dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 79
  1. #1
    lessio
    Guest
    lessio

    Domyślnie czy konieczny jest drenaż w glinie!!

    Zaczynam budowe za dwa tygodnie w okolicach Zielonej Góry i wciąż mam dylemat jak posadzić fumdamenty w glinie!
    Glina jest na trzy metry najmniej, a okolicy niebardzo jest gdzie dać upust wodzie.
    i są dwie teorie:
    1. wykopać i posadowic zbiornik na 1000 litrów, drenaż wokół fundamentów przysypany żwirem- SPORE KOSZTY
    2.wykop na szerokość fundamentów, 50 cm zagęszczonej podsypki i fundament lany w folie bez szalunków NISKIE KOSZTY
    tylko co z tą wodą?
    mam róznych fachowych doradców i nie bardzo wiem co robic zeby za parenascie lat nie zalowac

    leon

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    sorki
    lalogowalem sie
    ...moj pierwszy raz
    licze na pomoc
    lessio

  3. #3

    Domyślnie

    teraz juz napewno
    CO MAM ZROBIC Z TA GLINA
    wybuduje sie do października!

  4. #4

    Domyślnie

    Drenaż bez odpływu chyba nie bardzo ma sens, ponieważ po napełnieniu zbiornika napełni się drenaż i woda i tak będzie stała wokół budynku. Może w okolicy jest kanalizacja deszczowa do której pompą można odprowadzić modę?
    Pozdrawiam


    Deha z Podlasia

  5. #5

    Domyślnie

    no a woda nie podmyje fundamentów bez drenażu?,
    studnie niby mozna opróżnic / np do podlewania/
    jak nie ma kanalizy deszczowej to cos z wodą trzeba zrobic?
    tylko co?
    czy tylko ja mam problemy z gliną?
    wybuduje sie do października!

  6. #6

    Domyślnie

    Mam podobny problem. Planuje lać fundament z betonu wodoszczelnego do wykopu wyłozonego folią. Jednak mimo wszystko planuje rónież drenaż z odpływem do studzienki deszczowej.

  7. #7

    Domyślnie

    hey Alien
    to masz dwa razy kopanie, najpierw pod fundamenty pozniej pod drenaż
    nie lepiej juz odrazu dac szalunek i dren...
    a co jak zapelni sie studnia
    ....
    jeden kierownik doradzal mi bez drenazu ale z opaską z plytek wokół ścian odalającą wode od budynku
    sam nie wiem
    a wykopy juz za dwa tygodnie
    lessio
    wybuduje sie do października!

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Jan mam podobny teren. Też glina. Mój insp. mówi żeby nie robić drenażu, bo sprowadzę sobie wodę w okolice fundamentu. Posłuchałem Go, choć nie jestem zupełnie spokojny.

  9. #9

    Domyślnie

    Coś takiego mam już za sobą a sprawa nie jest trudna;
    1. Woda deszczowa musi być odprowadzona możliwie jak najdalej budynku.
    2. Drenaż musi być (insektor z porzedniego postu po prostu mnie osłupił)
    Dom (budowa) podpiwniczony po pierwszej zimie i zimą woda przeciskała się poprzez nawet ścianę fundamentową, odkopałem zrobiłem drenaż tak jak powinien być na ścianę fund. dałem styropian dla ocieplenia i fundalinę w moim przypadku zaletą jest że wokół domu jest nasyp "górka" szerokości ok 1,4m. Wodę z rynien odprowadziłem ok 3m poza obrys domu i od tego czasu mam naprawdę sucho.
    Co do drenażu to zbiornik lub "sączek" trzeba zrobić ale tam się będzie zbierać woda sporadycznie.
    To że jest glina to nic nie przeszkadza przecież woda nie przepływa przez glinę więc to należy wykożystać. Ja nie stosowałbym lepików lepszym jest moim zdaniem stosowanie odległości czyli w moim przypadku był styropian i fundalina.

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Lessio jak chcesz kopać za dwa tygodnie. Jestem pewny, że będziesz miał pełno wody w wykopie... Przecież sa roztopy. Jak zalejesz fundament?

  11. #11

    Domyślnie

    drena z to podstawa, sczegolnie na zboczach. Moj sasiad nie ma drenazu i na wiosne normalnie ma rzeke przez dom... Drenujcie lepiej, a wode odprowadz gdzie s na łaki i tyle...
    wieczór

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Jak masz dużą działkę to wykop sobie mały staw w najniższym punkcie terenu i tam odprowadz wodę z rynien. Staw pochłonie wszystką wode gruntową i obejdze się bez drenażu. Wiele moich znajomych tak zrobiło i jest ok.

  13. #13

    Domyślnie

    staw w glinie to chyba nie to,
    nie odprowadzi wody spod fundamentow
    a odprowadzic nie ma gdzie /takie spadki/ chyba ze na sasiada
    nie bylby zadowolony
    wybuduje sie do października!

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Lesso ! ale pomyśl skąd ta woda miałaby się wziąć pod fundamentami skoro ją wcześniej odprowadzisz chyba, że ze żródła .
    Trochę zimnej krwi jak nie wpuścisz wody pod fundament to jej tam nie będzie.

  15. #15

    Domyślnie

    gosciu
    woda w stawie napewno bedzie miala wyzej lustro wody niz spod fundamentów przy ktorych ma byc drenaz
    wybuduje sie do października!

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Tak ale tylko w tedy jeżeli jest wysoki poziom wód gruntowych, czy kopałeś dołek na działce dla sprawdzenia poziomu wód gruntowych?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anonymous
    Tak ale tylko w tedy jeżeli jest wysoki poziom wód gruntowych, czy kopałeś dołek na działce dla sprawdzenia poziomu wód gruntowych?
    Właśnie, jeśli masz robić fundamenty to lepiej zrób doświadczenie z dołkiem będziesz wiedział jaki masz poziom wód deszczowych. Mój sąsiad zrobił wykop a po dwóch dniach miał darmowy basen musiał przerwać prace, wykopy się podmyły i sciany boczne poobsuwały.W tym wykopanym dołku poobserwój poziom wód zanużając drewnianą listewkę i pozapisuj poziomy i dopiero wtedy podejmij decyzję o wykopach.
    Na poczatku musiałem wodę przepompowywać pompą na odległość 100mb zwykłą plastipową rurą fi 32(wodną)ułożoną przez działkę sąsiada, teraz ta rura jest zakopana w ziemi przez działkę sąsiada(brata)do studni deszczowej. Taka pompa z pływakiem za ok 500PLN w zupełności sobie z tym poradzi. Nie widząc twojej sytuacji(ukształtowania terenu i wielkości dzaiłki) trudno jest doradzać, ale sam zastanów się może gdzieś możesz odprowadzić tą wodę. A woda prawidłowo wykonanym drenażem zostanie usunięta spod fundamentów i nie będzie im zagrażała.
    Pozdrawiam


    Deha z Podlasia

  18. #18

    Domyślnie

    zrobilem pare odwiertow na dzialce / mam wejscia/ i woda jest dopiero na 2,5 m, ale obawiam sie wod opadowych podmywających fundament
    wybuduje sie do października!

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    Lesso thalex powyżej to ja i o dołki pytałem też ja jezeli wodę masz na takiej głębokości to śmiało możesz działać . Drenaż zrób i odprowadź wodę deszczową, jeżeli jest wokół domu lekko pochylony nasyp też jest to kożystne u mnie woda przeciskała się przez ściany bo spływała po glinie do fundamentu teraz płynie w drugą stronę. w piwnicach pod całym domem mam sucho.
    Najważniejszy jest poziom wód gruntowych. Pewnie że chwilowa ulewa może coś przepełnić ale to trwa tylko chwilowo.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał lessio
    zrobilem pare odwiertow na dzialce / mam wejscia/ i woda jest dopiero na 2,5 m, ale obawiam sie wod opadowych podmywających fundament
    Prawidłowy dreanaż odprowadzi też wodę opadową.
    Pozdrawiam


    Deha z Podlasia

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony