dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Pękająca więźba dachowa - dziwne dźwięki

    Witam wszystkich forumowiczów i proszę o radę, gdyż jestem już zmęczony trwającą sytuacją. W czym tkwi problem? W dźwiękach pękania więźby dachowej i płatwi. Słychać je w nocy. W momencie zmieniania pozycji w łóżku podczas snu, w sypialni znajdującej się na poddaszu. Kilka sekund po tej czynności słychać pstykanie w wielu miejscach więźby. Jest to wyraźny dźwięk pękania drewna. Na strychu wyraźnie widać spękane krokwie i szczególnie jedną z płatwi. Konsultowałem problem z budowlańcami i wykonawcą, lecz oni nic złego rzekomo nie widzą. Jednak w łazience na poddaszu widać pęknięte płytki ścienne przy zewnętrznej ścianie, w miejscu połączenia ściany z posadzką. W pokoju pod łazienką widać pęknięcie stropu na całej szerokości sufitu, a w innym miejscu jeszcze jedno mniejsze i krótsze. W salonie pod sypialnią też było widać pęknięty strop, lecz wraz z wykonaniem dodatkowego podciągu w wykuszu, został ten pęknięty strop zagipsowany. W sypialni wyżej słychać niekiedy dźwięk trzeszczącego okna, tak jakby ono odsuwało się od parapetu. Również niekiedy słychać metaliczny dźwięk pochodzący z balustrady znajdującej się na balkonie nad wykuszem. Dach był zakładany w 2008 roku, budynek oddany do użytku w 2011 roku. Patrząc na konstrukcję dachu z zewnątrz, widać wzdłużnie spękane i skręcone krokwie oraz spękane wystające końcówki płatwi. Proszę o pomoc, ponieważ według mnie nie jest to normalne zachowanie więźby dachowej.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wrzuć fotki. Więźba więźbą ale co ma do niej pękający strop , płytki.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Na Twoim miejscu zadzwoniłem do jakiegoś inspektora budowlanego. Najwyraźniej coś niedobrego dzieje się z więźbą dachu i całym budynkiem. Wygląda na to ,że robi się dosyć niebezpiecznie.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Raczej z budynkiem którego konsekwencją jest zachowanie dachu ale ja nie chciałem straszyć założyciela postu.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Lepiej w takim budynku nie mieszkać. Jak długo coś takiego ma miejsce?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #6

    Domyślnie

    Taki stan trwa około 4 lata. Budynek oglądali: rzeczoznawca budowlany, biegły sądowy, inspektor nadzoru, właściciel firmy, która dom budowała oraz właściciel innej firmy budowlanej, którzy moje uwagi w stosunku do dźwięku pękającej w nocy więźby dachowej bagatelizowali. Twierdzili, że pęknięcia więźby, to naturalny proces wysychania drewna. Czy drewno jednak może wysychać 8 lat?

  7. #7

    Domyślnie

    Twierdzili również, że widoczne z zewnątrz jak i ze strychu skręcenia krokwi, to coś naturalnego. Ja jednak w żadnym innym z obserwowanych domów, nie zauważyłem tak skręconych krokwi.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Jak u Was wygląda sprawa wód gruntowych? Macie zrobione odwodnienie, drenaż?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  9. #9

    Domyślnie

    Myślę, że z wodami gruntowymi jest ok. Odwodnienia, drenażu nie mam zrobionego.
    Cały czas się jednak zastanawiam, jaka istnieje zależność pomiędzy drganiami stropu ( stojące na podłodze łóżko z osobami zmieniającymi w nocy pozycję z boku na bok ), a dźwiękami pękającej więźby, czy w szczególności płatwi.

  10. #10

    Domyślnie

    Czekam na dalsze opinie i podpowiedzi.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Z Twojego opisu nic nie wynika. Wstaw zdjęcia. Puki ich nie wstawisz to można pomyśleć, że być może Twój dom nawiedziły duchy lub, że uprawiasz seks w bardzo dynamicznych pozycjach. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony