dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 42
  1. #21

    Domyślnie

    Waniliowaa doborem roślin na tym etapie zupełnie nie zawracaj sobie głowy.Projekt najlepiej robić od ogółu do szczegółu. Rośliny dobierać będziesz latami.Najważniejsze to określić miejsca rabat drzew itp. Wybudować wszystkie stałe elementy-ścieżki,podjazdy,murki, place i placyki.
    Jeżeli natomiast chcesz oszczędzić sobie wielu wpadek i niepowodzeń w uprawie zwróć się do specjalisty, koszt projektu wcale nie jest tak wysoki. Posiadając projekt i spis rośli łatwiej będzie Ci realizować wymarzony ogród.

    Pozdrawiam
    Wojtek

  2. #22

    Domyślnie

    Bardzo cenne rady - dziękuję wszystkim. Macie racje ze chyba najprościej będzie poszukać gdzieś w okolicy jakiegoś projektanta Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez waniliowaa ; 29-08-2010 o 23:00

  3. #23

    Domyślnie

    Witam . Wracam do tematu. Wkleję Wam kilka zdjęć mojej skarpy wokół domu i tarasu. Może Wam przyjdzie do głowy jakiś pomysł bo mnie na razie ręce opadły i mam wrażenie, że wokół domu będę miała tor saneczkowy. Dodam może jeszcze tylko tyle, że od podstawy skarpy do płotu sąsiada jest 2m. Na tych 2m muszę zmieścić chodniczek i zasadzić przy płocie tuje żeby trochę osłonić się od sąsiada, a zwłaszcza jak już gdzieś wcześniej pisałam jego garażu, który stoi niemalże przyklejony do płotu oddzielającego nasze posesje. Pozdrawiam.


    Ostatnio edytowane przez waniliowaa ; 27-09-2010 o 06:36

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    po co tak wysoko sadowiłaś dom?

  5. #25

    Domyślnie

    czemu tuje - moze pnącza, jeżeli miejsca jest mało, albo kombinację pnącza na ogrodzeniu lub innej podporze i co kawałek cos kolumnowego. Byle nie szpaler tuj.

  6. #26

    Domyślnie

    Efir mam taką działkę z takim spadem to nie był zamierzony cel Jak się nie ma co się chce to ....
    Zresztą kiedyś na innym wątku wspominałam ze mam trudną skarpę do zagospodarowania
    ewalm - tuje to konieczność bo mój taras jest na wysokości płotu sąsiada i pnącza tego nie zasłonią

    Myślałam żeby dół tej skarpy podbudować gazonami i stworzyć taki murek oporowy
    Ostatnio edytowane przez waniliowaa ; 27-09-2010 o 06:34

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Pomyśl o czymś innym Sam pomysł podbudowy skarpy dobry, ale te gazony raczej kiepsko sie komponują z otoczeniem. Najprostrze sposoby to murek oporowy z bloczków betonowych zaciągniętych betonem lub tynkiem, albo tzw. 'suchy murek' z płaskich kamieni, np. łupek, piskowiec. Inny sposób, niestety drozszy to tzw. gabiony:
    http://www.google.pl/imgres?imgurl=h...ed=0CCoQ9QEwAw
    Zamiast tuj można poszukać innych krzewów, małe drzewko np. będzie zasłaniać siedzących na tarasie, optycznie zniesie trochę wysokość skarpy, da też trochę cienia na taras. Nie wiem jaką masz glebę, ale może to może być np. wiąz 'Camperdowini' szczepiony na wyoskości min 240 cm. Pokaż zdjęcie samego tarasu.
    REKLAMA

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Przepraszam, widzę że jest zdjęcie tarasu. a z tujami nie zrozumiałam, że chcesz je posadzić przy płocie, a nie przy tarasie ( uff). Jednak tez uważam że lepiej by było tam zamiast tuj np. niewysokie drzewka posadzić, albo pnacza na podporach
    Dobrze żeby zbudować ten murek, a wtedu złagodzisz trochę spadek, bo przy takim ostrym to chyba najlepiej by było pnącza jako okrywowe posadzić.
    Masz naprawde trudną sytuację, ale wg. mnie ten ogród może być ładny. Przy takiej powierzchni i takim 'zgryzie' warto zamówić projekt ( może być do samodzielnej realizacji), nie będzie kosztował majątku. Jestem na forum parę lat i pierwszy raz namawiam na to, żeby jednak wziąć projektanta.
    Możesz też pytać i radzić tutaj, może się uda coś pomóc.
    REKLAMA

  9. #29

    Domyślnie

    Przecież podpory dla pnączy mogą być wyższe niż ogrodzenie. A ekspansywne pnacza zasłonia taras czy ściane garażu sąsiada znacznie szybciej niż te nieszczęsne tuje. Sa też fajne formy kolumnowe drzew liściastych - wcale nie trzeba sadzić szpaleru jednakowych roślin i koniecznie tuj. No i drzewo liściaste na dole zostawia więcej miejsca, które można wykorzystać.
    Może zacznij od ustalenia stylu ogrodu, bo to tez ukierunkowuje dobór roślin i, że tak powiem, rozmaitość gatunkową. Co innego prosty geometryczny ogród, gdzie szpalery czegokolwiek pasuja, a co innego bardziej naturalistyczny, z wiekszą różnorodnoscią.
    Skarpa faktycznie trudna - bardzo stroma. Co do murku to chyba zgadzam sie z Magnolią. Może mieć nieco zróżnicowaną wysokość - wtedy skarpa też będzie mieć zróżnicowane nachylenie. Przydałby się jakiś lepszy rzut z góry z zaznaczona skarpą, odległościami, stronami świata.
    Ostatnio edytowane przez ewalm ; 27-09-2010 o 15:32 Powód: literówki

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja bym złagodziła skarpę murkiem, ale z najtańszego materiału - pustaków betonowych zasypywanych piaskiem. Przecież od strony jej ogrodu nie będzie ich widać. A sąsiad pewnie sam sobie żywotniki posadzi, żeby się osłonić, więc we własnym ogrodzie można dać inne, bardziej ozdobne gatunki.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał waniliowaa Zobacz post
    tuje to konieczność
    Straszna perspektywa, he he.
    Cytat Napisał waniliowaa Zobacz post
    bo mój taras jest na wysokości płotu sąsiada i pnącza tego nie zasłonią
    Skoro pnącza nie zasłonią to i żywotniki też nie od razu - chyba, że kupisz 4 metrowe.
    Najpierw zastanów się co chcesz osiągnąć: czy najbardziej zależy Ci na stworzeniu atmosfery intymności dla osób siedzących na tarasie, czy przesłonięcie terenu całego ogrodu przed wzrokiem sąsiadów jest dla Ciebie równie ważne?
    A może dodatkowo zależy Ci jeszcze na zakryciu brzydkich ścian garaży przylegających do Twojej posesji?
    Który z wymienionych efektów chcesz uzyskać w miarę szybko, (bądź natychmiast), a na co jesteś skłonna poczekać?
    Cytat Napisał waniliowaa Zobacz post
    Myślałam żeby dół tej skarpy podbudować gazonami i stworzyć taki murek oporowy
    Murek oporowy to najlepsze rozwiazanie, ale tak jak napisała Elfir wystarczy najtańszy - z pustaków betonowych.
    Ja bym postawiła taki murek 60-70 cm od granicy działki (te 60cm to na ścieżkę techniczną) i w ten sposób, dowożąc sporo ziemi, uzyskała więcej płaskiej przestrzeni wokół domu i przy tarasie. Rośliny posadziłabym wtedy nie na poziomie "zero" przy płocie, ale na koronie skarpy, uzyskując dużo lepszy efekt wysłaniający.

  12. #32

    Domyślnie

    Myślę ze zależy mi na wszystkim tak samo - no może najmniej żeby zasłaniać się przed wzrokiem sąsiadów. Poniżej tej skarpy czego nie widać na zdjęciu wzdłuż płotu stanowiącego granicę miedzy posesjami jest taki brzydki garaż z nadbudówką z pustaków i szczerze mówiąc to wolałabym go nie widzieć.

  13. #33

    Domyślnie

    garaż sasiada to pnącze zasłoni najszybciej, a na częsci gdzie nie ma garazu, to chyba jest już na wysokości Twojego tarasu można posadzić kilka kolumnowych drzew. Czy skarpa musi byc tej samej szerokości na całej długości boku domu? Może podeprzec ja murkiem, ale przy tarasie pozostawic dość stromą i obsadzić częściowo pnączem okrywowym, czy tam jest jakiś filar przy tarasie ? - można po nim też coś puścić, A częśc skarpy juz za tarasem , na wprost garazu sasiada rozszerzyć, też podeprzeć murkiem zostawiając miejsce tylko na ścieżke a przy ogrodzeniu posadzić pnącze, nie zajełoby tam duzo miejsca.

  14. #34

    Domyślnie

    Mam nadzieję, że autorka tematu nie obrazi się, że się podczepię pod jej temat, ale mam podobny problem. Przyznaję, że problem zagospodarowania swojego pasa między skarpą, a płotem rozdzielającym od sąsiada wałkowałam już blisko rok temu. Z różnych przyczyn nie przystąpiłam do realizacji swych planów ani wiosną 2010 ani teraz jesienią. I dalej mnie gnębi jak to zagospodarować. Ja mam jak waniliowaa taras wysoko usadowiony, od ścieżki biegnącej przy skarpie do płotu jest w najwęższym miejscu 2 m, tam gdzie szerzej to jest i 3 m. Teren do zagospodarowania to 14 m (inaczej 7 przęseł mojego płotu o szerokości 2 m. ). By się odsłonić muszę posadzić coś co wystaje chyba tak ze 2-3 m ponad płot, który ma wysokość 1,5 m. Na razie to za płotem mam sad sąsiada z jego końmi, ale kwestią czasu jest jak się tam ktoś wybuduje. I to co zasadzę ma osłaniać nie tylko taras, ale i domek parterowy i okna pokoju dziennego i 2 sypialni. To jest strona południowa domu, tak, że płot trochę to zacienia i drzewa same będą dawać cień (wystawa północna). Moja działka głównie idzie na stronę wschodnią, tam jest przestrzeń, a od południa jest jak widać
    Myślałam o:
    -zasadzeniu 7 śliw Pissardi, a pod nimi jakieś krzewy (np. krzewuszki Variegatum), byliny (np.zawilce japońskie);
    -zasadzeniu grabów/buków kolumnowych i cięciu ich po osiągnięciu pożądanej wysokości (tylko z czego z dźwigu??), a co do tego nie wiem
    -zasadzeniu 7 klonów Crimson Sentry szczepionych na wys 1,5 (korona wystawałaby dopiero od końca mojego płotu), a poniżej zasadzeniu tawuł, pięciorników, kosówek, świerków nidiformis
    -posadzeniu żywotników szmaragd (odsłaniam się cały rok, a nie tylko przez 5-6 miesięcy jak w wersjach poniżej), a na ich tle róże okrywowe np. Fairy Dance
    Proszę o rady, który pomysł najlepszy, ewentualnie inne podpowiedzi. Ziemia gliniasta, wapienna, w miarę żyzna, elewacja domu żółta, dach brązowy, okolica, jak widać wiejska, skarpa jest obsadzona kosówkami, jałowcem blue chip, lawendą, perovskia, jałowcem blue arrow, karaganą syberyjską ...(taka niby w stylu południowym).
    Proszę się nie zniechęcać długością postu (krócej nie umiem)



  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zrezygnuj z trawnika pod skarpą i masz spory pas na świerki, sosny, żywotniki, małe drzewka itd.

  16. #36

    Domyślnie

    No właśnie chodzi mi o likwidację tego pasa trawnika (to on ma szerokość 2 m. w najwęższym miejscu) i posadzenia tam tego co pisałam, tylko nie wiem, co najlepiej się sprawdzi, czy coś w stylu klon szczepiony na wys. 1,5 m. , czy lepiej żywotniki, świerki. Doświadczenia ogrodniczego nie mam i chodzi mi o coś, co teraz będzie mnie odsłaniać (no może za 5 lat) i za te 20 lat też jeszcze będzie ok. I co będzie współgrać z otoczeniem, i jak to skomponować...

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Niezależnie co posadzisz, skarpa będzie cienista. Dlatego możesz tam utrzymać leśny styl. Pod ogrodzeniem posadzić iglaki (tam będzie dużo słońca) a na skarpie drzewka liściaste i cienioznośne krzewy.

  18. #38

    Domyślnie

    o rany czemu skarpa ma być zacieniona, że niby te drzewa które posadzę przy płocie tyle cienia dadzą. ???
    Skarpa obecnie to najbardziej słoneczna część wokół domu. Jest od południowej strony i w zasadzie ogrzewa ją już wschodzące słońce, i w samo południe, a potem i zachodzące. Ja skarpę już obsadziłam (może nie widać, bo roślinki małe), ale jest tam mnóstwo roślin kilkadziesiąt jałowców, kosówek, lawend, perovska, róże, rozchodniki, karagany. Wszystko wysoce światłolubne. Czyli co albo nasadzenia na skarpie do wyrzucenia, albo koniec z marzeniami o zasłonięciu się na tarasie poprzez obsadzenie płotu. ???

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Pochodź z miarką i sobie sprawdź.
    Jeśli posadzisz 5 metrowe drzewo to:
    w czerwcu jego cień w południe będzie miał 2,7m długości, a o godz. 15 już 5m,
    w maju oraz lipcu i sierpniu w południe ok 4-4,5m a o godz. 15 ok 7m,
    w kwietniu i wrześniu odpowiednio ok 6m i ok 10.
    Iglaste zacienią mniej bo bliżej szczytu maja wąskie korony, ale za to będą zacieniac cały rok.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał jata Zobacz post
    o rany czemu skarpa ma być zacieniona, że niby te drzewa które posadzę przy płocie tyle cienia dadzą. ???
    Dlatego tak ważne jest kompleksowe podejście do ogrodu i projekt przed zakupem pierwszych roślin.

    5 m ma np. sliwa wisniowa "Pissardii", klon Crimson Sentry dorasta wyższy. Żywotniki bez cięcia 5 m będą miały po 15-20 latach - zależnie od odmiany. W ciągu 10 lat świerk serbski ma ponad 3 m.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 19-10-2010 o 00:14

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony