dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wydajnosc studni

    Prosze o opinie uzytkownikow i posiadaczy studzien. Nie zalezy mi na jakosci wody lecz na wydajnosci, poniewaz woda ze studni mam zamiar tylko podlewac pokaznych rozmiarow ogrod. Gdzies na forum przeczytalem, ze powinno sie lac 5 litrow wody na m2 trawnika (w sezonie suchym) daje mi to zapotrzebowanie na 15 m3 wody dziennie. Oczywiscie chce zalozyc jakis system do podlewania typu Gardena, wiec woda musi dosc szybko naplywac do odwiertu. Bede wdzieczny ze wszelkie sugestie i porady, pozdrawiam
    felek

  2. #2
    ogrodnik
    Guest
    ogrodnik

    Domyślnie

    czy nikt z was nie ma studni??

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Ale jaką studnię masz? Wiercona czy kopana z kręgów. Jeżeli wiercona to jaką ma konstrukjce (rodzaj rur, filtra itp). Jaka jest głęboka, jak głęboko jest położona zwierciadło wody? Jaką pompą chcesz ujmować wodę : głebinową (zanurzeniowa) czy też odśrodkową? Podaj te dane to może coś podpowiem.
    Z tego co się orientuję na automatycznego systemu nawadniania trzeba mieć min 2,5 m3/h. Poniżej tej wydajność koszty inwestycyjne są zbyt duże.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Ja na razie nie mam, ale z tego co wiem to z tzw przeciętnej studni takiej wydajności raczej nie osiągniesz. Chyba że Studnia stoi na terenie dorze wodonośnym tzn w dolince w pobliżu rzeki lub jakiegoś źródła.

  5. #5

    Domyślnie

    Ten post wyżej to mój
    Nie wiem dlaczzego mnie wylogowało

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    O przepraszam. Studnia która ma 15 m3/d to żadna studnia. Wydajność poniżej 1 m3/h to jest praktycznie "negat". Proszę więc nie opowiadać, że dla takiej studni trzeba super warunków hydrogeologicznych. To po prostu bzdura.

  7. #7
    PYTUŚ
    Guest
    PYTUŚ

    Domyślnie woda

    To prawda!, trzeba znać warunki hydrologiczne lub i co jeszcze lepiej geologiczne, żeby koledze coś podpowiedzieć. Stan prawny na dziś to 5m3/dobę , 30 max . głębokości bez zezwolenia ale dla siebie, jeżeli kwiatki na sprzedaż to klops. Ponadto z jakich terenów pochodzisz?, zadzwoń do mnie na [email protected] to Ci powiem więcej,ok?.

  8. #8

    Domyślnie

    Generalnie chodzi mi oto, zeby nie bawic sie z podlewaniem przez caly dzien a zrobic to wieczorkiem w 2-3 godziny. Wiem ze wydajnosc studni 15 m3/dobe to pikus ale chodzi o to zeby wyciagnac z niej 15 m3 w 2-3 godziny. Z tego co wiem to jesli chodzi o wode zdatna do picia, musialbym wiercic bardzo gleboko (grubo ponad 30m), dzialke mam przykryta dobra gleba ale nizej znajduje sie glina i il. Wody podskorne sa natomiast dosc plytko. Dzialka jest tez na wzniesieniu wiec nie wiem jak bedzie z naplywem wody do studni kopanej. Licze na porady forumowiczow ktorzy maja w tym temacie juz jakies doswiadczenia, wiadomo ze najprosciej byloby wykopac studnie i ja przetestowac ale to akurat nie jest najtansze rozwiazanie....
    pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    moge ci powiedziec jak jest ze studnia u mojego ojca.
    wykopana 4 lata temu, 10 metrow glebokosci, wstawione kregi. Glina przez dobre kilka metrow, warstwy ilow i zwiru cienkie. Z wydajnoscia 5..6 mł/ kilka godzin nie bylo problemow nawet latem. Na kregach moznabylo zauwazyc spadek poziomu max 1m. Czy wyciagnelaby i 15mł nie wiem. poza tym na dzialce u mojego ojca z woda nie ma problemu, za to sasiad polozony kilkadziesiat metrow dalej i kilka metrow nizej nie mogl u siebie wody znalezc.

    jesli widzisz ze sasiedzi nie maja problemow z woda w studniach to nie ma co sie zastanawiac. jesli nie uzyskasz wydajnosci tych 15mł to mozna pomyslec o zbiorniku np. 3..5mł i tam ew. magazynowac wode lub wkopac dwa slupy kregow i polaczyc je ze soba. watpie czy latwo uzyskasz wydajnosc 8mł/h ze studni wierconej. poza tym bez badan gruntu bardzo trudno to stwierdzic.

  10. #10

    Domyślnie

    Dzieki Soyer. Mysle ze jesli nie uzyskam interesujacej mnie wydajnosci to poprostu zakopie gdzies zbiornik na 10m3 i w ciagu dnia pompa ze studni bedzie mi go powoli napelniac, zeby wieczorkiem wieksza pompa mogla woda ze zbiornika zasilic system nawadniania. Rozwiazanie nie powinno byc zbyt kosztowne ale zapewni mi komfort latem i powinno sie szybko zwrocic (przy zapotrzebowaniu 450m3 wody miesiecznie w sezonie letnim wodociagi kasowalyby mnie okolo 1000zl)

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Przepraszam dyskusja przypomina trochę gdybanie. Ale postaram się wyjaśnić. Powtórzę, że trzeba znać lokalne warunki geologiczne i hydrogeologiczne. To nic nie znaczy, że TOM SOYER ma wodę. Ty tej wody możesz nie mieć. Ale: Studnia która ma dać wydajność 5-8 m3/h to jest naprawdę mała studnia. Według danych producenta filtr szczelinowy o średnicy 250/280 mm z 1 m daje ok. 10 m3/h wody. Do tego trzeba znać wydajność warstwy wodonośnej, a to już sprawa lokalna. Więc dobrze jest pogadać ze studniarzem lub geologiem, którzy po prostu wiedzą czy woda jest czy nie. Oczywiście nie ma nigdy 100% pewności.
    Widzę Panowie, że preferujecie studnie kopane. Ja wręcz przeciwnie. Głównie ze względu na koszty. Studniarz za wykonanie 1mb studni weźmie od 100 do 200 zł. Proszę policzcie sobie ile kosztuje jeden krąg żelbetowy i jakie on ma wymiary. Nie sądzę, żebyście się zmieścili w 200 zł. Do tego należy doliczyć koszty kopania. Tymczasem studniarz zrobi mi studnię szybko i prowesjonalnie i będzie ona tańsza. Zaznaczam, że nie jestem studniarzem, ale się tylko koło branży kręcę.
    Pomysł ze zbiornikiem nie jest do końca dobry. Bo niby jak to ma pracować: jedna pompa czerpie wodę ze studni i pcha ją do zbiornika, który magazynuje wodę do tych porzebnych 15m3. Druga pompa służąca do podlewania czerpie wodę ze zbiornika. Ile musi kosztować cała isntalacja: dwie pompy, zbiornik, rurociągi, kable elektryczne. Ile prądu wezmą dwie pompy? Czy nie taniej jest zrobić nawet głębszą studnię wierconą. Wypada chociaż pogadać z lokalnym studniarzem ile za to weźmie i całą sprawę przekalkulować.
    Na koniec powiem, że ja zrobiłem studnię o głębokości 15 m i udało mi się z niej wydusić 3 m3/h przy bardzo niekorzystnych warunkach hydrogeologicznych. Jest to wystarczająca wydajność do zamontowania systemu automatycznego nawadniania. Kwestia ile się zaprojektuje sekcji.
    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    to ze ja mam wode to pewnie ze nie znaczy ze kto inny bedzie ja mial - napisalem przeciez o naszym sasiedzie.
    pomysl studni kopanej i ew. dodatkowego zbiornika ma sens jesli ze studni wierconej nie da sie pokryc zapotrzebowania - to zadna preferencja tylko wyjscie z sytuacji. wtedy nie ma sensu rozmawiac o kosztach. oczywiscie instalacja kosztuje ale pompa do studni wierconej jest kilkakrotnie drozsza niz do studni kopanej.

    nie wiem dlaczego Felek chce sie koniecznie zmiescic w swojej wydajnosci w dwoch godzinach. wydajnosc mozna sprawdzic po zrobieniu odwiertu. jesli bedzie ona niezadawalajca mozna wtedy szukac dalej kjakiegos rozwiazania. nie widze wiec przeszkod aby studnie wiercona zrobic "w ciemno".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony