dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1

    Exclamation Szukam pomysłu na zagospodarowanie niewielkiego terenu wokół domu!!!

    Witajcie Przeglądam to nasze forum i nie mogę napatrzeć się na te wszystkie przepięknie zagospodarowane działki. Ciągle szukam inspiracji dla mojego małego kawałeczka ziemi. Małego bo cała moja działka ma 600m Stoi na niej dom i terenu do zagospodarowania jest bardzo malutko. Może ktoś z WAS ma podobne doświadczenia do mojego i zechciałby się podzielić swoim doświadczeniem jak to zrobić by było pięknie)


    Uploaded with ImageShack.us

    Dla lepszej oceny sytuacji dodałam zdjęcie satelitarne z wrysowanym konturem domu. Jak widać trzeba zaplanować wjazd do garażu ścieżkę prowadząca do domu W lewym prawym rogu działki od strony drogi jest zaplanowany śmietnik, w miejscu oznaczonym nr 1 stanie drewutnia. Dodam że za tarasem jest stromy teren. TU już zaplanowaliśmy skarpę otoczoną dosyć wysoką palisadą żeby móc uzyskać przy płocie z sąsiadem równy teren Będą też rosły tam tuje żeby odgrodzić się od tego muru zielenią.(spadek terenu zaczyna się już w okolicy wykusza on tez będzie już na skarpie) Proszę pomóżcie coś sensownego zaplanować.
    Ostatnio edytowane przez waniliowaa ; 23-08-2010 o 09:01

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Najważniejsze to określić swoje potrzeby: do czego będzie mi służył ogród?co będę w nim robił? Wtedy wypisać wszystko i szukać najlepszego miejsca w terenie,skomponować z kształtem rabat, a na końcu wybrać rośliny zgodnie z wystawą i glebą. To takie pierwsze wytyczne.
    Oczywiście wszystko nanoś na plan.
    Podkład już masz wydrukuj i skopiuj kilka razy i do dzieła.
    Czekamy na pierwsze szkice.

    Pozdrawiam
    Wojtek

  4. #4

    Domyślnie

    dokładnie, jak napisał wojtek - zacząc trzeba od określenia swoich potrzeb i oczekiwań
    na małej działce można zrobic mnóstwo różnych rzeczy, chociaz zazwyczaj nie jednocześnie
    co byś chciała miec?
    i wymiary działki jednak by się przydały

  5. #5

    Domyślnie

    Hmmm niby wiem czego chcę, ale ze znajomością roślin to u mnie bardzo licho Nigdy nie miałam swojego kawałka ogródka - to jest mój pierwszy raz , a ponieważ prace w domu już prawie zakończone i trzeba będzie brać się za teren wokół, to zaczyna ogarniać mnie panika!!!

  6. #6

    Domyślnie

    pytania pomocnicze dla Ciebie:
    - kto bedzie korzystać z ogrodu? (dorośli - wiecznie nieobecni, dorośli - domatorzy, małe dzieci, młodzież, goście, pies, ....)
    - czy istnieje taka możliwość, że poczujesz ogrodniczego bakcyla i grzebanie w ziemi będzie miłym hobby, czy raczej rośliny powinny rosnąć "same"
    - gdzie znajduje się twój dom (cicha wieś lub centrum miasta)
    - i powiązane - jakich masz sąsiadów, a oni jakie mają domy
    - o czym marzysz (może basen, jakaś woda, albo zapachy.. róże, lawenda, a może ławeczka schowana za krzakami, albo labirynt, warzywniak, plac zabaw dla dzieci, pole słoneczników, ...)
    - co potrzebujesz (drewutnia - będzie, miejsce na narządzia, śmietnik, dróżki i podjazdy, kompostownik, ...)
    I jeszcze: nie zgadzam się, że 600m to tak mało.
    Ostatnio edytowane przez ZABRA ; 26-08-2010 o 23:12

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZABRA Zobacz post
    I jeszcze: nie zgadzam się, że 600m to tak mało.
    Ja mam 320 i widzę morze perspektyw

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pogodny
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    wawer
    Posty
    11

    Domyślnie

    tu jest sporo niegłupich projektów mogących ewentualnie posłużyć za inspiracyje http://aleja-architektow.pl/szukaj/projekt_ogrodu

  9. #9

    Domyślnie

    Zebra i Aga to wszystko dlatego ze nie mam doświadczenia i mam nadzieję, że kiedyś powiem tak jak WY, ze widzę morze możliwości) Najbardziej wkurza mnie to ze nie znam się na roślinach i nie mam pojęcia jak je ze sobą komponować. Szukam więc zdjęć i wizualizacji i mam nadzieję, ze kiedyś jak je wkleję w odpowiednie miejsce na forum to dowiem się jakie to roślinki i po prostu odwzoruję taka kompozycję u siebie)

  10. #10

    Domyślnie

    To sposób myślenia najgorszy z możliwych - odwzorowanie czegoś ze zdjęcia.. Najpierw myśl o kompozycji ogrodu, dopiero potem o kompozycji poszczególnych rabat.
    Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

  11. #11

    Domyślnie

    zgadzam się. Widząc morze możliwości dalej nie mam pojęcia o roślinach. Ale zaczęłam od wymyślania sobie co mi będzie potrzebne w ogrodzie, co bym chciała, jakie powinny się w nim znaleźć strefy, elementy, itd, a potem zaczęłam to rozmieszczać biorąc pod uwagę warunki, strony świata, strony domu, okna itd. Kryterium numer jeden była praktyczność i wygoda, numer dwa estetyka, numer trzy możliwości finansowe. Jeśli chodzi o 'rośliny' to wiem gdzie będą, właśnie jestem w trakcie wyodrębniania dla nich przestrzeni, ale co dokładnie na tych rabatach itp będzie jeszcze nie wiem. Wiem tylko jaki to będzie miało rozmiar (a właśnie, obadaj czy przypadkiem nie masz kabli nad głową, bo ja kilka metrów nad ogrodzeniem na przykład jakieś mam, więc wysokie drzewka odpadły ) Jeżdżę po szkółkach i patrzę co jest i przede wszystkim co pasuje do mojego domu, otoczenia i po pierwsze primo warunków glebowych. Naprawdę waniliowa, rzadko kiedy udaje się 'skopiować' coś ze zdjęcia, możesz się inspirować, kształtować swój gust, ale przede wszystkim weź leżaczek, usiądź sobie przed domem i się rozejrzyj

  12. #12

    Domyślnie

    ja od roku mam działke ,narazie tylko ,a więc jestem nowa w temacie, i całe lato latałam po niej ze stołem i krzesłami ,juz myslałam że jest dobrze a potem wpadam na inny pomysł,to pod drzewami to na słońcu,jedni goście lubia słońce inni cień ,musze chyba miec więcej stołów,to samo z kwiatkami,szukam dla nich miejsca gdzie posadzić,jest to długa droga ale małymi kroczkami odkrywam co i gdzie,zrobiłam już nawet zle, do cienia posadziłam róże które chyba wolą mieć słońce ,musze je przesadzić, jednak podstawa to dobry plan

  13. #13

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Przecież to średniej wielkości działka

  15. #15

    Domyślnie

    Czyli jednym słowem mówiąc trzeba nauczyć się na własnych błędach. "Jak się człowiek nie przewróci to się nie nauczy". A z drugiej strony mama zawsze mi mówiła, ze mam się słuchać może niekoniecznie starszych, ale mądrzejszych na pewno)

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wiesz, jak nie masz zupełnie pomysłu na ogród, ani pieniędzy na nieudane eksperymenty to po prostu wynajmij fachowca który ci go zaprojektuje.

  17. #17

    Domyślnie

    Projektujemy samodzielnie ogród: kolka porad

    Dla kogoś, kto jest nowicjuszem w dziedzinie ogrodnictwa, a zamierza samodzielnie urządzić ogród,sam początek może być zupełnie zniechęcającym przedsięwzięciem. Gromadzimy mnóstwo wskazówek pochodzących od znajomych: z książek, czasopism, internetu. Wskazówki wyjaśniają zasadnicze kwestie dotyczące projektowania, uprawy roślin, budowy elementów małej architektury, nawadniania. Natomiast chcąc stworzyć ogród naszych marzeń innego takie informacje to nie wszystko. Pamiętajmy, że ma być to nasz własny ogród skrojony na nasze potrzeby.

    Od czego zacząć?

    Od głębokiej analizy naszych potrzeb aby określić funkcję, którą ma pełnić ogród. Zaopatrzmy się w papier milimetrowy i zacznijmy od przełożenia wymiarów naszego ogrodu na papier. Nanieśmy na papier budynki i inne obiekty, istniejące rośliny i drzewa. Zbadajmy w laboratorium skład naszej ziemi. Określmy w ogrodzie kierunki świata. Stwórzmy bazę roślin z ich krótką charakterystyką. Dokonajmy podziału roślin na grupy (trawy, liściaste, iglaste, byliny, skalne, rożne, magnolie, cebulowe, zioła, jednoroczne itd.). Z tego zestawu roślin wybierzemy tylko te najodpowiedniejsze do naszego ogrodu.

    1. Styl w ogrodzie

    W ostatnich latach można zaobserwować, iż właściciele nowopowstających ogrodów podlegają współczesnej modzie odchodząc od tradycyjnych, bardziej zindywidualizowanych kwietnych ogrodów. Jeśli powstają nowe ogrody, to są to ogrody z roślinami z katalogów firm wysyłkowych, trawnikiem, iglakami, oczkiem wodnym i skalniakiem. Niestety są one z reguły bardzo do siebie podobne, a przez to bywają monotonne. A przecież poza miastem, w bliskim sąsiedztwie pól i lasów bardzo pasują ogródki, w których rosną swojskie, znane od pokoleń gatunki roślin. Malownicze i kolorowe - stanowią z otaczającym krajobrazem harmonijną całość. To nieprawda, że ogrody takie nadają się jedynie do wiejskiej okolicy. Równie dobrze wyglądają na obrzeżu miasta, gdzie pełne kwiatów mogą być prawdziwymi rodzynkami w trawnikowo-iglakowej przestrzeni. Może więc warto wrócić do tradycji i obok wyszukanych, egzotycznych gatunków roślin posadzić także trochę dziś zapomniane kwiaty, które królowały niegdyś w ogrodach. Tymbardziej warto, że są one z reguły łatwe w uprawie, powszechnie dostępne, tanie i świetnie rosną nawet bez specjalnych zabiegów. Ogród wiejski charakteryzuje się swojskim, swobodnym klimatem. Ogrody urządzone w stylu wiejskim najczęściej otoczone są drewnianym płotem lub ogrodzeniem z surowego kamienia, co podkreśla ich naturalny charakter. Ogród wiejski łączy się ściśle z otaczającym krajobrazem. Efekt ten osiąga się przez rośliny, które powinny być niezbyt wyszukane lecz popularne, spotykane "za płotem" i przede wszystkim te ulubione przez gospodarzy. W wiejskich ogrodach aż kipi od barwnych i pachnących rabat kwiatowych. Bliski ogrodowi wiejskiemu jest ogród sentymentalny. Pełno w nim nastrojowych zakątków, miejsc wymarzonych do lektury sentymentalnych romansów, ruin, sadzawek, altan ukrytych w malowniczej zieleni. Ogrody takie mają w nas wzbudzić tęsknotę za dawnymi czasami, miejscami, które widzieliśmy. Ogrody, w których człowiek ma się cieszyć urokami pejzażu wiejskiego, prostotą życia na łonie przyrody. W ogrodach wiejskich z elementami sentymentalnymi nie można nie pomyśleć o elementach skalnych. Nie da się z niczym porównać radości oglądania roślin w wiosennej krasie, gdy od skalniaków aż bije blask roślin. Kamienie różnego rodzaju połączone z miniaturowymi roślinami skalnymi tworzą element podnoszący walory naszego ogrodu. Dodatkowo szemrząca woda spływająca z kamieni wprawi nas w stan wyciszenia.

    O jakich elementach należy jeszcze pamiętać?

    1. Ogrodzenie i podział przestrzeni

    2. Wejście na teren posesji

    3. Nawierzchnie utwardzone pod samochód

    4. Patia i tarasy

    5. Zróżnicowanie terenu, murki, ściany, żywopłoty

    6. Trawniki w tym trawnik typu łąka

    7. Instalacje elektryczne

    8. Systemy nawadniające

    9.Oranżeria, altany, pergole, łuki

    10.Elementy wodne

    11.Rzeźby i inne elementy dekoracyjne

    12.Oświetlenie ogrodu i elewacji domu

    13.Magazyn

    14.Inspekt

    15.Warzywa, zioła, drzewa owocowe

    16.Meble ogrodowe

    17.Osłony od słońca i wiatru, markizy

    18.Posiłki na świeżym powietrzu

    19.Baseny

    20.Balkony i parapety

    21.Ogrody na dachach

    Pozdrawiam
    Przemysław Jakubowski
    Ogrody: projekty i realizacje. Kompleksowe usługi.

  18. #18

    Domyślnie

    Och wygląda na to, że pomyślałam o wszystkim!

    Waniliowa, może rzeczywiście zwróć się do fachowca? Jeśli nie czujesz bluesa to po co się dręczyć? Czasem więcej kasy się wyda na materiały kupione nie tam gdzie trzeba, rośliny nie mające szans na przetrwanie i wadliwe konstrukcje. Jak to mawia moja przyjaciółka, za niewiedzę się płaci

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał egry Zobacz post
    To sposób myślenia najgorszy z możliwych - odwzorowanie czegoś ze zdjęcia.. Najpierw myśl o kompozycji ogrodu, dopiero potem o kompozycji poszczególnych rabat.
    zgadza się, najgorszy z możliwych
    najpierw plan koncepcyjny, potem plan nasadzeń
    Ostatnio edytowane przez ewalm ; 28-08-2010 o 23:00 Powód: literówki

  20. #20

    Domyślnie

    To podstawa, jeśli budżet w danej chwili ograniczony zacznij do dobrego planu. Nawet na papierze milimetrowym wszystko nanieść a potem wg planu postępować.
    Zawsze można się zwrócić o pomoc do fachowca. Jak poszperasz to na pewno cos tanio znajdziesz.
    Pozdrawiam
    Przemysław Jakubowski
    Ogrody: projekty i realizacje. Kompleksowe usługi.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony