dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 144
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał MichałRac Zobacz post
    Witam,
    w projekcie przewidziana jest dachówka lub blachodachówka (projekt Słoneczny z pracowni MG Projekt), a przekrój krokwi to 18x5. Czy nie myślicie, że to trochę za mało . Przecież 5cm to ciut ciut.

    Witam. Ja rowniez stanalem przed wyborem przekroju. U mnie sytuacja wyglada nastepujaco. W projekcie jest 7x20. Wykonawca mowi, ze 7 moze falowac - i lepiej zastosowac 9x18 . A wiec zrobilem wycieczke do dobrego tartaku. Na miejscu kilka minut matematyki i prawdopodobnie zastosuje 8x20. W przypadku przekroju 9x18 w stosunku 7x20 spadek wytrzymalosci wynosil okolo 4-5%, czyli dopuszczelnie i w ostatecznosci mozna tak zrobic, ale zastosowanie 8x20 bedzie optymalne. Kierownik budowy potwierdzil wyliczenia z tartaku. IMO najlepiej zrobic sobie wycieczke do kierownika bud. lub bezposrednio do tartaku aby uniknac pozniej problemow i spac spokojnie ))

    Pozdrawiam,
    Michal

  2. #42

    Smile

    Witam. A co myslicie panowie o przekroju 7x22. Taki mam w projekcie Zapach wiosny z Muratora. Oryginalnie zaprojektowany pod blache ale u mnie bedzie dachowka + pelne deskowanie. Wg architekta adaptujacego projekt jest ok. Jak sie napatrzylem na te pokrzywione krokwie na forum wole sie upewnic, dlatego pytam.
    Druga sprawa to moze ktos jest wstanie polecic godna zaufania ekipe w okolicach Torunia. Pozdrawiam.
    slawikrrg

  3. #43

    Domyślnie dobre im dalej od równika tym twardsze drewno...

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    To nie o to chodzi. Drewno z krajów bardziej jak Polska oddalonych od równika jest bardziej wytrzymalsze bo ma mniejsze przyrosty roczne.
    Proszę zobaczyć sobie Sideroxylon występujące w zwrotnikowej Afryce i Azji, więc to bzdury a te krokwie to jakaś kpina w przypadku przeznaczenia pod krycie dachówką dokładnie jak napisał Pan Andrzej Wilhelmi-ma całkowitą rację, można dodać jeszcze że zrobią się z nich "rynny" a w miejscu łączenia łat kto wie czy nie popękają przy takich gwoździach jeśli mamy do dyspozycji tylko 5cm to na pół jest 2,5 dla każdej łaty i jeszcze po połowie bo należy trafić w środek łaty czyli zostaje do dyspozycji jedyne 1,25cm, fakt że będzie się starał ten wykonawca trafić po skosie ale nie zawsze ten gwóźdź tak wejdzie jak się założy.

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    O witam Szanownego Kolege - fachowca z "zagrananicy" co to śledzi wszystkie moje posty.
    Cytat Napisał WaldemarRj Zobacz post
    Proszę zobaczyć sobie Sideroxylon występujące w zwrotnikowej Afryce i Azji, więc to bzdury ...
    Kolejny raz strzał ale ... głową w mur. Proponuje nauczyć się czytać ze zrozumieniem a dopiero potem komentować czyjeś wypowiedzi.

    Cytat Napisał WaldemarRj Zobacz post
    ... a te krokwie to jakaś kpina ... a w miejscu łączenia łat ... mamy do dyspozycji tylko 5cm to na pół jest 2,5 dla każdej łaty i jeszcze po połowie bo należy trafić w środek łaty czyli zostaje do dyspozycji jedyne 1,25cm, ...
    Kolejny raz żeś wyskoczył jak Filip z konopi. Uczysz się dzielić przez 2? Nie? To po co te wyliczanki?

    Daje Tobie jeszcze miesiąc, góra dwa i znudzi Ci się nabijanie postów. Poczytać to sobie poczytaj ale jeżeli chcesz coś do tematu wnieść to coś sensownego i tak by Cie większość czytających zrozumiała.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.201

    Domyślnie

    "Wakmen" czy uważasz, że w tym wątku tylko Ty masz rację?! "WaldemarRj" stara się Ci uzmysłowić, że łączenie łat na tak wąskiej krokwi jest praktycznie nie możliwe. Czy to tak trudno zrozumieć?! Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #46
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    To Andrzeju powiedz jeszcze, jak jest możliwe łączenie łat na wiązarach kratowych, skoro one występują tylko w grubościach 45 albo 50mm

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.201

    Domyślnie

    Niezmiernie trudne ( konieczne zbijanie czubka gwoździa i moczenie w oleju) dla tego też jeżeli ja wykonuję cały dach to zamawiam takie wiązary aby elementy miały szerokość (grubość) 6 cm. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar marysia2009
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    37
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Przy takich przekrojach krokwi 45mm ,niezbedny jest pistolet do gwozdzi..
    Ktory naprawde ulatwia prace

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.201

    Domyślnie

    Gwoździarka powinna być skierowana prostopadle do łaty. Bardziej przydatna wkrętarka i cienkie długie wkręty. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    "Wakmen" czy uważasz, że w tym wątku tylko Ty masz rację?! ...
    Ależ ja nigdy tak nie sądziłem. Powiem inaczej, w żadnej dziedzinie nie sądzę, że tylko ja mam rację.
    Człowiek całe życie się uczy i głupim umiera.

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    ... "WaldemarRj" stara się Ci uzmysłowić, że łączenie łat na tak wąskiej krokwi jest praktycznie nie możliwe. Czy to tak trudno zrozumieć?! ...
    Co do Kolegi Waldemara to postaram się więcej nie wypowiadać bo chyba chciał obalić koncepcję, że sosna, czy świerk rosnące bliżej równika mają większe roczne przyrosty jak drzewa tego samego gatunku a rosnące "wyżej" - choćby w Skandynawii i ma to spore znaczenie dla jakości konstrukcji wykonanej z niej. A może się mylę?

    Co do łączenia "wąskich" elementów konstrukcyjnych jak chociażby zastosowane do budowy mojego dachu to są różne sposoby i nie zawsze te same co do "grubaśnych" konstrukcji. Przykładem są konstrukcje wiązarów bardzo często spotykane w Polsce lub zdjęcia pokazane przeze mnie - chcesz to możesz się wypowiedzieć na ten temat a jako wykonawca już nie jedno widziałeś.

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.201

    Domyślnie

    Często spotykam się z projektami, którym pod względem poprawności wyliczeń nic nie można zarzucić natomiast ich autorzy nie wiele mieli do czynienia z praktyką. Wykonywałem dach z prefabrykowanych wiązarów, których element miały grubość 40 mm a do tego rozstaw w kilku miejscach dochodził do 150 cm. Krycie wstępne folia, pokrycie karpiówka w koronkę. Efekt był taki: aby zapobiec ugięciu łat (na jednej łacie dwa rzędy dachówek) konieczne było zastosowanie przekroju 80x80 mm. Połączenie łat praktycznie nie możliwe, konieczne było pogrubiania górnego pasa. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  12. #52

    Domyślnie

    Mam pytanie czy krokwie mogą mieć inny przekrój niż jętki (konstrukcja krokwiowo-jętkowa) bez płatki. Dach 150m ścian (od osi murłaty do osi murłaty 8,2 m) kąt dachu40st

    Krokwie mam teraz 7x20 , a jętki 7x16

    czy to jest dopuszczalne

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał markoos Zobacz post
    Mam pytanie czy krokwie mogą mieć inny przekrój niż jętki (konstrukcja krokwiowo-jętkowa) bez płatki. Dach 150m ścian (od osi murłaty do osi murłaty 8,2 m) kąt dachu40st

    Krokwie mam teraz 7x20 , a jętki 7x16

    czy to jest dopuszczalne
    Markoos miałem wiele pytań podobnie jak i Ty , ale na wszystkie pytania odpowiedziałem sobie sam po ściągnięciu DEMA programu Wiązar Jętkowy Specbud .
    Program niewielki, w sumie dosyć prosty i czytelny. Mimo, że w demie nie możesz zmienić kąta dachu to możesz przeprowadzać przeróżne symulacje. Pocieniać pogrubiać , zmieniać rozstawy, typy ustroju, zmieniać przyjęte obciążenie dachu śniegiem jak i ustawiać silniejsze wiatry. Bardzo pouczająca zabawa.

    Ten program pozwolił mi zrozumieć jak zmiana jednego wymiaru wpływa na cały układ sił. Np długość okapu....grubość jętek, rozstaw krokwi, pełne deskowanie, itd.

    Polecam !
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  14. #54

    Domyślnie

    Tak mam ten program, też demo niestety, bardzo ciekawy jest,
    Robiłem na następującym przykłądzie kąt 33,5, rozpiętość 10,1 m, rozstaw murłat w swietle 8,1m , poziom jętki 1,6
    Obciązenie śniegiem dałem 1,7 (więc chyba dużo) ale dlatego że nie mozna wybrac pokrycia dachówka tylko jest blacha, wiatr (wybrałem norma)

    Czyli wszystkie parametry takie jak u mnie, jedynie kąt nachylenia dachu mam 40stopni, więć chyba jeszcze korzystniej niz 33.
    Ja mam krokwie 20x7 ale zmniejszałęm i wyszło mi że wiązar jest poprawny nawet 7x16.
    Czyli różnica dość spora.

    Więc nie wiem czy mam poprostu przewymiarowaną więźbę czy coś nie tak w programie.
    No ale nie zamierzam poprawiać projektanta jednak te krokwie o przekroju 20 cm są naprawde duże jak na taki maly dach jak mój.

    .

  15. #55

    Domyślnie

    panowie poza wytrzymaloscia elementu na zginanie - czyli jaki ciezar uniesie dach mamy tam do czynienia z ugieciami, ktore w duzej mierze nakazuja zastosowanie danego przekroju

    np 7x15 przeniesie ciezar ale bedzie sie zbytnio uginac i dlatego w projekcie jest 7x20
    ze nie wspomne o zmiennej aurze i np 30-40 cm mokrego sniegu na dachu + wiatr

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.201

    Domyślnie

    Można sobie liczyć więźbę w różnych programach ale odpowiedzialność za jej wymiary bierze autor projektu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Można sobie liczyć więźbę w różnych programach ale odpowiedzialność za jej wymiary bierze autor projektu. Pozdrawiam.
    Dokłądnie
    dlatego poszedłem do projektanta i kieronika budowy z tym pytaniem (w końcu oni się pod tym podpisują)
    Opowiedziałem co i jak i po ponownym przeliczeniu wyszło że rzeczywiście wystarczjące będą 7x18 a jętki 7x16

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    Poczytać to sobie poczytaj ale jeżeli chcesz coś do tematu wnieść to coś sensownego i tak by Cie większość czytających zrozumiała.
    Skoro pisze Pan o wnoszeniu czegoś sensownego, to proszę zacząć od siebie! Pan jak „pszczółka skakająca z kwiatka na kwiatek”, czyli coś poruszy z jakiegoś tematu, a jeśli zaczyna przerastać-to wychodzi boczkiem i szuka czegokolwiek innego do wytknięcia. Mam tu na myśli moją poprzednią odpowiedź, na temat grubości krokwi – czyli na temat. Mam nadzieję że Pan Andrzej wyjaśnił o co mi chodziło w wypowiedzi. Tematem był przekrój krokwi, poszerzył Pan o gatunki drzew „To nie o to chodzi. Drewno z krajów bardziej jak Polska oddalonych od równika jest bardziej wytrzymalsze bo ma mniejsze przyrosty roczne.” Więc ja „oświeciłem” wciąż mylącego się kolegę forumowicza. Poniżej w poście Wakmen skorygował dopisując: „że sosna, czy świerk rosnące bliżej równika mają większe roczne przyrosty jak drzewa tego samego gatunku a rosnące "wyżej" - choćby w Skandynawii”. Wakmen jesteś nieobliczalny, aż trudno pomyśleć czym znowu zaskoczysz.


  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Bardzo ciekawy komentarz, oj bardzo ciekawy. Moim komentarzem do Twojej powyższej wypowiedzi i jeszcze kilku innych bardzo błyskotliwych jest post:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-k%C5%82amstwa.

  20. #60

    Domyślnie

    Wakmen, gdybyś wiedział ile wnosisz do tematu, wolałbyś milczeć. Poczytaj sobie swoje posty i rady, a sam się złapiesz za głowę jakie tam bzdury wypisujesz.

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony