dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 8
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 144
  1. #21

    Domyślnie

    Już widze te amerykańskie konstrukcje pod naporem śniegu i wiatru

    Do kolegi markoos w Polsce oprócz jetek każdy szanujący się cieśla robi platwie pośrednie powyżej jętek, choć czesto projektanci twierdza ze sa niepotrzebne. To czy sa czy nie mozesz znaleźć czytajac to forum

  2. #22

    Domyślnie

    a takiego rozwiazania to jeszcze nigdy nie widzialem...nawet w ksiazkach

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    ...A co ma łata do krokwi? Nie rozumiem.
    No właśnie nie rozumiesz. Ja to szanuję ale skoro nie rozumiesz to nie wypowiadaj autorytatywnie w sprawach, których nie rozumiesz. Z Twojej wypowiedzi widać, że o zjawisku wyboczenia też nie masz zielonego pojęcia ale twierdzisz, że ono nie wystąpi. Ile domów pokrytych dachówką widziałeś też nie potrafisz odpowiedzieć. Ja piszę o problemie mocowania łaty a Ty opisujesz sposób mocowania jętki. A co ma wspólnego konstrukcja szkieletowa domu z tradycyjną konstrukcją więźby dachowej. W budownictwie szkieletowym w miejsce krokwi stosuje się elementy dwuteowe wykonane z płyty OSB oprawionej w stopki drewniane ale na tych elementach montuje się płytę OSB i gont bitumiczny a nie łaty i dachówkę. Jak łykniesz trochę wiedzy z zakresu konstrukcji i wytrzymałości materiałów do czego Cię gorąco zachęcam to może wówczas merytorycznie podyskutujemy. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał markoos Zobacz post
    z tym połączeniem jętek chodziło mi o coś takiego:
    http://img684.imageshack.us/img684/5...kiewijetka.jpg
    To jest dobre rozwiązanie. Należy zastosować odpowiednie łączniki ciesielskie (prostokątne płytki z otworami) i specjalne gwoździe dołączników. W tki sposób są wykonywane wiązary, które w węzłach łączone są za pomocą płytek kolczastych. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    "photos" oczywiście masz rację. Tak dokładniej to wcięcie ma kształt jaskółczego ogona. Przy tym drugim rozwiązaniu występują momenty gnące na śrubach więc konieczny odpowiedni dobór ich przekroju oraz zastosowanie bardzo powiększonych podkładek. W jednym węźle powinny być dwie śruby i minimum dwa gwoździe bite przelotowo. W celu uniknięcia momentów gnących w węźle stosuje się dwie trochę cieńsze jętki po obu stronach krokwi ale aby wyeliminować ich ewentualne wyboczenie zaleca się np. co 0,5 m wstawianie kawałków (0,3~0,5m) krokwi i łączenie ich gwoździami z jętkami. Jak z tego widać wstawienie jętki w płaszczyźnie krokwi jest najlepszym rozwiązaniem. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał tlalken Zobacz post

    Do kolegi markoos w Polsce oprócz jetek każdy szanujący się cieśla robi platwie pośrednie powyżej jętek, choć czesto projektanci twierdza ze sa niepotrzebne. To czy sa czy nie mozesz znaleźć czytajac to forum
    No tak czytałem o takim rozwiązaniu, że stosuje sie przy rozstawie ścian od 9m do 11m. i wtedy nie trzeba dawać dużych przekroji krokwi. Jednak żeby taka płatew spełniałą swoją funkcje muszą chyba być zastosowane słupy na których ta płatew się oprze?
    Ja mam rozpiętość ścian 8,35m., krokwie o przekroju 8x18 (moze zastosuję 8x20) , kąt nachylenia 40st, więc chyba taka płatew jest zbędna ?? jak sądzicie?

  7. #27

    Domyślnie

    Co do połączenia jętek w ten sposób http://www.budujemydom.pl/images/sto...ykuly/1221.jpg , to rozumiem że wtedy nie wykonuje się żadnych nacięć.
    Panie Andrzeju pisze pan o specjalnych łącznikach. A czy można zastosowąć do łączenia deski ? np o grubości 32mm ?

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    No właśnie nie rozumiesz. Ja to szanuję ale skoro nie rozumiesz to nie wypowiadaj autorytatywnie w sprawach, których nie rozumiesz. ...
    Rozumiem. Z tego co zauważyłem to mówiliśmy o przekrojach krokwi (i pośrednio jętek) a łata (czy kontrłata) nie jest głównym elementem konstrukcyjnym nośnym.
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    ...Ile domów pokrytych dachówką widziałeś też nie potrafisz odpowiedzieć. ....
    Byś się zdziwił ale prowadzę firmę elektroinstalacyjną i na moje szczęście dość dobrze znam się na konstrukcjach domów drewnianych a to tylko z tego względu bo jak widzę tak wiele dachów (czy domów drewnianych) źle wykonanych to lepiej za wczasu reagować a nie będą poprawiać dopiero później jak ja już położę przewody wzdłuż elementów drewnianych.
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    ... Ja piszę o problemie mocowania łaty a Ty opisujesz sposób mocowania jętki...
    Właśnie. Jakieś niedogadanie (niedoczytanie).
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    ...A co ma wspólnego konstrukcja szkieletowa domu z tradycyjną konstrukcją więźby dachowej. W budownictwie szkieletowym w miejsce krokwi stosuje się elementy dwuteowe wykonane z płyty OSB oprawionej w stopki drewniane ale na tych elementach montuje się płytę OSB i gont bitumiczny a nie łaty i dachówkę...
    Powiem szczerze, że lepszego przykładu podać nie mogłeś. Ja sam nie chciałem go podawać bo obawiałem się wielkiej burzy mózgów po podaniu takich rozwiązań technologicznych.
    W podanym przez Ciebie przykładzie nie grubość ma znaczenie a wysokość elementu i jego wielokrotność (rozstępy pomiędzy elementami) gdzie w zależności od rozpiętości np stropu może wynosić nawet co 30 cm (ale standardowo jest 40cm).

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    ...Jak łykniesz trochę wiedzy z zakresu konstrukcji i wytrzymałości materiałów do czego Cię gorąco zachęcam to może wówczas merytorycznie podyskutujemy. Pozdrawiam.
    Dziękuje Szanownemu Koledze co bardzo szybko i trafnie (według własnej opinii) potrafi oceniać wiedzę i doświadczenie drugiej osoby. Gratuluję.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał markoos Zobacz post
    ...czy można zastosowąć do łączenia deski ? np o grubości 32mm ?
    Tylko teoretycznie gdyż po wbiciu kilku (kilkunastu) gwoździ 6 calowych te deski się rozłupią. W takich węzłach można zastosować sklejkę grubości 25 mm lub perforowane płaskie blachy o których pisałem (po 2 szt. na każdy węzeł). Wbicie po 10 sztuk specjalnych gwoździ po każdej stronie (20 szt. na węzeł). Każdy gwóźdź przenosi na ścinanie siłę 500 kg. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    ... Gratuluję.
    Nie masz mi czego gratulować gdyż z twoich wypowiedzi dobitnie wynika, że nie masz pojęcia o co Cię pytam. Jak dotąd nie potrafisz nawet odpowiedzieć na tak proste pytanie: ile domów pokrytych dachówką widziałeś w USA? Byłoby lepiej gdybyś wypowiadał się w dziedzinie, na której się znasz. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Gdyby ktoś chciał zobaczyć jak wygląda dach zrobiony z bardzo cienkich (według niektórych) elementów konstrukcyjnych to proszę spojrzeć poniżej na mój dach.
    Mieszkam w nim już ponad 4 lata, dach stoi jeszcze 2 dłużej i ... stoi.
    Najpierw chcę pokazać "najdziwniejszy element pod względem wymiarów - deska kalenicowa o wymiarach 28x5 cm i na dodatek jest montowana jako pierwsza:


    I zbliżenie do niej:


    W moim domku nie ma paskudnych "strupów" w połowie krokwi a rozwiązaliśmy to tak:


    A tak wygląda cała konstrukcja:


    I już dach prawie na gotowo:


    Według mnie mój dach wcale nie jest taki nietypowy choć przekroje krokwi i jętek to "tylko" 20x5 cm ale za to jak gęsto.

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar marysia2009
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    37
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Mojm zdaniem nie przekroj krokwi jest znaczacy.Tyko jakosc drewna. Ja mam dach wykonany z drewna o przekroju 45x220 mm swierk skandynawski kupiony w szwecji. I mojm zdaniem polskie krokwie nawet o przekroju 8x20 cm nie maja takiej wytrzymalosci jak te moje. A pozatym jak ktos widzial drewno kostrukcyjne obrabiane i sprzedawane za granica to wie ze polskie drewno konstrukcyjne to SYF a nie material.

  13. #33

    Domyślnie

    Tak bo wszystko co polskie to syf......
    Twoim zdaniem nie przekrój jest najważniejszy...otóż jest najważniejszy
    Skoro ten Świerk Skandynawski jest taki super to trzeba był dać 45x150...dlaczego dałeś 22?? Otóż właśnie wysokość krokwi jest bardzo ważna...bo to ona właśnie nadaje odpowiednią wytrzymałość krokwi...
    Więźby ze świerku są wytrzymalsze czasowo, podczas gdy sosnę zje kornik świerk będzie jeszcze długo służył. W Polsce też są stosowane świerki i wcale nie muszą być ze Skandynawii...

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    Tak bo wszystko co polskie to syf...
    To nie o to chodzi. Drewno z krajów bardziej jak Polska oddalonych od równika jest bardziej wytrzymalsze bo ma mniejsze przyrosty roczne.

  15. #35

    Domyślnie

    Zgoda...ale nie popadajmy w skrajną przesadność...taka więźba z polskiego świerka może przeżyć nawet 3 pokolenia...Pytanie tylko czy ten dom będzie jeszcze w stanie zadowalającym i nie pójdzie pod rozbiórkę...
    To jest tak jak mi stolarz od mebli kuchennych oferował okucia które wytrzymują 25 lat bez dotykania się do nich...Oczywiście dużo droższe od "konwencjonalnych".
    pytanie brzmi czy ja chcę przez 25 lat oglądać te same meble w kuchni...Pewnie za 10 góra 15 lat wywalę bo będę robił remont, odświeżał wnętrza.
    Wytrzymałość polskiego drewna konstrukcyjnego wystarczy na bardzo długo i raczej ja jako budujący nie będę miał z tym kłopotów
    Ostatnio edytowane przez photos ; 17-12-2010 o 12:19

  16. #36

    Domyślnie

    wytrzymałość jest ważna ale istnieje druga strona medalu- sposób impregnacji więźby dachowej. Malowanie krokwi impregnatem przy użyciu szczotki czy pędzla. Tak wiele osób doradzało mi. Myślałem że im się w głowach poprzewracało. Niektórzy inwestują w więźbę dachową(świerk drewno liściaste) ale zapominają o porządnej impregnacji. W tartakach impregnuje się zanurzeniowo- ludzie płacą pieniądze chociaż nie wiedza w jakim stężeniu te drewno moczą i przez jaki okres czasu. Im dłużej tym lepiej. Raz zaimpregnowane drewno drugi raz tak dobrze się nie nasączy. Impregnat wytworzy barierę ochronną. Lepiej jest kupić dobre sosnowe drzewo i zaimpregnować ciśnieniowo w specjalnych komorach. Koszt jest większy ale żaden kornik i inny robal nie zacznie robić spustoszenia. Inwestycja na bardo długie lata i mniej kosztowna niż sprowadzane drzewo z zagranicy.
    Druga kwestia to brak świadomości cieśli odnośnie impregnacji tych miejsc gdzie robią nacięcia. Większość olewa sprawę, bo to przecież nie jego. Niech właściciel się martwi. I po parunastu latach więźba do wymiany bo robale znalazły ucztę. Ocieplone poddasza stwarzają idealne warunki do rozwoju robali.
    Podsumowując
    Polskie drewno pod względem jakościowym jest gorsze niż skandynawskie, ale i te z zagranicy nie jest w stanie obronić się przed kornikami.

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar marysia2009
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    37
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Skoro ten Świerk Skandynawski jest taki super to trzeba był dać 45x150...dlaczego dałeś 22??

    Dalem 220 i mam zamiar dodac jeszcze 120 nie ze wzgledu na wytrzymalosc a na grubosc ocieplenia welna. Wydaje mi sie ze przy 170 dach terz by sie nie zawalil.


    wytrzymałość jest ważna ale istnieje druga strona medalu- sposób impregnacji więźby dachowej. Malowanie krokwi impregnatem przy użyciu szczotki czy pędzla.
    Drewno o ktorym wspominalem nie jest impregnowane. Ale czterostronnie strugane i suszone komorowo . W takim drewnie robak napewno sie nie pozywi...

  18. #38

    Domyślnie

    marysia2009 ile kosztowało drewno na Twój dach
    nieodebrany paragon ze stacji paliw przeradza się w fakturę...i wspiera szarą strefę

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar marysia2009
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    37
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Calkowity koszt dach 320 m2 czterospadowy + strop 150 m2 kosztowal 40000 zl. Drewno na dach i strop razem z wykonaniem oraz zmiana projektu stropu z monolitu na drewniany. Calosc wykonala firma produkujaca wiazary.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał marysia2009 Zobacz post
    Calkowity koszt dach 320 m2 czterospadowy + strop 150 m2 kosztowal 40000 zl. Drewno na dach i strop razem z wykonaniem oraz zmiana projektu stropu z monolitu na drewniany. Calosc wykonala firma produkujaca wiazary.
    A czy dostałeś gwarancję na łódkowanie się drewna ewentualnie wykręcanie i pęknięcia wzdłużne przy tak cienkim przekroju jest to istotna sprawa .

Strona 2 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony