiecznik, szkoda żebyś musiał latać 30m i włączać go ponownie.
    W domu w rozdzielnicy głównej zastosuj jedynie rozłącznik FR dla całego budynku gospodarczego.

    Skup się na doborze przekrojów, zabezpieczeniach, poprawnym połączeniu i sprawdzeniu całości.
    Bardzo ważny jest dobry uziom i prawidłowo wykonana ochrona p.przepięciowa (zwłaszcza RTV, ALARM).
    Przy prowadzeniu przewodów uważaj, żeby nie narobić pająków na ścianach żebyś wiedział gdzie można wiercić, a gdzie nie można.
    Daj to sprawdzić innemu elektrykowi i ciesz się z samodzielnie wykonanej instalacji.

    ---------------
    * Spotykam domy wykonane przez inne ekipy elektryków, w których wszystkie zabezpieczenia nie zajmują więcej niż 20 modułów (w tym jest FR i kontrolka faz).... więc jeszcze daleko mi do takiej prostosty i funkcjonalności ;)

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    punkt 3 wydaje mi się zbędny, ponieważ zwykle płyty grzejne wykorzystują dwie fazy, trzecia jest wtedy wolna właśnie dla piekarnika.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  9. #9

    Domyślnie

    Im więcej obwodów tym lepiej Wykonując ostatnio instalację we własnym domu ułożyłem ponad 2 km przewodów różnego rodzaju Każdy pokój ma osobny obwód. Wiadomo zmywarka, pralka, w kuchni 2 obwody, telewizor, anteny na strychu, kocioł itp. itd 3 różnicówki do tego oświetleniowa, gniazdkowa i do kotła co Im więcej tym lepiej Kupuj materiał na allegro albo gdziej w necie zaoszczędzisz spor kasy miejscowe hurtownie zedrą z ciebie nieźle

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi! Łączna długość kabla ziemnego razem z odcinkami prowadzonymi po ścianach będzie wynosić 40m. 4mm2 dalej da radę?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    punkt 3 wydaje mi się zbędny, ponieważ zwykle płyty grzejne wykorzystują dwie fazy, trzecia jest wtedy wolna właśnie dla piekarnika.

    J.
    Masz u mnie małe piwko... nie podchodziłem do tego w ten sposób a masz rację.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał _piotr88_ Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi! Łączna długość kabla ziemnego razem z odcinkami prowadzonymi po ścianach będzie wynosić 40m. 4mm2 dalej da radę?
    TAK, da radę. Najwyżej w czasie spawania będzie bardziej światło przygasać w budynku gospodarczym.
    Przygasania światła nie unikniesz dając nawet 10mm2, po prostu niektóre spawarki/sprężarki tak mają i już.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał sadm1 Zobacz post
    Kupuj materiał na allegro albo gdziej w necie zaoszczędzisz spor kasy miejscowe hurtownie zedrą z ciebie nieźle
    Wiem, wiem. Róznica na kablu 3 x 1,5 i 3x 2,5mm2 to około 1zł na metrze, a na 5x 4mm2 3zł.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    TAK, da radę. Najwyżej w czasie spawania będzie bardziej światło przygasać w budynku gospodarczym.
    Przygasania światła nie unikniesz dając nawet 10mm2, po prostu niektóre spawarki/sprężarki tak mają i już.
    Mam dyskotekę w domu gdy spawa sąsiad, który jest na tym samym transformatorze Przygasanie widać wyraźnie nawet na świetlówce, a zwykła żarówka to juz tragedia.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    11) ALARM, RTV, BRAMA GARAŻOWA - osobny obwód 16A.
    Tutaj bym jednak polemizował.
    Brama jako obwód zewnętrzny nie powinien być łączony z alarmem.
    Instalację oprócz podziału na obwody S należy podzielić na obwody róznicówek
    łazienka i zewnątrz połączył bym na osobnych różnicówkach:
    - 1 RP dom oprócz łazienki
    -2 RP łazienka
    -3 RP zewnątrz- najlepiej osobna rozdzielnia wraz z garażem
    U mnie obwody alarmu, modemów, czy innego osprzętu daję na C6, a czasem na C2.
    Mnożenie róznicówek nie ma specjalnie sensu. Takie awarie zdarzają się niezmiernie rzadko. A jak Cię już porazi, to jak zgaśnie światło w całym domu, to masz szansę, że ktoś się tym zainteresuje i może udzieli pomocy...

  16. #16

    Domyślnie

    Albo Cię nie znajdzie, bo przecież prąd się wyłączył i jest ciemno....
    Ja akurat różnicówki daje 3 jednofazowe + 1 trójfazową i rozdzielam wszystko po kolei na różne fazy.

    Pod pojęciem brama garażowa rozumiem bramę garażową, a nie wjazdową (zewnętrzną).
    No, ale każdy elektryk robi po swojemu.

  17. #17

    Domyślnie

    Jednak jedna różnicówka na cały dom to za mało. W obecnych czasach używa się sporo urządzeń elektronicznych - a z doświadczenia wiem że spora część posiada minimalne upływności do uziemienia (kondensatory przeciwzakłóceniowe w przetwornicach), po zsumowaniu tych wszystkich upływności obniża się próg zadziałania.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mm.olejnik

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Łódź
    Posty
    139

    Domyślnie

    1. oddzielne obwody dla oświetlenia i gniazd zasilających
    2. niezależne obwody dla planowanych odbiorników dużej mocy

    wymaga to początkowo odrobinę wyższych nakładów finansowych i pracy, ale gwarantuje docelowo spokojne i bezproblemowe użytkowanie

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    zwykle płyty grzejne wykorzystują dwie fazy, trzecia jest wtedy wolna właśnie dla piekarnika.
    Co do płyty to producent daje sporo możliwości podłączenia bo na jedną fazę (zawsze odradzam), dwie lub trzy fazy. Osobiście proponuję 3 gdyż jest najwyższy komfort użytkowania a i tak płyta bardzo rzadko jest tuż nad piekarnikiem. W wielu przypadkach piekarnik zabudowany jest w filarach (słupach) zabudowy wraz z mikrofalą pod zabudowę (nieraz do tego dochodzi również i ekspres do kawy pod zabudowę) więc każde rozwiązanie jest dobre gdy się je rozpatruje indywidualnie do potrzeb Inwestora.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał sadm1 Zobacz post
    Im więcej obwodów tym lepiej ... Każdy pokój ma osobny obwód. ...
    Ja jestem innego zdania. Trzeba mieć umiar i patrzeć również ze strony i ekonomicznej i ... ekologicznej. Nie problemem jest wydać bardzo dużo pieniążków na kolejne setki metrów przewodów kiedy ma się i tak tylko:
    Cytat Napisał sadm1 Zobacz post
    ...3 różnicówki
    Osobiście wolałbym zainwestować w rozbudowaną rozdzielnicę jak dodatkowe przewody, które i tak nie wiele dają.
    Cytat Napisał sadm1 Zobacz post
    ... Kupuj materiał na allegro albo gdziej w necie zaoszczędzisz spor kasy miejscowe hurtownie zedrą z ciebie nieźle
    Tutaj również jestem innego zdania. Gdy idzie się do hurtowni (by zakupować materiał na całą budowę) to warto podkreślić, że chcecie znać cenę przy zakupię materiału na cały dom a nie za 1mb. A to już ma znaczenie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony