Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
Biegając po forum powinieneś wiedzieć.
WM - wentylacja mechaniczna
WG - wentylacja grawitacyjna
Natomiast twoja odpowiedz w dalszym ciągu nic nowego nie wnosi a jest jedynie potwierdzeniem że przy prawidłowym montażu oraz sprawnie działającej wentylacji takie zjawisko nie ma prawa wystąpić.
Dzięki za wyjaśnienie skrótów. Trochę nie załapałem o co Ci chodziło w poprzednim poście z tym zaglądaniem ludzi posiadających wentylacje mechaniczną, teraz już wiem.
Otóż nie ważne jaką mają wentylację. Zjawisko wykroplenia się pary w przegrodzie może się pojawić także przy wentylacji mechanicznej.

Mało tego, przy nieszczelnościach w poszyciu następuje zaburzenie pracy wentylacji mechanicznej. A jak napisał kolega powyżej, bardzo trudno jest wykonać szczelne poddasze przy zastosowaniu "tradycyjnych" metod a sama paroizolacja jest tylko opóźniaczem dyfuzji pary wodnej (o ile nie zastosujemy materiału typy barrier całkowicie zamykającego dyfuzję)

Ale wszystko sprowadza się do tego, że wg. mnie pianka jest dobrym materiałem izolująco/uszczelniającym, który może zapewnić wysoką szczelność budynku co będzie korzystne dla działania wentylacji i uniemożliwi pojawianie się wilgoci w przegrodzie przy nieszczelnościach.
Dlatego chętnie bym przetestował dwa identyczne budynki: jeden docieplony pianką, drugi w technologii membrany + wełna i porównał wyniki. Mogę w ciemno założyć, że ten drugi będzie wymagać poprawek żeby dociągnąć do szczelności pierwszego. Nawet jak się będą przykładać do roboty.

Nie dziw się, że zakładam od razu spapraną robotę przy poddaszu. Prawie nikt u nas nie sprawdza szczelności na etapie budowy więc sprytny wykonawca może kilkoma sztuczkami oszukać każdego - na pewien czas. A niektóre błędy wynikają z takiej a nie innej technologii kładzenia płyt GK.