dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 46
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    jedyne co mnie zastanawia, by nie powiedzieć niepokoi, to fakt ze tymi rurkami będzie płynęło trochę suchawe powietrze a te rurki ułożone gdzieś w warstwie ocieplenia nie będą miały gdzie oddać ładunku który się na nich wytworzy a wtedy kurz będzie na tym siadał jak kura na jajach
    Faktycznie. Kanały prostokątne jakoś nie kurzą się w środku. Rury kanalizacyjne to nawet sporo. Ale tylko cienką warstewką - potem kurzu nie przybywa.

  2. #22

    Domyślnie

    plastikowe anemostaty nie bardzo się sprawdzają z tego powodu, aczkolwiek nie jest to sytuacja jedyna i niepodważalna bo u kogoś może być całkiem ok
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  3. #23

    Domyślnie

    Prosze. Wiec kolejny minus rur PCV. Moze ktos jeszcze ma jakies spostrzeżenia?

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    "..."nie tyle możesz ale powinieneś zrezygnować z kominów i kominiarz nie ma co u ciebie robić sprawdzi czy powietrze idzie kanałem i tyle może, kłopotów nie ma prawa ci robić, jeżeli jednaj będziesz używał kuchenki gazowej w kuchni to możesz mieć kłopoty
    Witam. No właśnie jak to jest z tym gazem? Czy mając kuchnię otwartą na salon, z kuchenką gazową- nie mogę mieć WM wyw/naw tylko grawitacyjną?
    Tak samo w pomieszczeniu technicznym- kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, koncentryczny przewód powietrzno-spalinowy. CZy tu nie mogę zastosować tej wentylacji tylko grawitację?

    Uważam, że WM mogę tam zastosować na podstawie tego zapisu z WT par. 170 pkt 3
    "Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175"
    Pozdrawiam.
    Dopóki taka Twoja wola, taka moja dola
    Lecz błagam Cię daj sobą pozostać...

  5. #25

    Domyślnie

    sęk w tym że kuchenka zdaje sie nie jest urządzeniem ze zamkniętą komorą i tu kominiarze się wywracają bo przepis zabrania w takim wypadku wm wyciągowej, zabrania również mieszania wm i konwekcyjnej więc kominiarz nie moze (a często to robi) wymuszać osobnego kanału konwekcyjnego w kuchni czy salonie z prostym kominkiem, sprawę załatwia zainstalowanie nawiewu i wywiewu w takim pomieszczeniu
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 19-02-2011 o 16:48
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    sęk w tym że kuchenka zdaje sie nie jest urządzeniem ze zamkniętą komorą i tu kominiarze się wywracają bo przepis zabrania w takim wypadku wm wyciągowej, zabrania również mieszania wm i konwekcyjnej więc kominiarz nie moze (a często to robi) wymuszać osobnego kanału konwekcyjnego w kuchni czy salonie z prostym kominkiem, sprawę załatwia zainstalowanie nawiewu i wywiewu w takim pomieszczeniu
    Odświeżę trochę temat, rozważam instalacje WM w nowym budynku, rozmawiałem z projektantem i trochę mam mętlik czy można mieszać WM z WG on twierdzi że nawet trzeba w kuchni, łazienkach i pomieszczeniu z kotłem gazowym. Tłumaczy to tym że podczas braku zasilania WM nie będzie działać a wentylacje muszę mieć.

    Gaz będę miał tylko w kotłowni podłączony do kotła, rozumiem że tam jest konieczne wykonanie wentylacji grawitacyjnej ale kuchnia i łazienki ?
    Jak macie to u siebie rozwiązane ?

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.625
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Twój projektant jest niedouczony.
    Nie miesza się WM i WG, a wszystkie wymienione przez Ciebie pomieszczenia mogą i powinny mieć WM
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Twój projektant jest niedouczony.
    Nie miesza się WM i WG, a wszystkie wymienione przez Ciebie pomieszczenia mogą i powinny mieć WM
    Taka wiedze zebrałem na tym forum, dziwi mnie jego stanowisko. Pytanie jak mam się wymiksować z WG żeby nie budować kanałów wentylacyjnych nie potrzebnie ?

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.625
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Skoro architekt niereformowalny, to co je KB skreśli...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravanson Zobacz post
    Odświeżę trochę temat, rozważam instalacje WM w nowym budynku, rozmawiałem z projektantem i trochę mam mętlik czy można mieszać WM z WG on twierdzi że nawet trzeba w kuchni, łazienkach i pomieszczeniu z kotłem gazowym.
    Połączenie wentylacji mechanicznej z wentylacją grawitacyjną to nic innego, jak wentylacja hybrydowa

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravanson Zobacz post
    Tłumaczy to tym że podczas braku zasilania WM nie będzie działać a wentylacje muszę mieć.
    A on musi znać przepisy.
    § 148.
    [...]
    2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.


    Cytat Napisał daxj Zobacz post
    Połączenie wentylacji mechanicznej z wentylacją grawitacyjną to nic innego, jak wentylacja hybrydowa
    Wentylacja hybrydowa różni się tym od grawitacyjnej i mechanicznej, że działa jak jedna z nich w danym czasie. A jak masz wentylację mechaniczną, nawiewniki i kominy wentylacji grawitacyjnej, to jak wyłączasz grawitacyjną, gdy działa mechaniczna?

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bolas Zobacz post
    Witam.
    Mam w planie montaż rekuperatora z pompa ciepła. O pompie ciepła naczytałem sie dosc od deski do deski to i nie tylko to forum oczy mi juz wypadaja i mam na ten temat swoje poglady - oczywiscie na + dla PC. Wracajac do tematu chciałbym sie dowiedziec czy jesli mam zamiar zrobic w moim domu rekuperacje i PC to moge calkowicie zrezygnowac z kominów?? Zaoszczedzone koszty po przeliczeniu sa duze a mozna w ten sposob znacznie obnizyc pieniadze zainwestowane w PC i rekuperacje. Mam tu na mysli ceny kominów w moim wypadku 3 kominy po 7,80m w tym jeden spalinowy i dwa kominy wentylacyjne po 2 kanały. Do tego odchodzi koszt obrobki dachowej (dach stalowy) i drabinek kominiarskich. Co daje juz bardzo sensowne oszczednosci.
    Kolejne pytanie dotyczy kanałów powietrznych rekuperatora. Czy kanały ze stali to jedyne rozwiazanie? Mam dostep do bardzo tanich rur PCV z ktorych chciałbym wykonac kanały nawiewne i wywiewne oczywiscie GWC tez bedzie. Czy instalacja wentylacyjna z takich rur tez przejdzie odbior kominiarski (wiadomo ze ich ochrona P.Poz. jest duzo mniejsza). Koszty ich ocieplenia nie sa wielkie.
    Jestem na etapie zalewania stropu nad piwnica wiec licze na szybkie i sensowne odpowiedzi bo nie chce wywalic kasy na kominy ktore mi nie beda potrzebne. Reszta domu bedzie z bala a jego powierzchnia urzytkowa wraz z zagospodarowanymi piwnicami to 130m2.
    Witam,

    Zastosowanie rur z PCV do kanałów wentylacji mechanicznej oraz gruntowego wymiennika ciepła pozwala oczywiście na oszczędność kosztów, ale wiąże się również z zagrożeniami. Rury PCV nie posiadają żadnej powłoki antybakteryjnej, więc przez zjawisko kondensacji pary wodnej na ściankach przewodów instalacja będzie narażona na rozwój bakterii. Strumień nawiewany powietrza będzie podrywał owe bakterie i przenosił je do pomieszczenia, a następnie powietrze nawiewane do budynku zamiast być świeże, będzie miało nieprzyjemny zapach.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Nie wolno łączyć wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną - w jednym z poprzednich postów jest podstawa prawna. Przy kuchence nie robimy WG, tam stosuje się inny paragraf niż przy kotłach gazowych
    W mieszkaniach nie ma wymagań odnośnie ochrony p-poż, więc kanały z PVC można jak najbardziej stosować, ale pod warunkiem że muszą to być atestowane kanały do wentylacji, a nie rury kanalizacyjne

  14. #34

    Domyślnie

    Indiana_,

    Trafna uwaga. Dla sprostowania jako rury PCV miałem na myśli rury wykorzystywane do kanalizacji. Dla wentylacji mechanicznej należy stosować wyłącznie rury PCV przeznaczone do systemów wentylacji z powłoką antybakteryjną i antystatyczną.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  15. #35

    Domyślnie Wentylacja Mechaniczna, a stare zwyczaje kominiarzy

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    sęk w tym że kuchenka zdaje sie nie jest urządzeniem ze zamkniętą komorą i tu kominiarze się wywracają bo przepis zabrania w takim wypadku wm wyciągowej, zabrania również mieszania wm i konwekcyjnej więc kominiarz nie moze (a często to robi) wymuszać osobnego kanału konwekcyjnego w kuchni czy salonie z prostym kominkiem, sprawę załatwia zainstalowanie nawiewu i wywiewu w takim pomieszczeniu
    Parę lat temu instalowałem WM w mieszkaniu w bloku. Największe przeboje miałem z kominiarzami i z tym, że nie rozumieją co jest napisane w Warunkach Technicznych budynków. Dzięki pomocy tego forum (m. in. użytkownika adam_mk - dzięki!) oraz dzięki temu, że kolega budował nowy dom z WM, mogłem uświadomić ich co mówią przepisy. Po pierwsze kominiarz nie ma uprawnień do kontrolowania, ani do opiniowania rozwiązań Wentylacji Mechanicznej. Po prostu się na tym nie zna. W przepisach pisze, że WM może kontrolować "projektant z odpowiednimi uprawnieniami" - chyba chodzi o projektanta instalacji sanitarnych. Oczywiście zamówiłem ekspertyzę płatną kominiarza, żeby się dobrze poczuli. Musiałem ich pouczyć, ale udając głupa, aby ich nie obrazić.
    Jednym z błędów jest złe rozumienie § 150. pkt. 9:

    "W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze
    do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie
    mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione."

    Otóż kuchenka gazowa nie podlega powyższemy przepisowi, gdyż nie odprowadza "spalin PRZEWODEM od urządania"!
    Na początku dałem się zbyć, ale na szczęście kolega budował nowy dom i miał projekt WM i wyciąg w kuchni z kuchenką gazową. Mówię, co jest grane? Nowy dom może mieć wyciąg w kuchni, a ja w mieszkaniu - nie? W czym nowy dom jest lepszy? Ano w tym, że tam projektował projektant z uprawnieniami, a u mnie czepia się kominiarz, który się nie zna i nie powienien się tym zajmować.

    Drugim mitem jest, że jak jest piec z zamkniętą komorą spalania, to kratka grawitacyjna też musi być. Dlatego w przepisach uściślono:
    § 170. 3. "Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych,
    NIEZALEŻNIE od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175."

    Tutaj odpowiedź Wiceprezesa Korporacji Kominiarzy Polskich:
    https://www.jelwent.pl/pliki/koc_zam.pdf
    gdzie piszą, że żądanie dodatkowej kratki przy WM jest absurdem.

    No i jeszcze śmieszna sprawa, bo co roku przychodzą do mnie kominiarze z anemometrami i mierzą "ciąg" z kratek WM:
    - "Ale u pana jest ciąg!"
    Ja odpowiadam:
    - "Mogę Panu zrobić dowolny ciąg: przestawię przepustnice na anemostacie wyciągowym, albo zmienię ustawienia na rekuperatorze i będzie jeszcze więcej."

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Buderus Zobacz post
    Witam,

    Zastosowanie rur z PCV do kanałów wentylacji mechanicznej oraz gruntowego wymiennika ciepła...., ale wiąże się również z zagrożeniami. Rury PCV nie posiadają żadnej powłoki antybakteryjnej, więc przez zjawisko kondensacji pary wodnej na ściankach przewodów instalacja będzie narażona na rozwój bakterii. Strumień nawiewany powietrza będzie podrywał owe bakterie i przenosił je do pomieszczenia, a następnie powietrze nawiewane do budynku zamiast być świeże, będzie miało nieprzyjemny zapach.....
    Konsultant marki Buderus
    Widze że Tobie się kłania rurowy Rehau.
    OK tylko po kilku latach pracy na powierzchni rur osiądzie cienka warstewka kurzu i powietrze nie bedzie miało dostępu do srebra i co wtedy? Więc czy one są warte swojej kasy?

    Bakterie chyba nie mają zapachu? Może sie myle - nie jestem biologiem?

  17. #37

    Domyślnie

    Witam,

    Ja również nie jestem biologiem, ale bakterie oraz grzyby mają zapach, który może zostać dodatkowo zintensyfikowany poprzez występowanie i rozwój na danej powierzchni.
    Oczywiście po danym okresie pracy wentylacji mechanicznej warstwa antyseptyczna w kanale może zostać zabrudzona. Należy wtedy zlecić usługę czyszczenia oraz dezynfekcji kanałów. Najczęściej poprzez otwór rewizyjny wprowadzana jest do kanału specjalna szczotka, która poprzez ruch obrotowy usuwa osad z wnętrza kanału.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  18. #38

    Domyślnie

    Czy warstwa antyseptyczna nie jest ścierana przez działanie szczotki oraz na ile liczona jest jej przeciętna żywotność (wiadomo, że wszystko ma swoją żywotność)?

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Buderus Zobacz post
    Witam,

    Należy wtedy zlecić usługę czyszczenia oraz dezynfekcji kanałów. ...Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus
    Masz rację - jak jest prosta rura to ok. Ale układane w systemie Tihelmana - czyli jak wielokrotność "drabiny". Jak ten obrotowy wycior chcesz przeciągać?

    Obrotowa szczotka, otwór rewizyjny w rurowym GWC - podaj proszę link w necie gdzie widziałeś taką szczotkę i otwór rewizyjny? Może myslałeś o czerpni lub studzience?
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 16-06-2017 o 18:39

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.625
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale kto każe robić GWC ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony