dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 131
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Drzewa a granica działki. Jaka odległość drzewa od płotu?

    Czy ktokolwiek bylby w stanie odpowiedziec jakie sa minimalne odleglosci nasadzen iglakow i lisciastych przy granicy dzialki. Moja czesc rolnego gruntu graniczy z uprawiaczem zboz. Posadzilem kilka brzozek i swierkow 1.5 - 2 metrow wzdluz granicy. Sasiad twierdzi ze za blisko i straszy procesem. Nie mam zamiaru prowadzic wojny jezeli ma racje. Przesadzenie jest mozliwe ale klopotliwe i chcialbym go uniknac o ile to mozliwe.

    Dzieki za kazda podpowiedz. Tezet.

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mari

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1

    Domyślnie

    Kiedy sadziłam w ogrodzie przy granicy lipy przybiegli sąsiedzi z protestem że drzewa zacienią im działkę. Sprawdziłam: nie ma przepisów,które by określały odległości sadzenia drzew i krzewów od granicy działki sąsiedniej, istnieje tylko prawo sąsiedzkie, które uprawnia sąsiada do np. wycięcia gałęzi,które przechodzą na jego teren.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Jest jakiś bardzo mglisty zapis o "uniemożliwieniu korzystania z prawa własności" czy jakoś tam. Jak im faktycznie ostro zacienisz to pójdą do sądu i wygrają. Pamiętaj też o odległoścu 1.5h do budynków (inny wątek).

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Jest jakiś bardzo mglisty zapis o "uniemożliwieniu korzystania z prawa własności" czy jakoś tam. Jak im faktycznie ostro zacienisz to pójdą do sądu i wygrają. Pamiętaj też o odległoścu 1.5h do budynków (inny wątek).

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    zobacz tu ,kiedyś rozciągnełem podobny wątek.http://www.gazeta.pl/alfa/home.jsp?d...066&aid=748066

  6. #6

    Domyślnie

    ...które wrastają mi w siatkę na działce. Notabene płot postawiłem za własne pieniądze, a sąsiad do tej pory nie kwapi się z oddaniem mi połowy kosztów tego wspólnego obiektu. Może tymi drzewami facet chce zdemontować wogóle moje ogrodzenie?

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Art. 150 k.c.
    Własciciel gruntu moze obciać i zachowac dla siebie korzenie przechodzące z sasiednego gruntu. To samo dotyczy gałezi i owoców zwieszajacych sie z sasiednego gruntu;jednakze w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usuniecia.

  8. #8

    Domyślnie odległość drzew od granicy

    w jakiej odległości od granicy można sadzić drzewa (chodzi mi zarówno odrzewa owocowe jak i o iglaste)

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    958
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    Ja posadziłam sosny 3 m od granicy. Ale to jest okropna strata miejsca
    Ostatnio czytałam w jakimś archaicznym Muratorze, że nie ma przepisów ustalających konkretną odległość. Są tylko te o nieprzeszkadzaniu sąsiadom itp. Nie wiem czy od tego czasu coś sie zmieniło. Gdyby ktoś znał jakiś to ja też proszę o info bo chętnie bym przeniosła moje sosny tak na odl 2 m od granicy.

  10. #10

    Domyślnie

    Ewka jest tak jak napisałaś, nie ma przepisów które określałyby, w jakiej odległości od granicy działki można sadzić drzewa. Należy się kierować zasadami zdrowego rozsądku i doświadczeniem. Warto czasem konsultować się ze specjalistą jaką wielkość może osiągnąć drzewo...jak daleko będą sięgać jego korzenie i korona.
    Justa

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    958
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    Już zdecydowałam, że będę przesadzałą wiosną sosny bliżej granicy i bliżej siebie. W ten sposób uzyskam trochę bardziej zwartą ścianę. A w razie czego zawsze mogę je przyciąć - widziałam żywopłot cięty z sosny i nie wyglądał źle.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Kiedyś były przepisy dotyczące ogródków działkowych w których buyło mowa o zachowaniu następujących odległości od granicy działki:
    - drzew na podkładach silnie rosnących jabłoni i grusz oraz śliw, moreli i leszczyny - 3m,
    - drzew na podkładach słabo rosnących jabłoni i grusz oraz wiśni, brzoskwiń i pigwy jadalnej - 2m,
    - krzewów owocowych, agrestu, porzeczek, winorośli, malin i jeżyn - 1m,
    orzechów włoskich i czereśni - 5m.

    Jak to się ma do dzisiejszych czasów? Różnie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Jak chcecie, aby drzewo zabieralo malo miejsca to posadżcie tuje, cyprysy lub cos podobnego. Drzewa iglaste /świerk, sosna, jodla/ sa tak piękne w naturze, ze grzech je przycinać na żywoplot

  14. #14

    Domyślnie

    Odległości sadzenia drzew i krzewów od granicy działki, obiektów budowlanych i innych urządzeń

    W prawie polskim brak jest przepisów określających minimalne odległości sadzenia drzew i krzewów od granicy działki, obiektów budowlanych i innych urządzeń. Spotkać można jednak w literaturze takie dane, które co prawda nie są normami, mogą być z powodzeniem wykorzystane w praktyce (patrz tab. I). Warto również dodać, iż sądy rozpatrujące sprawy "sąsiedzkie" często powołują się na zalecenia zawarte w Regulaminie pracowniczego ogrodu działkowego (patrz tab. II) pomimo, że obowiązuje on wyłącznie działkowców oraz - jak wynika z orzecznictwa - sądy przyjmują także, iż odległość zwartego pasa zieleni od granicy sąsiedniej nieruchomości nie powinna być mniejsza niż połowa jego wysokości. Oznacza to w praktyce, iż np. szpaler drzew o wysokości 8m winien rosnąć od granicy działki w odległości 4m.

    Wszelkie problemy "sąsiedzkie" związane z drzewami i krzewami mogą być rozstrzygane wyłącznie przed sądem powszechnym, chyba że wszyscy zainteresowani dojdą do wcześniejszego porozumienia.

    TABELA I

    Minimalne dopuszczalne odległości sadzenia drzew i krzewów

    Nazwa obiektu lub urządzenia
    Odległość [m]

    drzew
    krzewów

    krawędź ściany zewnętrznej obiektu budowlanego o wysokości powyżej 7m
    5
    1,5

    krawędź ściany zewnętrznej obiektu budowlanego o wysokości poniżej 7m
    4
    1,5

    stopa lub wewnętrzna krawędź ścianki podporowej muru oporowego, stromej skarpy, tarasu itp.
    1
    0,5

    ogrodzenie o wysokości 2 m i wyższe
    4
    1

    ogrodzenie do wysokości 2 m
    2
    1

    oś masztu i słupa sieci oświetleniowej, trakcyjnej, kolumn
    2
    2

    krawędź ścieżki ogrodowej i parkowej
    0.75
    0,4

    krawężnik jezdni
    2
    0,5

    Obiekty podziemne:

    - przewód sieci gazowej

    - przewód sieci cieplnej

    - przewód sieci wodociągowej i kanalizacyjnej

    - kabel elektryczny


    2

    2

    1

    1,5


    1

    1

    1

    0,8



    TABELA II

    ODLEGŁOŚCI SADZENIA DRZEW I KRZEWÓW OD GRANICY DZIAŁKI

    (wg Regulaminu pracowniczego ogrodu działkowego)



    Rodzaj drzew lub krzewów
    Odległość [m]#

    Krzewy owocowe

    Słabo rosnące krzewy ozdobne

    Formy płożące
    1

    Drzewa słabo rosnące i karłowate

    Krzewy silnie rosnące
    2

    Drzewa owocowe wysokopienne

    Średnie drzewa ozdobne
    3

    Silnie rosnące drzewa

    Orzech włoski, czereśnia
    5


    # odległość od granicy działki


    --------------------------------------------------------------------------------

    Drzewa i krzewy rosnące przy granicy działki

    Wszelkie kwestie związane z drzewami i krzewami rosnącymi przy granicy działki regulują przepisy kodeksu cywilnego zwane często "prawem sąsiedzkim".



    Art.144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.



    Art.148. Owoce opadłe z drzewa lub krzewu na grunt sąsiedni stanowią jego pożytki. Przepisu tego nie stosuje się, gdy grunt sąsiedni jest przeznaczony na użytek publiczny.



    Art.149. Właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.



    Art.150. Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu, jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.



    Art.154 §1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

    §2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.



    Jak wynika z powyższych przepisów właściciel drzew, których gałęzie lub owoce zwieszają się na grunt sąsiedni ma prawo wejść na grunt sąsiedni i usunąć swoje gałęzie i owoce (jeśli owoce spadną, to zgodnie z art. 148 k.c. stanowią pożytki gruntu sąsiedniego, a zatem sąsiad może je zatrzymać bez obowiązku jakiegoś zadośćuczynienia dla właściciela drzewa). W przypadku wyrządzenia szkody, zobowiązany jest ją naprawić.

    Właściciel działki, na którą przechodzą korzenie z działki sąsiedniej może bez ostrzeżenia owego sąsiada obciąć je i zachować dla siebie. Warto jednak przy tym pamiętać, aby usunięcie korzeni nie spowodowało obumarcia drzewa, gdyż wtedy sąsiad mógłby zażądać od nas odszkodowania. Natomiast, jeżeli chodzi o gałęzie i owoce zwieszające się z działki sąsiada, to właściciel działki, nad którą one się zwieszają, zobowiązany jest najpierw zwrócić się do sąsiada o ich usunięcie i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin (jeżeli są to drzewa owocowe terminem tym może być okres po zbiorze owoców), i dopiero wtedy, gdy sąsiad w wyznaczonym terminie nie usunie gałęzi i owoców, może usunąć je sam i zatrzymać dla siebie bez obowiązku wypłaty dla sąsiada wynagrodzenia lub odszkodowania.




    --------------------------------------------------------------------------------

    DRZEWA ZACIENIAJĄCE DZIAŁKĘ

    Właściciel zacienionej działki nie może wejść na grunt sąsiada i samowolnie dokonać przycięcia drzewa, a tym bardziej ścięcia tego drzewa, gdyż byłoby to działanie bezprawne i karalne jako wykroczenie lub przestępstwo. Poszkodowany w wyniku zacienienia swej działki na podstawie art. 222 § 2 kodeksu cywilnego w związku z art. 144 k.c. winien wystąpić z roszczeniem przeciwko właścicielowi drzew o przywrócenie stanu zgodnego z prawem, czyli w tym wypadku o odpowiednie przycięcie gałęzi lub o usunięcie drzew powodujących zacienienie. Jeżeli sąsiad nie uczyni zadość temu żądaniu, spór może zostać rozstrzygnięty wyłącznie na drodze sądowej.


    --------------------------------------------------------------------------------
    Doświadczona "budowlanka". hihiihihih to dla Tommcco

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Droga Gosiu może i dużo informacji zawiera Twój post ale na drugi raz nie rób tylko ctrl+C i ctrl+V ale tą samą informację możnaby podać troszeczkę przystępniej. To napewno nie było złośliwie ale powielanie tekstów w rzeczywistej formnie jest zbyteczne.
    Pozdrawiam Cię Gosiu i wszystkich pozostałych.

  16. #16

    Domyślnie

    http://republika.pl/dedio/menu.htm

    zgodnie z życzeniem
    Doświadczona "budowlanka". hihiihihih to dla Tommcco

  17. #17

    Domyślnie jaka odległość drzewa od płotu sąsiada?

    Mam pytanie ile metrów od mojego płotu może sąsiad posadzić orzecha włoskiego / i ewentualnie z jakiego to wynika przepisu/.
    Posadził sobie mój kochany sąsiad orzecha włoskiego od mojej strony południowej gdzieś około 1 do 1,5m. Na moją delikatną uwagę powiedział ze śmiechem że będziemy mieli wspólny. Nie da się z tym człowiekiem rozmawiać/ kota mi zakatrupił bo wchodził pod siatką,kubeł na śmieci pod kłudką, piłka dzieci w jego garażu bo wpadła itd,itd/. Co mogę z tym zrobić?

  18. #18

    Domyślnie moze on posadzić takiego orze

    moze on posadzić takiego orzecha nawet w granicy i nic Pan na to nie poradzi
    ale potem to już jest więcej do zrobienia
    gałęczie które wchodz an Pana grunt, jak i korzenie z tego drzewa na Pana gruncie może Pan wyciąć chyba że sąsiad sam będzie chciał to wyciąć. Owoce z tego orzecha nad Pan gruntem może zerwać sąsiad jeżeli wcześniej nie usunął gałęzi> Jeżeli na Pan gruncie będzie jakaś szkoda w wyniku wysinania gałęzi czy zbierania owoców to obciązy Pan naprawą sąsiada. Może on się uwolnić od tego płacąć odszkodowanie
    Kodeks cywilnyart 148-150 i 154

  19. #19

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że przepisy mówią o 5 metrach od granicy w przypadku orzecha włoskiego. Nie podam jednak w tej chwili, gdzie ich szukać. Nie pamiętam.

  20. #20

    Domyślnie drzewa w granicy

    Sasiad posadzil swierki od strony poludniowej mojej dzialki. Na razie sa male - 40 cm, ale za kilka lat skutecznie osgrodza mnie od slonca. Wiekszosc z nich rosnie w granicy, czesc wedlug mnie po mojej stonie, a czesc ewidentnie po jego. Sama nie wiem co z tym fantem zrobic. Nie chce wchodzic z nim w konflikt. Maz probowal z nim delikatnie rozmawiac, a on ze kocha drzewa i w ten desen Zla jestem i nie wiem czy po prostu usunac te drzewa po mojej stronie? Sa jeszcze male i moglabym to teoretycznie zrobic bezkarnie. niby kazdy moze robic na swojej dzialce co chce...
    renjul

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony