dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 18
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 347
  1. #141

    Domyślnie

    To głównie kosmetyka, ale nie tylko. Pojawiła się możliwość instalacji na domach nie oddanych do użytku oraz podłączonych do sieci cieplnej.

  2. #142
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar DrBUD
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Wroclaw
    Kod pocztowy
    53-135
    Posty
    86

    Domyślnie

    Podobno na zestawy solarne w Obi jest 45% zwrotu kosztów, słyszał ktoś - coś?

  3. #143
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    Usunięto po zmoderowaniu wcześniejszego postu

  4. #144
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Robercik72

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    ok. Krakowa
    Posty
    7

    Domyślnie

    Ja na etapie budowy domku zleciłem opracowanie indywidualnej instalacji c.o. (ogrzewanie podłogowe na parterze a na poddaszu tradycyjne kaloryfery) i c.w.u. (300 litrowy zasobnik ciepłej wody wspomagany pompą obiegową) wykorzystującej kilka źródeł zasilania - zdecydowałem się na kominek z płaszczem wodnym wspomagany przez nowoczesny kocioł gazowy i instalację solarną. Firma wykonała stosowną instalację - zamontowano kominek wraz z 300 litrowym zasobnikiem ciepłej wody i przygotowano konieczne przyłącza gotowe do późniejszego podłączenia kotła gazowego i instalacji solarnej.
    Po około 2 latach użytkowania okazało się iż sam kominek nie sprawdza się w 100%. Ma swoje wielkie zalety (niskie koszty ogrzewania) ale i wady w użytkowaniu m.in. przy bardzo niskich temp. zewnętrznych konieczność dość częstego dokładania drewna lub innego wkładu (średnio raz na 3-5 godz.), brak pełnej kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, zaś w okresie letnim w celu ogrzania wody użytkowej konieczne jest "palenie w kominku" ... Ufff ... w salonie upał a tutaj dochodzi jeszcze żar kominka ...

    Zacząłem się więc rozglądać za instalacjami solarnymi oraz kotłem gazowym. Ponieważ sprawność solarów w okresie zimowym jest niewielka ich wykorzystanie do ogrzania domku i c.w.u. jest wówczas znikoma.

    Pojawiła się niedawno możliwość dofinansowania z NFOŚiGW - jak głoszą informacje do 45%. Rzeczywistość okazała się jednak nie taka różowa. Po wysłuchaniu innych którzy starali się o takie wsparcie i przeprowadzeniu własnej kalkulacji doszedłem do sedna sprawy - czas zwrotu takiej instalacji, nawet przy uwzględnieniu tej teoretycznej 45% dotacji, która w ostatecznym rozrachunku spada do jakiś 25-30% - jest dla mnie zbyt długi. Poza tym te minimum 10 tyś zł jakie musiałbym wydać za instalacje solarną jak przeznaczę na ogrzewanie c.w.u. nowoczesnym kotłem gazowym to starczy na dobrych kilka lat. Poza tym i tak muszę zainstalować kocioł gazowy, jako alternatywę dla kominka, który wykorzystam do ogrzewania c.w.u., więc NIE WARTO WYDAWAĆ DWA RAZY NA TEN SAM CEL ...

    Jeśli kogoś to interesuje to więcej o tym napisałem na swoim blogu - http://mojwymarzonydomek.blogspot.com/

    Pozdrawiam

  5. #145
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Cytat Napisał Robercik72 Zobacz post
    Ja na etapie budowy domku zleciłem opracowanie indywidualnej instalacji c.o. Po około 2 latach użytkowania okazało się iż sam kominek nie sprawdza się w 100%. Ma swoje wielkie zalety (niskie koszty ogrzewania) ale i wady w użytkowaniu m.in. przy bardzo niskich temp. zewnętrznych konieczność dość częstego dokładania drewna lub innego wkładu (średnio raz na 3-5 godz.), brak pełnej kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, zaś w okresie letnim w celu ogrzania wody użytkowej konieczne jest "palenie w kominku" ... Ufff ... w salonie upał a tutaj dochodzi jeszcze żar kominka ...

    Pozdrawiam
    No to ja bym taką firmę powiesił za jaja. Ty określasz co jest Twoim życzeniem a oni to spełniają. Fakt, że w kominku trzeba się nauczyć palić ale po roku jesteś fachowcem. W grzejniki montujesz termostaty i kontrola jest zapewniona, spróbuj połączyć instalację w ten sposób, żeby najpierw były grzane grzejniki a powrót z grzejników na podłogówkę. Ciepła woda nie razem z grzejnikami a całkiem oddzielnie. No i z tego co piszesz to masz za mały kominek. Latem nie myj szyby to skutecznie ograniczysz ogrzewanie pomieszczenia przy ogrzewaniu wody.
    pozdrawiam.
    Witold

  6. #146
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    cymus44

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Posty
    1

    Domyślnie

    Red1980, podziwiam ciebie za walkę z wiatrakami na tym forum. Osobiście zakładałem przed wejściem dotacji w życie. Mając firmę która zakłada solary niestety trzeba pokazać się klientowi, że ma się produkt. Dofinansowanie fajna rzecz, dlaczego tak wielu neguje? Pewnie nie chce im się d..y ruszyć sprzed ekranu i pójść porozmawiać rzeczowo w banku lub z kimś kto to zrobi za niego.

  7. #147

    Domyślnie

    Bo cała procedura nie jest specjalnie skomplikowana. A jak się trafi na kogoś kumatego w banku i dodatkowo na bank stojący frontem do klienta, to wystarczą 2-3 wizyty w banku i po sprawie. Ostatnio nasz klient załatwił całą sprawę w tydzień i po trzech tygodniach od wstępnej wyceny miał już zamontowane kolektory.

  8. #148
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Bo cała procedura nie jest specjalnie skomplikowana. A jak się trafi na kogoś kumatego w banku i dodatkowo na bank stojący frontem do klienta, to wystarczą 2-3 wizyty w banku i po sprawie. Ostatnio nasz klient załatwił całą sprawę w tydzień i po trzech tygodniach od wstępnej wyceny miał już zamontowane kolektory.
    a który to bank stoi frontem do klienta?

  9. #149

    Domyślnie

    Tylko że nie każdy klient chce, żeby firma montująca załatwiała za niego kredyt w banku, bo to się wiąże z podawaniem pewnych czułych informacji jak wysokość zarobków, stan majątku itp. Oczywiście można wypełnić za klienta wniosek kredytowy, ale robimy to tylko na wyraźną prośbę klienta.
    A który bank polecić to trudno powiedzieć, bo przez przekazanie dotacji przez banki spółdzielcze (głównie) w zasadzie jest tak, że ile banków tyle procedur. A że kredyt nie jest udzielany często to okazuje się, że w zasadzie co człowiek to inna procedura... Ale da się to przejść i wcale nie jest tak ciężko.

  10. #150
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Robercik72

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    ok. Krakowa
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witaj,

    w instalacji c.o. jest rozdzielnia zamontowana w łazience - więc można swobodnie regulować które pomieszczenie ogrzewać a które nie - przynajmniej teoretycznie każda instalacja jest oddzielna.
    Co do c.w.u. - jest oczywiście zamontowany czujnik temp. - w zależności jaką ustawię temp. (np. przy 60 st.) nagrzewa najpierw bojler z wodą a potem zaczyna grzać c.o. jak już nagrzeje wodę więc w lepcie nie trzeba sie obawiać o to że zacznie grzać c.o. przy jednym wkładzie w kominku (bez dokładania kolejnych partii - zapalam kilka kawałów i jak się dopali to mam cały bojler goracej wody który trzyma 3-5 dni)

    To jest chyba 24 kW - Lechma - spisuje sie nieźle ale ruszty co jakiś czas trzeba wymienić. Tak czy inaczej już załatwiam piec na gaz - jakiś nowoczesny kocioł jednofunkcyjny który bedzie podtrzymywał temp. w pomieszczeniu gdy na zewnatrz jest ok. 5-15 st. i się nei opłaca palić w kominku. Poza tym bedzie utrzymywał ciepłą wodę w zasobniku - pompka obiegowa umożliwi dopływ ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu i nie trzeba wtedy spuszczać wielu litrów zanim dojdzie ciepła woda.

    Dzięki za porady

  11. #151

    Domyślnie

    Jak tak się czyta jak wygląda dofinasowanie z NFOŚIGW to aż się wszystkiego odechciewa.
    W której gminie można dostać dofinansowania instalacji kolektorów słonecznych ? Dopisz się!

  12. #152

    Domyślnie

    Wcale nie jest tak źle jak to może wyglądać. De facto wystarczy oferta autoryzowanego instalatora, wniosek o dotacje (wypełniany przez instalatora), wniosek kredytowy, udokumentowanie dochodów i wypis z KW domu (lub podobny dokument). Załatwiając wszystkie formalności u dobrego wykonawcy można się ograniczyć do 2-3 wizyt w banku.

  13. #153
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    a wykonawca co ma z tego?

  14. #154

    Domyślnie

    Klienta. To chyba oczywiste.

  15. #155
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar farmi
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    182

    Domyślnie solary a podłogówka

    A ja mam takie pytanie- skoro nowe zasady programu z tego roku rozszerzają możliwości wykorzystania solarów także do innych potrzeb takich jak np. ogrzewanie podłogowe - to jakie elementy ogrzewania podłogowego mogę skosztorysować aby dostać dofinansowanie i czy w związku z tym mam jakieś limity ilości paneli ( ja np dla wspomagania swojej podłogówki potrzebowałbym 4-5 paneli) ???
    Bajką byłoby dofinansowanie dla całej instalacji podłogówki .......ech marzenia

  16. #156

    Domyślnie

    Dokładnie jest to zapisane, że kolektory mogą wspomagać też c.o. Myślę, że jeśli chodzi o koszty to kwestia dogadania się z instalatorem przygotowującym ofertę. Z FAQ na stronie NFOŚiGW zniknęła odpowiedź o maksymalnej pow. kolektora na mieszkańca budynku, zatem wydaje się, że co do ilości paneli nie ma w tej chwili ograniczeń. Jedynym ograniczeniem wydaje się kwota 2500 zł do metra kw. kolektora. Można spróbować dogadać się z instalatorem, że część kosztów podłogówki ukryje w kosztach instalacji. W przypadku wspomagania c.o. zaleca się stosować kolektory rurowe - z zasady droższe, więc i pole manewru z dodatkowym,i kosztami będzie niewielkie. Ale można spróbować.

  17. #157
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mr6319
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.404
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    409

    Domyślnie

    Jutro mam spotkanie z przedstawicielem Hetman-cb, o którym pisałem wyżej. Zobaczymy co z niego wyniknie.

  18. #158

    Domyślnie

    W takim razie mam prośbę o to, żebyś dowiedział się jakie kolektory proponują, jakie zbiorniki i sterowanie, jaki przybliżony koszt instalacji i jak wygląda dofinansowanie. Żeby nie okazało się, że cena instalacji jest sztucznie zawyżana przez Hetmana po to, żeby potem dać 25% rabatu za wypełnienie ankiety...

  19. #159
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar farmi
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    182

    Domyślnie

    a wie ktoś może jakie banki udzielają kredytu na solary bez zdolności kredytowej ( dochody mocno obciążone kredytem hipotecznym) lub z uwzględnieniem niskiej zdolności ale za to np mamy gotówkę którą moglibyśmy zamrozić jako zabezpieczenie?? Macie jakieś doświadczenia?

  20. #160
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mr6319
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.404
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    409

    Domyślnie

    A to kalkulacja jaką otrzymałem od przedstawiciela Hetmana:




    Co wy na to?????

Strona 8 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony