dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 58
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1149
  1. #1

    Domyślnie Wydajność solarów

    Witam,
    Zamontowałem zestaw 2x22 rury z zasobnikiem 300 litrów firmy ACV. Pomijając problemy które zostały rozwiązane do tego czasu (nie posmarowane końcówki w jednym solarze, rozerwane od wewnątrz 7 rurek HEAT-PIPE) nie jestem zadowolony z wydajności tego zestawu.
    Proszę o pomoc, czy jest to moje subiektywne odczucie, czy też tak działają solary próżniowe u wszystkich
    W lecie w największe upały temperatura w zasobniku dochodziła max do 62 stopni. Po przyjeździe serwisu ACV wymianie rozerwanych rurek oraz nasmarowaniu końcówek kilka ostatnich dni pokazało, że temperatura z zasobniku w dniach 20-21 września podczas dni z bezchmurnym niebem podnosiła się w zasobniku z 50 do 58 stopni,
    Moim zdaniem, przy takiej wydajności solary się nie zwrócą w czasie swojej technicznej sprawności.
    Uznałem markę ACV za godną zaufania i wyposażyłem całą kotłownię w sprzęt od jednego producenta więc nie ma mowy o komplikacjach ze współpracą urządzeń.
    Mogę zamieszczać tabelkę z temperaturami w zasobniku w poszczególnych dniach o ile ktoś przyłączy się do tej zabawy w celu porównania.
    Osobiście jestem rozczarowany i nie wiem co jest tego powodem, czy marketing wokół solarów czy jakość ACV
    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Cytat Napisał gucio01 Zobacz post
    Witam,
    Zamontowałem zestaw 2x22 rury z zasobnikiem 300 litrów firmy ACV. Pomijając problemy które zostały rozwiązane do tego czasu (nie posmarowane końcówki w jednym solarze, rozerwane od wewnątrz 7 rurek HEAT-PIPE) nie jestem zadowolony z wydajności tego zestawu.
    To i tak dobrze, że nie zaproponowano Tobie takiego zestawu składającego się tylko z jednego kolektora. A dla czego się tak dzieje to opisane jest : http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja1
    Proszę o pomoc, czy jest to moje subiektywne odczucie, czy też tak działają solary próżniowe u wszystkich
    Taką ilością rur powinieneś zagotować te 300 litrów .
    pozdrawiam.
    Witold

  3. #3

    Domyślnie

    Czy jest jakiś forumowicz, który zagotował 300 l solarami rurowymi?
    Czytałem, że solary rurowe podgrzewają zasobnik do niższych temperatur niż płaskie. Moje ACV działają chyba jednak poniżej standardów.

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie dzisiaj o godz. 12 w południe było 62 st. C. Temp. powietrza ok. 10 st. C Solary mam dopiero odpalone od 3 dni, więc nie wiem czy to dobry wynik, ale woda leci mocno ciepła.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie znam się na tym za bardzo. Mam jakiś spory cyfrowy wyświetlacz i tam podaje temp. Dziś było 59 st. C. W zasobniku nie mam termometru na razie. Jeszcze montaż nie dokończony. Zasobnik ma 300 L, a rur mam chyba 50.

  6. #6

    Domyślnie

    62 stopnie to temperatura CWU na górze zasobnika. Solary jeśli wyłączy się pompę nagrzewają się oczywiście do wyższej temperatury. Te 62 stopnie były przy największych upałach gdy temperatura dachu była podobna. Wczoraj nie włączał się kocioł, solary pokrywały straty na cyrkulacje (nie podniosły temperatury w zasobniku)
    Er-es gdzie mierzysz temperaturę? Jakiego producenta masz solary?, Czy 62 stopnie uzyskałeś na samych solarach?

  7. #7

    Domyślnie

    Słuchaj, na razie mam tylko solary, gazu mi jeszcze nie podłączyli. Zestaw mam Ulricha. Generalnie wszystko w kotłowni mam jednej firmy. Cyrkulacje mam jeszcze nie podłączoną.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Pisałem już kiedyś iż podanie ilości rur nie jest wyznacznikiem - liczy się powierzchnia czynna kolektora.

    Jaki jest ustawiony przepływ ?
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  9. #9

    Domyślnie

    Wielkość przepływu była zmieniana, najlepsze rezultaty są przy ok 4 l/min. Specjaliści z ACV stwierdzili, że nie zastosowano polecanego przez nich sterownika LAGO.
    Po jego zamontowaniu przepływ ustala się sam (pompa działa skokowo, zmieniając przepływ), praktycznie dalej jak działa oscyluje wokół 4 l/min, gdy temp spada przepływ maleje aż do 0.
    Pomogło jak umarłemu kadzidło, dalej temperatura zasobnika byłaby wyższa gdybym na dachu postawił pomalowaną na czarno beczkę.
    Te solary nie dają temperatury więc czarowanie z regulacją przepływu na nic się nie zdały, przypominam, że zwiększyłem ilość rur w zestawie z 30 na 44 oczekując efektów.
    Jak czytam, że komuś zasobnik się nagrzał do 70-80 stopni to już nie wierzę.
    Zestaw ACV z 44 rurami kosztował w 2009 roku 3290 eur (bez montażu), doszła jeszcze dopłata za dodatkowe rury. Mam dachówkę Creatona, przejścia solarne kosztowały 4x450 zł.
    To była najgorsza finansowa decyzja na budowie.
    Wciąż ponawiam pytanie czy solary próżniowe to marketingowe naciąganie klientów, czy te zainstalowane u mnie ACV są albo dalej wadliwe albo w ogóle nie powinni ich nikomu sprzedawać?
    Ostatnio edytowane przez gucio01 ; 21-10-2010 o 11:53 Powód: poprawa danych

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    pokombinuj z przepływami ok 1,8.2.2,2
    Próbowałem, to nie pomaga. Temperatura w największe upały po całym dniu zawsze podniosła się z ok 53 do 60 stopni.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Patrząc na dane tych kolektorów (n0=53,2%, a1=1,289, a2=0,007) źródło: http://www.hedestoker.dk/content/Sol...-solfanger.pdf oraz http://www.dincertco.de/logos/011-7s421_r.pdf a także http://www.dincertco.de/logos/011-7S1111%20R.pdf moim zdaniem można się spodziewać iż wszystko jest z tymi kolektorami okey.

    Przepływ ustaw na okolice 2,1l/min i dołóż izolację na orurowaniu solar jeśli masz mniej niż 19mm grubości.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  12. #12

    Domyślnie

    RAPczyn co znaczy okey? Czego można się spodziewać po upalnym dniu w zasobniku 300 l. Temp rano 50 stopni.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Na stronie 22 pierwszego dokumentu masz podane moce przy różnych warunkach pogodowych.
    W skali roku z powierzchni czynnej 5,28m^2 tych kolektorów będzie do około 2200kWh.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  14. #14

    Domyślnie

    RAPczyn masz doświadczenie, przełóż to na wzrosty temperatur w bezchmurne dni. Trudno mi mierzyć moc przez cały rok. To co pokazuje automatyka jest wg ACV obarczone dużym błędem.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    To byłoby "wróżenie z fusów", jest bardzo dużo czynników, które mają wpływ na to jaką temperaturę można uzyskać.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  16. #16

    Domyślnie

    To jest woda na młyn sprzedawców. W jaki sposób stwierdzić jednoznacznie, że efekty działania solarów są słabe? Serwis ACV przy pierwszym podejściu przetłoczył czynnik przez instalację w celu ew. odpowietrzenia, powiedzieli teraz będzie OK. Przy kolejnym podejściu nasmarowali końcówki oraz wymienili 7 rozerwanych rurek i miało być OK
    Automatyka w pogodny wrześniowy dzień pokazała ok 6kWh, czy to jest OK? W ciągu roku automatyka z pewnością nie pokaże 2200 kWh. Odpowiedź, automatyka pokazuje coś tam ale nie dokładnie.
    Moje podejście było następujące, kupuję kompletny zestaw ACV, dla pewności dodaje kilka rur i mam mieć efekty o których czytam w prasie. Miałem nadzieję, że w lecie w słoneczne dni nie będę musiał grzać wodę kotłem, niestety mimo takiej inwestycji efektu nie osiągnąłem.
    Wiem jedno, inwestycja w solary ACV w tym wydaniu, nie zwróci się przez 100 lat.

    RAPczyn o jakich czynnikach piszesz? Nachylenie dachu ok 44st. Ekspozycja południowa, fragment 1 solara przysłonięty przez daszek do godz ok 9:30.
    Zauważyłem, że zmniejszenie przepływu nie przekłada się na wzrost temperatury na kolektorze, chyba o tym myślałeś pisząc o zmniejszeniu przepływu.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    Może ja też się podzielę uwagami na temat kolektorów obecnie posiadam zestaw 3 szt. kolektorów Vaillant VTK 550 do tego zasobnik 300 l ,automatyka itd. ustawione są w kierunku płd - zach . a użytkowane od 5 lat . W moim przypadku mogę powiedzieć że średnio kolektory mogą pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę przez 2 miesiące przez pozostałe 10 miesięcy tylko podgrzewają wodę o kilka, kilkanaście stopni w zależności od pogody . Dodatkowo umieszczenie kolektorów na tej połaci dachu skutkuje tym że przez dwa miesiące praktycznie nie działają . Teraz Vaillant wymienia mi kolektory na nowe i sprawdzę jak te będą się sprawować .

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar redrum
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja tez się podzielę doświadczeniem(3lata). Zestaw hewalex 2x płaskie zasobnik 300l. Najwyższa temp w zasobniku (tak naprawdę ona się liczy) to ponad 85 stopni - całe 300l .
    Obecnie chyba dziś przy dużym poborze w ciągu dnia 54 stopnie. Jeżeli nie ma anomalii pogodowych(tydzień leje) to 06,07,08 100% lub nawet 150% zapotrzebowania. Całkiem nieźle 04,05,09 czy nawet teraz w 10 miesiącu . Zima to raczej skuteczność słaba ale ciekawostka chyba 02.10 był lepszy niż 05.10(lało cały czas).
    Pozdrawiam
    redrum
    przestrzegam przed tynkarzem Pawłowicz Zenon!!!!!!

  19. #19

    Domyślnie

    31.10.2010 po południu CWU 53 stopnie. CWU, podłogówkę oraz centralne przełączyłem na oczekiwanie. Brak poboru wody.
    1.11.2010 godz 18 po słonecznym dniu CWU 49 stopni.
    Nawet nie starczyło ciepła z solarów na pokrycie strat w zasobniku.

  20. #20

    Domyślnie

    wydajność po dwóch latach - trzy panele płaskie ( 7m2) i max.sprawność (tzn ocieplenie,dwa zb.buforowe10cm ocieplenia, ustawienia programatora itp.) // nachylenie dachu 35` strona płdn. .
    Wydajność ok.2500kWh/rok .. z tego jakieś 70% wykorzystane
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0009.jpg
Wyświetleń:	584
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	29577   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0057.jpg
Wyświetleń:	656
Rozmiar:	58,5 KB
ID:	29578  

Strona 1 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony