dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 8
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 144
  1. #121
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Albo będziesz słuchał rad albo zrobisz po swojemu. Pewnie znasz takie powiedzenie: "Róbta co chceta". Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  2. #122
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cavasss

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    02-365
    Posty
    17

    Domyślnie

    Andrzeju nie unoś się ja nie chce nikogo urazić tylko się poradzić jestem wdzięczny za wszelkie uwagii lecz liczę na dyskusję w której jeśli ktoś mi coś uargumentuje to rozumie, dlatego bardzo proszę o odniesienie się do kwestii jakie poruszyłem poniżej.
    Będę wdzięczny za odpowiedz

    Cytat Napisał cavasss Zobacz post
    co do krokwi to może 7x12 jeśli je zagęszczę co 60 cm to wystarczy w końcu to mały daszek 3,5 x 3,3 m


    CO do ostatniego pytania to cos zaproponujcie bo żaden fachowiec nie przyjedzie do obrobienia takiego daszku za rozsądne pieniądze.

    Z frontu mogę przybić deskę z racji iż spadek będzie w drugą stronę ale od tyłu to może uszczelka do blachy trapezowej ??

    co o tym myślicie licze na wasze sugestie i rady

  3. #123
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Ja się nie unoszę tylko odpowiedziałem być może zbyt dosadnie. Nie miałem zamiaru Cię urazić. Jak tak to odebrałeś to przepraszam. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  4. #124
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slawko333

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rle
    Kod pocztowy
    37-306
    Posty
    77

    Domyślnie

    witam, chialbym o porade w sprawie zmian krokwi i platwi, dach dwuspadowy,szerokosc 10m, dlugosc platwi 16m, dlugosc krokwi 7,15m (19szt na strone), przekroj platwi 18x22, krokwi 8x18, platew podparta na sciankach szczytowych i dwoma slupami, dach chce pokryc blachodachowka, material jaki skladowalem przez ostatnie lata to brusy 7cm z których chcialbym zrobić krokwie 7x14 ew 7x15, płatwie 16x16 które chciałbym podeprzeć nie dwoma a trzema lub czterema slupami, i dolozyc jetki których w projekcie niema wogole, czy taka zmiana bylaby bezpieczna i zgodna ze sztuka budowlana?
    pozdrawiam

  5. #125
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar MWer
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-602
    Posty
    64

    Domyślnie

    Dziwne że nie ma u polskich tartaków standardów przekroju dla elementów z drewna. Standartow odpowiediałnych gwożdziam i wielnie. Gruboszcz wielny krótna 5 cm (2cała), gwożdzi do gwożdziarki - 9 cm. Toteż, w przeważnej większośćy krokwa - 200x50. Ale, widocznie, nie w Polsce.
    Do tego ż, przekrój 200x50 skuteczniej, na przyklad niż 140x70 (prawie równych za zużyciem drzewna) troche więcej niż w dwa razy. Nie rozumiem, po co 180x80 czy 140x70? wszędzie przekrój w całach. Deski grubszych za 2 cała nie ma. A krokwa to zawsze deska w wspólczesnem budownictwie.
    Instalacje domowe / imatalo.eu

  6. #126
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar MWer
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-602
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    A to ciekawe spostrzeżenie. Problem w tym, że za oceanem, w Ameryce standardowym rozmiarem krokwi są 2x8 cali (około 5x20cm). Co więcej, przy zastosowaniu większej ilości krokwi (mniejszy rozstaw) otrzymujemy o wiele bardziej stabilną konstrukcję w porównaniu do grubszej krokwi a o większym rozstawie.
    Ja mam dach kryty gontem bitumicznym i wymiary krokwi mam 5x20cm ale z rozstawem co 62,5cm pomiędzy środkami krokwi dla kątu 45st a dla garażu gdzie mam 30st to rozstaw co 50 cm.
    Co do waszych dziwnych teorii to naprawdę są bezzasadne. Po prostu jesteście mało otwarci na inne i na dodatek sprawdzone rozwiązania.
    Gdybyście widzieli to ... i byście uwierzyli.
    + 100500
    Absolutnie zgadzam się! Tak nie tylko w Ameryce, cały świat tak buduje. Po to, co tak rozsądnej.
    Instalacje domowe / imatalo.eu

  7. #127
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawko333 Zobacz post
    witam, chialbym o porade w sprawie zmian krokwi i platwi, dach dwuspadowy,szerokość 10m, długość płatwi 16m, dlugosc krokwi 7,15m (19szt na strone), przekroj platwi 18x22, krokwi 8x18, platew podparta na ściankach szczytowych i dwoma slupami, dach chce pokryć blachodachowka, material jaki składowałem przez ostatnie lata to brusy 7cm z których chciałbym zrobić krokwie 7x14 ew 7x15, płatwie 16x16 które chciałbym podeprzeć nie dwoma a trzema lub czterema slupami, i dołożyć jętki których w projekcie niema wogole, czy taka zmiana byłaby bezpieczna i zgodna ze sztuka budowlana?
    pozdrawiam
    Takie zmiany wymiarów trzeba przeliczyć konstrukcyjnie. Słupów na stropach gęstożebrowych nie można stawiać gdzie się chce zresztą na stropach monolitycznych też powinny być dodatkowe zbrojenia w miejscu posadowienia słupów. Tak więc przeliczyć...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  8. #128
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Nie można określić przekroju krokwi ot tak. Trzeba znać obciążenia, schemat statyczny itd - robi to konstruktor.
    Niemniej praca z krokwiami 8x18cm to udręka. Zbudowałem kilka dachów i nigdy nie było takich przekrojów. Jak dla mnie optymalny przekrój to 6x20cm.
    Mając w projekcie krokwie 7x18cm i zamieniając je na 6x20cm przy tym samym rozstawie uzyskujemy 5% mniej materiału i 5% mniejsze naprężenia w krokwi
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 12-11-2015 o 11:52

  9. #129
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    Cytat Napisał MWer Zobacz post
    Dziwne że nie ma u polskich tartaków standardów przekroju dla elementów z drewna. Standartow odpowiediałnych gwożdziam i wielnie. Gruboszcz wielny krótna 5 cm (2cała), gwożdzi do gwożdziarki - 9 cm. Toteż, w przeważnej większośćy krokwa - 200x50. Ale, widocznie, nie w Polsce.
    Do tego ż, przekrój 200x50 skuteczniej, na przyklad niż 140x70 (prawie równych za zużyciem drzewna) troche więcej niż w dwa razy. Nie rozumiem, po co 180x80 czy 140x70? wszędzie przekrój w całach. Deski grubszych za 2 cała nie ma. A krokwa to zawsze deska w wspólczesnem budownictwie.
    Krokwie 200x50 są idealne do obróbki elektronarzędziami. Taką belkę bierze pod rękę jeden skromny człowieczek bez wysiłku i może ją obrabiać pilarką tarczową o głębokości cięcia 80-100mm. Przy większych przekrojach cięcie na dwa razy albo zmiana narzędzia na większe.a to w rękach czuć ciężar maszyny o wadze skrzynki jabłek



    MWer, robisz dachy na terenie PL to niestety napotkasz przekroje w projekcie np. 24x26 dla krokwi narożnej 24x24 dla koszowej i wiele innych śmiesznych przekrojów belek

  10. #130
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar MWer
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-602
    Posty
    64

    Domyślnie

    Masakra. Nie mogę w to uwierzyć! Poszedłem czytać PN-EN 1995-1-1:2010 z włączoną poprawką EN 1995-1-1:2004/AC:2006 oraz zmianą EN 1995-....
    Instalacje domowe / imatalo.eu

  11. #131
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slawko333

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rle
    Kod pocztowy
    37-306
    Posty
    77

    Domyślnie

    strop będzie monolityczny, w projekcie krokwie sa 8x18 pod dachowke, ja chce polozyc blachodachowke, wiec czy zamiana na 7x16 jest pod względem obciążenia zgodna ze sztuka? strop i tak trzeba będzie trochę przeprojektować bo chce zostawić duza dziure na schody gdzie w projekcie jest tylko wlaz na strych, a jeden slup wypada wlasnie w tym otworze

  12. #132
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    To, że będzie lżejsze pokrycie nie upoważnia do pocieniania krokwi. Do tego pocieniając co zyskujesz? Parę złotych. A co tracisz? Tracisz na zawsze możliwość zastosowania ciężkiego pokrycia. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #133
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar MWer
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-602
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawko333 Zobacz post
    .... 8x18 pod dachowke, ja chce polozyc blachodachowke, wiec czy zamiana na 7x16 ...
    nośność 16x7 jest 0,61 od 18x8. Dachówka waży 40 kg, obliczałny ciężar dachu ni mniej niż 200 kg na m2.
    Instalacje domowe / imatalo.eu

  14. #134
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slawko333

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rle
    Kod pocztowy
    37-306
    Posty
    77

    Domyślnie

    ile trace? brusy na wiezbe cala mam juz wysezonowana od kilku lat, tylko te owe brusy pocięte sa na 7cm

  15. #135
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawko333 Zobacz post
    strop będzie monolityczny, w projekcie krokwie sa 8x18 pod dachowke, ja chce polozyc blachodachowke, wiec czy zamiana na 7x16 jest pod względem obciążenia zgodna ze sztuka?
    NIE. ciężar dachówki to tylko część obciążeń, mała. śnieg i wiatr to kilka razy więcej niż dachówka + ciężar konstrukcji.
    SGN będzie decydujący - wskaźnik wytrzymałości 7x16 jest 0,7*8x18 (70% wartości) więc jeśli chcesz to zrobić bez nowych obliczeń to aktualny rozstaw musisz pomnożyć przez 0,7 (zakładam, że ktoś to wcześniej liczył). albo dać konstruktorowi niech liczy raz jeszcze.
    choć nie bardzo wiem co ma do tego strop?
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 17-11-2015 o 13:01

  16. #136
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slawko333

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rle
    Kod pocztowy
    37-306
    Posty
    77

    Domyślnie

    w projekcie sa dwa slupy stolcowe, chciałbym zostawić duza dziure w stropie na ew klatke schodowa, i będę musial przesunąć slupa i ew dolozyc dwa slupy, bo płatwie mam 16x16 a w projekcie sa 18x22

  17. #137
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Masz kierownika budowy? Co Ty chcesz osiągnąć? To co planujesz, to samowola budowlana. Wskaźniki przekroju na zginanie są znacząco różne. "zibuch" napisał co masz zrobić. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #138

    Domyślnie

    takie wąskie krokwie są nieestetyczne

  19. #139
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slawko333

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rle
    Kod pocztowy
    37-306
    Posty
    77

    Domyślnie

    to może jeszcze raz zadam pytanie, oryginalny projekt ma; krokwie 8x18, płatwie pośrednie 22x18, rozstaw krokwi ok 75cm , pod dahcowke ceramiczna nachylenie dachu 30st, zmiana jak planuje to ; krokwie 7x16, płatwie 16x18 lub 16x16, roztaw krokwi ten sam , blachodachowka, chce dolozyc jeszcze jetki których niema wogole w projekcie, czy taka zmiana jest zgodna ze sztuka budowlana? czy dach się niezawali?

  20. #140
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Taka zmiana to nowa konstrukcja którą musi przeliczyć konstruktor i nanieść na projekt. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Strona 7 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony