dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 515 z 648
Pokaż wyniki od 10.281 do 10.300 z 12943
  1. #10281

    Domyślnie

    wg, tak z ciekawości, jak Ci smakują produkty uwędzone na dymie brzozowym?

  2. #10282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    wg, tak z ciekawości, jak Ci smakują produkty uwędzone na dymie brzozowym?
    Wędziłeś kiedyś królika? Smakuje wyśmienicie z dokładką brzeziny do wędzenia. Wracając do pytania, nie na samym brzozowym, dokładałem tego drewna do jabłonkowego i olchowego. Na samej brzozie będzie mdłe. Jeśli dodajemy dębiny to bez kory. Olcha zawsze stanowiła większość przy wędzeniu.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #10283

    Domyślnie

    Fakt sam nie wędziłem, ale z tego co wiem, to brzoza jest jednym z nielicznych gatunków nie nadających się do wędzenia. Jadłem kiedyś łososia z Islandii wędzonego na brzozie. Oprócz karłowatej wierzby to jedyny gatunek tam występujący, więc siłą rzeczy nie mają alternatywy. Łosoś smakował, jakby na imprezie służył za popielniczkę A trochę ryb w życiu uwędziłem i zjadłem, więc mam porównanie. Ale w celu zaostrzenia smaku, może faktycznie. Na iglastych też się niby nie wędzi, a jałowca czasem się dodaje dla smaczku.

  4. #10284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Fakt sam nie wędziłem, ale z tego co wiem, to brzoza jest jednym z nielicznych gatunków nie nadających się do wędzenia. Jadłem kiedyś łososia z Islandii wędzonego na brzozie. Oprócz karłowatej wierzby to jedyny gatunek tam występujący, więc siłą rzeczy nie mają alternatywy. Łosoś smakował, jakby na imprezie służył za popielniczkę A trochę ryb w życiu uwędziłem i zjadłem, więc mam porównanie. Ale w celu zaostrzenia smaku, może faktycznie. Na iglastych też się niby nie wędzi, a jałowca czasem się dodaje dla smaczku.
    Jałowcówka, palce lizać. Dodajemy w końcowej fazie wędzenia. Brzozy raczej nie stosuję nagminnie ale wiem, że za dodatek może służyć. Czytałem gdzieś, że nawet orzech włoski w niektórych krajach jest używany do wędzenia pewnych potraw. Co kraj, to obyczaj. Olcha jednak pachnie najładniej, na drugim miejscy stawiał bym jabłonkę.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  5. #10285
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    I tu się zgadzam. Mam kominek z PW, paliłem kilku letnim drewnem dębowym i ...nie byłem zadowolony, gdyż dębina pięknie się żarzy ale płomień ma minimalny. Do PW najlepsza moim zdaniem brzoza posiadająca długie języki ognia. W większości palę jednak brykietem.
    A możesz wytłumaczyć nam, dlaczego Twoim zdaniem do kominka z PW używać mniej kalorycznego drewna ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #10286

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A możesz wytłumaczyć nam, dlaczego Twoim zdaniem do kominka z PW używać mniej kalorycznego drewna ?
    Wartość opałowa drewna brzozowego wysuszonego to 4,3 kWh/kg, natomiast dębowego to 4,2 kWh/kg więc ... Wartość energetyczna dębiny o wilgotności 20% to 10,49 GJ/m3, brzozowego to 9,38 .GJ/m3. Źródło http://agroenergetyka.pl/?a=article&id=146
    Nadal jednak chodzi mi o płomienie przy kominku z PW a nie żar.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  7. #10287
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Kaloryczność objętościowa jest jak widać niższa, a drewno kupuje się i dokłada raczej patrząc na objętość, a nie wagę.
    Dlaczego niby, wkład PW załadowany drewnem brzozowym jest w lepszej sytuacji, niż wkład załadowany w ten sam sposób drewnem dębowym ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #10288
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Dąb to twarde drewno będie sie palić dłużej niż brzoza, która jest swietna jako rozpałka. Ja palę grabem, a do rozpalania mam wierzbę energrtyczną.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  9. #10289
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Olcha, brzoza, grusza, mokre, zalepi, suche, twarde, nie zalepi, objętość, lepsze, gorsze....

    Tak się czyta ostatnią stronę. Czyli ktoś bez doświadczenia, zgłupieje do końca...

  10. #10290

    Domyślnie

    Po wszystkich radach stwierdziłem ,że kupię tą olchę wysuszę i zobaczę dla własnego doświadczenia jak się będzie palić w kominku . Najwyżej będę miał do ogniska na kiełbaski i do wędzarni ( której jeszcze nie posiadam ) Dziękuję za zainteresowanie tematem

  11. #10291
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Olcha to jak najbardziej dobry opał. Sucha oczywiście.
    Generalnie można powiedzieć że 1 kg każdego jednego drewna ma zbliżoną wartość opałową. Czy to jest 4,1 czy 4,4 "czegośtam" to nieważne (u brzozy większy udział samej celulozy, czyli doskonale spalającej się mieszanki węgla, wodoru i tlenu, nieznacznie zwiększa tę wartość, a u iglaków związków żywicy).
    Tyle że tona drewna brzozowego czy sosnowego i tona drewna dębowego, grabowego czy bukowego nieco inaczej się w drewutni (nie-) mieści ...
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 09-05-2017 o 00:09
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  12. #10292
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Hej, hej. Wybaczcie, jeśli ktoś już poruszał ten temat, ale nie mam ochoty brnąć przez 515 stron tego tematu, żeby znaleźć tylko część odpowiedzi na moje pytanie. Otóż... smog tematem dość nośnym stał się w zeszłym roku i, jako, że zdecydowaliśmy się na pompę ciepła, żeby:
    1. zaoszczędzić na kosztach eksploatacji domu
    2. oszczędzić trochę nasze całkiem ładne okolice i środowisko
    chcemy wybrać kominek, który będzie miał jak najlepsze parametry spalania. I tu pojawia się problem przy wkładach kominkowych- strasznie drogie mają skuteczność 60-70%, a żeby emisji szkodliwych substancji było jak najmniej szukamy wkładów ze skutecznością 80%. I tu pojawia się problem, bo... wybór jest mikro i z dostępnością słabo Pomocy.

    PS: Tak, wiem, że drewno musi być suche i sezonowane, żeby emisja była zminimalizowana. Kominek będzie pewnie bardziej dekoracyjny, niż użytkowy, ale jednak zależy nam na tym, żeby nie syfić we własnym ogródku i nie zapłacić miliona monet.

  13. #10293
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Bepo, przede wszystkim – oczywiście tylko suchym należy palić – ale musicie nauczyć się prawidłowo palić. Ta skuteczność ma się nijak do dbania o środowisko. Dotyczy tego ile ciepła jest wstanie konkretny wkład wyprodukować. A ty powinieneś się martwić jak palić, żeby jak najmniej dymić z komina
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  14. #10294
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    No i to jest dobre pytanie - jak mamy palić? Bo, szczerze mówiąc, wydajność wydajnością(mamy zaplanowaną podłogówkę i pompę ciepła- kominek to kaprys) zależy mi na tym, żeby nie emitować za dużo odpadów do powietrza, którym będę oddychać, ja, mój mąż i nasze koty

  15. #10295
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Bepo, do góry nogami palić. To jedyny właściwy sposób. Unikniesz zadymiania, brudnej szyby, okopconego paleniska. A wszystko dlatego, że wkład i cała reszta łącznie z kominem będzie sie powoli nagrzewać... E... co ja tu będę pisać Lepiej przeczytaj jak to się robi u Piotra na blogu mozna-palic-do-gory-nogami albo na facebooku
    Gwarantuję, że to proste i skuteczne, a z komina (u mnie też) leci ledwie widoczna biała mgiełka Wkład wcale nie musi być Brunnera za grubą kasę.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  16. #10296

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bepo Zobacz post
    Hej, hej. Wybaczcie, jeśli ktoś już poruszał ten temat, ale nie mam ochoty brnąć przez 515 stron tego tematu, żeby znaleźć tylko część odpowiedzi na moje pytanie. Otóż... smog tematem dość nośnym stał się w zeszłym roku i, jako, że zdecydowaliśmy się na pompę ciepła, żeby:
    1. zaoszczędzić na kosztach eksploatacji domu
    2. oszczędzić trochę nasze całkiem ładne okolice i środowisko
    chcemy wybrać kominek, który będzie miał jak najlepsze parametry spalania. I tu pojawia się problem przy wkładach kominkowych- strasznie drogie mają skuteczność 60-70%, a żeby emisji szkodliwych substancji było jak najmniej szukamy wkładów ze skutecznością 80%. I tu pojawia się problem, bo... wybór jest mikro i z dostępnością słabo Pomocy.

    PS: Tak, wiem, że drewno musi być suche i sezonowane, żeby emisja była zminimalizowana. Kominek będzie pewnie bardziej dekoracyjny, niż użytkowy, ale jednak zależy nam na tym, żeby nie syfić we własnym ogródku i nie zapłacić miliona monet.
    Słabo szukasz. Mój kominek Unico (z płaszczem wodnym) ma deklarowaną sprawność 87%.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  17. #10297
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Po to tu jestem, żeby pytać i uczyć się od mądrzejszych/bardziej doświadczonych

    Większość wkładów za grubą kasę sprawność ma słabą

    Pestka56- dziękuję za link! To mi wiele wyjaśniło, na pewno wypróbujemy ten sposób

  18. #10298
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    A czy tobie ta sprawność jest taka potrzebna, skoro kominek ma być tylko dla przyjemności? Raczej pomyśl o kupieniu takiego, ktory, gdy w nim napalisz, to nie zrobi ci w salonie temperatury jak w piecu hutniczym A napalić, żeby był fajny efekt ognia trzeba. Nie da się włożyć pięciu drzazg i cieszyć ogniem
    Masz rekuperację pewnie. więc potrzebujesz wkład szczelny. Może Arysto powietrzny, a może Hitze. Możesz o nie zapytać Piotra Baturę, bo je testuje.
    http://arysto.com.pl/katalog/
    http://www.hitze.pl/kominki.html
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 20-05-2017 o 16:25
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  19. #10299

    Domyślnie

    Potrzebuję pomocy w kwestii wyboru kominka - jak i firmy wykonawczej, ponieważ mam niestety wrażenie, że w salonach kominków próbuje mi się z góry wciskać bardzo drogie rozwiązania (niekoniecznie optymalne i mi potrzebne).

    Kominek ma pełnić u mnie w domu funkcje raczej rekreacyjno - estetyczna czyli ma budować atmosferę, a nie być źródłem ogrzewania. Mamy w domu 100% podłogówki, nie ma rekuperacji. Marzy mi się kominek taki tradycyjny, w angielskim stylu, z białym portalem. Dziś w salonie pan pokazał nam wkład za ponad 7000 zł - jakiś niemiecki, chociaż nie widział naszego wnętrza, słysząc, że w miejscu gdzie ma stać kominek biegnie niestety podłogówka już od razu tłumaczył jakie wykona zbrojenie do ściany i tak dalej. Oczywiście cenię pomysłowość, ale nie jestem pewna czy to będzie konieczne i niezbędne.

    Jednym słowem: do okazjonalnego palenia w kominku nie chciałabym płacić 7 koła za wkład, czy możecie mi podpowiedzieć jak mam się zabrać za temat kominka, dobór mocy, rodzaj wkładu i jak szukać fachowca, który dobierze nam optymalne rozwiązania, niekoniecznie te najdroższe.

  20. #10300

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarzenaTG Zobacz post
    Potrzebuję pomocy w kwestii wyboru kominka - jak i firmy wykonawczej, ponieważ mam niestety wrażenie, że w salonach kominków próbuje mi się z góry wciskać bardzo drogie rozwiązania (niekoniecznie optymalne i mi potrzebne).

    Kominek ma pełnić u mnie w domu funkcje raczej rekreacyjno - estetyczna czyli ma budować atmosferę, a nie być źródłem ogrzewania. Mamy w domu 100% podłogówki, nie ma rekuperacji. Marzy mi się kominek taki tradycyjny, w angielskim stylu, z białym portalem. Dziś w salonie pan pokazał nam wkład za ponad 7000 zł - jakiś niemiecki, chociaż nie widział naszego wnętrza, słysząc, że w miejscu gdzie ma stać kominek biegnie niestety podłogówka już od razu tłumaczył jakie wykona zbrojenie do ściany i tak dalej. Oczywiście cenię pomysłowość, ale nie jestem pewna czy to będzie konieczne i niezbędne.

    Jednym słowem: do okazjonalnego palenia w kominku nie chciałabym płacić 7 koła za wkład, czy możecie mi podpowiedzieć jak mam się zabrać za temat kominka, dobór mocy, rodzaj wkładu i jak szukać fachowca, który dobierze nam optymalne rozwiązania, niekoniecznie te najdroższe.
    Poczytaj, przemyśl. Ja tak zrobiłem i cieszę się kominkiem za każdym razem kiedy w nim rozpalam. Forum jest stronnicze.

Strona 515 z 648

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony