dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    s1447

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    1

    Domyślnie Kocioł Vitodens 100 - sterowanie, opinie, problemy, ustawienia

    Mam piec Viessmann Vitodens 100W wraz z pogodówką i bezprzewodowym czujnikiem pokojowym Auraton 2005TX.
    Mimo podłączenia do pieca obydwu czujników całość dziala tak, ze piecem steruje tylko pogodówka, jakie by nie były ustawienia na czujniku pokojowym (jego ustawienia nie wpływają zupełnie na prace pieca).

    Czy dla tego pieca istnieje jakakolwiek możliwosc takiego ustawienia (lub doposażenia) żeby dało się automatycznie ogrzewać w dwóch trybach: dziennym i nocnym (tzn. pogodówka w dzień steruje piecem tak aby temperatura była wyższa, np w okolicach 21 stopni C, a w nocy temperatura niższa - 19 st C) ?

  2. #2

    Domyślnie Vitodens 100 W - Regulacja krzywej grzania

    Witam,
    od niedawna jestem wlascicielem domu wyposazonego w taki piecyk...
    Ogolnie hula wysmienicie - chcialbym jednak poeksperymentowac troche z wydajnoscia.
    Na dole ma podlogowke, u gory grzejniki - razem 140 m w blizniaku, do tego termostat centralny radiowy i kilka termostatow do poszczegolnych obiegow podlogowki.
    Przy temp zewnetrznej -15 st wystarcza ustawienie pokretla na piecu na cyfre 3; temparatura w domu 21 stopni.
    Zastanawiam sie nad obnizeniem krzywej grzania (jesli dobrze wyczytalem w instrukcji to fabrycznie jest ustawiona na 1,4) na 1,2 ew 1,3.
    Pytania sa dwa;
    Czy mozna sie spodziewac oszczednosci po takiej regulacji?
    Czy koniecznie musze wolac do tego sewris?
    Z gory dziekuje za pomoc
    pozdrawiam trolik

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar misiaczekm
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Bartochy koło Bezled ;)
    Posty
    313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    144

    Domyślnie

    A ile Ci spala gazu w ciągu doby na tej 3 przy -15?
    () () MisiaczekM
    ( o )
    () _ ()
    () ()

    Dziennik MisiaczekM
    Foto naszego bliźniaka

  4. #4

    Red face

    Cytat Napisał misiaczekm Zobacz post
    A ile Ci spala gazu w ciągu doby na tej 3 przy -15?
    Powiem szczerze ze nie wiem....
    Dopiero zabieram sie za temat i zaczynam mierzyc od jutra.
    pozdrawiam trolik

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    -apik-

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    3

    Domyślnie

    Również jestem posiadaczem takiego kotła i nie wiem czy w twoim przypadku będzie to możliwe.
    Z tego co piszesz posiadasz termostat centralny radiowy typu włącz wyłącz. W takiej sytuacji piec nie reguluje temp. wg krzywej grzania tylko grzeje piec do temperatury którą mu wskazałeś. Ustawiłeś gdzieś ok 45° i działa to tak że piec dostaje strzała za sterownika, załącza się, system pomp zaczyna żyć, piec dochodzi do temp ustawionej i trzyma ją aż dostanie kolejnego strzała - odpocznij :).
    Jeśli natomiast w twoim systemie pojawi się czujnik temp. zewnętrznej podłączony do pieca kocioł przechodzi na sterowanie pogodowe i wtedy dochodzą do głosu krzywe grzewcze.
    W instrukcji znajdziesz dokładnie jaki numer na pokrętle - jaka krzywa grzewcza. Ważne jest to ze temperatura na kotle jest stale podtrzymywana w zależności od aktualnej temp. zewnętrznej poprzez krzywą grzania.
    W takiej sytuacji twoje sterowniki pokojowe natomiast zajmują tylko miejsce na ścianie przypisując im tylko funkcję termometru. Ich sygnały będą ignorowane bo systemem steruje porodówka. (dokładnie taki problem z ignorowaniem przez Vitodens sygnałów ze sterowników po podłączeniu pogodówki pojawił się na forum)

    Co do podłączenia... jest dość proste i opisane w instrukcji
    Co do oszczędności... powinny być ale szału bym się nie spodziewał.

    Pozdrawiam

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    -apik-

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    3

    Domyślnie

    U mnie przy powierzchni 193m2 + garaż 36m2+ pralnia nad garażem przy temp zew. -10 i wew 15° (jeszcze nie mieszkam) idzie gdzieś 11-14m3 /dobę.
    Z tego co testowałem nie ma tez wielkich różnic w spalaniu różnic miedzy wartościami na pokrętle 2, 3, 4. Po prostu wyższa wartość na pokrętle to temp. w kotle jest wyższa ale za to krócej grzeje. Końcowy efekt jest podobny. Jakie są dokładne różnice trudno sprawdzić bo nie mamy kilku tygodni (zakładam kilka dni na jedno ustawienie) stałych warunków pogodowych.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    trolik a masz czujnik zewnętrzny ?
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar misiaczekm
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Bartochy koło Bezled ;)
    Posty
    313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    144

    Domyślnie

    Masz juz jakies dane?
    () () MisiaczekM
    ( o )
    () _ ()
    () ()

    Dziennik MisiaczekM
    Foto naszego bliźniaka

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał -apik- Zobacz post
    Również jestem posiadaczem takiego kotła i nie wiem czy w twoim przypadku będzie to możliwe.
    Z tego co piszesz posiadasz termostat centralny radiowy typu włącz wyłącz. W takiej sytuacji piec nie reguluje temp. wg krzywej grzania tylko grzeje piec do temperatury którą mu wskazałeś. Ustawiłeś gdzieś ok 45° i działa to tak że piec dostaje strzała za sterownika, załącza się, system pomp zaczyna żyć, piec dochodzi do temp ustawionej i trzyma ją aż dostanie kolejnego strzała - odpocznij .
    Jeśli natomiast w twoim systemie pojawi się czujnik temp. zewnętrznej podłączony do pieca kocioł przechodzi na sterowanie pogodowe i wtedy dochodzą do głosu krzywe grzewcze.
    W instrukcji znajdziesz dokładnie jaki numer na pokrętle - jaka krzywa grzewcza. Ważne jest to ze temperatura na kotle jest stale podtrzymywana w zależności od aktualnej temp. zewnętrznej poprzez krzywą grzania.
    W takiej sytuacji twoje sterowniki pokojowe natomiast zajmują tylko miejsce na ścianie przypisując im tylko funkcję termometru. Ich sygnały będą ignorowane bo systemem steruje porodówka. (dokładnie taki problem z ignorowaniem przez Vitodens sygnałów ze sterowników po podłączeniu pogodówki pojawił się na forum)

    Co do podłączenia... jest dość proste i opisane w instrukcji
    Co do oszczędności... powinny być ale szału bym się nie spodziewał.

    Pozdrawiam
    Bardzo dziekuje - wlasnie takiej wiedzy potrzebowalem )
    U mnie duza role bedzie odgywal kominek akumulacyjny - termostaty dadza mi mozliwosc elastycznej regulacji temp w zaleznosci od tego czy chodzi kominek. Z tego co wiem pogodowka nie dziala zbyt dobrze we wspolpracy z kominkiem wiec chyba zostane przy tym co mam.

    Jesli chodzi o odczyty - wciaz walcze z gazownikami ( i narazie ciagne gaz od developera wiec nie mam mozliwosci dokladnego zmierzenia codziennie.
    Jak tylko bede cos mial to dam znac
    pozdrawiam trolik

  10. #10

    Domyślnie Glosna pompa w piecu Viesmann Vitodens 100

    Witam
    Mam pytanie do uzytkownikow pieca Viesmann Viesmann Vitodens 100 W. Jak glosno chodzi u Was pompa obiegowa do grzejnikow?
    U mnie chodzi znaczniej glosniej niz sam palnik, ktory grzeje na max.
    Pytam sie, bo w kotlowni mam inne pompy: do podlogowki i do cyrkulacji CWU i te pompy dzialaja cichutko, tylko ta pompa w piecu glosno szumi
    Dodatkowo ta pompa chodzi caly czas, co dodatkowo jest uciazliwe, podczas gdy kotlownia sasiaduje z pokojem, w ktorym slychac jednostajnie szumienie.
    Pozdrawiam
    Pawel
    Ostatnio edytowane przez piegoosek ; 10-04-2011 o 01:22

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Spróbuj odpowietrzyć pompę -poluzuj szerokim śrubowkrętem płaskim "srebrną" śrubkę od czoła pompy. Podłóż szmatę pod pompę, bo poleci woda, nie poparz się.
    Czy pompa jest gorąca? - czy wyraźnie bardziej gorący jest silnik niż korpus pompy?
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Zdejmij obudowę kotła i sprawdź markę pompy. Jeśli to Wilo to niestety prawdopodobnie starła się tuleja trzymająca łożyska. Nie na gwarancji. Ani w Viessmannie ani w Wilo.
    Inna sprawa - jak wyglada filtr przed kotłem?
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Może za niskie ciśnienie w instalacji ?
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Mały, w wieśku teraz grundfosy od paru lat. Na razie cisza u pytajacego.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  15. #15

    Domyślnie Glosna pompa w piecu Viesmann Vitodens 100

    Sprawdzilem marke pompy, duzymy literami jest Viesmann, malymi Grundfoss
    Zmiejszylem obroty pompy przelacznikiem z boku, jest troche lepiej, ale dalej duzo glosniej niz zewnetrzna pompa od podlogowki.
    Serwisant Viesmanna twierdzi, ze ten szum to normalka, troche to mnie dziwi, bo przeciez sa piece, ktore sie wiesza w kuchni albo lazience, ciekawe jak uzytkownicy toleruja ten halas......

    Pozdrawiam
    Pawel

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Szum pompy to normalka taka sama jak pewno niedouczony serwisant. Jak pompa głośniej chodzi niż wentylator w kotle, to coś nie gra. A może coś jest przydławione w obiegu grzejnikowym - stąd hałasy, bo zakładam, że jest ona odpowietrzona.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  17. #17

    Domyślnie

    my też kupiliśy Vitodens 100W z zasobnikiem 120 litrów. Jeszcze nie mieszkamy ale teraz na 14 stopni jak ustawione jest to pobiera 3,6 metra gazu na dobę. Domek ma 150 metrow. Ale na testowanie to jeszcze przyjdzie czas)

  18. #18

    Domyślnie

    Witam,
    Jestem użytkownikiem tego pieca od miesiąca. Chodzi wraz ze sterownikiem pokojowym. Niestety, nie mogę dogrzać domu do więcej niż 18 stopni przed załamaniem pogody, a teraz to max 16,6oC na sterowniku ustawiona temp 21oC). Dom z lat 80, nieocieplony, dach też nieocieplony. Na pewno straty są duże, ale myślałem że kosztem dużego zużycia gazu ogrzeję go. Na piecu, jak bym nie ustawił to max 50oC. Kaloryfery u góry gorące (choć bez przesady) a na dole zimne. Piec cały czas chodzi tylko na minimum (1 kreska) a rozpędza się tylko do nagrzania ciepłej wody. Poza tym czasami się wyłącza, jakby osiągał temperaturę. Jak zmusić piec żeby mocniej grzał. Czy są jakieś możliwości ustawiania jakiś parametrów poza tymi dwoma temperaturami, które się ustawia pokrętłami i temperaturą na sterowniku? Jestem trochę załamany zimnem w domu, przy temp zewn +3 do -3oC (choć z silnym wiatrem) - co będzie w duże mrozy.
    Liczę na jakieś wskazówki.

  19. #19

    Domyślnie

    Klasyczny błąd instalacji. To poniekąd nie wina pompy w kotle, chociaż to ona wyje i się nie dziwię. Przy rozbudowywaniu kotłowni o inne obiegi grzewcze z kotłem gazowym małej mocy (dużych standardowo nie wyposaża się w pompy) powinno się zastosować "sprzęgło hydrauliczne" a pompę ustawić możliwie na niskim biegu. W twoim układzie występują zakłócenia ponieważ dwie pompy obiegowe tj. podłogowa i grzejnikowa ciągną takie ilości wody że ta w kotle "nie wyrabia". Może pomogłoby ustawienie pompy w kotle na max. bieg a te dwie na najniższy. Jakbyś miał sprzęgło to by tych problemów nie było ponieważ pompa z kotła ładuje do sprzęgła a pompy obiegów grzewczych pobierają ciepło ze sprzęgła. No i jeszcze jest kwestia poprawnego montażu sprzęgła. Dla tego jeden instalator jest droższy od drugiego

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wielu83 Zobacz post
    Klasyczny błąd instalacji. To poniekąd nie wina pompy w kotle, chociaż to ona wyje i się nie dziwię. Przy rozbudowywaniu kotłowni o inne obiegi grzewcze z kotłem gazowym małej mocy (dużych standardowo nie wyposaża się w pompy) powinno się zastosować "sprzęgło hydrauliczne" a pompę ustawić możliwie na niskim biegu. W twoim układzie występują zakłócenia ponieważ dwie pompy obiegowe tj. podłogowa i grzejnikowa ciągną takie ilości wody że ta w kotle "nie wyrabia". Może pomogłoby ustawienie pompy w kotle na max. bieg a te dwie na najniższy. Jakbyś miał sprzęgło to by tych problemów nie było ponieważ pompa z kotła ładuje do sprzęgła a pompy obiegów grzewczych pobierają ciepło ze sprzęgła. No i jeszcze jest kwestia poprawnego montażu sprzęgła. Dla tego jeden instalator jest droższy od drugiego
    Autorzy pytań czekali, czekali ale się doczekali (popatrz na daty pytań w tym wątku).
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony