dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26
  1. #21

    Domyślnie

    Podziel to na dwie warstwy

  2. #22

    Domyślnie

    Odkopię kotleta.
    Moje pytanie jest następujące. Ile muszę dać styropianu, a w zasadzie ile powinienem na posadzkę gdzie "wolnego" miejsca mam od chudziaka 22cm na parterze (dom nie jest podpiwniczony, w wykop nasypano 600ton piasku, folie, 10cm styropianu i chudziaka). Posadzka będzie samopoziomująca ok 5cm. Czy dobrze liczę, że panel lub kafłe to ok 15mm, posadzka 50mm i pozostała część 15,5cm to styropian? Czy o czymś zapominam? Wybaczcie moje prostackie pytanie ale jest to pierwsza budową na mojej głowie.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrsaint Zobacz post
    Odkopię kotleta.
    Moje pytanie jest następujące. Ile muszę dać styropianu, a w zasadzie ile powinienem na posadzkę gdzie "wolnego" miejsca mam od chudziaka 22cm na parterze (dom nie jest podpiwniczony, w wykop nasypano 600ton piasku, folie, 10cm styropianu i chudziaka). Posadzka będzie samopoziomująca ok 5cm. Czy dobrze liczę, że panel lub kafłe to ok 15mm, posadzka 50mm i pozostała część 15,5cm to styropian? Czy o czymś zapominam? Wybaczcie moje prostackie pytanie ale jest to pierwsza budową na mojej głowie.
    Od dołu piach, folia, 10 styro, chudziak?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  4. #24

    Domyślnie

    Źle napisałem, jest piach, izolacja, chudziak, styropian, beton. Z uwagi na błąd tj. podniesienie drogi musieliśmy podnieść dom i stąd teraz powstanie nam posadzka na posadzce. Pół biedy, że tylko fundamenty stały. Dom miał być bez schodów od frontu do domu ale z obawy o wodę jaka mogłaby lecieć z drogi podnieśliśmy o 1 bloczek fundament. Nie wiem czy jasno to opisałem ale nie to jest istotą pytania tylko o grubość styropianu.

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    To zależy jak mają być zaizolowane pozostałe elementy budynku, czyli w efekcie końcowym, "ile dom ma palić?".
    Możesz dać tyle ile wymagają tego przepisy - 0,45W/(m2K) (zazwyczaj do ich spełnienia wystarczy 10cm styropianu), ale wtedy, zakładając,że pod posadzką będzie 8 st. C, a w pomieszczeniach 20 st. C, przez posadzkę będzie "uciekało" ponad 5W/m2. Przy posadzkach np. 100m2 daje to 500W, co w skali sezonu grzewczego (zakładam 200 dni) oznacza 2400kWh energii. Przy ogrzewaniu podłogowym straty będą oczywiście jeszcze większe, bo jeżeli średnia temperatura posadzki w sezonie grzewczym wyniesie 23 st. C, to wzrosną one do ponad 3000kWh/rok.
    Oczywiście opłacalność ograniczenia tych strat zależy od ceny energii użytej do ogrzewania. W przypadku energii elektrycznej używanej tylko w 2 taryfie koszt tych strat to 750-1000 zł rocznie. Przy pompie ciepła straty są już mniej dotkliwe pod względem finansowym i wynoszą 200-300zł rocznie, ale nie jest to cała prawda, bo musimy zainstalować pompę ciepła o większej mocy, co przekłada się na wyższe koszty inwestycyjne. Przy innych źródłach ciepła wyjdą wartości pośrednie, np. przy gazie ~500zł/ rok.
    To są roczne koszty eksploatacji, które możemy zmniejszyć dając lepszą izolację pod posadzką. Można sprawę uprościć i powiedzieć, że straty będą malały proporcjonalnie do grubości izolacji, np. przy 20cm izolacji spadną dwukrotnie w porównaniu do 10cm. Przy styropianie posadzkowym EPS 100, który obecnie kosztuje ~150zł/m3, te dodatkowe 10cm to koszt 15zł. Zmniejszając straty ciepła o połowę na 1m2 przy ogrzewaniu energią elektryczną rocznie zaoszczędzimy ~3,5zł. Jak widać prosty zwrot nakładów na tę inwestycję wyniesie 4-5 lat.
    Teraz pozostaje tylko pytanie, czy inwestując tę kwotę (dla posadzki 100m2 będzie to ~1500zł, a właściwie nieco więcej, bo trzeba policzyć też ułożenie tego styropianu) w inny element budynku możemy uzyskać szybszy zwrot nakładów?
    Wyliczenia Ok, + jeszcze można w.w kwotę odciążyć wartością niezapełniania wypełnienia podbudowy chudziaka zagęszczonym piachem co kosztuje około 50-70% ceny styropiany->czyli mamy 1-3lata zwrotu to już naprawdę krótko+ w grubym styropianie łatwo ukryć/wprowadzić rurki zasilające CW (a z cyrkulacją!!!) i CO które w tych cieńszych wersjach wkładane są w coś kosztujące 1-3cm otuliny o ciepłocie niewiele lepszej jak styropian i skutecznie (na kolankach w 100%) wychładzane prze ziemię,a przy grubszej izolacji 10-15cm od chudziaka, pomiędzy styropianami bez otuliny i cieplutko- koszty ciężkie do policzenia, ale są, no i ostatni mi nasuwający się aspekt już naprawdę prawie nic, ale rura zasilająca kominek w świeże powietrze, niby dobrze zaprojektowana (bo często widzę w strefie ocieplenia) może iść pod/w chudziaku ale wtedy skutecznie w czasie parogodzinnego palenia wychłodzi jego znaczną powierzchnie z 8st o coś niżej i to coś ciupie ciepło i z posadzki, w grubym ociepleniu wyizolowana neutralnie dostarcza tlen o dowolnej temperaturze. Ja zainwestowałem w 28cm 2x10 eps100 i najwyżej 8cm eps200 +7cm wylewki z podłogówką.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał flashman Zobacz post
    Witam,
    Czy dajecie styropian pod posadzkę w jednej warstwie np 15 cm, czy lepiej podzielić na 2 warstwy np 8+7 i ułozyć z przesunięciem?

    Pozdrawiam
    flashman
    zawsze lepiej zrobic jest zaklad przy ukladaniu, jam mam 12cm i 3 warstwy, 5cm 4cm i 3cm
    pozdrawiam

    Andrzej

    Zapraszam na moja budowe na http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/...ony-garaz.html

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony