dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tdloverr

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Posty
    2

    Domyślnie Ogrzewanie gazowe zamiast piecy kaflowych. Kilka pytań.

    Witam, mam kilka pytań dotyczących ogrzewania gazowego. Piszę do Was z prośbą o pomoc ponieważ jestem laikiem w tych sprawach.

    Mieszkamy w mieszkaniu 64m2, 3 pokoje, kuchnia, łazienka. Stare budownictwo - wysokość pokoi ok. 3,15m. Aktualnie korzystamy z pieców kaflowych, jednak jest to strasznie męczące. Chcielibyśmy zainstalować ogrzewanie gazowe i tutaj zaczynają się schody. Czy warto w łazience zainstalować ogrzewanie podłogowe? Czytałem, że zdaje to egzamin. Ile kaloryferów potrzebnych było by do instalacji w całym mieszkaniu? Jaki piec byłby odpowiedni do ogrzania całego mieszkania? Czy można by robić to stopniowo? Najpierw zrobić 2 pokoje później dołączyć do nich resztę?

    Dotyczące kosztów:

    Ile wyniósł by koszt takiej instalacji w różnych etapach pracy. Ile kosztuje piec/grzejniki. Jakie mniej więcej były by koszty miesięczne ogrzewania? Aktualnie miesięcznie +/- za węgiel płacimy 375 zł.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez tdloverr ; 18-02-2012 o 10:34

  2. #2

    Domyślnie

    Ogrzewanie podlogowe warto zalozyc ale nie wiem czy na Twoim etapie by sie to oplacalo. W tej chwili wieszasz grzejnik w lazięce i sprawa zalatwiona. Z ogrzwanie podlogowym byloby wiecej klopotow i pieniedzy. Ile grzejnikow w calym mieszkaniu to zalezy od ilosci pomieszczen ile masz? Kociol powinien byc z jak najmniejsza moca minimalna gdyz w sumie masz mala powierzchnie do ogrzania. Nie wiem czy jest kociol ktory ma mniejsza moc minimalna niz Immergas Victrix 12 KW moc minimalna 1,9 KW. Mysle ze mozna by bylo zrobic to stopniowo jakby ktos dobrze pomyslal. Pytanie jeszcze czy bedziesz mial gdzie odprowadzic spaliny i czy da sie zamontowac w przewodzie kominowym wklad kominowy ? I jeszcze jedna sprawa odprowadzenie kondensatu do kanalizy?
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Wszystko da się zrobić, tylko jest to kombinacja kosztów i warunków technicznych, jakie są na miejscu.
    Zamiast tutaj zadawać całkiem ogólne pytania, sugeruję Ci zaproszenie do siebie instalatora, czy kogokolwiek znajomego, kto ma
    pojęcie o budowie takiej instalacji. Dopiero na miejscu można kompetentnie zdecydować, czy coś jest możliwe i jak to wykonać ?
    Wszystko jest ważne - umiejscowienie zasilania gazowego, rozkład pomieszczeń, usytuowanie komina, konieczność zapewnienia dostępu powietrza do kotła i odprowadzenie spalin, łącznie z problemem kondensatu. Sprawa grzejników i instalacji w tym momencie jest drugorzędna, ale i tu , jak przyjdzie pora, trzeba rozeznać mieszkanie, aby ocenić jak poprowadzić rurki i ile metrów ich trzeba ? Zapotrzebowanie na ciepło w każdym pomieszczeniu, bo od tego będzie zależeć, jakie grzejniki trzeba zainstalować ?
    Co do kosztów i podziału pracy na etapy, to nie za bardzo to widzę, szczególnie instalację CO robić etapami w mieszkaniu, to co najmniej 2 x syf i sprzątanie. Trzeba też będzie spuścić wodę z instalacji.
    Lepiej odczekać i zebrać pieniądze na całość.
    Z podłogówką w łazience sobie odpuść. Drabinkowy grzejnik dobrany mocowo świetnie spełni swoją rolę i będziesz miał gdzie ręczniki wieszać.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    piec nie kondensacyjny (kondensaty droższe a przy małych powierzchniach nie opłaca się) ale z zamkniętą komorą spalania, wylot spalin i wlot powietrza mozna załatwić przez ścianę.
    Ile kaloryferów to faktycznie instalator powinien wyliczyć.
    Co to znaczy kawałkami? Podłączysz jeden pokój a kiedyś drugi? Pewnie mozna i tak, ale kto ci to będzie robił na raty? A brud?.
    Koszty eksploatacji zależą od wielkosci mieszkania, ocieplenia, okien, liczby scian szczytowych i sąsiadów (czy grzeją). Jestem pewna, że będzie taniej, ale kiedy się inwestycja zwróci, to nie wiem. Koszty instalacji - piec kosztuje kilka tyś plus reszta.. Zależą od rodzaju pieca, liczby kaloryferów itd
    Ostatnio edytowane przez EZS ; 18-02-2012 o 17:53

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tdloverr

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuje wszystkim który udzielili się w temacie

    Ok, czyli w ogrzewanie podłogowe nie będę się mieszał. Natomiast co do komina, ów taki posiadam ponieważ w łazience jest zainstalowany piec gazowy do ogrzewania wody (nie wiem jak z kondensatem).

    Pokoi tak jak wcześniej pisałem jest 3, kuchnia i łazienka z czego 2 pomieszczenia są większe. Fachowiec winien przyjść w następnym tygodniu skonsultować z nami ten pomysł w ogóle się kalkuluje. Chciałem tylko o określenie orientacyjnie jakich nakładów pieniężnych potrzebowałbym na taką inwestycje.

    Pozdrawiam!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał EZS Zobacz post
    piec nie kondensacyjny (kondensaty droższe a przy małych powierzchniach nie opłaca się) ale z zamkniętą komorą spalania, wylot spalin i wlot powietrza mozna załatwić przez ścianę.
    No i tu już problem, bo w budownictwie wielorodzinnym przez ścianę można wypuścić rurę dla kotła o mocy do 5 kW - tak mówią przepisy.
    W domu jednorodzinnym ta moc wzrasta do 21 kW. Nie wiem czy są kotły o takich małych mocach, a tym bardziej, czy taka moc wystarczy w tym mieszkaniu ?
    Ogólnie temat instalacji gazowej zasilającej kocioł musi być rozwiązywany przez fachowca i po uprzednim załatwieniu u zarządcy, a i chyba w starostwie powiatowym ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony