dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie Straty przesyłowe

    Witam chciałem dopytać bardziej doświadczonych użytkowników jakie są straty przesyłowe

    Ja zauważyłem u siebie że na kolektorze jest temperatura o nawet 7-8 stopni wyższa niż pokazuje wskaźnik na pompie

    Mam rurę 16 stal nierdzewna w otulinie HT13mm odległość od solara do bojlera to jakieś 22m

    Czy to nie za dużo? czy czujka może tyle się myli ?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Naprawdę nikt nie umie napisać jak to wygląda u was? Czy jest podobnie ?, czy np. płożenie dodatkowej otuliny np. tej szarej o grubości ścianki 9mm coś pomoże ?

  3. #3

    Domyślnie

    Ale kiedy jest taka różnica? Bo jeśli przy pracującej instalacji a czujnik na pompie jest na zasilaniu kolektorów, to ta twoja "strata" została w zbiorniku żeby ogrzać wodę

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    No jasne że na pracującej instalacji
    Na kolektorze jest np. 85st a przed wejściem do bojlera jest 77-78 st .

  5. #5

    Domyślnie

    A jesteś pewien że ten czujnik jest przed wejściem do zasobnika a nie na wyjściu z niego?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Jezu no przecież nie jestem idiotą Tak jestem pewien !

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszzakopane Zobacz post
    ... wskaźnik na pompie
    ...
    skoro jest na pompie to nie może być na zasilaniu

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Jest tu i tu

  9. #9

    Domyślnie

    Masz 5 czujników w instalacji? Sprawdź sobie dokładnie bo chyba coś ci się pomyliło. Czujnik na pompie jest na wyjściu ze zbiornika i naturalną rzeczą jest, że przy pracującej instalacji temp. na nim jest wyraźnie niższa aniżeli na kolektorze. A jak masz inaczej to dołóż sobie otuliny a i tak to nic nie zmieni

  10. #10

    Domyślnie

    Oj przestańcie sam zrobił instalacje powinien wiedzieć jak działa i gdzie ma czujniki, ale zapomniał o tym aby podnieść deltę T i więcej będzie leciało do zbiornika. Swoją drogą 22m rurociągu zanim to wystartuje już się schłodzi w rurociągu, a zanim wróci do solarów jeszcze bardziej się wychłodzi i znów czekaj zanim podniesie temperaturę.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Ludziska
    Teperaturę kolektora pokazuje czujnik elektroniczny na kolektorze !
    temperaturę glikolu docierającego do zespołu pompowego pokazują dwa zegary jeden na zasilaniu i drugi na powrocie na powrocie !
    Chodzi o to że kiedy instalacja pracuje np. już dwie godziny temperatura jest w miare ustabilizowana to czujnik na kolektorz pokazuje jakieś 7- 8 stopni więcej niżeli ten przy pompie na zasilaniu nie przy powrocie

    Wniosek z tego taki że po drodze gubi te 7-8 stopni oczywiście jest to przy temperaturze glikolu około 70st gdy temperatura jest mniejsza straty również są mniejsze

    Jak to jest u was czy zwróciliście na to uwagę? czy mam rozumieć ze tylko w zespołach pompowych dwudrogowych grunfos są montowane termometry pokazujące temperaturę glikolu przed wężownicą i na jej wyjściu?

    Delte mam ustawioną na jakies 12 stopni ale jak odjąć strate to jest sporo mniejsza

  12. #12

    Domyślnie

    Albo masz rozjechane termometry, albo rurki nie ocieplone. Przy kiepskim słońcu taką deltę to ja mam pomiędzy wyjściem z kolektora a wyjściem ze zbiornika. Ale żeby 8*C wytracić w jedną stronę do zbiornika?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Przecież pisałem ze rurki w otulinie 13mm

    przy niższych temperaturach strata jest mniejsza !

    Kupiłem dodatkowe ocieplenie które założę na obecne tym razem te szare otuliny dodatkowe 13mm na pewno pomoże

  14. #14

    Domyślnie

    A ja tylko przypieczętuję słowa yaiba83 wykresem z całego dnia delty i różnicy temperatur
    Coś mi się wydaje że nawet dodatkowe 13 mm niewiele da, u mnie rurociąg od solarów do bufora mają jakieś 12-14 m i nie mam takich cyrków
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	delta.JPG
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	41,6 KB
ID:	265260
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tem.JPG
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	46,6 KB
ID:	265269

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    A ja tylko przypieczętuję słowa yaiba83 wykresem z całego dnia delty i różnicy temperatur
    Coś mi się wydaje że nawet dodatkowe 13 mm niewiele da
    A które z słów kolegi dokładnie pieczętowałeś ?

    I dlaczego według ciebie dodatkowe ocieplenie niewiele da ?
    Gdybyś mógł wypowiadaj się bardziej merytorycznie proszę

  16. #16

    Domyślnie

    Bardziej merytorycznie to mogę powiedzieć że być może powinieneś zainstalować jeszcze kilka termometrów i przejmować się nie tylko stratami przesyłowymi, ale też tymi stopniami które są na powrocie do solarów. Jak działa to po co kombinujesz, czego spodziewałeś się po 20m rurociągu?
    U mnie producent nie przewidział termometru na drugim końcu rurociągu i nie zastanawiam się ile stopni straciłem w "przesyle"

  17. #17

    Domyślnie

    Ocieplenie nie zaszkodzi aczkolwiek za wiele nie pomoże. Na twoim miejscu pierwsze co bym zrobił to zweryfikował termometry. Cyfrowy może być fabrycznie uszkodzony. Nie wiem jakim kablem jest podłączony. Być może rezystancja przewodu zakłóca pomiar (wprowadza błąd).
    Jeżeli masz ocieplone rurki to ja na 99% obstawiam problem z kalibracją czujników temperatury.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Ale kiedy temperatura glikolu jest wysoka 60 st i więcej wyraźnie czuć która rura jest zasilająca jest wyraźnie ciepła czyli ciepło ucieka przez izolacje
    Kabel 2x 1mm linka

  19. #19

    Domyślnie

    W środku zimy jak napalisz w kotle i w domu osiągniesz 22 stopnie to po 4 miesiącach zimy też masz 22 stopnie? Ciepło nie ucieka bo zewnętrzna ściana jest wyraźnie lodowata?

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Twoje porównania są dosyć dziwne. To po co ocieplać ściany styropianem? Niektórzy kładą go cm 20 i więcej
    Czyli według ciebie ciepło nie ucieka i nie warto zakładać otuliny tak?
    Odpowiedź sobie sam skoro ściana jest zimna a ciepło i tak przez nią ucieka to ile by uciekało gdyby była ciepła jak moja rura?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony