dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
 1. #1

  Domyślnie Rabata z kwitnących krzewów.

  Witam.
  W ubiegłym roku zakładałem trawnik. Obecnie zainspirowany tym forum dojrzałem do tworzenia w nim rabat. Chciałbym stworzyć podwyższoną murkiem z kamieni, wysokości 20-30 cm. rabatę z kwitnących krzewów o różnej wysokości. Ma to być rabata idąca przy ogrodzeniu i wcinająca się na kilkanaście metrów w trawnik, przed tarasem. Jest to zachodni bok ogrodzenia, a więc rośliny byłyby dobrze nasłocznione przez cały dzień.
  Ziemia lekka, klasa VI. , lekko kwaśna, to jakieś 30 cm humusu , pod nim piach. Jest 10 cm. nawiezionej, żyznej ziemi, a pod roślinki mogę kopać doły i wrzucać żyznaj ziemi. Za ogrodzeniem rośnie sosnowy lasek i mech.
  Zaprojektowałem taką rabatę i mam pytanie, czy taki układ roślin i ich kolorystyka będzie odpowiedni. Czy nie są za gęsto. Brzeg rabaty chcę obsadzić płożącymi roślinkami/ijlakami/ przewieszającymi się przez murek.

  Dla lepszego zobrazowania przedstawię najpierw ogólny szkic działki z zaznaczoną falistą rabatą.  Na tym zdjęciu widać to miejsce zaznaczone sznurkiem, wcięte w trawnik.  I projektowana rabata. Kolorem zielonym zaznaczyłem istniejące już sosny , różnej wysokości. Szkic jest zrobiony na kartce A4 , Jest wcięta w trawnik na 12m. szerokości ok. 4 m.

  Ostatnio edytowane przez volder1 ; 07-09-2010 o 20:13

 2. #2

  Domyślnie

  Przyznam, że nie lubię analizować planów, więc nie pomoge ci kompleksowo (tym bardziej, że kratek nie widać), ale czy brałeś pod uwagę wymagania odnośnie ph ziemi (wrzosy + rododendrony - niekoniecznie dobrana para). Druga uwaga - jeżeli planujesz jakieś rośliny jednej odmiany obok siebie to lepiej niech to będzie nieparzysta liczba - nie 2 a 3. Nieparzyste lepiej nasze oko odbiera (jako bardziej harmonijne: Boh trojcu lubit).
  Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

 3. #3
  ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
  magnolia

  Zarejestrowany
  May 2002
  Posty
  1.462

  Domyślnie

  Potrzebna jest skala rabaty- ile na planie to 1 metr.
  Rhododendrony nie lubią pełnego słońca więc tam nie pasują.

  Karmnik oscisty- ładny, ale wrastają w to chwasty i trzeba dziubać z tego, co jest bardzo żmudne, więc radzę w małych ilościach. Ja powiększyłabym wrzosowisko i zrobiłabym z niego 1 plamę- duża plama, moga w nim przycupnąć kosówki - jak narysowałes Winter Gold, czy w innym kształcie 'Gnom'. Jałowca wysokiego w srodek raczej bym nie dawała, może gdzies z tyłu, ale tam masz ładne tło sosnowe, więc chyba wcale. wrzosy uzupełnij wrzoścami i golterią.Zrób z nich plamy po 10-kilkanascie 1 odmiany. Dobierz raczej odmiany niskie i średnie, wysokie się rozwalają. Acha- plecam odmiany pączkowe- mniej efektowne, ale bardziej trwałe. acha Do wrzosowiska pasuja tez kępy traw -np. Pennisetum alopecuroides, Molinia careulea, festuca ovina, festuca scoparia, sesleria careulea.
  Na tyłach wrzoswiska, już wchodząc pod sosny jakieś irgi płożące.- ich też sporą plamę, albo też plamę z pięciorników krzewiastych.
  Niezły plan ogrodu- zgrabny
  świerk- wg. mnie świerk srebrny nie gra z sosnami- on jest taki 'formalny' jak z innej bajki.
  Zamiast niego dałabym drugi jaśminowiec albo lepiej- pęcherznice w miejsca-1, 3 i 2. Za pęcherznicami może z 5 dziurawców 'Hidcote'( wytrzymałe na słabą glebę, w nich wiąz. Tu gdzie 7 Swierk Inversa, dalej kilka berberysów Atropurpurea Nana, może też jakiś niski jałowiec, albo irgi płożące niskie - np. irga Dammera 'Major., że 3 tawułki japońskie
  Ale nie wiem jaka jest tu skala, więc mogę się mylić co do oceny miejsca
  Z bylin do podsadzenia można posadzic godźiki sine, bodziszki, kocimietka, oregano odm. Compactum, płomyk szydlasty, rozchodnik okazały. No i macierzanka - będzie się przewieszać przez obrzeże
  Ostatnio edytowane przez magnolia ; 08-09-2010 o 14:54
  REKLAMA

 4. #4

  Domyślnie

  Dzięki za podpowiedź. Przemyślę nasadzenia i postaram się wykonać to w skali.

 5. #5

  Domyślnie

  Witam.
  Wykorzystałem podpowiedzi Magnolii i zrobiłem nowy projekt rabaty w skali. Układ roślin w większoci ściągnąłem od Elfir, która swego czasu narysowała mi podobny żywopłot nieformowany. Powiększyłem wrzosowisko, w praktyce może będzie jeszcze większe. Wstawiłem w nie jałowiec Arnold, jest wąski - 30 cm. i nie za wysoki - 1,5 m. Powinien pasować do sosny Winter Gold - o,5 m. wysokości i 1 m. średnicy. Trawy do wrzosów jak najbardziej, ale myślę, że włożę je w plastikowe wiadra bez dna, aby się nie rozrastały.
  W środek muszę dać jakieś wysokie drzewo /świerk srebrny mi się podoba/ . Mniejszego nie będzie widać spod dwumetrowych krzewów. Sosny za nim są prowadzone w formie żywopłotu o wys. 3 m. Macierzanka i karmnik oczywiście na obrzeża . Podpowiedzcie proszę czy taki układ pasuje , co można zmienić.

  Z góry dziękuję.

  Ostatnio edytowane przez volder1 ; 13-09-2010 o 14:29

 6. #6

  Domyślnie

  Chcę zrobić w ogrodzie fontannę tryskającą z kamienia,a raczej wylewającą się przez otwór w kamieniu. Czy dać ją na tej rabacie wśród wrzosów i traw, czy lepiej zrobić oddzielny zakątek przy tarasie - kamienny i tam ją umieścić.

 7. #7
  REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
  Elfir

  Zarejestrowany
  Dec 2007
  Posty
  37.274
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  54

  Domyślnie

  osobny zakątek. Tak małą wodę najlepiej podziwiać z bliska, siedząc na tarasie.

 8. #8

  Domyślnie

  Dzięki, a co sądzisz o projekcie rabaty?

 9. #9
  REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
  Elfir

  Zarejestrowany
  Dec 2007
  Posty
  37.274
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  54

  Domyślnie

  nie utrzymujesz rzeczywistej skali roślin.
  Szczodrzenic cynii szybko osiąga jakieś 1,5 m średnicy. A świerk Inversa jest bardzo wąski, natomiast jałowce płożące mają zwykle powyżej 1,5 m średnicy.
  Chyba, że rysowałeś młode roślinki.

 10. #10

  Domyślnie

  Masz rację, za mało miejsca jest na obrzeżu rabaty, mogę ją poszerzyc o 0,5 metra aby zmiescić jałowce , ktore zresztą mogą wypełzac z rabaty po murku na trawnik. Powiększę też w ten sposob wrzosowisko.
  Koło swierka Inwersa celowo zostawiłem trochę miejsca, żeby widać było jego ładną formę.
  Jakie jest twoje zdanie w temacie srebrnego swierka i wiązu Wredei w tym miejscu i kolorystyki pozostałych roslin.
  Ostatnio edytowane przez volder1 ; 13-09-2010 o 22:12

 11. #11
  ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
  magnolia

  Zarejestrowany
  May 2002
  Posty
  1.462

  Domyślnie

  Ze skala wciąż jest czasem na bakier, ale znacznie bardziej mi się podoba. Może nawet całkiem mi sie podoba
  Co do traw- nie wszystkie sie rozłażą, więc nie musisz wszystkich ograniczać . Ja jeszcze mam watpliwosci kolorystyczne. jak masz chwilę to pokoloruj sobie te plamkina barwy jakie będą miały rosliny- niebieskawo- siny kolor dla swierka, zółty dla pecherznicy Luteus, purpura dla Diabolo. Zobaczysz czy Ci tak odpowiada. Ja bym troszkę to uspokoiła, np. nie zestawiałym ze sobą w sąsiedztwo purpury z żółtym i niebieskim. Ale tu sam oceń co tobie odpowiada.
  Poza tym dobra robota!
  Podsadź czymś niziutkim świerk inwersa- może między 4 a 5 daj trawę do 50 cm, a w stronę T. idź trawami niższymi.
  REKLAMA

 12. #12
  DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dorben
  Zarejestrowany
  Sep 2010
  Skąd
  wroclaw
  Kod pocztowy
  53-409
  Posty
  500
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  2

  Domyślnie

  Witam serdecznie, jeżeli mogę coś doradzić - moim zdaniem jest za kolorowo. Wybrałabym jakąs gamę kolorystyczną, której bym się trzymała. Zrezygnowałabym z takiej ilości gatunków i odmian na rzecz kilku tworzących barwne plamy. Szkielet rabaty -świek srebrny, wiąz, świerk inversa, do tego kilka dużych krzewów (pęcherznice, jasminowiec) ale nie jeden na drugim i wypełnienie niskimi krzewami/wrzosami. Jeśli chodzi o dolne pietro ja zdecydowałabym się albo na typowe wrzosowisko (2-3 odmiany wrzosów/wrzośców - plamy + trawy + kosówki, karłowe świerki jodełki tp) albo na wypełnienie tawułami, pięciornikami i kwitnącymi bylinami. Przy tych pięknych sosenkach ja wybrałabym wrzosowisko-oczywiście to moje subiektywne zdanie. pozdrawiam serdecznie!!

 13. #13

  Domyślnie

  Wszelkie rady i uwagi pozwalają mi spojrzec na problem w innym swietle, więc je przyjmuję z pokorą. Jest kolorowo, są plamy żolte i purpurowe, ale taki miał by zamysł tej rabaty. W moim mlodym (4 letnim) ogrodzie mam bardzo dużo iglakow. Dwa boki to sosny, samosiejki, ktre staram się formowac. Trzeci bok to żywoplot ze swierka lesnego. Poprzez tą rabatę chcę ożywic ciemną zielen iglakow. Mogę ją wydużyc o metr i poszerzyc o o,5 m. aby nie było wrażenia upakowania. Taka jest moja koncepcja w tej chwili, chociaż kto wie jaka będzie wiosną.
  Mam pytanie o rododendrona, czy może byc w tym miejscu wcisnięty między sosny, nad srebrnym świerkiem? Chciałbym go miec.

 14. #14
  REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
  Elfir

  Zarejestrowany
  Dec 2007
  Posty
  37.274
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  54

  Domyślnie

  Właśnie w tym leży problem - chcesz mieć wszystko

  Ja jestem na nie, jeśli chodzi o łączenie wrzosowisk z różanecznikami. To kompletnie różne środowiska: słoneczny skraj suchych borów sosnowych vs cieniste, wilgotne lasy klonowo-jodłowe

  Dobrze wyglądają jedynie małe różaneczniki botaniczne typu Rh.impedium.

  Dla różaneczników wielkokwiatowych znajdź miejsce w cieniu.

 15. #15

  Domyślnie

  Witam

  Po 2 latach od zaprojektowania moja rabata z kwitnących krzewów wygląda tak:

  rok 2010 - mur z kamieni własnoręcznie zebranych  pierwsze nasadzenia i pierwsze kwiaty
  wrzesień 2012 - niestety kwiatów o tej porze roku mało, ale rabata wygląda kolorowo  Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego kolorowego skrawka na ziemi.
  Ostatnio edytowane przez volder1 ; 23-09-2012 o 10:53

 16. #16

  Domyślnie

  Fajnie wyszło. Te niskie jasno zielone, prawie żółte i zielone poduchy to co to?

 17. #17

  Domyślnie

  Prosiłbym Ciebie Volder1 o zrobienie kliku osobnych zdjęć (nieco lepszej jakości) uszczykiwanym sosnom i zamieszczenie ich np. w tym wątku; to musi być bardzo pracohcłonne, ale efekt jest ciekawy, a sosny tak prowadzone dały niezłe zimozielone tło dla rabaty.

 18. #18

  Domyślnie

  To żółte to karmnik ościsty a zielone to żagwin , za nim w dali irga płożąca.

  Jak będzie lepsza pogoda postaram się zrobić zdjęcia, narazie pada deszcz. Sosen na działce mam dużo, większość rośnie pod kontrolą. Od 4 lat uszczykiwałem przyrosty i było to pracochłonne, w tym roku zakupiłem dobry sekator i po prostu ciacham jak leci. Efekt ten sam, a znacznie szybciej.

 19. #19

  Domyślnie

  Witam.

  Fotki sosen 20. #20

  Domyślnie

  Ostatnio zrobiłem chodnik z kamienia i utworzyło się miejsce na nową rabatę.
  Wzdłuż dwóch ścian domu. Długość 10 m. i szerokość 1 m. Strona południowa - od frontu domu i zachodnia - z boku.  Jest to miejsce oddalone kilka metrów od rabaty utworzonej 2 lata temu - opisywanej powyżej. A więc teren piaszczysty, suchy, chociaż ziemia jest tam użyźniona przeze mnie. Tak to wygląda.
  Wzdłuż kamiennej ścieżki od strony zachodniej chciałbym posadzić w rzędzie funkie - po dwie trzy jednego rodzaju, Teraz rosną tam pnącza: hortensja pnąca, milin i 2 wiciokrzewy widoczne na zdjęciu. Całość będzie wyścielona korą. Jakie roślinki tam wkomponować, żeby pasowały do funkii.
  Ostatnio edytowane przez volder1 ; 03-09-2013 o 20:54

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony