dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie wymiana okien, proszę o odpowiedź

    czy ktos moze mi napisać jak powinno wyglądac wykucie w ścianie zewnętrznej dziury na okno balkonowe 180x210 w zamieszkanym pokoju? jakie zastosowac nadproze? i ile czasu ma to sobie schnąć ewentualnie przed montazem okna? da sie to w ogóle zrobic? budynek budowany w latach 90tych, sciana trojwarstwowa, ocieplenie watą szklaną proszę o wskazówki, a jeszcze dodam,że okno miałoby byc przesuwne ale z progiem.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.214

    Domyślnie

    Cytat Napisał skat Zobacz post
    czy ktos moze mi napisać jak powinno wyglądac wykucie w ścianie zewnętrznej dziury na okno balkonowe 180x210 w zamieszkanym pokoju? jakie zastosowac nadproze? i ile czasu ma to sobie schnąć ewentualnie przed montazem okna? da sie to w ogóle zrobic? budynek budowany w latach 90tych, sciana trojwarstwowa, ocieplenie watą szklaną proszę o wskazówki, a jeszcze dodam,że okno miałoby byc przesuwne ale z progiem.
    Panie kolego, to nie powinno być tak hop siup, dziura i po sprawie. Znacząca ingerencja w konstrukcję budynku, (a na taką się zanosi), wymaga wykonania przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia rysunków i obliczeń oraz przynajmniej powiadomienia o planowanych robotach stosownego organu administracji budowlanej.
    PRO QUALITY

  3. #3

    Domyślnie

    jeśli już to pani koleżanko o papierologię nie pytam, to wiem ... moje pytanie dotyczy praktycznej strony tego pomysłu po prostu zaczynam remont pięterka w domu rodzinnym, i wyjście na balkon w tym pomieszczeniu , które docelowo będzie kuchnią poprawiloby bardzo komfort mieszkanki

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar witek86
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.460

    Domyślnie

    zaznacz sobie otwór jak ma być na drzwi.(już z luzem ) nad tym rysunkiem trzeba najpierw zrobić miejsce na nadproże.wyrzucasz w zależności od wielkości zastosowanego nadproża otwór,wstawiasz nadproże,czekasz aż sobie spokojnie zwiąże i wykuwasz otwór na taras
    w takim sproszczeniu

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.214

    Domyślnie

    Cytat Napisał skat Zobacz post
    jeśli już to pani koleżanko
    Przepraszam Panią Koleżankę

    Cytat Napisał skat Zobacz post
    o papierologię nie pytam, to wiem ...
    Ponownie przepraszam, że się ośmieliłem. Czasem zapominam gdzie żyję, dlatego dla mnie było sprawą dość oczywistą, że sposób wykonania otworu powinien wynikać z "papierologii". To takie moje "teoretyczne" podejście, że jak nie mam pojęcia o konstrukcji obiektu, to nie zabieram głosu w sprawie jego przebudowy.
    W praktyce wiadomo, coś się kupi, coś podkuje, coś podeprze, podmuruje i jakoś to będzie. Najwyżej się ugnie, albo rozleci, czyli w normie.
    PRO QUALITY

  6. #6

    Domyślnie

    nie chcę,żeby mi się coś uginało albo rozleciało, czyli najpierw mam sobie póśc do projektanta i zamowic dokladna instrukcję ... a w którym momencie można poprosic o poradę na muratorze?
    w moim drugim poście napisałam, że to pomysł jest, chciałam się dowiedzieć jak wygląda wykonanie takiego okna, czy to jest bardzo trudne do wykonania??? w lecie wymieniam istniejące stare okna drewniane i przy planowaniu wymiany pomyślałam sobie o takiej malej rewolucji.
    mam jeszcze jedno pytanko, czy to prawda, że wymieniając okna na pvc w takim samym rozmiarze jak stare, powierzchnia szyby jest mniejsza? czy to zalezy od profilu?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar witek86
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.460

    Domyślnie

    dobry plan aby wstawić taras
    trudne nie jest tylko nadproze musi być dobrze wstawione.wykucie otworu to juz zabawa

    czy to prawda, że wymieniając okna na pvc w takim samym rozmiarze jak stare, powierzchnia szyby jest mniejsza? czy to zalezy od profilu?

    zalezy od tego czy masz dzielone jakoś te okna i czy taki podział ma zostać.skrzynkowe okna maja szerokie ramy pcv nie! i wyglada to tak jak by ktoś ci za małee chciał wstawić. przy podziale skrzydła słupki w okien pcv są szersze niż w starych drewnianych oknach i to może robić róznice...

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.214

    Domyślnie

    Cytat Napisał skat Zobacz post
    nie chcę,żeby mi się coś uginało albo rozleciało, czyli najpierw mam sobie póśc do projektanta i zamowic dokladna instrukcję ...
    Tak by było rozsądniej. Mówisz dom, pięterko, a kto wie co jest nad tym pięterkiem? Dach czy kolejna kondygnacja? Jak powiązane ze sobą są elementy konstrukcyjne budynku? Moim zdaniem najpierw powinien obejrzeć to ktoś kto wie z czym to zjeść i jego rady bym się trzymał.

    Cytat Napisał skat Zobacz post
    a w którym momencie można poprosic o poradę na muratorze?
    W każdym. Pełno tu takich co nie widzieli, a wierzą.

    Cytat Napisał skat Zobacz post
    w moim drugim poście napisałam, że to pomysł jest, chciałam się dowiedzieć jak wygląda wykonanie takiego okna, czy to jest bardzo trudne do wykonania??? w lecie wymieniam istniejące stare okna drewniane i przy planowaniu wymiany pomyślałam sobie o takiej malej rewolucji.
    Wykonanie okna uchylno-przesuwnego, to dla większości producentów żaden problem, chyba że trafisz na takiego, dla którego produkcja okien w ogóle jest problemem. Wtedy będziesz miała pecha.

    Cytat Napisał skat Zobacz post
    mam jeszcze jedno pytanko, czy to prawda, że wymieniając okna na pvc w takim samym rozmiarze jak stare, powierzchnia szyby jest mniejsza? czy to zalezy od profilu?
    Budynek z lat 90, czyli okna drewniane (raczej) jednoramowe. Jeśli stare okno i nowe będą miały ten sam wymiar i konstrukcję, w PVC, z reguły powierzchnia szyb będzie (nieznacznie) mniejsza. Bez kombinacji się nie obejdzie, a FM to świetne miejsce dla obgadania takich kombinacji.
    PRO QUALITY

  9. #9

    Domyślnie

    Mówisz dom, pięterko, a kto wie co jest nad tym pięterkiem? Dach czy kolejna kondygnacja? Jak powiązane ze sobą są elementy konstrukcyjne budynku? Moim zdaniem najpierw powinien obejrzeć to ktoś kto wie z czym to zjeść i jego rady bym się trzymał.

    okna (profile schuco) kupię i montaz zlecę lokalnej firmie, ktora w okolicy od kilku lat ma bardzo dobrą opinię. nad moim mieszkaniem jest kolejna kondygnacja i jeszcze nieużytkowe poddasze,taka kostka na szczęście z oddzielną klatką... stare okna są skrecane dwuszybowe, wysokosc 144cm,dzielone na trzy czyli razem 240cm, przy wymianie chcialam deko węższe i dzielone na dwa, bo teraz są prawie od ściany do ściany przez co pokoje trochę nieustawne, ale boje się ze mi się ciemniej zrobi, dobra teraz tylko poszukać jakiegos speca co bedzie chciał zobaczyc co i jak, niestety murarz, który budował dom już nie żyje...
    nie wiem co masz na myśli mówiąc o powiązaniu elementów konstrukcyjnych? kogo mam szukac do obejrzenia tych ścian? architekta, czy lepiej budowlańca z uprawnieniami?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.214

    Domyślnie

    Cytat Napisał skat Zobacz post
    kogo mam szukac do obejrzenia tych ścian? architekta, czy lepiej budowlańca z uprawnieniami?
    Myślę, że planując, co planujesz (wykucie otworu) miałaś "na oku" kogoś, kto to zrobi, jakąś firmę, czy cóś. Firmy budowlane, albo insze fachury od budowania albo mają uprawnienia, albo zatrudniają ludzi z uprawnieniami. Architekt, to na dziurę w ścianie za dużo
    PRO QUALITY

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Poza tym nie liczyłbym na montażystów okien. Z reguły to "leniwe typy" i nawet jeśli ich szef zdeklaruje się na wykucie otworu, to raczej o wstawieniu nadproża jedynie pomyśli, ale tego nie zrobi ani skalkuluje.
    Sorry za tych leniwych typów - ze swojego doświadczenia wiem, że monteży na akord niechętnie podchodzą do każdej innej pracy niż montaż okien.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar witek86
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.460

    Domyślnie

    kurcze a my wstawiali nadproża czyli jednak aż tacy leniwi nie jesteśmy
    najpierw chciałaś się dowiedzieć ,a teraz jak ci doradza to mówisz że ktoś ma przyjechaćjasne że teoria to teoria a co wyjdzie jak ktoś to zobaczy... nikt nie wie!
    powinny być wieńce wieć dom raczej się nie zawali jak najpierw wstawisz nadproże a później wykujesz otwór

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.214

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek86 Zobacz post
    kurcze a my wstawiali nadproża...[...] dom raczej się nie zawali jak najpierw wstawisz nadproże a później wykujesz otwór
    witek86 ja wiem, że dla dzielnego montażysty nie ma problemów (z nadprożem), gorzej z myśleniem. Inwestorka pisze, że pomysł dotyczy ściany 3W. Powyżej przynajmniej jeden strop i dach, coś do przeniesienia jednak jest, a tak sobie cicho myślę, że być może powinniśmy mówić nie o jednym, a o dwóch nadprożach. Pierwsze w ścianie konstrukcyjnej, drugie w ścianie elewacyjnej, a oba połączone warstwą izolacji. Co byś proponował? Szyny kolejowe? Dwuteowniki? Murowane zbrojone, czy niezbrojone? Beton zbrojony? Prefabrykat dwa x L dwa x U, a może jeszcze coś innego? Przecież to takie proste, no nie?
    Ostatnio edytowane przez T12345T ; 21-04-2011 o 12:43
    PRO QUALITY

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar witek86
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.460

    Domyślnie

    ah ta aluzja hahah toś mi pojechał;p
    nie doczytałem o 3W wieć takie szybko nie będzie no w pierwszą daje dwie L-ki a ty już proponuj dalej;p

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post
    witek86 ja wiem, że dla dzielnego montażysty nie ma problemów (z nadprożem), gorzej z myśleniem. Inwestorka pisze, że pomysł dotyczy ściany 3W. Powyżej przynajmniej jeden strop i dach, coś do przeniesienia jednak jest, a tak sobie cicho myślę, że być może powinniśmy mówić nie o jednym, a o dwóch nadprożach. Pierwsze w ścianie konstrukcyjnej, drugie w ścianie elewacyjnej, a oba połączone warstwą izolacji. Co byś proponował? Szyny kolejowe? Dwuteowniki? Murowane zbrojone, czy niezbrojone? Beton zbrojony? Prefabrykat dwa x L dwa x U, a może jeszcze coś innego? Przecież to takie proste, no nie?
    Absolutna zgoda, że to zależy od konkretnych warunków w konkretnym budynku (ścianie). Ja w takich przypadkach używałem belek od stropów teriva i zalewałem je gęstą masą betonową (w obydwu murach). pzdr

  16. #16

    Domyślnie

    witam ponownie, nie napisalam że juz ktos jest do ogladania, mam tylko na oku firmę, która mi sprzeda i zamontuje te okna, na wstępnym pomiarze goście powiedzieli, że się tego podejmą, ale żadnych szczegółów technicznych nie zdradzili... jestem trochę zielona w temacie, muszę się dopiero za kimś rozejrzec dopiero kto to poogląda, tak sobie myślę teraz, że chyba lepiej bedzie jak wezmę kogoś nie z tej firmy, żeby mieć jakies rozeznanie i nie zrobić jakiejś głupoty. dzięki za Wasze informacje, trochę mi się rozjaśnia.
    co to są wieńce? budowa zaczęła się jak miałam dziesięć lat i pamiętam, że cała ekipa miała mnie dość za pytanie o wszystko i nawet miałam ksywkę pani ciekawska

  17. #17

    Domyślnie

    skat jeszcze dodatkowo: dom nie jest stary, wiec podejrzewam, ze istnieje biuro projektowe, ktore zaprojektowalo ten dom. Poniewaz to jest ingerencja w wyglad zewnetrzny domu, wiec moze byc do tego potrzebna ich zgoda (prawa autorskie). Jesli domem zarzadza Wspolnota Mieszkaniowa, to raczej oni maja uprawnienia do wyrazenia zgody na te drzwi balkonowe (ewentualnie spoldzielnia mieszkaniowa, jak dom nalezy do spoldzielni). Potem konstruktor, ktory ci podpowie jak to zrobic, a potem ekipa, ktora ma wykonac zalecenia konstruktora. Nie rob tego we wlasnym zakresie (np. kumpel mi wywali dziure), bo moze byc nieszczescie i cala fasada domu zjedzie na dol.
    Ale jak jestes uparta to zalatwisz to (wszystko na pismie), a jak nie zalatwisz i zrobisz to, to i tak ktos z sasiadow doniesie do odpowiednich "organow"......
    Ja osobiscie czarno to widze.
    Ostatnio edytowane przez Aleksandryta ; 22-04-2011 o 10:17

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aleksandryta Zobacz post
    skat jeszcze dodatkowo: dom nie jest stary, wiec podejrzewam, ze istnieje biuro projektowe, ktore zaprojektowalo ten dom. Poniewaz to jest ingerencja w wyglad zewnetrzny domu, wiec moze byc do tego potrzebna ich zgoda (prawa autorskie). Jesli domem zarzadza Wspolnota Mieszkaniowa, to raczej oni maja uprawnienia do wyrazenia zgody na te drzwi balkonowe (ewentualnie spoldzielnia mieszkaniowa, jak dom nalezy do spoldzielni). Potem konstruktor, ktory ci podpowie jak to zrobic, a potem ekipa, ktora ma wykonac zalecenia konstruktora. Nie rob tego we wlasnym zakresie (np. kumpel mi wywali dziure), bo moze byc nieszczescie i cala fasada domu zjedzie na dol.
    Ale jak jestes uparta to zalatwisz to (wszystko na pismie), a jak nie zalatwisz i zrobisz to, to i tak ktos z sasiadow doniesie do odpowiednich "organow"......
    Ja osobiscie czarno to widze.
    Przecież dziewczyna napisała, że to domek jednorodzinny! Więc jaka wspólnota? Jaka Spółdzielnia? Tu wystarczy tak naprawdę średnio-rozgarnięty technik budowlany, który za drobną opłatą da wytyczne i weźmie nadzór nad tym "przedsięwzięciem". Na dobrą sprawę takiego człowieka z uprawnieniami powinna mieć firma, która się tego podjęła - może wystarczy zapytać? To tylko dziura w ścianie i nadproże! pzdr

  19. #19

    Domyślnie

    ups sorki jakos wmowilam sobie , ze to dom wielorodzinny. Zasugerowalam sie tymi pietrami, bo skat napisala, ze nad nia jeszcze jedno pietro i strych Kurcze to ile pieter ma ten dom jednorodzinny?

  20. #20

    Domyślnie

    ha, jest piwnica, parter(mój), piętro i strych, rodzice myśleli, że dzieci będą sobie razem mieszkać teraz jeszcze zastanawiam się jak ujednolicic rozmiar nowych okien, żeby i elewacja jakos się prezentowała, bo teraz prawie każde okno jest innej szerokości... na ścianie od podwórka będą dwie przesówki po 180 cm (jedna dziura jest ) i pomiędzy okno łazienkowe 90cm, a od ulicy mam 2 pokoje, w jednym jes wyjście na balkon 90 i okno dzielone na 3 o szer 210cm, a w drugim jest trójdzielne 240cm i te okna chciałam zmniejszyc, ale na jaki rozmiar? żeby nie było ciemniej i wyglądało z sensem? bo 180 cm to chyba ciut za duza różnica by mi się zrobiła? jak jeszcze tu zaglądacie fachowcy monterzy to może coś zasugerujecie z doświadczenia
    i tak jestem wdzięczna za już udzielone rady

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony